Джерело
Петро Чорноморець | Аутисти сцють всю нічСвого часу для мене було великим відкриттям дізна...
5 190 Охват/переглядів
2025-08-18 07:42
Повідомлення №733
Аутисти сцють всю нічСвого часу для мене було великим відкриттям дізнатися, що більшість людей зазвичай не встають пісяти посеред ночі.Виявляється, норма це 0, максимум 1 похід за ніч; 2 – вже не дуже добре, таке називають ніктурія.Люди не сцють вночі не тому, що в них такий величезний сечовий міхур, а тому, що в нормі вночі утворюється дуже мало сечі: зростає рівень вазопресину, гормону, який відповідає за реабсорбцію (повернення назад у кров) води і мінералів у нирках та підвищення кров'яного тиску, сечі виходить мало і вона дуже концентрована.Нічний пік вазопресину з’являється у дітей після 3 років. Вони перестають сцяти в ліжко не тому, що краще контролюють, а тому, що менше хочеться. Контроль, звісно, теж важливий, але це набагато складніше і формується пізніше по віку. Тому енурез це часто взагалі не про недостатні зусилля. Просто тому, хто не сцить – пощастило.Аутичний спектр та інші нейровідмінності можуть бути пов'язані зі зниженим нічним піком вазопресину. Тому в аутичних дітей часто енурез. Іноді і в дорослих теж.Чому нічний вазопресин може бути зниженим?1. Порушення циркадного ритму при джетлагу або через неправильний світловий день. У поїздках або при нерегулярних чергуваннях це може сильно заважати.Наче є спостереження, що в нейровідмінних частіше порушується робота біологічних годинників.2. Оскільки вазопресин це ще і гормон стресу, напруження вдень може призводити до накопичення води в тілі, а вночі пік згладжується і ми теж починаємо сцяти.І знову нейровідмінним складніше, тому що маскінг весь день (коли ти намагаєшся виглядати нормальним) – це постійний стрес.3. Пізня вечеря. Їжа містить багато води. Також для перетравлення однієї трапези з тіла забирається 1-2 літра води на травні соки. Тобто 2-4 години після їжі ця вода знаходиться не у крові та тканинах, а в кишках. Отже і не виводиться нирками. А потім всмоктується назад у кров і починає різко виводитись посеред ночі.Для аутистів це особливо актуально при відсутності ранкового апетиту, коли ти в принципі хочеш їсти тільки ввечері. Окремий приколВазопресинова регуляція дивним чином пов'язана ще і зі схильністю до моногамії. Моногамія, стрес, високий тиск, більше навантаження на нирки. Зате бонуси – економія калію та інших електролітів і не сцяти вночі.Шо робити?Для себе повноцінного рішення так і не знайшов. Намагаюся опинитись на самоті мінімум за 4 години до сну, щоби відключився маскінг і нарешті запустилися парасимпатичні процеси. Тоді є шанси все висцяти до того, як засну.При людях, навіть близьких, відключити повноцінно не вдається. Якщо ночую з тусовкою, всю ніч бігаю.Намагаюся їсти не пізніше, ніж за 4-6 годин до сну. Це добре для здоров'я з багатьох причин. Але далеко не завжди виходить.Кропива (Urtica dioica) зранку. Їм у капсулах, це для мене найпростіший спосіб. Не впевнений, що це ефективно, можливо плацебо. Власне, це все, що маю в арсеналі. Але якщо вдається так робити, то в основному тримаюся в межах 1-2 нічних походів.Що ще важливо знати?Крім вазопресину, є купа інших причин ніктурії, причому всі вони тривожні та вимагають контролю лікарів. Особливо варто звернути увагу, якщо раніше не вставали, а тепер доводиться. 1. Апное та інші порушення сну. Надійно можна оцінити трекерами сну та нічної сатурації.2. Серце, судини або нирки: вечірні набряки.3. Діабет: багато сечі всю добу.4. Простата: сечі небагато, маленькі порції, слабкий струмінь.Ну або кавун, бухло та інші спонтанні але нерегулярні причини сцяти)