Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Наші 1920-ті
Додано 14 лип 2024

Наші 1920-ті

@nashi1920
Кількість підписників: 4 599
Фото: 501
Відео: 6
Посилання: 271
Опис:
Про літературу, мистецтво, взагалі про культуру, трішки про політику і побут 1920-х років в Україні. Якщо точно, то в УСРР. Веду його я, Ярина Цимбал.
Джерело

Наші 1920-ті | ​​Так жити не можна...Микола Хвильовий13 грудня народився Микола Хвиль...

Логотип телеграм спільноти - Наші 1920-ті Наші 1920-ті @nashi1920
4 770 Охват/переглядів 2025-12-13 21:07 Повідомлення №743
​​Так жити не можна...Микола Хвильовий13 грудня народився Микола Хвильовий (Фітільов).Уривок з автобіографії...Пам’ятаю ці далекі темні ночі. В кімнаті ми, маленькі діти, і наша сіроока мати. Вже перевалило за північ, і тривога росте. Власне, вона росте тільки для мене й моєї матері, бо сестра й брат давно сплять. Вона росте тому, що за якісь пів години прийде мій п’яний батько.— Колюнька, — каже мати, — ти ж гляди!Вона більше нічого не говорить, але я її розумію. Мені всього-на-всього 5–6 років, але я знаю, що я вже можу їй допомогти: коли батько почне тягати її за волосся, я вчеплюсь в його ногу й доти буду її безумно кусати, поки він не відкине мене від себе й не зажене в якийсь закуток....Пам’ятаю місячні ночі. Стоїть міцний мороз. На снігу горять фантастичні діаманти, і вони остаточно засліпили мене. На снігу в одній білій сорочці й босоніж стоїть, похилившись на стару березу, моя сіроока печальна мати: вона втекла від батька, коли він тягав її за волосся.— Боженько,— мовчки молюся я,— куди ж ти дивишся?Але пустельно було навкруги, і відповіли я не чув. Очевидно, саме з цих років життя і почало з мене виховувати атеїста (безвірника)....Але от я себе бачу вже 11–12-літнім хлопцем. Пам’ятаю Тростянецьку головну контору маєтків Кеніга й біля неї величезний натовп робітників і селян. Вони допіру подали свої вимоги й чекають на відповідь. То йшли бурні дні революції 1905 року. Я вже живу тривожним життям цього натовпу (я вже належу до революційного гуртка), але я ще не цілком ясно уявляю собі, в чому справа.Тоді з Охтирської сторони летять ескадрони кавалерії, і з боку Нескучного — сотня козаків. Уже дано команду: огонь, і я собі вже ясно уявляю, в чому справа.Тоді, висловлюючись високим штилем, мене жене в бунт. Я ще не знаю проти кого я буду бунтувати, але я вже знаю, що «так жити не можна».Цього року пощастило виявити маловідомий текст Хвильового. Про героїзм.З днем народження, Миколо Григоровичу! Хай летять огнянопері вальдшнепи!#наші20#Хвильовий