І по-друге, нагадую вам, що якщо ви плануєте навчання ваших діток у польських вузах, то необхідний мінімальний рівень уже не В1, а В2! А це значить, що вчитися треба починати не за три місяці до вступу. Середній термін навчання з нуля до В2 - від півтора (для дуже сумлінних) до двох років. Тому не затягуйте. Тим більше, що у нас відкривається новий набір для нулячків. Після цього курсу переходимо на наступний рівень - до В2. 🔥🔥🔥 Курс "Польська для підлітків" з нуля до В1Тривалість: 10 місяцівІнтенсивність: 3 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайн / оффлайн у ТернополіВік: 14-18 р.Ваш результат: В1 (добре читаю тексти різної складності, розумію на слух, вільно спілкуюся на побутові теми, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис), володію базовими знаннями з польської граматики). Можливе продовження до рівня В2 для молоді.Вартість: 2340 грн на місяць (12 занять по годині)✏️РОЗКЛАД💻ОНЛАЙНвівторок 17:00четвер 17:00субота 17:00Викладач: Тетяна ШлегаСТАРТ: початок лютого📖ОФФЛАЙН (Тернопіль, вул.Бандери 32.а):понеділок 16.00середа 16.00субота 16. 00Викладач: Тетяна ШлегаСТАРТ: початок лютого Запис на viber Школи 098 32 32 332 (адміністратор Оксана) або мені @natalialobas
Ви так гарно ставите плюсики, що я просто не можу не дати продовження цієї історії з Narzędnikiem.Więc...#gramatyka_bez_stresu Отож, почнемо із закінчення 😂😂😂 Тобто про закінчення Орудного відмінка.Але najpierw ліричний відступ ☃️☃️☃️Є кілька критеріїв, які впливають на вибір закінчення у кожному окремо взятому відмінку. Ось вони:❗️Рід (męski - чоловічий, żeński - жіночий, nijaki - середній)❗️Число (liczba pojedyncza - однина, liczba mnoga - множина) ❗️Приналежність до чоловічоособової категорії (чи дане слово є назвою чоловіка, чи ні) - цей критерій потрібен не у всіх відмінках. ✅ Тому, коли ми будемо розглядати закінчення для кожного конкретного відмінка, ми будемо ці критерії враховувати. Отож, Narzędnik (kim? czym?) Спочатку завжди розглядаємо закінчення для однини. У цьому відмінку чоловічий (on) і середній (ono) роди мають абсолютно однакові закінчення:📌 -ym/im для прикметника (jakim? ) 📌 -em для іменника (kim? czym?) ✅ Adam jest (dobry inżynier) dobrym inżynierem.✅ Interesuję się (polskie kino) polskim kinem. У жіночому роді для прикметника та іменника закінчення однакове: 📌 -ą✅ Mieszkam z (moja rodzina) moją rodziną. ✅ Klucz leży pod (stara wycieraczka) starą wycieraczką. От і все. Це нескладно. Потрібна тільки практика 💋.Ну і продовження також буде.
#gramatyka_bez_stresuПродовжимо нашу розмову про відмінки. Давайте почнемо із того, з якого традиційно починають практично усі курси та підручники - Narzędnik, Орудний відмінок.Саме він буде потрібен нам, коли:📌 представляємося (називаємо свою національність, вид занять, професію, виконувану роль тощо)✅ Witaj. Mam na imię Natalia, jestem Ukrainką, jestem lektorką✅ To Jacek. Jest moim kuzynem.📌 називаємо, чим виконуємо ту чи іншу дію, чим орудуємо✅ Dlaczego nigdy nie malujesz farbami?📌 говоримо про якусь спільність (хтось із кимось, щось із чимось)✅ Na wakacje pojadę ze swoim chłopakiem i jego rodzicami.✅ Lubię chleb z masłem i pomidorem.📌 говоримо про транспорт✅ Do pracy zazwyczaj jadę samochodem, bo mam daleko.✅ Mój mąż nigdy nie lata samolotami.📌 називаємо розміщення у просторі зі словами pod, nad, przed, za, między✅ Gdzie jest ten cholerny klucz? - Pod twoją torebką, kochanie, nie widzisz? А які закінчення має Орудний відмінок у польській мові - у читайте наступному дописі. І обовʼязково лишайте плюсики у коментах, аби я знала, що вам це потрібно! 💋
Dzień dobry! Так цікаво склалося, що сьогодні християни obrządku wschodniego святкують Водохреще, а католицька Польща має зовсім інше свято, але так само дуже важливе у календарі świąt kościelnych. #ciekawa_polska #karta_polaka_obywatelstwo Сьогодні поляки святкують ❗️Trzech Króli ❗️, одне з найбільших релігійних свят у Польщі, про яке обовʼязково потрібно знати і тим, хто планує здавати на Карту Поляка,і тим, хто просто там живе.🌟🌟🌟Це свято на згадку про візит до новонародженого Ісуса Христа трьох мудреців (королів) зі Сходу, які принесли йому дари. Це відома біблійна історія, популярна і в західній, і в східній релігійній традиціях.Поляки дуже поважають це свято. 6 січня у Польщі - державний вихідний.Чи є якісь традиції, повʼязані зі святом Trzech Króli? Oczywiście! Найпоширеніша - це писання літер K+M+B + рік на вхідних дверях. Народна традиція ці літери вважає першими буквами імен трьох королів, котрі прийшли до Ісуса: К як Kacper, M як Melchior, B як Baltazar. Цих імен не знайдемо у Біблії, вони походять із довколабіблійних переказів та оповідань. Тому католицька церква заперечує саме таке значення напису K+M+B + рік і вважає його помилковим. Священники навчають, що потрібно писати C+M+B + рік і літери повʼязані не з іменами королів, а є латинським висловом "Christus Mansionem Benedicat", która oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Але інколи традиція сильніша, ніж логіка 🦌.І до речі, ви знали, що у Польщі також є karnawał? Але не зовсім такий, який ви подумали 👯 Ну і логічно, адже польський карнавал починається після Trzech Króli (тобто сьогодні) і в купальничках а ля Ріо - де - Жанейро було би досить холодно 😀 Але польський karnawał - це теж час вечірок, маскарадів і забав. У давній Польщі ходили przebierańce - щось схоже на наші вертепи, співали спеціальні пісні і отримували винагороду. Одна із давніх шляхетських польських традицій, яка активно повертається сьогодні - kulіg - катання на санках з піснями і обов'язковим заїздом до всіх знайомих на поїсти-попити-потанцювати. Є ще інша назва цього веселого періоду - zapusty.Як розповісти про це свято і традицію консулу на співбесіді?✔️ Ловіть коротку розповідь польською:Szóstego stycznia Polacy obchodzą Trzech Króli. Jest to święto na pamiątkę trzech króli ze Wschodu, którzy przywieźli dary małemu Jezusowi. Ci królowie nazywali się Kacper, Melchior i Baltazar. Polacy w tym dniu idą do kościoła, święca kredę i piszą na drzwiach wejściowych wielkie litery K+M+B+rok. Te litery to pierwsze litery imion Kacper, Melchior, Baltazar. Chociaż kościół uczy, że należy pisać C+ M+ B, bo te litery nie mają związku z żadnymi imionami i znaczą po łacinie "Niech Chrystus błogosławi ten dom". А ви або ваше оточення святкуєте це свято?Киньте у коментарях фото з написом K+M+B 👇👇👇
Dzień dobry! А давайте сьогодні попрацюємо із граматикою. Тим більше, що Biernik може ще нас здивувати 😏У попередніх дописах рубрики #gramatyka_bez_stresu ми розібрали, як твориться Знахідний відмінок однини. А сьогодні подивимося, як він працює із множиною.❗️Biernik, liczba mnoga❗️І одразу новина: у Знахідному відмінку множини ми не ділимо іменники на роди. Тобто не так. Ми ділимо іменники, але НЕ на роди. А на що тоді? Оооо, це вже питання, можна сказати, світоглядного характеру 🫣, оскільки тут w grę wchodzi славнозвісна польська категорія чоловічо-особовості. Тобто всі іменники w liczbie mnogiej ми ділимо на:❗️назви чоловіків 👷♂️💂♀️🧔♀️👨🏫👨🎨👨🚀 (чоловічо-особові)❗️вся решта 🧑💻🌹🐣🎃👻 (нечоловічо-особові)Так. Навіть якщо ви Нобелівський лауреат з фізики та та ще й хімії, перша у світі жінка-завідувачка кафедри університету (як польська вчена Maria Skłodowska-Curie), ви все одно граматично будете належати до категорії "вся решта". Це про дискримінацію, дівчатка. Але граматика буває жорстока 🤡Повертаючися до Знахідного відмінка. Ви ж памʼятаєте, що він відповідає на два запитання: kogo? co? Отож, якщо наше слово є назвою чоловіка (sąsiad, Polak, kuzyn, kolega, polityk), то у множині Biernikа ми будемо ставити до нього питання ⚡️kogo?⚡️, а відповідно, будемо ставити 🔣 закінчення Родового відмінка (це ж, по факту, саме його питання - kogo? czego?)🔣Znam (kogo? co?) waszych sąsiadów, tych Polaków, dziwnych kuzynów, starych kolegów, dobrych politykówЯкщо ж наше слово, яке потрібно поставити у Знахідний відмінок множини, НЕ є назвою чоловіка (це може бути будь-що інше: тварини, предмети, абстратні поняття та явища, назви жінок - реально, будь-що кожного з трьох родів), тоді у множині Biernikа будемо ставити питання ⚡️co?⚡️ А отже 🔣 закінчення Називного відмінка множини, бо co? саме його питання! Готові?🔣Bardzo kocham (kogo? co?) moje młodsze siostry.🔣Mam (kogo? co?) dwa czarne koty.🔣Lubię (kogo? co?) te twoje koleżanki.🔣Poproszę (kogo? co?) te łososie.🔣Oglądam (kogo? co?) przepiękne krajobrazy.🔣Znam (kogo? co?) te dziewczyny. Видихнули? А тепер основне - запамʼятати 🤣.Тренінг буде 💋💋💋
А тим часом, готуємося почати новий рік із користю ✅✅✅УВАГА! НОВИЙ НАБІР!!!Друзі, відкриваємо набір у нові групи за нашими класичними напрямками: 🔥🔥🔥 Курс "Польська для підлітків" з нуляТривалість: 10 місяцівІнтенсивність: 3 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайн / оффлайн у ТернополіВік: 14-18 р.Ваш результат: В1 (добре читаю тексти різної складності, розумію на слух, вільно спілкуюся на побутові теми, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис), володію базовими знаннями з польської граматики). Можливе продовження до рівня В2 для молоді.Вартість: 2340 грн на місяць (12 занять по годині)✏️РОЗКЛАД💻ОНЛАЙНвівторок 17:00четвер 17:00субота 17:00Викладач: Тетяна ШлегаСТАРТ по мірі набору📖ОФФЛАЙН (Тернопіль, вул.Бандери 32.а):понеділок 16.00середа 16.00субота 16. 00Викладач: Тетяна ШлегаСТАРТ по мірі набору🔥🔥🔥Курс для дорослих з нуля "Швидкий розмовний інтенсив"Тривалість: 5 місяцівІнтенсивність: 2 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайнВік: дорослі (18+)Ваш результат: А2 (добре читаю, розумію на слух майже все, даю собі ради в основних розмовних ситуаціях, можу написати смску, повідомлення, нескладний лист)Вартість: 1840 грн за місяць (8 занять по годині)✏️РОЗКЛАД понеділок 11.00середа 11.00Викладач: Ірина БончакСТАРТ по мірі наборуПишіть мені сюди @natalialobas або на viber 098 32 32 332 (адміністратор Оксана)
Сьогодні працюємо з граматикою 🥳. Бо якщо граматика повинна бути, то це має бути тільки наша екзклюзивна #gramatyka_bez_stresuІ ми зараз розберемо одну із топових граматичних тем польської мови - ❗️Biernik liczby pojedynczej rodzaju żeńskiego❗️ (Знахідний відмінок однини жіночого роду). Правило просте. Дійсно. Завдання в тому, щоб довести його до автоматизму.Отож: іменники жіночого роду на -а (а так направду всі іменники на -а, як приміром, чоловічі kolega, dentysta), а також іменники жіночого роду на -i (sprzedawczyni, wychowawczyni) у Bierniku беруть закінчення🔣ę👉 Mama 🔣Widzę (kogo? co?) mamę.👉 Herbata 🔣Piję (kogo? co?) herbatę.👉 Książka 🔣Czytam (kogo? co?) książkę.👉 Sprzedawczyni🔣 Znam (kogo? co?) sprzedawczynię.👉 Wychowawczyni 🔣Lubię (kogo? co?) wychowawczynięЯкщо ж іменник жіночого роду закінчується на приголосний (так, є і такі), то в Bierniku вони просто 🔣не змінюються. Отакі горді жіночки ☺️😑:👉 Podróż 🔣 Pamiętam (kogo? co?) podróż.👉 Miłość 🔣Czekam na (kogo? co?) miłość.👉 Twarz 🔣Widzę (kogo? co?) twarz.👉 Noc 🔣Lubię (kogo? co?) noc.Якось так. Нічого ж космічно складного немає 😏. Якщо ж потрібно додати прикметник, то памʼятаємо, що це жіночий 😍 рід, а дівчатка люблять хвостики, тому і закінчення буде з хвостиком 🔣ą 🔣🔣🔣Kiedy byłam mała, miałam dużo wspaniałych rzeczy: przepiękną lalkę, miękką przytulankę małpkę, koronkową sukienkę oraz prawdziwą srebrną łyżeczkę z moim imieniem. Miałam wtedy bardzo piegowatą twarz_ i bardzo miłą wychowawczynię w przedszkolu. No i najlepszego na świecie tatę! До речі, ви звернули увагу, що чоловічий іменник tata бере жіноче закінчення 🔣ę, як і всі інші іменники на -а (це не виняток, а частина правила, див.вище), а от прикметник бере дуже навіть чоловіче 🔣ego (panowie, не ображайтеся, це не я, я це граматика😇).⚡️⚡️Два винятки, які мушу тут вам показати:1) займенник TA (ця) у Знахідному відмінку має брати форму ❗️tę❗️: 🔣Czytam tę książkę. Kocham tę dziewczynę. Хоча, заради справедливості додам, що так ніхто не говорить. У розмовній мові абсолютно всі сказали би "Czytam tą książkę. Kocham tą dziewczynę". Форма tą у розмовній мові уже давно виперла ось те супермегаправильне tę. Але моя справа сказати.2) слово PANI - слово-виняток. У Знахідному відмінку мусимо вживати форму panią: 🔣Widzę panią Marię. Czekam na Panią (чекаю та Вас - звертаємося на "ви" до жінки)Ось і все. Як вам пішло? Діліться враженнями у коментарях, а з мене найближчим часом - тренінги 💋
Як то часто буває, у коменти прилетіло важливе питання, відповідь на яке хочу написати тутНе раз чула від поляків: "Masz laptopa?" Чи щось подібне У контексті Знахідного відмінка це явище дуже цікаве. Отож, є винятки, коли у Berniku поляки, особливо в розмовній мові, замість закінчення власне Biernika ставлять закінчення Dopełniacza і часто можна почути: 🔣Chcę wody, zjem banana, napiszę lista і так далі. Це цікава тенденція, яка в розмовній мові тільки набирає обертів. Ось як коментують на polszczyzna.pl:...od powyższej reguły jest cały ogrom wyjątków. Chodzi o sytuacje, kiedy rzeczownik nieżywotny zachowuje się jak żywotny. Są to m.in.: ▪️nazwy istot fantastycznych (np. Widzę anioła/ diabła/ elfa), ▪️nazwy tańców, walut, gier, grzybów, kwiatów i roślin (np. Tańczę krakowiaka, Wydałem dolara, Gram w berka, Znalazłam borowika, Dostałam storczyka), ▪️nazwy owoców, warzyw, słodyczy, potraw, ciast (np. Jem banana, Wyhodowałem pomidora, Zjadłem cukierka, Upiekłam mazurka), ▪️nazwy seryjnych wyrobów przemysłowych (np. Kupiłem volkswagena, Palę camela, Piję szampana).Zauważalna jest jednak silna tendencja do zastępowania biernika dopełniaczem. Dzieje się to nadzwyczaj często w przypadku słów związanych z nowymi technologiami (np. tablet, e-mail, SMS джерело: https://polszczyzna.pl/biernik-wszystko-co-powinniscie-o-nim-wiedziec/
#gramatyka_bez_stresu Тиждень триває і триває наша робота із польською граматикою. Зараз ми працюємо зі ❗️Знахідним відмінком - Biernikiem❗️ У минулому граматичному пості ми проговорили, як себе поводять у Знахідному відмінку іменники середнього роду однини. А зараз давайте подивимося, як змінюються в Bierniku іменники чоловічого роду.Тут так просто, як в середньому роді, не буде 🤷♀️. Але також нічого складного 😉.Отож, для чоловічого роду потрібно пам'ятати, що Biernik має два питання: kogo? і со?. І то не просто так. Бо у чоловічому роді в Bierniku liczby pojedynczej ми розрізняємо:✅ назви істот (rzeczowniki żywotne), які відповідатимуть на питання kogo?✅ назви неістот (rzeczowniki nieżywotne), які відповідатимуть на питання co?Ця різниця, звісно, відобразиться у підборі закінчень. Тому, назви істот братимуть закінчення🔣а👉Mam (kogo?) kota, psa, brata, kuzyna.👉Znam (kogo?) Polaka, lekarza, sąsiada.👉Jem (kogo?) - трохи макабрично звучить, але навіть якщо це істота-гріль 🍗, це все-одно істота🫣) łososia, kurczaka, tuńczyka.Прикметнички і под. у такому варіанті братимуть закінчення🔣ego🔣🔣🔣Widzisz (kogo?) tego faceta? To mój kuzyn.- Serio? Nie wiedziałam, że masz (kogo?) takiego przystojnego kuzyna. - Owszem. Ale on ma (kogo?) ogromnego dobermana i dlatego nikt nie chce z nim mieszkać 😰. Іменники чоловічого роду, які є назвами неістот відповідають на питання со?, а отже не змінюють своєї форми. (Це логічно, бо ж со? є питанням Називного відмінка, початкової форми). Порівняйте: 👉 Mianownik: To jest (kto? co?) nowy laptop. 🔣Biernik: Mam (kogo? co?) nowy laptop.👉 Mianownik: To jest (kto? co?) duży dom. 🔣Biernik: Kupujemy kogo? co?) duży dom.👉 Mianownik: To jest (kto? co?) drogi samochód. 🔣Biernik: Widzę kogo? co?) drogi samochód. Бачите, як я казала - нічого супер складного 😛. Пишіть, як вам. А тренінг, звісно, буде. 💋
Dzień doberek!👋Пора вчитися, а отже запрошую на нашу традиційну рубрику #gramatyka_bez_stresu Сьогодні ми почнемо роботу із відмінком, який є одним із найчастіше вживаних, найбільш потрібних і - у дечому - найбільш проблемним. Але ж ми молодці 🥳і чудово дамо собі раду і на цей раз.Отож... ❗️Biernik - Знахідний відмінок❗️Biernik відповідає на питання kogo? cо? і вживається після величезної кількості польських дієсслів, а тому потрібен нам насправді дуже часто. Ось тільки невеличка підбірка дієслів, що вимагають після себе Знахідного відмінка - Biernika:👉mieć (kogo? co?)👉lubić (kogo? co?)👉robić (kogo? co?)👉jeść (kogo? co?)👉pić (kogo? co?)👉kupować (kogo? co?)👉wybierać (kogo? co?)👉pytać (kogo? co?)👉oglądać (kogo? co?)👉mierzyć (kogo? co?)👉śpiewać (kogo? co?)👉czytać (kogo? co?)👉lubić (kogo? co?)👉wkładać (kogo? co?)👉mówić (kogo? co?)👉opowiadać (kogo? co?)👉prosić (kogo? co?)👉dbać o (kogo? co?)👉chodzić o (kogo? co?)І це дааааалеко не повний список. Але spoko. Насправді, цей відмінок не є складним у творенні і вже зараз ви у цьому переконаєтеся. Для початку (уже традиційно), проговоримо, від чого ж залежатиме вибір закінчення у BiernikuІ - нічого нового для вас:1️⃣число (liczba pojedyncza i liczba mnoga завжди мають свої правила)2️⃣рід (męski, żeński чи nijaki)3️⃣у деяких позиціях також істота - неістота і навіть чоловічоособовий - нечоловічоособовийАле po kolei 😄Перше, що ми розберемо, це буде:⚡️❗️Biernik liczby pojedynczej rodzaju nijakiego❗️⚡️тобтоЗнахідний відмінок для іменників середнього роду одниниА знаєте, чому?Бо розбирати НІЧОГО! Іменники середнього роду однини в Bierniku не змінюються, тобто мають початкову форму. 👉Mianownik: To jest (kto? co?) moje dziecko 👉 Biernik: Kocham (kogo? co?) moje dziecko👉 Mianownik: To jest (kto? co?) nowe auto 👉 Biernik: Kupujemy (kogo? co?) nowe auto👉 Mianownik: To jest (kto? co?) smażone jajko 👉 Biernik: Jem (kogo? co?) smażone jajko👉 Mianownik: To jest (kto? co?) trudne zadanie 👉 Biernik: Robię (kogo? co?) trudne zadanie.Легшої граматики у нас із вами ще не було. Насолоджуйтеся 😛