БРОШУРА ПРО ПРОФСПІЛКИ ВІД «ПРЯМОЇ ДІЇ»🥱«Профспілки — це радянська тема», «Нащо профспілка, коли є профком і студрада?», «Профспілка вам не треба, адміністрація в нас добра» — напевно, це одні з найбільш поширених стереотипів і маніпулятивних відповідей, з якими стикаються рядові студенти, коли мова заходить про профспілку і спроби колективно відстояти свої інтереси. 🤷♀️Однак чи відповідають вони дійсності? Доки в країнах Європи існує потужний профспілковий рух, в Україні досі серед «освічених» представників адміністрації вищих закладів освіти України можна зустріти вищенаведені байки та відверті спотворення. Ані в школах, ані в університетах адміністрація не розповідає школярям і студентам про їхні права у сфері захисту інтересів трударів і здобувачів освіти. Про це чомусь не люблять говорити, надаючи перевагу замість цього забиванню голів студентів бізнес-етикетом і розповідями про «єдину сім'ю» студентів та адміністрації.⚖️У такій ситуації стає актуальним створення доступних і зрозумілих матеріалів, які роз'яснюють студентам правову базу їхніх прав у сфері профспілкової діяльності.🐈⬛ І наша профспілка підготувала для вас такий матеріал — брошуру «Що таке профспілки». У цій брошурі ви по суті та без зайвих деталей дізнаєтеся про всі основні правові та практичні аспекти сутності та створення незалежної профспілки.❓Насамперед брошура дає відповіді на такі важливі питання, як:● Що таке профспілка?● Чим профспілка може бути вам корисна?● Як утворити свою незалежну студентську профспілку в вашому університеті прямо зараз?🙏Ми наполегливо закликаємо вас ознайомлюватися з цією брошурою, ділитися нею з вашими друзями та однокурсниками та застосовувати. Сподіваємося, що вона стане вам у нагоді під час вашої боротьби за якісну та доступну освіту!❗️Маємо також зауважити, що над брошурою працювали не професійні юристи, а студенти-правники та інші активісти, які зацікавлені в профспілковому законодавстві. Тому якщо знайдете якісь неточності, ми будемо раді вашим коментарям, які допоможуть нам зробити брошуру тільки краще.Скачуйте посібник за посиланням на нашому сайті 👉 https://www.priama-diia.org/materialsМи також прикріпили PDF-файл посібника під цим дописом у коментарі.📚Друкований варіант брошури невдовзі з'явиться, але якщо ви хочете отримати — напишіть нам вже сюди: @priama_dia_bot і ми вам вишлемо примірник брошури відразу, коли матимемо на руках друковані екземпляри
Збоченець знову викладає?Попри публічні запевнення нового ректора та попередні домовленості з адміністрацією університету, експроректор Володимир Качмар знову повернувся до викладацької діяльності. Ми розцінюємо це рішення як неприпустимий крок, що демонструє відверте нехтування безпекою студенток та повну зневагу до голосу студентства, адже попередньо 625 осіб підписали петицію про адекватний розгляд справи домагань Володимира Михайловича.Спочатку нас занепокоїв розклад історичного та географічного факультету, де згадувалося ім'я Качмара, тож ми почали очікувати початку навчального семестру. Та коли інформація про повернення Володимира Михайловича підтвердилися його присутністю на парах, обурені студентки, які з нами зв'язалися, ініціювали низку зустрічей з адміністрацією із вимогою усунути таку ганебну особу від викладання. Наразі маємо слова про догану, виписану викладачеві в січні, та звільнення від викладання. Але попри це, Володимир Миколайович вчора проводив семінарське заняття зі студентами третього курсу.Людина, чия репутація заплямована численними свідченнями про вербальні та фізичні домагання, систематичне порушення особистих кордонів студенток і появу на офіційних заходах у стані алкогольного сп’яніння, не має жодного морального чи законного права займатися педагогічною діяльністю.Допуск такої особи до аудиторій є не лише порушенням усних обіцянок керівництва, а й фактичною легітимізацією та культурою безкарності в стінах закладу. Університет має бути простором науки, професійної етики та фізичної безпеки, а не майданчиком для самоствердження насильників. Також у понеділок 23.02 відбулася Конференція студентів університету, на якій згадували про експроректора. Проте у порядку денному чи у інших публічних джерелах інформації про це немає, адже питання винесли у пункті «Різне».Оскільки Студентський уряд публічно боїться висловлюватися проти насильника, то ми беремо ініціативу на себе і вимагаємо остаточного усунення Володимира Качмара від будь-якої роботи зі студентами та реальних дій, що захистять гідність кожного та кожної в нашому університеті. Студентська лють нікуди не зникає і може перетворитися на рішучіші дії.
4 роки повномасштабної війниПонад чотири роки пройшло з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Амбіції імперіалістичного агресора вдалося зламати героїчним опором наших військових, але ворог продовжує сунути на українські землі, руйнуючи на своєму шляху не тільки міста, але й надії та сподівання тисяч людей.У той же час український уряд зазіхає на права та гарантії для студент_ок, робітни_ць та військових, які боронять нас від загарбника:▪️у системі освіти взято курс на введення грантової системи та, зрештою, зменшення доступності освіти;▪️ у сфері праці права профспілкок суттєво звужуються, трудові взаємини передані на совість ринку;▪️ про чіткі терміни служби для військових лишається мріяти;▪️політичні громадські виступи обертаються переслідуваннями та погрозами чи то від праворадикалів, чи то від компетентних органів. Цей рік був багатий на політичні скандали. Чого вартує один лише Міндічгейт? Тема критичної інфраструктури особливо гостра для нас як студентів і студенток. Безсумнівно, провина за відключення та перебої лягає на плечі Росії, проте через халатність окремих інституцій тисячі людей, зокрема студент_ок, опинилися без світло-, водо- та теплопостачання. У деяких ЗВО ситуація нагадує апокаліптичну.Кричущим абсурдом останнього часу був законопроєкт № 14394, який передбачає «оновлення» сімейного законодавства. «Оновлення» означає легітимізацію найбільш консервативних і й реакційних практик, що суперечать базовим секулярним і громадським уявленням про шлюб.Усе перераховане вище звучить дещо песимістично. Немає чого приховувати: ситуація з кожним роком не стає кращою. Проте ми також пропонуємо подивитися на це під іншим кутом. Не завдяки, а всупереч українське суспільство продовжує чинити опір. Понад чотири роки імперіалістичний агресор вимушений з неабиякою постійністю промивати мізки світові, мовляв, так і було заплановано. В умовах дефіциту базових благ ми продовжуємо боротися за права студент_ок, допомогати своїм товариш_кам серед військових, підтримувати дружні та союзницькі ініціативи. Ми продовжуємо не мовчати щодо проблем освіти і знаємо, що як тільки це буде необхідно, то ми разом вийдемо з транспарантом та запропонуємо дієву альтернативу. Адже в цьому параді труднощів живе та квітне справжній рушій прогресу — прагнення свободи та солідарності, що об'єднує нас в єдиній історичній дії.Проте пам'ятаймо, що уся боротьба за кращу освіту була б неможливою без тих, хто зараз тримає фронт. Ми безмежно вдячні всім героям та героїням, що боронять Україну зі зброєю в руках: лише завдяки їм ми маємо найцінніше — змогу жити, творити та щодня виборювати краще майбутнє.
ЗБІР РЕЧЕЙ ТА КОШТІВ НА ПОТРЕБИ ГУРТОЖИТКІВВраховуючи тривалу енергетичну кризу, спричинену російськими обстрілами, та повернення частини закладів освіти до офлайн навчання, ми збираємо запити на пряму допомогу для мешканців гуртожитків та запрошуємо усіх, хто має таку можливість, доєднатися до ініціативи. Для того, щоб допомогти мешканцям гуртожитків у скрутній ситуації, ви можете пожертвувати щось із речей зі списку нижче, або ж задонатити кошти, за рахунок яких ми придбаємо потрібні речі самі та надішлемо потребуючим. Усі звіти обов'язково опублікуємо у наших соцмережах. Зараз збираємо для:🔸 гуртожитку НАОМА в Києві, де через електричну котельню під час відключень світла відсутнє й опалення. Детальніше про ситуацію писали наші активістки з профспілки "ПоДих"🔸 гуртожитку Криворізького державного педагогічного університету в Кривому розі, де зокрема проживають студенти й студентки Криворізького юридичного фахового коледжу/факультету НУ "ОЮА" у непростих умовах з відключеннями світла не по графіку, регулярною відсутністю води й нормального опалення. 📦 ЩО ЗБИРАЄМО?- теплі ковдри, спальники;- дуйчики;- грілки;- ліхтарики/автономні світильники;- павербанки 👉 Якщо хочеш передати речі — пиши сюди: @qeinslks👉 Пожертвувати кошти можна на банку — https://send.monobank.ua/jar/sR22th4BF💳 Номер картки банки: 4874100025089494Якщо коштів набереться більше, аніж необхідно для закриття потреб — решту буде направлено "Колективам Солідарності" на підтримку антиавторитарних бійців Сил оборони, про що також обов'язково вкажемо у звіті Якщо твій гуртожиток також переживає тяжкі часи та потребує подібної допомоги — пиши в наш бот зворотнього зв'язку: @priama_dia_bot
20 лютого — день памʼяті Героїв Небесної Сотні12 років тому на вулиці Інститутській силовики Януковича розпочали наступ на протестувальників, невідомі снайпери розстріляли десятки людей, що вийшли супроти авторитаризму.Серед убитих на Євромайдані був громадський активіст, журналіст та анархіст — Сергій Кемський. У цей памʼятний день закликаємо прочитати текст антиавторитарія «Чуєш, Майдане?», оскільки проблематика викладена у ньому, на нашу думку, актуальна досі.Також Національний Музей Революції Гідності кожен рік проводить конкурс студентських робіт на Відзнаку імені Сергія Кемського. Ми закликаємо наших підписників-студентів брати участь у цьому на конкурсі та вшановувати пам'ять про Сергія якісними науковими роботами, які будуть висвітлювати не лише проблематику Майдану, але й спадщину та біографію самого Сергія Кемського, щоб він залишився в пам'яті не вихолощеним образом, а живою особистістю. Ми вшановуємо подвиг Сергія й інших поборників прогресу, що поклали свої життя за наші з вами свободи.Адже пам’ятати — значить боротися
Опитування про стан навчання в коледжіНа зв’язку "Пряма Дія" КФ НУ "ОЮА".❓Нас запитують: "Що можна змінити в нашому коледжі?" Відповідаємо: почнемо з того, що болить кожному.📝Ми проводимо дослідження життя студентів нашого закладу через анонімне анкетування. Нам важливо знати все, починаючи якістю навчання і закінчуючи тим, чи комфортно вам знаходитися в коледжі, тому не мовчіть про те, що важливо! Відповіді студентів допоможуть сформувати план дій на майбутнє. Жодне ім'я не буде розголошене — ми виступаємо за чесний та відкритий фідбек.📢Оскільки ми ведемо гласну діяльність і звітуємо про всі події, важливо окреслити, що органи студентського самоврядування, які також мають притримуватися гласності, відмовились співпрацювати з нами та допомагати розповсюджувати анкетування серед студентів. Виглядає це вкрай дивно, адже як студрада, так і старостат, мають сприяти захисту прав студентів і представництву їхніх інтересів, що прямо закріплено в законі та установчих положеннях навчального закладу.⚖️На внутрішніх зборах студради щодо розповсюдження анкетування положення Статуту профспілки відверто перекручувались і оскаржувались без адекватного підґрунтя, причому претензії висувалися навіть до того, за що спілка абсолютно ні перед ким не підзвітна. Попри присутність членів профспілки, будь-які пояснення відхилялись тим, що "фактичного засновника немає на зборах", хоча, насправді, були відсутні не засновники, а лише Голова.🤷♂️Більшість присутніх членів студради взагалі не розуміли, що таке "профспілка" і чому вона об'єднує студентів, тому левова частка відмовилася голосувати через безпідставний страх, що "відповідальність за дії профспілки" ляже на студраду. Питання: відповідальність за що саме? За те, чим і так має займатися студентське самоврядування? Зрештою, голова студради, яка також є секретаркою старостату, де також відмовилися допомагати, підсумувала цей цирк заявою, що "профспілка — те саме, що й студрада".🔥Ми не будемо сперечатися, а лише доповнимо: профспілка — те саме, що й студрада. Тільки краще. Тут не побояться відстояти ваш інтерес.Студенте, пройди анонімне опитування, яке зараз розповсюджується по чатам кустарно, щоб ми знали, який твій інтерес!(автор ілюстрації: @Metal60pro)
Як студенти-хіміки оцінюють власні умови навчання?У липні ми писали про проблеми Хімічного факультету КНУ на основі нашого спілкування із студентками та студентами факультету. Тоді було вирішено дослідити питання умов навчання глибше, із більш репрезентативною вибіркою, а тому ми провели анонімне опитування студентів і студенток-хіміків, щоб зібрати реальні оцінки умов навчання та почути, із якими проблемами вони стикаються щодня. У дослідженні взяли участь представники різних курсів і спеціалізацій, від першокурсників до старших курсів та магістратури. За якісну вибірку та допомогу з поширенням опитування окремо хотіли б подякувати Студпарламенту Хімфаку!👉 Із повним звітом за результатами дослідження можна ознайомитися тутОтримані відповіді чітко показують, що із просуванням по курсам проблеми стають помітнішими й гострішими. Найчастіше студенти говорять про незадовільний стан лабораторного обладнання та нестачу якісних реактивів. Для старших курсів це вже не поодинокі випадки, а системна проблема, яка напряму впливає на якість навчання та безпеку під час занять.🔸 Щодо умов перебування в аудиторіях і лабораторіях, студенти і студентки часто відзначають холод у приміщеннях у зимовий період, застарілі меблі, небезпечні у користуванні розетки, несправне обладнання та загальний зношений стан навчальних просторів. 🔸 У питанні оцінювання частина респондент_ок звертає увагу на відсутність чітких і зрозумілих критеріїв, різні підходи до нарахування балів і ситуації, коли підсумкова оцінка не є передбачуваною. Особливо вводить у фрустрацію, коли такі проблеми виникають з непрофільних дисциплін, що також зазначалося у відповідях.🔸 Щодо різниці в досвіді між студентами та студентками різних кафедр та спеціалізацій, то чітко простежується, що на кафедрах органічної та неорганічної хімії найважча ситуація. Стосується це, насамперед, різного матеріального забезпечення самих кафедр та специфіки їхніх досліджень та роботи.Ми спробували чітко окреслити те, чого не вистачає студентській спільноті Хімфаку. Результати дослідження мають стати підґрунтям для боротьби за кращі умови навчання, як для нас, так і для самоврядування і пересічних студентів та студенток факультету. А вас закликаємо проявити солідарність та звертати увагу на проблеми студентства різних підрозділів КНУ, адже в єдності ми сильніші!
Солідарність зі студентами та викладачами Рожави: цінний досвід курдської автономії✊ Рожава — це автономна область на північному сході Сирії, яку населяють курди, що прямо зараз ведуть боротьбу за незалежність. Боротьба України та Рожави — це спільна історія опору великим агресорам, де воля звичайних людей виявляється сильнішою за амбіції диктаторів у Москві чи Дамаску. У центрі цього протистояння стоїть не лише зброя, а й унікальна модель суспільства, побудована на рівноправ’ї та прямій демократії. 📚 Досвід курдського самоврядування пропонує радикально новий погляд на освіту: тут відмовилися від сухої теорії на користь живих потреб громади, скоротивши навчання до року інтенсивної практики. Це система, де студенти реально керують процесом, а жіночі академії стають осередками інтелектуального спротиву патріархату. 🤝 Для українського студентства солідарність із Рожавою — це визнання того, що в умовах війни навчання має бути гнучким, прикладним і спрямованим на захист власної ідентичності, адже саме знання та згуртованість дозволяють народу триматися, коли ще вчорашні союзники кидають напризволяще.Про актуальність курдської боротьби та те, чому вони можуть навчити українських студентів — читайте в наших карткахПриєднатися | Підтримати нашу діяльність
Мішель Фуко — "Наглядати й карати"Частина 1, Розділ 1 Вільні читання повертаються після зимових канікул із новим форматом для наших подальших подій! Разом із учасниками й учасницями читацького клубу ми обрали роботу, якій буде присвячена ціла серія читань, адже до опрацювання і обговорення пропонується магнум опус видатного французького філософа Мішеля Фуко - "Наглядати й карати. Народження в'язниці".Фуко досліджує історію пенітенціарної системи Європи, прослідковуючи шляхи, якими влада не лише контролювала і обмежувала, але й продукувала нового індивіда та суспільство, — ба більше, цей процес, на думку Фуко, продовжується і у сучасності. Широко поширена теза про функціональну схожість шкіл, лікарень та тюрем стає предметом серйозного історичного аналізу саме тут.Розпочнемо наше дослідження з першого розділу "Тіло засуджених" першої частини "Тортури" — вже цієї суботи обговоримо, як в царині покарань дисципліна прийшла на заміну тортурам, і чи можна це вважати «гуманізацією» карної системи.👉 Долучайся до читань в цю суботу, о 17:00!Скан українського перекладу тексту опублікуємо невдовзі!📅 31.01 (субота)⏰ 17:00📍м. Київ (точне місце повідомимо після реєстрації 📨)
Коротко про всю ситуацію:На відміну від більшості київських закладів вищої освіти Могилянка не впровадила канікули, а натомість дистанційну форму навчання.Серед студент_ок НаУКМА збирається ініціативна група, що вирішує написати листа з проханням впровадити двотижневі канікули або ж іншим чином відрегувати на проблему дистанційної освіти в умовах критичної ситуації з базовою інфраструктрою, морозом й обстрілами. Повний текст можна побачити тут. Підписати тут.Колективний лист набирає понад 300 підписів студент_ок і викладач_ок.У відповідь на звернення Президент Наукма, Сергій Квіт, звинувачує авторку листа в підриві оствітнього процесу, адже йому "невідомі причини" ініціативи, а також подібно Кличку пише, мовляв, у Києві ніхто не зобов'язаний лишатись, але навіть так - може завітати до прохолодного кампусу, що не працює під час тривог. Повний текст приведений у скріншотах.Якщо канікули нереалістичний варіант, то автор_ки листа вказують на пошук альтернативних шляхів. Зі свого боку, ми вбачаємо компроміс у впровадженні ТСР (тижня самостійної роботи).Ми закликаємо з новою силою підписувати і поширювати колективне звернення, аби показати, що проблема актуальна. Якщо вас особисто холод і брак світла не зачіпає - підтримайте своїх товариш_ок довкола, яким це питання болить.