Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Це AMES: коментарі, оцінки, погляди
Додано 14 лип 2024

Це AMES: коментарі, оцінки, погляди

@middle_east_review
Кількість підписників: 5 206
Фото: 3,350
Відео: 710
Посилання: 10,700
Опис:
Інформація, коментарі, оцінки, погляди від Українського центру близькосхідних досліджень у співпраці з Інститутом сходознавства ім. А. Кримського НАН України

👥 Кількість підписників

5 206
Середній/День:: 0
Середній/Тиждень:: -12
Середній/Місяць:: -76

👁️ Середній перегляд на повідомлення

2 519
Середній/День:: 2,470
Середній/Тиждень:: 1,931
ERR: 48.39%

📊 Кількість повідомлень на день

0.6
Останній день: 1
Середнє за тиждень: 0.3
Середнє за день: 0.6

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2024-07-14

Стіна

Статистика telegram каналу

Ємену загрожує найбільша за останні роки нестача їжі 🇾🇪⁷щщзожжо‌жоо‌тОчікується, що понад половина населення Ємену зіткнеться з погіршенням продовольчої безпеки впродовж цього року. Ємен очолює списки країн, що знаходяться під загрозою голоду. Остання оцінка профільних організацій при підтримці ООН свідчить: 5,5 млн людей там вдаються до "часто незворотніх" стратегій виживання. Зокрема, це брати їжу в борг, випрошувати милостиню, пропускати прийоми їжі, розпродавати майно. Вже в лютому, продовольча безпека може погіршитися для 18 млн єменців і штовхнути ще один мільйон у небезпечний для життя голод. Половина домогосподарств з дітьми до 5 років повідомляли про принаймні одну недоїдаючу дитину. 21 млн населення потребує гуманітарної допомоги, але зменшення фінансування у 2025 році "вибило одну з останніх опор з-під ніг людей Ємену" (план гуманітарних потреб та реагування в Ємені отримав лише чверть потрібного фінансування на 2025 р.)В п'яти провінціях у наступні два дні очікуються умови, близькі до голоду - найгірші показники з 2022 року. Доходить до того, що діти їдять дикі трави
Чому Трамп зробив крок назад і утримався від другого удару по Ірану?🇮🇷По-перше, страх перед «ядерним відчаєм». Припустимо, що американська розвідка має інформацію, що в умовах повного краху режим може піти на такий собі «варіант Самсона» — тобто швидко зібрати боєголовку як останній аргумент виживання.По-друге, це страх, що неконтрольований колапс створить міграційну та терористичну кризу, порівняно з якою Сирія здасться розминкою. Іншими словами, це спроба перевести громадянську війну у формат «керованого транзиту». Можна припустити, що Вашингтон хоче (тут важко сказати, наскільки обґрунтовано), щоб еліти самі демонтували систему в обмін на гарантії безпеки.Можливо, також спрацював фактор Китаю, який купує 90% іранської нафти. Якщо США зараз «дотиснуть» Іран до повного вибуху, Пекін втратить стратегічне джерело енергії. Це може спровокувати Китай на різкі дії в іншому регіоні (наприклад, Тайвань). Не виключаємо прямих консультацій між Пекіном та Вашингтоном з цього приводу.І давайте не будемо забувати про грьобаний «The Art of the Deal» Трампа, якому важливо отримати підпис Рахбара. Це посилює параною всередині оточення Хаменеї. Поки вони чекають на дзвінок із Вашингтона, вони припиняють активні наступальні дії, що дає протестам шанс на перегрупування (але це дуже сумнівно через триваючі арешти та повідомлення про численні страти з 8 по 14 січня).У принципі, це спроба бодай якось раціоналізувати рішення американського президента, сподіваючись на те, що він говорить не лише з голосами у своїй голові
Ізраїль побудував багатомільйонний чорний ринок на доставці товарів в Газу - розслідування видання The National 🇮🇱🇵🇸Прихована операція, коли вантажівки з номерами Ізраїлю заїжджають у Сектор Газа, привозячи критично необхідні товари, приносить малому числу бізнесменів у Газі мільйони доларів на чорному ринку. Процес погоджено з армією Ізраїлю. Ціни такі високі, бо Ізраїль визнав ці товари мають "подвійне призначення". А отже, підлягають додатковій перевірці перед вивезенням. Бо їх, потенційно, можна використовувати, як зброю або компоненти для неї. Через це у Газі наразі сувора нестача генераторів, сонячних панелей, зварювальних апаратів, телефонів. Вантажівки навіть не проходять огляд на пунктах пропуску між Ізраїлем та Газою, які контролюються ЦАГАЛом. А гроші, стверджує The National, йдуть в кишені "групі ізраїльських офіцерів та іншим у безпековій сфері". При цьому Ізраїль чинить перепони для ввезення цього устаткування з боку міжнародних гуманітарних організацій (ввозячи самостійно і продаючи по набагато завищеним цінам). І, звісно, сторонні вантажі перевіряються. Ось так у Секторі і постає чорний ринок, до владу захоплює нове покоління торговців , створюючи монополії на руїнах старої Гази та її економічної системи. Один імпортер з Гази заявив виданню, що він заплатив одній! вантажівці $3,7 млн в серпні 2025 року. Вона привезла "сонячні панелі, кабелі для інтернету і світла, телефони, каністри з пальним, моторне мастило і надзвичайно рідкісні електронні запчастини". Джерело оцінило ринкову вартість товарів у $6,3 млн. До війни, сонячна панель продавалася за $180, але зараз коштує 4 тисячі доларів. Такі оборудки з армією доступні не всім, лише приблизно п'ятьом монополістам. Наприклад, ті, хто торгує їжею, виключені з них, дізналося. The National. Торгова Палата Гази нарахувала 45 вантажівок, які заїхали з Ізраїлю з квітня до грудня 2025 року. Перша коштувала імпортерам $30 млн, бо в Газі не було геть нічого. Далі ціни впали у діапазон 2-4 млн. Корупція? Військові накази? Ймовірно, трохи і того і іншого
На фоні придуркуватих заяв Трампа щодо Ірану (мовляв, він і не збирався нападати на Іран, більше ніхто не стріляє і страти не проводяться) цікавим для читачів каналу буде повідомлення про арешт Мохаммада Саедінії та конфіскацію його бізнесу.🇮🇷Мохаммад Саедінія — один із найбагатших людей Ірану, власник мережі кафе Saedinia (відомих своїм шоколадом та кондитерськими виробами преміумкласу), яка має філії в Тегерані та інших великих містах. Це фігура масштабу «іранського Старбакса/Рошена». Саедінія створив бренд, який був естетично західним, але іранським за суттю. Режим закидає йому фінансування «заколотників» та використання своїх закладів як координаційних центрів. Його мережа кафе та кондитерських була улюбленим місцем ліберальної молоді та середнього класу Тегерана. У його кав'ярнях дівчата часто дозволяли собі спустити хіджаб на плечі, а молодь обмінювалася новинами в обхід державної цензури.Причиною арешту, крім усього іншого, стало приєднання бізнесмена до страйку підприємців базару Тегерана наприкінці грудня 2024 року.Очевидно, це дуже символічний крок. Арешт такої фігури — це спроба режиму знищити інфраструктуру ліберальної думки та продемонструвати, що економічний успіх та меценатство більше не є «бронею». Режим атакує гаманець тих, хто наважується на пасивний опір. Разом з тим, це сильний сигнал, що відбувається подальша руйнація пакту з бізнесом.Десятиліттями іранський бізнес зберігав нейтралітет в обмін на можливість працювати.Тепер із цим покінчено. Влада перейшла до прямої експропріації, що опосередковано свідчить про величезний дефіцит ресурсів для утримання силових структур. Цікаво, що з «кав’ярнями як осередками вільнодумства» активно боролися ще османські султани Селім I, а згодом — Мурад IV у XVI та XVII сторіччях. Вони боялися, що за філіжанкою кави люди обговорюють не Коран, а помилки уряду. В результаті спроба закрити кав'ярні призвела до того, що опозиція стала таємною, а гнів — більш концентрованим. Далі буде!
Цікавий коментар про фінансову систему Ірану від заступника директора Центру близькосхідних досліджень Сергія Данилова 🇮🇷В Ірані існує система буніядів. Це фонди, трастові фонди, які не підкоряються нікому, крім верховного лідера, звільнені від податків і абсолютно непрозорі всередині. Окремо там є фонд, який управляє фінансами, що залишилися від сім'ї Пехлеві — там мільярди. Ніхто не знає, що з ними роблять- працівники ні перед ким не звітують.В програмі спадкоємця перського трону Рези Пехлеві вказано, що потрібно націоналізувати фонд імені першого верховного лідера Рухолли Хомейні. Але є й інші, як-от фонд Мамріза (так званий Astan Quds Razavi), в провінції Хорасан, в другому за величиною міста в Ірані — Мешхеді. Там є мавзолей імамів, і ним управляє такий буніяд, який отримує щороку гігантські суми. 🕌💰А туди приходить щороку кілька мільйонів паломників, які всі жертвують гроші, які осідають в цьому фонді. Зрештою, він потихеньку прибрав до рук 95% сільськогосподарських земель у цій провінції. Там близько сотні підприємств, два університети і ще багато чого. За оцінками, 40% ВВП Ірану проходить через ці фонди, які взагалі не оподатковуються!
Трохи оновленої інформації по Ірану🇮🇷Станом на 12 січня 2026 року (16-й день повстання) ситуація перейшла у фазу тотальної конфронтації та інформаційної війни. Те, що режим почав глушити навіть Starlink, свідчить про використання новітніх засобів РЕБ (можливо, отриманих від РФ або Китаю).Понад 100 годин без інтернету — це спроба режиму створити «інформаційний вакуум», щоб безкарно провести масові зачистки. Втім, такі дії призвели до практично повної зупинки роботи банків та серйозних проблем із логістикою. За повідомленнями, 13 січня влада відновила телефонний зв’язок, а доступ до мережі, ймовірно, почне повертатися протягом 48 годин. Тут одне з двох: або система не змогла впоратися з наслідками такого глибокого цифрового блекауту, або Тегеран тихо відступає, бо цей метод не спрацював. Вони більше не можуть дозволити собі відключення комунікацій ні технічно, ні економічно. У сучасному світі втрата контролю над зв’язком означає, що ви вже програєте.Частина поміркованих ісламістських еліт, як-от клан Алі Ларіджані, з'явилися в публічному просторі з різкою критикою Трампа. Це така собі спроба повернути прихильність Хаменеї. Схоже, кожен зараз робить свій вибір: хтось вивозить родичів за кордон від гріха подалі, а хтось вирішує залишатися з режимом до кінця. Це також свідчить про те, що сподівання на «м’який сценарій» транзиту влади тануть. Про терор написано багато, тому зупинятися не будемо - радикалізація зростає з обох боків.Влада застосовує вогнепальну зброю: вбиває, калічить, арештовує та анонсує публічні страти затриманих. У відповідь горять мечеті, офіси КВІР та органи влади. Протести не припиняються.Заява принца Рези Пехлеві про контакт із адміністрацією Трампа та обіцянка «світової допомоги» — це те, що зараз тримає протест на плаву. Пехлеві у своїй промові звернувся до глибинних архетипів іранської культури, порівнявши протестувальників із легендарним ковалем Кавехом, який бореться проти тирана-змієпоклонника Заххака. Таким чином він легітимізує їхнє право на збройний опір та повстання. Використання образів із «Шах-наме» Фірдоусі — це не просто метафора, а заклик до національного визволення від «чужорідного» та «демонічного» правління.Крім цього, він стверджує, що тисячі військових уже саботують накази про репресії. Це пряма спроба посіяти сумнів у лавах КВІР та армії. Заклик до фахівців із комунікацій атакувати державну інфраструктуру — це перехід до активної фази гібридної війни. Його інтерв'ю американським медіа та підтвердження контактів з Білим домом дають вулиці надію на те, що світ не просто спостерігає, а готується діяти.Тепер про Трампа. Він на роздоріжжі.Тегеран пропонує повернутися до переговорів, але велика ймовірність, що це пастка — затягування часу для перегрупування сил. Венс, наскільки можна судити, підтримує ідею діалогу, тоді як Рубіо виступає «яструбом».Сам Трамп запроваджує 25% мита для партнерів Ірану, що вже б’є по Китаю та Індії (головному постачальнику рису до Ірану).Головний ризик зараз полягає в тому, що якщо Трамп піде на «угоду задля виграшу часу», про яку попереджають активісти, це може деморалізувати вулицю
Роль санкцій в економічній ситуації в Ірані. Аналіз перськомовного матеріалу з коментарями Ігоря Семиволоса 🇮🇷Отже, за часів правління Ахмадінежада (2005–2013) Іран уперше потрапив під жорсткі міжнародні санкції. Щоб продавати нафту в обхід ембарго, режим створив мережу тіньових посередників. У результаті, замість того, щоб гроші йшли до бюджету, вони почали осідати в руках «олігархів санкцій». Це створило паралельну економіку, яку не контролює навіть уряд.Виникла парадоксальна (хоча, власне, очікувана) ситуація: олігархи, задіяні у тіньовому обході санкцій, виявилися зацікавленими в їх продовженні. Суть проста — їм не потрібен мир із Заходом, бо в нормальній економіці вони — ніхто, а в санкційній — королі. Це і є та сама «бомба», яка позбавляє народ ресурсів, провокуючи протести. Часто в іранській опозиційній пресі цих олігархів називають «раковою пухлиною». Ключові особи цієї схеми добре відомі. Найодіозніший із них — Бабак Занджані, мабуть, найвідоміший «гаманець» режиму. Він допомагав КВІР продавати нафту через складні схеми. Його арешт і смертний вирок були спробою режиму «злити» пішака, щоб заспокоїти натовп, але активи залишилися в руках системи.Родина Модаллель фактично монополізувала імпорт продовольства та зерна. Коли в Ірані дорожчає хліб — це безпосередній результат діяльності таких монополістів. Алі Ансарі, власник величезних торгових центрів (наприклад, Iran Mall), звинувачується у висмоктуванні ліквідності з банківської системи, що призвело до девальвації ріала.Алі Шамхані довго очолював Раду безпеки, а його сини займалися морськими перевезеннями нафти. Їхня розкішна власність за кордоном стала символом лицемірства влади: «смерть Америці» — для народу, яхти та Дубай — для синів адмірала.Зрозуміло, що прибутки від продажу підсанкційної нафти не потрапляли до бюджету, а осідали у спеціальних фондах КВІР.Розпухлі від санкційних грошей олігархи почали вкладати «брудні нафтові гроші» в нерухомість, що роздуло ціни на оренду до небес. Сьогодні пересічний іранець витрачає 70–80% доходу лише на житло. Через санкції та крадіжки олігархів ріал знецінився, люди втратили заощадження. Коли культурні вимоги середнього класу (свобода) збіглися з базовим голодом нижчого класу — «бомба» спрацювала. Олігархи, намагаючись врятуватися, лише посилюють репресії через КВІР, який самі ж і фінансують.Отже, режим став заручником власних мародерів. Корупціонери часів Ахмадінежада виросли в монстрів, які сьогодні диктують умови самому Хаменеї. Для виживання режиму потрібно зняти санкції, але олігархи не дозволять цього зробити, бо це їхній основний дохід.Власне, це вирок. У середньостроковій перспективі репресії не спрацюють. Дубинкою неможливо нагодувати голодну країну.
Економічна ситуація у Ірані дійсно складна. 🇮🇷І це не лише про вартість валюти до долара, яка впала до сміттєвих показників типу 1,4 млн ріалів за бакс. Є й інші невеселі показники, які змусили навіть таку вірну режиму верству, як "базарі" закривати магазини та ринки й протестувати. ВВП Ірану скоротився на 0,8% лише за перший місяць 2025 року, якщо не рахувати прибутки від нафти. Інфляція зросла до 42,4% минулого року. За офіційними джерелами Ірану, зараз вона вже складає 52,6%. МВФ заявляє, що по їхнім оцінкам, безробіття складає 9,5%. Але це офіційні дані, а реальні...може бути на рівні 30-35%. 36% іранців жили у 2023 за межею бідності. За останні два роки, ймовірно, ситуація ще погіршилась і зараз складає 31 млн іранців з 92 млн населення. Знаєте, скільки влада виділяє іранській родині з чотирьох людей? 40 млн ріалів або... $26 на місяць. Це при тому, що ціни на їжу зросли космічно, кошик може коштувати well over $100. Не забуваємо, що в країні, окрім економічної, вирує енергетична криза, а через кліматичну катастрофу - і криза з доступом до води та осушенням водосховищ. Повернуті ООН санкції по ядерній угоді (так званий snapback mechanism) лише добивають живий труп (обмеження доступу до твердої валюти, фінринків, до експорту нафти і так далі)
Світські республіканці (Ліберально-демократичний блок) Ця група представляє інтереси нового покоління іранців, які виросли з інтернетом і прагнуть побудови сучасної держави без будь-яких домішок релігійної чи монархічної ідеології. Вони вимагають створення світської республіки на основі загального виборчого права. Серед них найактивніші:Коаліція «Махса» та лідери еміграції: Це об’єднання навколо таких фігур, як Хамід Ісмаїліон (активіст, що об’єднав родини жертв збитого літака PS752) та Масіх Алінеджад (відома борчиня за права жінок). Хоча вони базуються за кордоном, їхній вплив на протестну молодь через соціальні мережі є колосальним. Головною метою є проведення референдуму під наглядом ООН щодо нової форми правління та повна секуляризація (відокремлення церкви від держави).Слабкістю цієї групи залишається відсутність єдиної партійної структури всередині країни. Вони діють як децентралізована мережа, що робить їх невловимими для КВІР, але ускладнює переговори про транзит влади.Етнічні та регіональні рухи — найбільш радикальні, вони часто представляють собою озброєну опозицію, яка посилилася на початку 2026 року.Найактивнішими тут є курдські групи (коаліція з семи організацій, зокрема Демократична партія Іранського Курдистану), які організовують загальні страйки, а також белуджі («Народний фронт Мобарізун» та група «Джайш аль-Адль»), які ведуть партизанську війну на південному сході країни.Станом на зараз, можливо, вперше за весь час існування ісламського режиму, раніше розрізнені групи починають шукати точки дотику через спільну ненависть до вертикалі Хаменеї та економічний колапс. Це створює додатковий чинник, який може пришвидшити падіння режиму.
Саудівська Аравія здійснює тихий політичний поворот і Ізраїль не має це ігнорувати - замітка у виданні Jesusalem Post . 🇸🇦Ізраїль, пише Ефраїм Сне (письменник, колишній генерал армії Ізраїлю та міністр) має зміцнювати відносини з Єгиптом, Йорданією та ОАЕ, оскільки Саудівська Аравія сигналізує про рух у протилежному напрямку. І найкраще це виражається у нещодавньому ударі ВПС Саудів по військовій техніці, яку ОАЕ вивантажували у порту Мукалла у Південному Ємені. І це, наголошує Сне, екстраординарний крок, бо один член Ради співробітництва арабських держав Перської затоки атакував власність іншого, хоча відносини загалом нормальні. За даними джерел Сне, королівська родина Саудівської Аравії ухвалила стратегічне рішення відмежуватися від поміркованих арабських держав регіону та зближатися з режимами, близькими до "Братів-Мусульман". Серед інших, це в нас Катар та Туреччина, на які БМ мають відчутний політичний та ідеологічний вплив. Такий крок став би серйозною зміною у регіональному балансі сил. До речі, саме з лона "Братів-Мусульман" і вийшов, свого часу, Хамас у Газі. Тим часом, вісь Катар - Туреччина вже набирає обертів.Доха та Анкара, на відміну від Тегерану та його проксі, не постраждали під час війни "Залізні мечі" (після 7 жовтня 2023 року) і користуються прихильністю Дональда Трампа.І навпаки, Єгипет, Йорданія та ОАЕ вважають БМ загрозою своєму існуванню. Задіяність в Ємені робить ОАЕ менш привабливими в очах сусідів, які здебільшого орієнтуються на позицію Ер-Ріяду.Приєднання Саудів до вісі, посилить її фінансово, політично та військово. Баланс регіону зміститься в сторону не модерації, а ісламського екстремізму. Ізраїль може опинитися у ситуації, коли турецькі кораблі стоятимуть на рейді біля Гази, дуже близько до Ашкелону, пише Сне. І додає: Туреччина любить створювати військово-морські плацдарми там, де вже є будівельні та інфраструктурні проєкти.Тож Ізраїль, вважає Сне, має діяти. А саме, негайно створити помірковану регіональну коаліцію з ОАЕ, Йорданії, Єгипту, інших зацікавлених сторін. Колись, Сауди повернуться додому у поміркований табір. Але поки цього не сталося, Ізраїль не має битися один