Таємні зустрічі між головним українським переговорником щодо миру та керівництвом ФБР додали нової невизначеності до напружених переговорів про завершення війни, повідомили дипломати та посадовці, обізнані з ситуацією, передає The Washington PostВпродовж останніх тижнів головний переговорник Зеленського Рустем Умєров тричі літав до Маямі, щоб зустрітися зі спеціальним посланцем Трампа Стівом Віткоффом і обговорити пропозицію щодо припинення війни. Однак під час перебування у Сполучених Штатах Умєров також провів закриті зустрічі з директором ФБР Кешем Пателом та заступником директора Деном Бонгіно, повідомили четверо осіб.Ці зустрічі викликали тривогу серед західних посадовців, які не знають їхньої мети й змісту. Деякі вважають, що Умєров та інші українські чиновники звернулися до Патела й Бонгіно, сподіваючись отримати гарантії амністії від можливих звинувачень у корупції. Інші побоюються, що новостворений канал може бути використаний для тиску на Зеленського з метою змусити його прийняти мирну угоду, запропоновану адміністрацією Трампа.Посол України у Вашингтоні Ольга Стефанішина підтвердила зустріч Умєрова з ФБР і заявила The Washington Post, що той «обговорював лише питання національної безпеки», які не можна розкривати публічно.Представник ФБР повідомив, що під час зустрічей з Умєровим ішлося про спільні інтереси двох країн у сфері правоохоронної діяльності та національної безпеки. Тема корупції в Україні порушувалася на одній із зустрічей, але не була основною, додав посадовець. Обидва керівники ФБР раніше публічно критикували Україну. У березні Пател ставив під сумнів обсяги американської допомоги Україні та закликав Конгрес розслідувати можливе нецільове використання коштів. Бонгіно звинувачував Зеленського у приховуванні нібито корупційної діяльності сина колишнього президента Джо Байдена. Представник Білого дому зазначив, що «американські посадовці регулярно спілкуються зі світовими лідерами з питань національної безпеки, які становлять спільний інтерес». Він додав, що команда Трампа з національної безпеки «веде переговори як з росіянами, так і з українцями для укладення угоди про завершення війни» і що ті, хто висловлює занепокоєння щодо зустрічей з ФБР, «не мають доступу до цих дипломатичних розмов і не розуміють, про що йдеться».Представник Офісу Президента відмовився коментувати зустрічі, але наголосив, що «дурно пов’язувати все з корупцією»❗️ Про Умєрова стверджують, що він є цінним активом для Києва – його невимушена манера спілкування та вільне володіння англійською створили кращий контакт з американськими посадовцями, ніж той, що був у Єрмака.Однак зустрічі Умєрова з ФБР викликають підозри серед західних партнерів України саме через участь Патела — фігуранта першого імпічменту Трампа, який стосувався погроз призупинити допомогу Україні заради отримання інформації про діяльність Гантера Байдена. Характерною рисою дипломатії Трампа, особливо коли він висловлює роздратування через затримки в укладенні угоди, є залучення все більшої кількості помічників. Окрім держсекретаря Марко Рубіо та магната нерухомості Стіва Віткоффа, Трамп залучив свого зятя Кушнера та міністра армії Дрісколла, друга віцепрезидента Джей Ді Венса.Зростання кількості посадовців, залучених до переговорів, призводить до плутанини та непорозумінь щодо умов мирної угоди.
На "Укрінформ" вийшла цікава стаття Андрія Ткачука, майора Збройних сил України, політолога та волонтера [☝️ веде авторський канал Голос майора], про те, чому важливо звернути увагу дипломатів та політиків до протиправної діяльності світової нафтосервісної корпорації SLB у РосіїАндрія Ткачук порівнює російський енергетичний сектор з багатоголовою гідрою. Де санкції, які світ почав масово вводити з 2022 року, мали б відрубати всі її голови, але замість цього з’явилися нові. Одна з них – тіньовий флот. Друга – російські НПЗ. І третя – присутність західних компаній на російському нафтовому ринку.Тому Андрій звертає увагу на два розслідування української аналітичної спільноти Dallas щодо діяльності корпорації SLB (екс-«Шлюмберже») в Росії. І це дійсно важливі розслідування, які треба підсвітити....SLB є однією з найбільших енергетичних груп світу, і хоч зареєстрована вона в офшорній зоні, її штаб-квартира знаходиться в Хʼюстоні, штат Техас. Компанія має розгалужену структуру, до складу якої входять десятки підприємств по всьому світу. У березні 2022 року публічно SLB відмовилася від подальших інвестицій у російський енергоринок. А в липні 2023 року компанія оголосила про припинення поставок продукції та технологій до РФ.Утім, аналітики Dallas показали, що SLB порушує сказане, а головне — порушує щонайменше два пакети американських санкцій. Зокрема, були оприлюднені креслення, які SLB передавала російським підрядникам для виробництва двигунів до насосів. Розслідування Dallas також наводить докази порушення санкцій, які в жовтні ввела адміністрація Трампа проти Роснєфті та Лукойла.Як свідчать дані з витоку внутрішньої документації російської філії SLB — ТОВ “Технологічна компанія Шлюмберже” — нещодавно проводила тендер на логістичне обслуговування родовищ проєкту Восток Ойл, що є флагманським проєктом Роснєфті. До схеми також залучена панамська фірма Schlumberger Logelco, Inc., яка координує заходи з транспортного обслуговування родовищ. За даними аналітиків, філії SLB до травня 2026 року підтримуватимуть роботу як мінімум трьох родовищ Роснєфті.Відтак SLB залишається єдиною великою західною корпорацією, що офіційно не вийшла з російського ринку. А за час своєї діяльності у РФ компанія сплатила понад 4,5 млрд доларів податків до російського бюджету. ...Саме видобуток – це головна голова гідри, пише Ткачук. Якщо її відрубати, інші не встигнуть відрости. І якщо компанію вдасться змусити піти з ринку, сукупний ефект – удари по НПЗ, тиск на тіньовий флот і ризик масових відмов у видобувному обладнанні – може стати початком кінця російського нафтового сектору, резюмує Андрій Ткачук.
👉Кореспондент BBC Джонатан Біл працював у районі Покровська і розповів, що місто ще не впало, попри заяви путіна про «повне захоплення». Українські військові з ⛰️ 425 ОШП "СКЕЛЯ" спеціально показали журналістам кадри з прапором над містом, щоб довести, що північ Покровська все ще під контролем ЗСУ.По радіозв'язку попросили двох своїх солдатів вийти з укриття з будівлі, щоб показати український прапор. В статті зазначили, що воїни рухались швидко, щоб їх не помітили. Запис з дрона (див. - фото) показує момент, коли вони швидко демонструють український прапор, перш ніж швидко повернутися в укриття.P.S...Що, на мою думку, є сумнівною історію, бо в будь-якою випадку ставило під загрозу життя військових. І все це для того, щоб показати гарний сюжет для BBC. Але то вже на їх совісті 👆У командному пункті українські військові відстежують ситуацію через десятки дронів і коригують удари по російських позиціях. 💬Командир штурмового полку «Скала» Юрій у розмові з BBC наголошує, що світ має бачити, що Україна не здасть свої території, інакше міжнародна підтримка ослабне.💬Молодий командир батальйону Саша показав карту з пластмасовими солдатиками - зеленими для українців і коричневими для росіян, щоб продемонструвати райони боїв. Він каже, що росіяни використовують малі групи ДРГ, іноді переодягнених у цивільний одяг, щоб пробратися в тил. Але, за його словами, таких порушників зазвичай знищують за 15–20 хвилин після виявлення.Українські військові визнають, що росія несе великі втрати, але має більше живої сили. 💬Боєць із позивним «Кролик» показав документи загиблих ворогів і зазначив, що росіян убито «недостатньо». Він називає ситуацію «складною, але контрольованою» і категорично заперечує, що Україна має віддавати землю заради миру:«Ми частина цієї землі. Якщо віддамо - росія захоче більше».
Також він сказав, що все, чого він хотів би - це сигарети та боєприпаси.💬Інший боєць на позивний «Привид», також називає ситуацію «напруженою, але не критичною», а інформацію про «оточення» - вигадкою роспропаганди.Військові нарікають на постійну присутність російських дронів, особливо з тепловізорами, які добре працюють уночі. Солдати кажуть, що «краща погода» для них - туман і дощ, коли дронам важче літати.💬Доброволець із Латвії, заступник командира полку «Скала» з позивним «Хрещений батько», заявляє, що поразка України означала б наступну загрозу для країн Балтії. Він критикує надмірну бюрократію в Європі та попереджає, що підтримка США ослабне, якщо американський спецпредставник ставатиме на бік путіна.
Європейські лідери глибоко стривожені американськими спробами Трампа швидко укласти мир в Україні на умовах, вигідних Росії, включно з територіальними поступками без серйозних гарантій безпеки від США. Вони вважають, що Вашингтон може «зрадити» Україну й Європу, тому в конфіденційних розмовах застерігають Зеленського бути надзвичайно обережним і не погоджуватися на угоду без чітких американських зобов’язань, пише BloombergДля британського прем’єра Стармера, французького президента Макрона та німецького канцлера Мерца час цього останнього удару ключового союзника дуже промовистий. Він припав саме на момент, коли війна Росії проти України входить у потенційно вирішальну фазу.Союзники Києва сподівалися, що Україна в «кращому положенні», як сказав Стармер Bloomberg у жовтні. Здавалося, США перейшли до жорсткішої позиції щодо Москви — ввели санкції проти її найбільших енергетичних компаній. І якщо вдасться підтримати Київ військово й фінансово взимку, союзники бачили, що економічні проблеми Росії наступного року посиляться, і Путін втратить важелі на переговорах. Тепер європейцям доводиться знову вдатися до стратегії – публічно вітати американські зусилля й сподіватися, що Путін їх зірве їх.Витік Bloomberg про те, що американський посланець Стів Віткофф радив Росії, як краще «продати» план Трампу, змусив багатьох у Європі втратити довіру до переговірників президента. Тим часом США в своїй стратегії заявили, що європейські посадовці мають «нереалістичні очікування щодо війни» й страждають від «браку впевненості в собі», що найяскравіше видно у відносинах із Росією.Для Великої Британії виклик особливо гострий – Стармер позиціонує країну як головного союзника України й найближчу до США європейську державу. Унікальність переплетених військових і розвідувальних зв’язків робить розрив особливих відносин немислимим для Лондона. Саме тому Британія сприймає маневри Трампа спокійніше за деяких європейських партнерів. Але європейці бачать цього разу інші динаміки. Дипломати повідомляють, що останнім часом спілкування з американською й українською сторонами було непростим. Вони все більше готуються до того, що Трамп може просто махнути рукою, якщо не отримає угоди.Також неясно, чи вдасться Європі виробити життєздатний план продовження фінансування України. Пропозиція використати заморожені активи ЦБ РФ лишається під питанням — її блокує Бельгія, а США проти. Натомість Мерц виступив проти будь-яких спроб США забрати гроші собі.❗️ Головне завдання континенту — не допустити ситуації, коли побитий Зеленський під тиском США виведе війська з українського Донбасу й погодиться на угоду без серйозних американських гарантій безпеки. Європейські посадовці кажуть – це не буде справедливим миром і лише заохотить Росію до ширшої війни в майбутньому. Делегації з континенту найближчими днями вирушать до США обговорити стан переговорів.Європа — і особливо Британія — ще сподівається, що Трамп повернеться до своєї жовтневої позиції, побачить у Путіні того, хто блокує мир, і посилить тиск на російську економіку. Але лідери також побоюються: якщо угоди не буде, Трамп може просто вмити руки.За словами західноєвропейського посадовця, є різні сценарії. Найгірший — Трамп зніме тиск із Росії, заборонить Україні використовувати американську зброю й припинить обмін розвідданими, лишивши Європу саму. Менш поганий — Трамп скаже, що це тепер європейська війна, але продовжить продаж зброї НАТО для України й збереже розвідувальний зв’язок.Стармер, Макрон і Мерц вважають своїм головним завданням не допустити розколу між США та Європою — це, на їхню думку, ключова стратегічна мета Росії. І це також свідчить про те, що континент досі залежить від Америки.