Джерело
Istorium☃️ || Історія України та світу | 14 вересня 1812 року Велика армія Наполеона Бонапарта без бою увійшла ...
1 020 Охват/переглядів
2026-06-18 15:02
Повідомлення №6320
14 вересня 1812 року Велика армія Наполеона Бонапарта без бою увійшла до Москви. Імператор Франції чекав на ключі від міста та делегацію з пропозицією миру. Натомість він отримав порожній мегаполіс, який за кілька годин перетворився на найбільшу вогняну пастку в історії війн XIX століття.Десятиліттями офіційна імперська пропаганда списувала трагедію на "французьких варварів" та випадковості. Проте сучасна історична наука і свідчення очевидців вказують на інше: пожежа була ретельно спланованою спецоперацією, організованою російською владою за принципом «спаленої землі».Головним ідеологом та виконавцем диверсії став військовий губернатор Москви граф Федір Ростопчин.Ростопчин розумів: втримати місто армія Кутузова не зможе, але залишити Наполеону величезну логістичну базу з теплими квартирами, складами провіанту та зброєю напередодні зими — означало програти війну. Рішення було безпрецедентним за своєю жорстокістю до власного населення — столицю потрібно було знищити.Знищити величезне, хоч і переважно дерев'яне місто, лише силами мародерів чи випадкових іскор неможливо. Вогонь мав спалахнути одночасно в різних кінцях Москви. Ростопчин діяв як методичний диверсант. За день до вступу французів Ростопчин наказав вивезти з міста абсолютно всі пожежні труби (помпи) та інструменти. Коли пожежі почалися, солдатам Наполеона фізично не було чим качати воду. Містом залишилися діяти переодягнені поліцейські та спеціально звільнені з тюрем в'язні. За свідченнями французьких офіцерів, вони ловили паліїв, які мали при собі фосфорні сірники, губку, просочену смолою, та легкозаймисті речовини. Щоб подати приклад і показати невідворотність намірів, Ростопчин демонстративно спалив власну розкішну заміську садибу Вороново. На воротах він залишив французькою мовою табличку: "Я сам підпалив свій дім, щоб він не був осквернений вашою присутністю. Тут ви знайдете лише попіл".Коли вогонь охопив Китай-город та Замоскворіччя, французька військова поліція почала масові облави. За вироками військово-польових судів у Москві було розстріляно близько 400 осіб, спійманих на гарячому з факелами в руках. Але зупинити полум'я це вже не допомогло.З 14 по 18 вересня місто вигоріло на 80%. Були знищені тисячі будинків, склади з борошном та фуражем, торгові ряди.@istorium_ua