Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Це AMES: коментарі, оцінки, погляди
Додано 14 лип 2024

Це AMES: коментарі, оцінки, погляди

@middle_east_review
Кількість підписників: 5 206
Фото: 3,350
Відео: 710
Посилання: 10,700
Опис:
Інформація, коментарі, оцінки, погляди від Українського центру близькосхідних досліджень у співпраці з Інститутом сходознавства ім. А. Кримського НАН України

👥 Кількість підписників

5 206
Середній/День:: 0
Середній/Тиждень:: -12
Середній/Місяць:: -76

👁️ Середній перегляд на повідомлення

2 519
Середній/День:: 2,470
Середній/Тиждень:: 1,931
ERR: 48.39%

📊 Кількість повідомлень на день

0.6
Останній день: 1
Середнє за тиждень: 0.3
Середнє за день: 0.6

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2024-07-14

Стіна

Статистика telegram каналу

У Ізраїлі затримали росіянина, який шпигував за портами країни для Ірану 🇮🇱🇷🇺росіянин, якого звати Віталій Звягінцев (30 років, робітник-іноземець), за даними слідства, шпигував за портами Ізраїлю в інтересах Ірану. Його контакт у Ісламській Республіці прикидався іншим росіянином на ім'я Роман і казав що живе на росії. Звягінцев отримував гроші на криптогаманець за надіслані фото кораблів та інфраструктури портів (прикриваючись тим, що робить фото, як турист). Навіть розуміючи, що це зашкодить Ізраїлю, він продовжував з фінансових причин. Служба безпеки Ізраїлю Шин Бет та безпековий директорат Міноборони затримали його на початку грудня після прихованої операції. Шин Бет також заявила, що спроби Ірану завербувати ізраїльтян та іноземців з регіону собі на службу є постійними, особливо через соцмережі (в Ізраїлі днями сталася масова розсилка нібито від розвідки Ірану з пропозицією співпрацювати).За останні 2,5 поки, безпекові служби Ізраїлю розкрили близько 30 випадків шпигунства. Більшість залучених таким чином жителів Ізраїлю знали, що допомагають головному ворогу - Ірану
Цікаві дані від Інституту Демократії Ізраїлю про ультраортодоксів (харедім):🇮🇱Чисельність приблизно 1,4 млн (всього у Ізраїлі живе близько 10 млн людей). Це дуже молода група населення: 57% молодші 19 років. Всього 4% ізраїльтян - харедім, старші 65 років. Така вікова структура створює постійне навантаження на систему освіти, зайнятість, соціальні служби та ринок праці, яке лише зростатиме наступними десятиліттями. Чому? Бо рівень народжуваності серед харедім становить приблизно 6,5 дитини на жінку, один із найвищих показників у світі. Система освіти включає близько 420 тисяч осіб — приблизно 21% усіх учнів в Ізраїлі та близько 27% від всіх євреїв країни. Десять років тому, в системі було лише 290 тисяч дітей ультраортодоксів. 170 тисяч з усіх харедім навчаються в релігійних єшивах. Для розуміння, десять років тому їх було менше ста тисяч. А втім, відсоток учнів, які мають атестат зрілості (багрут), зріс лише до 16% . У світському Ізраїлі, 85% учнів успішно закінчують школу. Студентів теж небагато, лише 18953 (5,5% від усіх студентів країни), більшість - у технічних коледжах. У армії ультраортодокси майже не служать: 3060 осіб у 2024 році, трохи більше, ніж у 2014 році (2710). Так само по роботі - лише 53% чоловіків харедім працюють, 80% жінок. Заробіток теж невеликий: 33% харедимних сімей і 45% дітей живуть за межею бідності: середня зарплата чоловіка - 9 929 шек (49% від зарплати світського єврея). Але 75% з них мають власне житло (світські 72%)
Ізраїль та Єгипет уклали історичну газову угоду на $35 млрд 🇮🇱🇪🇬Про неї вчора оголосив прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. З цих 35 млрд доларів, 18 підуть напряму у державний бюджет з плином часу. Ізраїльський газовий видобуток складає до 20% єгипетського споживання. Але Мінфін Ізраїлю попередив, що сама країна може зіткнутися з підвищенням тарифів та нестачею газу вже в наступні 25 років через активний продаж та зростання домашніх потреб.Постачальником виступає американська компанія Shevron, яка видобуває газ на морському шельфі Ізраїлю. Тому США були дуже зацікавлені в угоді і тиснули на всі сторони. Експортер - ізраїльтяни з NewMed Energy. Угоду мали підписати ще у жовтні, але тоді були побоювання, що вона не повністю задовільняє ізраїльські вимоги (зокрема, щодо безпеки). Міністр енергетики США Кріс Райт навіть скасував шестиденну поїздку до Ізраїлю, коли осіннє підписання загальмувало. Але ідея бала також в тому, щоб підштовхнути Каїр та Єрусалим до тісніших стосунків, які були натягнутими останнім часом через Газу. Але тепер, за словами Нетаньягу, "вона сприятиме утвердженню Ізраїля, як регіональної енергетичної суперсили"
Більшість заручників Хамасу у Газі загинули через удари Ізраїлю по місцям їхнього утримання - колишній командир ЦАГАЛу та головний по їхньому пошуку 🇮🇱😔Генерал у відставці Ніцан Алон, який з 7 жовтня 2023 року завідував пошуком заручників та перемовинами про їхнє звільнення, дав інтерв'ю виданню Єдіот Ахронот (Ynet). До речі, в Газі досі шукають тіло останнього заручника - штаб-сержанта Рана Гвілі (так, Трамп збрехав у заяві, що всіх повернули).Тож, у розмові Ніцан Алон закинув "бомбу" - у північному районі Гази, Джабалії, більшість заручників померла не від голоду, хвороб чи страт Хамасом, а від ударів ЦАГАЛу по тим місцям, де їх тримали. "Через пробіли у розвідданих, ізраїльський вогонь вбив більшість бранців у Джабалії", - пряма цитата Алона. Наприклад, у грудні 2023 року загинули троє, бо "на землі невірно оцінили ситуацію".Ніцан Алон також додав, що по свідченням тих, хто вижив у Газі, вони більше боялися не Хамасу, в саме авіаударів ЦАГАЛу. Навіть сам Хамас, показуючи бранців у своїх відео, просив зупинити такі обстріли, бо вони прямо загрожують життю захоплених ними людей. Але уряд Нетаньягу, сфокусований на "тотальній перемозі над Хамасом", неважливо, якою ціною, проігнорував це. Протести родичів, зазначив Алон, мали невеликий вплив на процес перемовин. Перемир'я досягли 10 жовтня після двох років бойових дій і загибелі, по меншій мірі 70 000 палестинців (реальна цифра, ймовірно, значно вища).Після повернення останнього заручника мають перейти до фази два, де у Газу мають зайти міжнародні стабілізаційні сили, а Хамас - здати зброю та владу
Історія про два Ємени, або чому конфлікт там не закінчиться ще довго 🇾🇪 Ємен - єдина республіка на Аравійському півострові, сусідки це Султанат Оман, море та Саудити. Але всередині, "під капотом", це ніби дві різні країни. З середини XIX століття і до 1963 року, коли спалахнуло збройне повстання, територію Південного Ємену контролювала Британія зі столицею в Адені. Південний Ємен здобув незалежність у 1967 році, назвався Народно-Демократичною Республікою. Вже за два роки, владу захопили марксисти-леніністи, тож нова країна стала союзником совка - єдиною чисто комуністичною державою арабського світу. Північний Ємен був під контролем Османів, здобув незалежність від них у 1918 році після розвалу імперії внаслідок Першої Світової. Монархія, громадянська війна і зрештою - Арабська Республіка у 1970ті. Столицею Півночі було історичне місто Сана. Два державних утворення періодично воювали між собою і мали доволі напружені відносини (з одного боку комуністи, з іншого - арабські націоналісти).У травні 1990 року, через колапс СРСР, Ємен об'єднався в одну країну. Не дуже надовго - вже у 1994 році Південь знову спробував відділитися, а через десять років сталася перша спроба Хуситів захопити владу на півночі. Внаслідок Арабської Весни, Ємен втратив відразу двох лідерів: у 2012 пішов у відставку диктатор Алі Абдулла Салех, вбитий у 2017; у 2014 втік до Саудитів його наступник Абд Раббух Мансур Хаді. Почалася громадянська війна. Хусити таки захопили владу на півночі, а південь став диким полем, де владу намагалися ділити племена, визнаний уряд, Аль-Каїда. На початках, у 2015 році, Саудівська Аравія сколотила коаліцію з дев'яти держав і почала операцію проти Хуситів, яка склалася з авіаударів і повної блокади з землі, повітря та моря, що призвело до серйозної гуманітарної кризи. Операція була публічною, дорогою і не дуже успішною - Хусити досі при владі. Принци Саудитів літали на винищувачах, але піару було більше, ніж діла. Згодом, це згорнули під міжнародним тиском через цивільні жертви. ОАЕ спочатку входили до саудівської коаліції, але відкололися і зайнялися півднем Ємену, протиставляючи себе, як Королівству так і Ірану, який стоїть за Хуситами (які цього не пробачили, вбивши 52 еміратських солдатів у Марібі у 2015 році).Натомість, еміратці притягнули до Ємену найманців звідусіль: Судан, ЛатАм, навіть США. До речі, Сили Швидкого Реагування зараз є стороною страшного громадянського конфлікту в Судані, де ОАЕ теж їх підтримує. ОАЕ допомогли південним силам Ємену укріпити берегову лінію та побудувати військові бази на архіпелазі Сокотра, який Емірати де-факто контролюють і звідки поширюють свій вплив на морські шляхи і нафтовидобуток. Так воно є і до сьогодні. Більшість людей з 41 млн живуть на півночі, на півдні - лише 10 млн єменців. Поширені хвороби, голод, антисанітарія, експлуатація. Серйозно недоїдає близько 1, 5 млн людей, внутрішньо переміщені - 4,5 млн. Південні сили (так звана Південна Перехідна Рада) захопили Аден, де засідав уряд Хаді, у 2019. За їхніми спинами стояли ОАЕ. Саудити змусили Хаді піти у відставку і у 2022 ППР прийшла до влади. Їхня кінцева мета - зробити Південний Ємен знову незалежним. А нещодавно ці сили захопили всю величезну і багату на нафту провінцію Хадрамаут і просунулися у сусідню Аль-Махра, після чого заявили, що контролюють весь південь розділеної країни. Південна Перехідна Рада, на відміну від радикальних Хуситів на півночі, підтримує добрі стосунки з Ізраїлем та США. Ймовірно, вона не посуне - принаймні, поки що - проти Хуситів, бо цілі контролювати весь Ємен в них немає. Але те, що країна може замкнути коло і знову розірватися на дві де-юре - цілком можливо
Страшний теракт на вихідних у Австралії організували батько і син 🇦🇺Це сталося вчора на пляжі Бонді у Сіднеї під час публічного святкування єврейського свята Хануки. На момент нападу там перебувало до 2000 людей. Напад організували Саджид та його син Навід Акрами - вони пакистанського походження, мали з собою щонайменше три великі рушниці, вибухівку в машині і два прапори "Ісламської Держави". За інформацією місцевого ЗМІ ABC News, обидва стрілки присягнули на вірність цій організації. Батько мав ліцензію на зброю, перед нападом ці терористи зняли номер у AirBnB (його та їхнє житло у передмісті Сіднея обшукали). Саджид загинув у перестрілці, Навід - у лікарні в критичному стані. Батько приїхав до Австралії у 1998 році по візі студента, син народився вже на континенті. Станом на зараз, 15 загиблих та 42 постраждалих. Серед жертв двоє равинів Хабаду (ортодоксальна юдейська течія) - місцевий очільник Елі Шленгер та Яаков Галеві Левітін; єврей українського походження Алекс Клейтман, переживший Голокост; Дан Елкаям, який переїхав до Австралії всього рік тому. Австралійська організація безпеки та розвідки взяла Акрамів на олівець у 2019 році, бо син Навід мав контакти з осередком ІДІЛу у Сіднеї. Але тоді, нібито, загрози не було. Ну-ну...Ізраїль заявив, що повідомляв Австралію про загрозу подібних терактів, зокрема з боку іранських Сил Кудс під командуванням такого собі Сардара Аммара (Сили Кудс - частина Корпусу Вартових Ісламської Революції, яка займається операціями за межами Ірану). Агенти Моссаду приєдналися до розслідування теракту
Кувейт: від прихистку для дисидентів до переслідування незгодних🇰🇼Маленький емірат Кувейт, з населенням близько 5 млн людей, довгий час вважався більш демократичним, ніж його сусіди по регіону. Тут функціонував парламент, тут приймали дисидентів з інших арабських країн. Але після сходження на трон нового монарха Мішаля Аль Ахмада Аль Джабера Аль Сабаха у 2023 році, все змінилося, пише видання Middle East Eye.І почалося все з відбирання громадянства Кувейту. Офіційно, влада позбавила паспортів 50 тисяч людей, посилаючись на те, що більшість отримала їх не дуже законно. Ми писали про це у серпні. Але активісти стверджують - реальна цифра ближче до 200 тисяч і вона включає критиків режиму. Далі більше. Парламент був розпущений у травні 2024 року, новий правитель почав згортати ті невеликі демократичні свободи, якими насолоджувалися люди у Кувейті. Деякі статті конституції про громадянство втратили силу, щоб можна було "денатуралізувати" тисячі кувейтців: політиків, активістів, звичайних людей, навіть ісламських теологів.Тепер, громадянство можна забрати за "моральну розбещеність або нечесність, або за дії, спрямовані на загрозу державній безпеці, включаючи критику еміра чи релігійних діячів". У особливо вразливому положенні опинились жінки, які вийшли заміж за чоловіків з Кувейту і, таким чином, самі стали його громадянками. Але статтю 9 конституції, яка захищала таку можливість, скасували. 2/3 людей, яких позбавили паспорту емірату це вдови або розведені жінки. Вони були змушені відмовитися від свого попереднього громадянства, щоб взяти підданство Кувейту (бо тут не дозволяють подвійне), а тепер лишилися узагалі людьми без держави. Що, своєю чергою, позбавило їх доступу до базових послуг: шкіл для дітей, охорони здоров'я, державних посад, володіння майном. Тих, хто погрожував піти до суду, могли переслідувати і депортувати. За міжнародним правом, вибіркове примушення до безгромадянства є злочином, але світ майже не звернув увагу на події в Кувейті. Але ще однією причиною, є економіка - Кувейту завжди було складно балансувати свій бюджет. Хай країна і має нафту, злізання з цієї голки відбувається набагато повільніше, ніж в сусідів по Затоці
За даними західної розвідки у регіоні, Ізраїль готує нову і масштабну атаку на Ліван - Erem News 🇮🇱🇱🇧Поспілкувавшись із своїми джерелами в західній розвідці, які працюють у регіоні, видання Erem News вийшло з новиною, що Ізраїль планує нову атаку на Ліван, оскільки Хезболла досі не роззброєна. А мала би бути до кінця року, як записано в угоді про перемир'я. Тож ЦАГАЛ готується до "інтенсивних та безпрецедентних авіаударів, щоб викликати максимальне переміщення населення з півдня та долини Бекаа". Варто зазначити, що Бекаа знаходиться у центрі Лівану і є "червоною лінією" для Хезболли та армії Лівану. Удар по цій долині скоріше за все викличе певну збройну відповідь. Інформація передається західними дипмісіями, що Ізраїль зосередиться на життєво важливій інфраструктурі: електростанції, аеропорт імені Рафіка Харірі, порт Бейруту (чи що там після вибуху кілька років тому від нього лишилось), щоб "повністю паралізувати інфраструктуру". Але це ще не все. Найнебезпечніша частина звітів включає можливу наземну компоненту.Солдатів Ізраїлю так далеко на території Лівану не було з 2006 року - часів Другої Ліванської*. * Друга Ліванська - конфлікт між Хезболлою та Ізраїлем у 2006 році. Тривала 34 дні у липні-серпні, зупинена резолюцією Радбезу ООН 1701, яка вимагала роззброїти Хезболлу.Таким чином, нова операція в Лівані, якщо вона станеться, матиме на меті виконання саме резолюції 1701 і послаблення бази Хезболли, Амаля та інших проіранських рухів в Лівані. Сам же Бейрут, очікуючи на подібні дії Ізраїлю, звернувся в ООН до всіх гуманітарних організацій з проханням "негайно активувати плани дій на випадок надзвичайних ситуацій", якщо Ізраїль розпочне повномасштабну війну на території Лівану. Подібний конфлікт, згідно з внутрішнім документом ООН, який бачили в Erem News, "призведе до перемішення від 800 тисяч до 1 млн людей з півдня, долини Бекаа та південних передмість Бейрута за перші тижні" Організація Об'єднаних Націй вважає конфлікт практично "неминучим"- для дипломатії лишитися трохи відкриті двері на кілька наступних днів
Скидаючи прокляття страху: у Сирії знімають фільми у найстрашніших місцях-символах минулої влади 🇸🇾Фільм про падіння режиму Асадів знімають на аеродромі Меззех у Дамаску. Раніше це була закрита військова авіабаза. "Повірити не можу, що ми узагалі знімаємо тут", - визнав для видання Al-Monitor режисер Мохаммад Абдул Азіз. Його фільм, "Королівська родина", має вийти у лютому, під час священного місяця Рамадан. Індустрія отримала ковток свіжого повітря після повернення десятків акторів та режисерів з-за кордону, які виступали проти влади клану Асадів. Місця, з яких керували Сирією та долями сотень тисяч людей, тепер стали сценою для творчості. Але оскільки ніхто не знає, який час протримається відносна свобода, тож кінематографісти поспішають реалізувати проєкти.Одне з таких місць - в'язниця 235, більш відома, як "Палестинський Відділ" у столиці. Це була жорстока в'язниця на чолі із армійською розвідкою Асада - Мухабаратом, яка влаштовувала брутальні допити затриманих."Палестинський Відділ був одним із стовпів безпекового апарату Асадів, - пояснив Абдул Азіз. - Саме лише вимовляння цієї назви викликало жах". Багатьох живих звільнили при зміні влади, але багато-багато тисяч (цифра, що доходить, за останніми оцінками, до 100 тисяч людей) вважаються зниклими.Знімали і біля розтрощеної та розграбованої резиденції Асадів у фешенебельному районі Малкі. Що теж, звісно, було неможливим раніше.Серед інших фільмів, які вийдуть вже скоро: "Ворожі сирійці" про життя під наглядом спецслужб, "Виходячи до колодязя" про криваві бунти у сумнозвісній в'язниці Седнайя у 2008 році. Ідея була готова два роки тому, але знімати у Сирії таке тоді було неможливо. Тепер же, команда режисера Мохаммеда Лутфі, планує зняти деякі кадри в самих коридорах Седнайї і показати історію там, де вона сталася
Один рік сирійці без БашараУ ці дні рівно рік тому впав режим Башара Асада, не здатний чинити опір військовій сили ісламістам з північно-західної провінції Ідліб. Башар Асад втік до росіян і досі ховається там.Але як змінилася Сирія за рік після падіння режиму, що 14 років вів жорстоку громадянську війну проти свого ж народу (і не лише свого, там багато хто воював проти нього). Видання The National зробило цікавий огляд у цифрах. Нижче - основні факти зі статті.14 млн сирійців стали біженцями, 6,1 млн - у Туреччині, Лівані, Йорданії, Європі, США і так далі. 500 тисяч вважаються загиблими.Або у в'язницях режиму (100 тисяч страчені, 100 тисяч - зниклі), або від атак урядових сил, іранців та росіян і споріднених з ними груп. Лише у сумнозвісній в'язниці Седнайя позбавили життя до 13 тисяч людей в період 2011-2015 років. Напруженість між Хезболлою та Ізраїлем, а потім і падіння Асадів змусили багато кого повернутися- більше 1 млн громадян за рік, здебільшого у столицю Дамаск - 227 тисяч (і ще більше, якщо брати також передмістя Дараа). Оскільки великі міста (Алеппо, Хомс) лежали в руїнах, на периферії виникали нові поселення. 7,4 млн сирійців вважаються внутрішньо переміщеними особами станом на 2025 рік. До 2011 року Сирія багато чого продавала: крім нафти і газу, текстиль, цемент, будівельні матеріали, агросектор складав цілих 25% ВВП! Але зараз, економіка скоротилася на 2/3, ВВП впав на 64% - з $60 млрд до $20 млрд. Це в умовах, коли на відбудову потрібно $216 млрд мінімум. Загалом, після зміни влади, Сирія привабила майже $15 млрд допомоги та інвестицій від Катару, ООН та світової спільноти. Саудівська Аравія сплатила борг Сирії перед Світовим Банком у розмірі 15 млн доларів. ОАЕ вкладуть 800 млн. Гроші вкрай потрібні, бо 90% сирійців живуть в бідності, а 25% з них - за межею бідності. Корупційні структури та зв'язки не зникають за ніч, до того ж. Нова влада підвищила пенсії на 200%, зарплати держслужби - на 30. Ціни трошки впали у порівнянні з кризовим 2023 роком. Тоді, хлібина коштувала $1,53, а зараз - $0,53. Картопля та борошно приблизно в цю ж ціну. Але от сир та яйця все ще дорогі - більше 2 доларів. Абсолютний делікатес у нинішній Сирії це яловичний фарш - більше 8 доларів за кг. 77% сирійських регіонів, тим часом, покращили ситуацію за світлом між жовтнем 2024 та 2025. Нестача пального призвела до хижацької вирубки лісів на дрова, особливо у прибережних регіонах. Сирія залишається нестабільною країною, де ворожі групи,племена, клани та залишки адміністрації Асада намагаються завоювати більше влади та впливу