📈 Про дуже неприємні для окупанта тенденції. Зібрав графіки з офіційних даних по втратам ворожої техніки, більша частина з яких підтверджується візуально.🚘 З березня та далі кожного місяця бʼються рекорди по знищенню автомобільної техніки. Раніше це було в середньому від 2 000 до 4 000 одиниць знищеної автомобільної техніки в місяць, то починаючи з березня це вже було 6 000, а зараз вже 12 000 в місяць. ⚠️ Знищення БПЛА з вересня 2025 року до теперішнього часу зросло з 10 000 в місяць до 60 000.🔫❗️ Разом із цим бʼються всі рекорди по знищенню артилерійських систем та РСЗО. Артилерія – попередній рекорд становив приблизно 1600 одиниць, останні місяці 2000+. РСЗО – попередній рекорд 60 одиниць за місяць, останні місяці більше 100/місяць.❗️ Разом із цим значно зросла динаміка знищення ППО, що також видно на графіках.Танки та ББМ рахувати сенсу немає, тому що вони або не використовуються через FPV, або просто закінчуються (в залежності від напрямку фронту та стану окремих підрозділів).P.S. Враховуйте, що червень ще не закінчився. Через 2 тижні повернусь до цього допису та оновлю цифри/графіки.
❓Можливо, деякі люди мене неправильно зрозуміли, але я НЕ "прогріваю" нікого ні на які контрнаступи, просто тому що не вірю в це, принаймні найближчі місяці. На мою думку, поки що нічого такого точно не варто очікувати.Все, що зараз відбувається із логістикою ворога, має відбуватись доволі довгий час та безперервно (місяцями), щоб мати наслідки, після яких МОЖЕ настати значне просідання оборони з боку росіян. Тобто, на мою думку, це може статись приблизно в той момент, коли більшість російських солдат не буде отримувати боєприпаси (безпілотні системи теж потрібно від місця виробництва до фронту якось довезти), харчування, паливо та не буде мати можливості пересуватись та коли будуть великі проблеми із грошовим забезпеченням. Разом із тим, логістика в їхньому тилу теж має майже повністю "встати". По-перше, в нашій армії все ще є величезна кількість проблем та невирішених питань, все ще нереалізованих реформ, а технологічний та інноваційний підхід на заміну совковій ментальності почав зʼявлятись зовсім нещодавно. Нам все ще доведеться пройти великий шлях перш ніж ми оговтаємось від тієї темряви, що відбувалась останні роки. Але те, що відбувається зараз – це безумовно дуже великий позитив, якого нам усім так не вистачало. Відчуття хоч якогось полегшення, надія та відчуття того, що в нас зʼявився справжній шанс (або це відбулось вже?) перехопити ініціативу та на перших етапах повністю зупинити фронт, збільшивши втрати ворога до нестерпних (разом із тим зменшивши наші, що також вдалось зробити).Найбільшу роль та найбільший вплив у цьому відіграє наша технологічна перевага. А саме (виключно моя думка!):- найуспішніша та найбільша в світі децентралізована система виробництва БПЛА сотень різних видів (буквально) майже у будь-яких кількостях, сотні виробників, дуже висока якість;- доступ до будь-якої елементної бази цих дронів (санкції на нас ніхто не накладав);- через успішність застосування та нашу винахідливість, безліч технологічних корпорацій дуже жваво із нами співпрацюють, вкладаючись усіма можливими матеріально-технічними засобами (та цього буде ставати тільки більше);- Сили Оборони змогли побудувати вкрай ефективні засоби протидії дронам, а разом із цим побудувати вкрай ефективні "наступальні" засоби вогневого ураження на усю глибину фронту, на будь-яку дальність ураження; - окремо потрібно виділити Штучний Інтелект, де ми також маємо рішучу перевагу, маючи доступ до найсучасніших розробок;- вкрай ефективна система оборони за допомогою дронів, яка наносить ворогу колосальні втрати, не дає просунутись вглибину країни та яка вже зараз майже зупинила фронт. Усе перелічене, знову ж, на мою думку – це те, у чому росіяни сильно відстали та не зможуть нас наздогнати через дуже авторитарний та централізований підхід, а також через повільність та інертність системи.На цю хвилину те, що відбувається я бачу як найбільший шанс з 2023 року навʼязати ворогу на фронті свої "правила гри", унеможливити будь-які його спроби проводити наступальні дії. Та, разом із тим, найбільш позитивні новини за більш ніж три роки.
🛢 Хроніки паливоциду на території РФ та деяких окупованих територіях (станом на 4-5 червня).- Москва та Московська область: З 30 травня 2026 року в мережі заправок ОРТК — максимум 60 літрів бензину або 100 літрів дизелю в одні руки, «до подальших розпоряджень»;У Лукойлі: бензин до 100 л в одні руки, дизель без обмежень;У Газпромі: 100-150 л в одні руки на бензин і дизель.- Санкт-Петербург та Ленінградська область: З’явилися ліміти близько 50 літрів на чек у деяких мережах.- Бєлгородська та Курська області: скарги на нестачу, ліміти, відмови заправляти повний бак.- Рязанська область: дефіцит АІ-92 та АІ-95 після атаки БПЛА на місцевий НПЗ «Роснефть».- У Карелії окремі АЗС ввели обмеження на відпуск та підвищили ціни.- У Мурманській області на низці АЗС припинили продаж окремих марок пального.- Окупована Луганська область: Обмеження не більше 20 літрів в одні руки на бензин марок АІ-95, АІ-92 та дизельне паливо.У травні 2026 року російська нафтопереробка зазнала найсильнішого удару за останні роки через рекордну кількість атак українських БПЛА по НПЗ. Це призвело до найнижчого рівня переробки з жовтня/грудня 2009 року (16-17 років мінімум).З 1 червня 2026 року також вступила в смлу тимчасова заборона експорту авіаційного керосину (реактивного палива) до 30 листопада 2026 року (Постанова Уряду РФ №646 від 30 травня 2026).
❗️Частина друга.Звісно, абсолютно усе з того що було перелічено вдалось зробити, та вийшло зробити навіть значно більше (що очевидно, та очевидно, що це не буде озвучено публічно, як і не буде інших подробиць), ніж було перелічено вище. Мені справді буде важко пояснити, наскільки сильною була ейфорія, коли під час чергового тестового запуску я за довгий період часу не зловив жодної помилки у роботі, та скільки тисяч ітерацій виправлень для цього довелось зробити.Та, чесно кажучи, доволі важко пояснити, що відчуваєш, коли переходиш від поглинання у дитинстві літератури та фільмів у жанрі "фантастика" на тему того, що таке ШІ, яким він може бути та що він теоритично може вміти робити до того, що маєш такий інструмент під рукою, створений власноруч.Для прикладу, в якийсь момент мій друг та співвласник мого другого каналу Aeris Rimor, який довгий час зі сторони спостерігав за тим, що я роблю, як я це роблю, до яких рішень я приходжу, з якими помилками зіштовхуюсь сказав, що це схоже на проєктування роботи подібної до роботи людського мозоку.Звісно, напевно, місцеві фахівці скажуть мені, що є безліч готових до використання рішень та необовʼязково було витрачати на це настільки багато часу та сил. Але знову ж, ідея була у тому, щоб зробити з нуля повністю своє, зробити по своєму, зробити не схожим на, те що вже існує за рахунок безлічі унікальних рішень. Однією із задач було усвідомити та вивчити, як такі системи працюють зсередини. Також, я сподіваюсь, що для багатьох очевидно, чому я до останньої хвилини тягнув час із тим, щоб розповісти про це. В мене було дуже багато часу, щоб подумати над тим, що саме я хочу робити далі, чим хочу займатись та про що я буду писати на каналі. Але я навіть не уявляв, наскільки сильно за цей час зміниться моє сприйняття світу, розуміння що таке свідомість та як вона працює, наскільки сильно змінилась моя думка щодо можливостей ШІ (які, чесно кажучи, вже зараз обмежені тільки фантазією людини та ресурсами).Маю звичку, засновану на особистому досвіді – не розповідати про щось, доки це не буде цілком та повністю реалізовано. У кого з читачів є щось подібне, той дуже добре знає, із чим це повʼязано. Окрім цього, сподіваюсь, що я відповів на усі питання де саме я пропадав, що я робив, із чим я боровся та чому контенту не було взагалі дуже довгий час. Та чому його тепер може зʼявитись значно більше навіть ніж було раніше. Врешті решт це вивільнило величезну кількість часу, який можна присвятити більш корисним справам, як для вас та дописів на обох каналах, так і для власного розвитку. Українцям моє послання таке, що ми вже зараз живемо у тому самому справжньому майбутньому, яке, можливо, зараз відчувається здебільшого у військових технологіях, але моя глибока впевненість полягає у тому, що саме зараз ми дійшли до точки, після якої нарощування швидкості технологічного розвитку буде неможливо зупинити, та це стосується як дуже небезпечних технологій, так й тих, що можуть значно покращити людське життя, зробити його більш кофмортним, здоровим та довгим. Будуть відбуватись і дуже дивні речі, тому що люди досі не до кінця зрозуміли, чому саме ШІ взагалі працює та як з нього виходять настільки розумні (та небезпечні) системи, які багато в чому в тисячі разів перевершують можливості людини. Але, як сказала у своєму нещодавньому маніфесті одна відома американська технологічна компанія, питання тільки в тому, зʼявиться цей інструмент в твоїх руках, або в руках твого ворога. Інших варіантів, нажаль, не існує. Та тільки від рішення людини залежить, чи буде це використано врешті решт на користь людства.Тож, не бійтесь експериментувати та ставити перед собою амбітні задачі, навіть якщо вони здадуться вам нездійсненними. Чим більш абсурдними (або наївними) та фанатичними вони будуть, тим насправді більше шансів, що у вас вдасться дійти до кінця, попри усю важкість на шляху. Можливо "той самий час", про який ми завжди думаємо, відкладаючи щось – це виключно прийняте рішення діяти тут і зараз, або, якщо сказати по іншому, можливо "того самого часу" для дій насправді ніколи не існувало?😉
🇺🇳⚔️🇷🇺Зробив для вас огляд аналітичної статті від Foreign Policy за 15 травня 2026 року про сценарій війни Росії-НАТО (у форматі військової гри), в якій автор статті грав роль російського начальника генштабу і описав, як зміг перемогти НАТО в першу чергу через політичний параліч союзників та в меншу чергу завдяки бойовим діям. Важливе уточнення, що описаний не повний сценарій війни, але дуже влучний аналіз того, як саме може відбутись початок такої війни та що буде відбуватись перед нею. Найбільш грунтовний з усіх, що я особисто читав.Сценарій гри виходить із того, що влітку 2026 року між Росією та Україною настає припинення вогню, після чого Москва одночасно пропонує Берліну економічну співпрацю і повернення до довоєнних відносин, але паралельно посилює тиск на країни Балтії та заявляє про "гуманітарну кризу" в Калінінграді. Після спільних білорусько-російських навчань НАТО бачить, що 12 тисяч російських військових залишаються в західній Білорусі, а Вільнюс попереджає про наближення "надзвичайної ситуації" в Калінінграді. Сама військова гра за сценарієм стартує наприкінці жовтня 2026 року.У аналізі наголошується, що якщо війна Росії проти України підійде до припинення вогню наприкінці 2026 року або в 2027-му, то для Європи це може стати не полегшенням, а найнебезпечнішим періодом у відносинах із Росією, бо саме тоді європейські спроможності стримування будуть найслабшими відносно російської сили. Аргументами для цього називається те, що російська армія до того моменту стане більшою, матиме майже п’ять років бойового досвіду та переваги в тих сферах, де Європа відстає, особливо у веденні дальньої війни й динамічному ураженні цілей у тилу.У грі було швидко нарощено ударне угруповання з кількох російських армій: 11-й армійський корпус із Калінінграда, підрозділи 1-ї гвардійської танкової армії, 76-ї десантно-штурмової дивізії з Білорусі. За сценарієм 20-та гвардійська загальновійськова армія мала прикривати фланги й стримувати Польщу, а 6-та загальновійськова армія – скувати сили НАТО в Естонії та Латвії.План удару такий: удар із району Гродна через Друскінінкай у бік Маріямполе, одночасний рух зі сходу Калінінграда та з’єднання протягом 24 годин в районі Сувальського коридору, підведення другого ешелону й закріплення, щоб фактично відрізати Балтію від Польщі та решти Альянсу. Операція спиралася приблизно на 100 тисяч російських військових, хоча безпосередній передовий кулак із Білорусі складав близько 12 тисяч осіб. Перед цим, за задумом, сили спеціальних операцій намагалися б захопити ключові мости й перехрестя, необхідні для просування вглибину. Також у плані зазначено, що сама підготовка до операції маскувалася б під військові навчання, переміщення військ і техніки протягом місяців із залишенням техніки в окремих районах зосередження.Політичне керівництво РФ за сценарієм робило все, щоб знищити НАТО зсередини політично, але при цьому ні в якому випадку не втягнути США у війну. США можуть не захотіти автоматично очолити відповідь, а навпаки сказати європейцям брати ініціативу на себе. Саме тому російська сторона у грі намагалася не бити по американцях принаймні свідомо, щоб не створити неминучого механізму негайного вступу США у війну.Тобто не обов’язково фізично розгромити весь Альянс, достатньо лише дискредитувати його й показати, що він не здатний завадити Росії нав’язувати новий безпековий порядок у Європі. Обмежене вторгнення має вдарити по довірі до НАТО та ЄС як до систем колективної безпеки.Прелічуються також переваги, на яких може грати Росія – здатність швидко (потягом 48 годин) захопити обмежену територію до появи контрудару та здатність утримувати територію, погрожуючи ескалацією аж до ядерного рівня. Фундаментальною проблемою НАТО в Балтії полягає в тому, що Росія у кризі вже матиме війська на місці або поблизу, тоді як НАТО потребує часу – від кількох днів до тижнів чи більше, щоб підтягнути серйозні підкріплення.Кінець першої частини допису.
🤖🇨🇳Міжнародна федерація робототехніки (IFR) офіційно заявила, що Китай здійснює масштабне загальнонаціональне впровадження роботів у рамках своєї стратегії 15-ї п'ятирічки. Це також підтверджують розвідувальні дані про широкомасштабну програму, яка охоплює як гуманоїдні системи, так і промислових роботів великого масштабу.Найбільш гучною подією за останній час стало масове розгортання "роботів-поліцейських" на вулицях китайських міст під час травневих свят (відео прикріплено до допису).З 1 травня в Ханчжоу на головних перехрестях розставили 15 гуманоїдних роботів-регулювальників на колесах, пофарбованих у флуоресцентний жовтий колір. Робочий день одного такого робота – 8-9 годин безперервно. Вони синхронізовані зі світлофорами та здатні голосом попереджати порушників ПДР. Такі системи вже діють у декількох китайських містах.Також відомо, що КНР затвердив 15-й п'ятирічний план розвитку (2026–2030), де робототехніка проголошена серцем сучасної промислової системи країни.Ключовий принцип китайської стратегії робототехніки – концепція «embodied intelligence» (втілений інтелект): інтеграція ШІ безпосередньо у фізичні системи та роботів. За даними IFR, промисловість Китаю вже має в активній експлуатації близько 2 мільйонів роботів – у 4,5 рази більше, ніж у Японії (друге місце у світі), частка Китаю у світовому щорічному встановленні промислових роботів наразі сягає 54%.Прогнозується, що за 2026 рік у Китаї буде вироблено від 28 000 одиниць до 65 000-100 000 гуманоїдних роботів.Разом із цим:-КитайськаДержавна корпорація State Grid Corporation вкладає ~$1 мільярд у закупівлю близько 8 500 роботів для обслуговування підстанцій та ліній електропередач.-Розробляються «роботи-вовки» – озброєні наземні системи, інтегровані з повітряними роями дронів.-Міністерство промисловості та MIIT запустили пілотні програми роботів для догляду за людьми похилого віку (2025-2027 рр.).На китайському ринку нині працює понад 150 компаній-розробників гуманоїдних роботів. Завдяки впровадженню стратегії відкритого програмного коду цикл розробки гуманоїдного робота з ШІ скоротився з 10 років до 1 року. Також зазначається, що Китай прагне до постійного домінування у сфері "фізичного" Штучного Інтелекту. Державна програма передбачає впровадження роботів у тисячі галузей вже до 2028 року.
❗️Пані та панове, попрошу пару хвилин вашої уваги на цей допис. Стосується це виключно моєї аудиторії та особливо тих, хто зі мною вже давно.Я розумію та бачу, як усіх, відверто кажучи, заєбало за останні пару років читати однакові дописи, однакові новини, однакові заяви, однакові обіцянки та інші потужні потужності. Розумію, як усі втомились від усього пекла, яке відбувається навколо кожного дня та як втомились від речей, які дуже багато часу не змінюються та стають гіршими. Усього, напевно, вже й не перелічиш. Розумію також, що майже весь минулий рік я нічого не писав на канал, тож повернути вашу постійну увагу та активність тепер складніше. Але, думаю, тут усі дорослі люди розуміють, що на мовчання протягом такого довгого часу мають бути вагомі особисті причини, які я не хочу виносити на загал.Я, як автор цього каналу, все ще хочу займатись тим, що люблю та бути корисним для своїх читачів та для українців загалом.Тому мені зараз дуже важливо, щоб в коментарях під цим дописом ви написали, про щоб вам особисто хотілося б почитати/послухати/подивитись, а інші люди, які просто зайдуть почитати коментарі, поставили реакції на ті, що їм сподобаються найбільше. Логіка тут насправді дуже проста. Читачів на каналі як мешканців невеликого міста, але я, пишучи дописи кожного разу намагаюсь "виграти у лотерею" обираючи між різними темами. Просто тому що не знаю, що наразі насправді цікаво людям.Якщо хочете, пишіть просто про те, чим вам хотілось би поділитись. Будь-що. Розуміти настрої читачів також важливо. Мені зараз дуже важливий будь-який відгук якомога більшої кількості людей, щоб розуміти, який контент робити далі.
❗️🤖Пентагон хоче перейти від дорогих платформ із великою кількістю обслуги до масового застосування автономних, частково самоорганізованих систем (із використанням штучного інтелекту), які можна швидше закуповувати, розгортати й масштабувати.Сталось різке зростання запиту на фінансування «DAWG», офісу Пентагону, що координує автономну війну та випробування нових безпілотних та роботизованих систем, з приблизно $226 млн до близько $54,6 млрд у бюджетній пропозиції на 2027 рік.У бюджетному запиті США на 2027 рік Пентагон просить близько $75 млрд на дрони та засоби боротьби з ними, з яких приблизно $53,6-54,6 млрд мають піти саме на автономні безпілотні платформи та пов’язані програми. Це один із найбільших річних стрибків фінансування серед оборонних напрямів.Головна проблема, яку Пентагон намагається розв’язати, – дефіцит людей, часу й організаційної спроможності для їхнього використання.Звідси й логіка: якщо майбутня війна передбачає велику кількість дешевших безпілотних систем у повітрі, на землі й на морі, то ручне керування кожною платформою окремо стає занадто повільним, дорогим і кадрово непідйомним. Саме тому акцент зміщується від моделі “один оператор — один безпілотний апарат” до моделі, де менша кількість людей ставить завдання великим групам машин, а далі системи частково координуються між собою самі.Перший важливий елемент – програма «DARPA Materials for Physical Compute in Untethered Robotics», яка шукає способи вбудувати більше “інтелекту” безпосередньо в матеріали, компоненти й фізичну архітектуру робота, щоб той міг краще відчувати, обчислювати, адаптуватися і діяти без постійного зв’язку з дата-центром або зовнішнім оператором. Практичний сенс у тому, щоб зменшити затримки, енергоспоживання та вразливість до переривання зв’язку, що особливо критично в середовищі радіоелектронної боротьби.Другий елемент програма DARPA DICE, тобто «Decentralized Artificial Intelligence through Controlled Emergence». Програма націлена на те, щоб різнорідні ШІ-системи могли децентралізовано координуватися, формувати команди, виконувати тривалі місії в умовах втрат, збоїв або компрометації окремих роботизованих систем і при цьому залишатися передбачуваними та підконтрольними наміру свого командира, яким залишається людина.Паралельно Пентагон та ВМС США запустили призовий конкурс на $100 млн для створення «Autonomous Vehicle Orchestrator» – програмного шару, який перекладає намір командира, поданий голосом, текстом або іншими простими командами, у машинне виконання для груп безпілотників, яке виконується швидко. Ціль у тому, щоб не доводилось прописувати поведінку кожного апарата окремо.Пентагон бачить майбутнє не як повне усунення людини, але як зміну її ролі. Людина має залишатися етичним і командним центром, але не виконувати дрібне мікрокерування кожним дроном. Іншими словами, ключовим стає не “дрон без оператора”, а “один оператор, який може змістовно управляти багатьма платформами одночасно”.Перед цими подіями Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Ден Кейн у квітні заявив, що автономна зброя (із використанням ШІ) буде “ключовою та необхідною частиною всього, що ми робимо”, і прямо пов’язав це з безпілотниками, роботизованими системами та системами командування й управління.Увесь час поки писав цей допис сидів та думав: «Яке ж, блять, цікаве майбутнє нас усіх чекає».
❗️ Іранські ЗМІ (Fars News) повідомляють, що американський військовий корабель був уражений двома ракетами після ігнорування попереджень, проте Пентагон це заперечує. Метою атаки було перешкоджання проходу корабля через Ормузьку протоку після того, як судно проігноруло попередження про зупинку. Наразі зафіксовано численні ракетні пуски з боку Ірану. Ракетну загрозу оголошено в ОАЕ та Ізраїлі.Разом із цим Адміністрація Дональда Трампа офіційно оголосила про початок операції "Project Freedom". Основна мета місії — забезпечення безпечного супроводу міжнародних торговельних суден у критично важливих водних шляхах Ормузької протоки на тлі зростання напруженості в регіоні.Війна на Близькому Сході, яку начебто Трамп закінчив, спалахнула з новою силою.Також сьогодні Адміністрація Трампа ухвалила рішення про проведення «екстрених» продажів оборонної продукції на загальну суму 8,6 мільярда доларів країнам Близького Сходу (Ізралю, Катару, Кувейту та ОАЕ). Державна служба з питань оборонної співпраці (DSCA) повідомила, що Держдеп США застосував механізм скасування перегляду Конгресом, мотивуючи це наявністю надзвичайної ситуації, що потребує негайного постачання для забезпечення національних інтересів США. У пакет входять системи ППО Patriot для Катару ($4 млрд), система управління боєм IBCS для Кувейту ($2,5 млрд) та велика партія високоточних ракет APKWS для Ізралю, Катару та ОАЕ.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц у понеділок припустив, що Україні, можливо, доведеться погодитися з тим, що частини її території можуть залишитися поза контролем України в майбутній мирній угоді з РФ, пов’язавши такі поступки з можливістю вступу країни до Європейського Союзу.«У певний момент Україна підпише угоду про припинення вогню. Тоді може статися так, що частина території України більше не буде українською», – заявив Мерц.Я не знаю вже як реагувати на ці заяви, тож коментуйте самі. Скажу тільки те, що мені здається, що певні європейські чиновники іноді дохуя на себе беруть, роблячи такі заяви.До речі, теж заява від нього: Мерц зазначив, що вступ України до ЄС не відбудеться найближчим часом, оскільки Євросоюз не може прийняти країну, що перебуває у стані війни.І це також: Фрідріх Мерц запропонував залучення України до роботи Європейської комісії, Парламенту та Єврораду у статусі спостерігача без права голосу.Мені іноді здається, що вже немає сенсу щось говорити, але сподіваюсь, що дехто з "шановних партнерів" відчує на собі, що таке війна та нарешті почне робити правильні висновки.