Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - In Factum
Додано 06 гру 2025

In Factum

@in_factum
Кількість підписників: 43 591
Фото: 21,700
Відео: 16,100
Посилання: 24,200
Опис:
Зв’язок із нами @in_factum_bot Пітримати: t.me/infactum_donate https://donatello.to/in_factum

👥 Кількість підписників

43 591
Середній/День:: -29
Середній/Тиждень:: +149
Середній/Місяць:: +814

👁️ Середній перегляд на повідомлення

10 844
Середній/День:: 4,920
Середній/Тиждень:: 12,424
ERR: 24.88%

📊 Кількість повідомлень на день

1.6
Останній день: 13
Середнє за тиждень: 3.7
Середнє за день: 1.6

Історія змін лого

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2025-12-06

Стіна

Статистика telegram каналу

👁 4,670 26-02-03 10:31
З промови генерального секретаря НАТО Марка Рютте перед депутатами ВРУ...▪️ Я бачу величезний опір і витривалість українського народу. Будується майбутнє. Діти навчаються навіть в станціях метро. Вони хочуть вчитися, а вчителі бажають їх навчати, не зважаючи на перепони і руйнування довкола. І це мене вражає кожного разу, коли я приїжджаю сюди. Я бачу мужність людей цієї країни і енергійну, налаштовану рішучість і надію. І я хочу висловити величезну повагу, з якою я стою тут сьогодні перед вами, і запевнити, що НАТО стоїть поруч із Україною.▪️ Путін, як багато людей думали [до 24 лютого 22 року], переможе, ніби Україна була слабкою. Ми думали, що нам доведеться з тим змиритися. Але ми помилялися, і Україна виявилася сильною.▪️ Я хочу запевнити, що наша увага не відвертається від України. Україна була і залишається в центрі наших дискусій про безпеку, і ми готові швидко надавати їй підтримку. Кожного дня ми продовжуємо діалог. Ми надаємо обладнання Збройним силам України, щоб ви могли захищатися сьогодні і стримувати будь-яку агресію завтра. Командування НАТО в Німеччині постійно координує військову підтримку і навчання. З дієвою координацією, щоб повідомляти союзникам, що потрібно Україні саме в цей момент.▪️ З моменту механізму PURL з минулого літа ми надали 75% всіх ракет, які надійшли в Україну, і 90% ракет для ППО. І ми розуміємо, що ще дуже потрібно, і ми це знаємо, і ми постійно працюємо, щоб вони надходили і через механізм PURL, і через інші можливості. Я хочу сказати, що зростає виробництво для потреб безпеки. І тут також в Україні.▪️ Ми вчимося у вас, ви застосовуєте інновації унікальним і вражаючим способом. В результаті багато країн НАТО зараз працюють і виробляють спільно з Україною певне обладнання і одразу постачають його в Україну.▪️ Ми хочемо не тільки завершення цієї війни, ми думаємо про майбутнє і хочемо забезпечити, щоб мир був тривалим, щоб діти могли зростати у свободі і без остраху дивитися в майбутнє і розбудовувати велику націю. Заради цього, окрім сильних збройних сил України, потрібна потужна підтримка. США, Європа і Канада висловили свою готовність видати певні гарантії, запевнення безпеки. Коаліція охочих фіналізує проєкт цих гарантій, як минулого місяця в Парижі.▪️ Як тільки буде досягнута мирна угода, одразу з'являться збройні сили, літаки у повітрі і підтримка на морі. І ті, хто згодилися, інші члени НАТО допомагатимуть в інший спосіб. І це дуже важливо, тому що, тому що ми розуміємо, що досягнути угоди, щоб завершити цю війну, буде вимагати важкого вибору. Україна має розуміти, що кожна жертва, яку ви принесли, кожне втрачене життя, кожний важкий момент, який ви пережили, не повториться скоро, що мир буде довготривалим і що документи, які будуть підписані, будуть виконуватися великими державами.▪️ Українські сили перш за все, і це першочергово, українські партнери і друзі, президент Трамп і його команда намагаються припинити кровопролиття. Це зрозуміло, що Україна готова це підтримувати. Тут досягнуто важливого прогресу, але Росія атакує, як приклад атака сьогодні вночі, і це демонструє їх несерйозність щодо миру.▪️ Вже більше мільйона жертв з їхнього [РФ] боку, і попри готовність Путіна приносити ці жертви для досягнення успіху на полі бою, путінська економіка все одно страждає, і збільшення тиску на тіньовий флот теж дається взнаки. Ми будемо продовжувати чинити тиск, і ми будемо продовжувати свою підтримку України.▪️ НАТО стоїть з Україною і готові робити це на роки вперед. Ваша безпека – це наша безпека. Ваш мир – це наш мир. і він має бути справедливим і довготривалим, щоб Україна була сильна і вільна, а Росія знала, що ця реальність залишатиметься надовго. ▪️ Я хочу підтвердити те, що ми сказали влітку, що треба продовжувати підтримувати Україну і те, що ви робите. Я знаю, що зима дуже довга, але весна прийде. Залишайтеся сильними. Я знаю, що ви залишатиметеся сильними.
👁 4,710 26-02-02 08:41
Запускаємо верифікацію терміналів Starlink в УкраїніУряд ухвалив постанову про впровадження «білого списку» для терміналів супутникового Starlink. Незабаром в Україні працюватимуть лише перевірені й зареєстровані термінали. Усе інше буде відключено. Це реакція на використання росіянами Starlink. Російські дрони, оснащені терміналом, складно збити. Вони летять на низькій висоті, стійкі до РЕБ та керуються оператором у режимі реального часу навіть на великих відстанях.Єдине технічне рішення для протидії — запровадження «білого списку» та авторизація всіх терміналів. З ініціативи українського уряду ми втілюємо його у взаємодії зі SpaceX. Процес реєстрації Starlink для українців буде максимально простим. Лише один візит у найближчий ЦНАП — безоплатно, швидко й без зайвої бюрократії. Для бізнесу також буде простий та зручний алгоритм верифікації терміналів Starlink — онлайн на порталі Дія. Військовим звертатися до ЦНАПу не потрібно — для Сил оборони вже діє окремий захищений канал через DELTA. Також вам не треба ставити власні термінали на баланс військової частини чи передавати дані облікових записів — лише убезпечити свій термінал від блокування, внісши його в «білий список». Завдяки «білому списку» ми зберігаємо стабільний звʼязок для українців, посилюємо безпеку й позбавляємо ворога технологічних переваг. Це вимушений крок уряду, щоб зберегти життя українців та обʼєкти нашої енергетики.Детальну інструкцію щодо реєстрації терміналів надамо найближчим часом.
👁 5,110 26-02-01 11:26
Путін має дедалі вужче вікно для укладення мирної угоди, оскільки Росія бореться з розширенням дефіциту бюджету для фінансування війни, пише BloombergРосійські чиновники стурбовані тим, що цьогорічні бюджетні витрати знову перевищать планові показники, якщо знадобляться додаткові кошти на війну, повідомили обізнані джерела. Вони терміново шукають нові джерела доходів у розмірі до 1,2 трлн рублів (16 млрд доларів), щоб збалансувати ключовий бюджетний індикатор. Це означає додатковий дефіцит бюджету в розмірі 0,5% ВВП понад заплановані 1,6% цього року. Причина — зменшення доходів від продажу енергоносіїв і несподівано міцний курс рубля.Економічний тиск посилюється в той час, як російські та американські представники вивчають шляхи припинення вторгнення. Водночас Путін не демонструє жодних ознак готовності відступити від максималістських вимог. У Москві бачать мало шансів на прорив у мирних переговорах, повідомили джерела. Хоча російські та українські військові делегації уточнюють технічні деталі можливого припинення вогню, спірні територіальні питання вимагають політичних рішень на найвищому рівні, зазначили вони.Бюджетне становище Росії може погіршитися ще більше через санкції, які змушують нафтових виробників знижувати й без того низькі ціни на нафту. Бюджет на 2026 рік передбачає доходи від нафти й газу в розмірі 8,9 трлн рублів [118,67 млрд USD] за ціни нафти марки Urals у 59 доларів за барель і курсу 92,2 рубля за долар❗️ Наразі Urals торгується по 55 доларів за барель при курсі рубля близько 75 за долар. Якщо такі рівні збережуться, доходи від нафти й газу становитимуть 6,75 трлн рублів [90 млрд USD], що залишить дефіцит майже в 2,2 трлн рублів, за розрахунками BloombergЗвісно, плановий дефіцит бюджету Росії цього року низький за міжнародними стандартами. Проте минулого року уряд кардинально переглянув цільовий дефіцит з 0,5% до 2,6% ВВП і був змушений різко скоротити витрати в грудні, щоб досягти цієї мети. Дірку у витратах закрили коштом рекордного випуску боргових зобов’язань у формі ОФЗ [облігації федеральної позики]Водночас Путін хоче, щоб Україна відмовилася від контролю над Донецькою та Луганською областями в рамках так званих «анкориджських домовленостей». Бої мали б бути заморожені вздовж нинішньої лінії зіткнення в південних областях Херсонській і Запорізькій. У Кремлі вважають це поступкою Путіна, який претендує на всі чотири області, повідомили обізнані джерела. Існує «загальна згода» щодо повоєнних безпекових гарантій для України, заявив Рубіо на слуханнях у комітеті Сенату із закордонних справ.💬 Ці гарантії передбачають розміщення невеликої кількості європейських військ, переважно французьких і британських, з американським резервним забезпеченням, — сказав він. — Але насправді гарантією є саме американське забезпеченняПомічник Путіна з зовнішньої політики Юрій Ушаков у четвер заявив, що ці гарантії не узгоджені з Росією. Хоча територія є головним питанням, залишаються й інші невирішені аспекти, додав він.ℹ️ Попередній раунд переговорів в Абу-Дабі був конструктивним і зосереджувався на питаннях, зокрема реалізації припинення вогню в разі його досягнення. Військові посадовці планують продовжити ці перемовини, хоча оптимізму щодо перемир’я без прогресу в територіальному питанні мало, зазначили вони.
👁 9,210 26-01-31 11:37
Польське Агентство з озброєння підписало з консорціумом Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) і норвезьким Kongsberg угоду про систему боротьби з безпілотними літальними апаратами SAN. Вартість угоди становить близько 15 млрд злотих [близько 4,27 мільярда доларів США], а поставки розпочнуться в 2026 році і закінчаться в січні 2028 року.Важливим підрядником угоди стане польська компанія Advanced Protection Systems (APS)Система SAN включатиме 18 батарей, 18 взводів управління та 52 вогневі взводи (останні будуть здатні самостійно виявляти, класифікувати та знищувати безпілотники). Як зазначив віцепрем’єр, міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш, система охопить 703 транспортні засоби, зокрема близько 400 на базі вантажівок Jelcz та 300 на базі вантажівок Legwan. У роботах братимуть участь компанії PGZ, а також — як наголосив прем’єр-міністр Дональд Туск — польський виробник військового обладнання та програмного забезпечення для зв'язку — Transbit.💬 Це історичний момент, я ніколи не зловживаю цим формулюванням, але справді сьогодні ми маємо справу з абсолютним проривом, якщо йдеться про ефективну та дієву оборону польського, європейського, натівського східного кордону, — сказав під час церемонії прем’єр-міністр Дональд Туск.💬 Польща несе на своїх плечах відповідальність, витрати, організацію — все те, що має забезпечити безпеку на польському, європейському, натівському східному кордоні, але ми не можемо залишитися з цим самі — і не залишимося, — додав прем’єр.APS постачатиме оптоелектронні сенсори, радіоелектронні сенсори, засоби радіоелектронної боротьби, а також програмне забезпечення та систему управління, що інтегрує SAN, включно зі станцією управління SanView, присутньою в кожному вогневому взводі. Озброєння становитимуть гармати калібру 35 мм і 30 мм, великокаліберні кулемети 12,7 мм WLKM із Тарнова, лазерно-керовані ракети APKWS 70 мм, а також дрони-камікадзе.💬 Як бачите, у всій системі протиповітряної оборони ми створюємо ще один шар. Маємо Wisła, маємо Narew, є Pilica, додається система SAN. Уся інвестиція в протиповітряну оборону вартує близько 250 мільярдів злотих [70 мільярда доларів]. Це найбільші витрати в польській армії. Немає другої такої сфери в обороні польської держави, в яку ми інвестували б стільки. У цьому питанні Польща випереджає інших. Ми швидше досягаємо рівня близького до 5% витрат на оборону. Інші йдуть за нашим прикладом. У системах дронових ми також сьогодні будемо лідерами. Вірю, що те, що виробляється сьогодні в Польщі, є виконанням наших передвиборчих обіцянок — що 50% коштів ми хочемо витрачати на польську оборонну промисловість, розташовану на території Польщі, а 50% — у наших союзників за кордоном, — сказав Владислав Косіняк-Камиш.Прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що система також буде орієнтована на експорт і просуватиметься серед членів НАТО.
👁 21,300 26-01-30 10:27
Зеленський звинуватив європейців у тому, що системи ППО України залишилися без боєприпасів, через що російські балістичні ракети завдали критичних пошкоджень енергетичній інфраструктурі країни та поставили її «на межу блекауту», цитує The Financial TimesПрезидент України заявив журналістам, що ракети-перехоплювачі PAC-3 для систем ППО Patriot, обіцяні європейськими партнерами, прибули із запізненням на один день через пропущений платіж, що залишило багатьох українців без електрики, опалення та води в найхолоднішу зиму за весь час війни.💬 Транш за ініціативою PURL не був сплачений. Ракети не прибули, — сказав він, не називаючи країну, яка, нібито, несе відповідальність.ℹ️ Зеленський, схоже, мав на увазі російську атаку 20 січня, під час якої, за даними Повітряних сил України, було запущено 34 балістичні та крилаті ракети. Двоє західних посадовців, обізнаних з роботою ініціативи PURL, заявили, що звинувачення Зеленського не відповідають дійсності, але відмовилися надати деталі.Зеленський пояснив, що його різка промова на Всесвітньому економічному форумі в Давосі на початку цього місяця, де він критикував європейських союзників, була вираженням роздратування через пропущений платіж. Росія змогла порушити постачання електрики та води в Києві, бо «наші підрозділи ППО проти балістичних ударів порожні — просто порожні», — сказав Зеленський.💬 Уявіть: я знаю, що летять балістичні ракети по нашій енергетичній інфраструктурі, знаю, що системи Patriot розгорнуті, і знаю, що електрики не буде, бо немає ракет для перехоплення, — описав він ситуацію. — Ось у якій я ситуації. І я веду переговори про ракети PAC-3, які прибувають через день після того, як нас поставили на межу блекаутуЗеленський заявив, що перехоплювачі «мали прибути на місяць раніше», коли Київ отримав від західних партнерів супутникові розвіддані про наближення балістичних ракет.💬 Я знаю, що балістичні ракети запущені, і партнери знають, що мої підрозділи ППО порожні. Порожні NASAMS, порожній Patriot, — пригадав він момент на початку місяця, коли зрозумів, що запаси боєприпасів для перехоплення вичерпані.Визнаючи, що говорить «емоційно», він підкреслив важливість того, щоб Україна та Європа «були на одній хвилі, щоб усе інше було ефективним і вчасним».Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас у четвер — після зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, присвяченої збільшенню підтримки України — заявила, що європейські столиці «мають глибше заглянути у свої запаси систем ППО», оскільки Україна стикається з «гуманітарною катастрофою» цієї зими.
👁 8,070 26-01-28 10:27
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо на саміті ЄС минулого тижня розповів європейським лідерам, що зустріч із Трампом шокувала його станом свідомості американського президента. Про це POLITICO повідомили п’ятеро європейських дипломатів, які були поінформовані про зміст розмови.Фіцо висловив занепокоєння щодо «психологічного стану» президента США, повідомили двоє дипломатів. За їхніми словами, Фіцо назвав «небезпечним» враження, яке справив на нього американський президент під час особистої зустрічі в маєтку Трампа Мар-а-Лаго у Флориді 17 січня.Розмова Фіцо з європейськими колегами відбулася в Брюсселі 22 січня на полях надзвичайного саміту ЄС, скликаного для обговорення трансатлантичних відносин після погроз Трампа захопити Гренландію. За словами дипломатів, словацький прем’єр зробив свої зауваження під час неформальної бесіди з деякими лідерами та високопосадовцями ЄС.Усі дипломати представляють чотири різні уряди ЄС. П’ятий — високопосадовець ЄС. Усі вони зазначили, що не знають деталей того, що саме Трамп сказав Фіцо, що спричинило таку реакцію.Натомість високопосадовець адміністрації США, який був присутній на зустрічі Трампа з Фіцо, заявив, що не пригадує жодних незручних моментів чи дивних обмінів репліками. За його словами, зустріч, яку ініціював сам Фіцо, була приємною, звичайною і містила легкі жартівливі моменти, зафіксовані фотографом Білого дому.Один із європейських дипломатів сказав, що Фіцо виглядав «травмованим» після зустрічі з Трампом. За словами дипломата, Фіцо характеризував Трампа як людину, яка «не при собі», — ці слова передав йому безпосередньо лідер, який брав участь у тій розмові.Навіть без зауважень Фіцо європейські лідери та високопосадовці все більше занепокоєні «непередбачуваністю» президента США, зазначив шостий дипломат ЄС, який не був безпосередньо поінформований про розмову минулого тижня.Побоювання щодо здоров’я президента США «швидко стають темою для обговорення на всіх рівнях», — сказав посадовець ЄС, залучений до політичних дискусій у Брюсселі.
👁 49,900 26-01-27 09:03
Адміністрація Трампа дала зрозуміти Україні, що гарантії безпеки з боку США залежать від того, чи Київ спочатку укладе мирну угоду, яка, ймовірно, передбачатиме поступку на Донбасі на користь Росії, The Financial Times за словами восьми осіб, обізнаних із переговорами.❗️ Вашингтон також натякнув, що надасть Україні більше озброєнь для посилення її армії в мирний час, якщо вона погодиться вивести свої сили з частини східного регіону, який контролює, повідомили двоє з цих осіб.Зеленський сподівався підписати документи щодо гарантій та післявоєнного «плану процвітання» зі США вже цього місяця, що дало б Києву важелі в майбутніх переговорах із Москвою. Однак Вашингтон тепер сигналізує, що американські зобов’язання щодо безпеки залежать від досягнення домовленості з Росією. Українські та європейські посадовці описали позицію США як спробу примусити Київ до територіальних поступок.США ще не надали остаточного схвалення жодній з угод, хоча Зеленський заявив, що тексти гарантій безпеки, які він обговорював із Трампом у Давосі минулого тижня, «на 100 відсотків готові». Високопосадовий український чиновник заявив, що поки неясно, чи США взагалі візьмуть на себе зобов’язання.💬 Вони зупиняються щоразу, коли гарантії безпеки можна підписати, — сказав чиновник.Після зустрічі Трампа із Зеленським у Вашингтоні минулого місяця американські посадовці заявили, що пропозиція американських гарантій безпеки «не буде на столі вічно», не вдаючись у деталі.Україна хоче підтвердити гарантії безпеки США до того, як поступитися будь-якою територією. США, однак, вважають, що Київ спочатку має поступитися Донбасом, щоб війна завершилася, і роблять мало для тиску на Путіна з метою відмови від однієї з його найжорсткіших і найстійкіших вимог.У відповідь на запитання щодо умов, пов’язаних із гарантіями безпеки, заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі заявила, що «це абсолютно неправда, [а] єдина роль США в процесі укладення миру полягає в тому, щоб звести обидві сторони разом для укладення угоди». Інша особа, обізнана з позицією США, заявила, що Вашингтон «не намагається нав’язати Україні жодних територіальних поступок»💬 США заявили, що гарантії безпеки залежать від того, чи обидві сторони погодяться на мирну угоду, але зміст мирної угоди залежить від Росії та України, — сказала ця особа.Високопосадовий чиновник у Києві заявив, що американці «використовують гарантії… щоб підштовхнути Україну» до поступок, які, на їхню думку, можуть «привести Росію за стіл переговорів». Чиновник сказав, що ключовою причиною, чому угода про процвітання для України залишається непідписаною, є те, що Зеленський і Трамп у Давосі погодилися, що документ потребує доопрацювання.США тиснуть на Україну, щоб вона вивела війська з Донбасу для створення «вільної економічної зони». Спочатку Вашингтон хотів «демілітаризовану зону», яка була б міжнародно визнана як російська територія. Москва заявила, що погодилася б розгорнути там свою національну гвардію та поліцію замість збройних сил.Але після спротиву з боку Києва та європейських партнерів Трамп зрештою пішов на компроміс, погодившись, що зону може контролювати нейтральна сила. Тоді як Зеленський змирився з ідеєю «вільної економічної зони», але лише якщо вона залишиться міжнародно визнаною як українська, і російські сили відійдуть на таку саму відстань.
👁 4,990 26-01-26 10:35
Репортер німецького видання WELT Штеффен Шварцкопф став першим німецьким журналістом, який мав можливість ексклюзивно спостерігати за виробництвом ракети FP-5 "Фламінго"Журналістам було дозволено побачити надсекретні цехи виробництва ракети, але спочатку група репортерів мала вимкнути телефони і здати їх. По дорозі рпеортеру та оператору одягли пов'язки на очі, щоб вони не бачити, куди їх везуть.Основне.▪️ 90% компонентів ракети "Фламінго" — українські. Деякі деталі налходять з Європи, наприклад, чіпи. З Китаю та Америки нічого не замовляється. І це робить весь проєкт досить дешевим за ціною — близько 600 000 доларів за ракету.▪️ Щодня виробляють три ракети "Фламінго". Мета — сім.▪️ Компанія працює над наступним кроком — балістичною ракетою, яка має значно вищу швидкість — приблизно в десять разів швидші за крилаті ракети.▪️ У Firepoint розуміють, що виробничий завод є мішенню росіян. Тому вони все продублювали. Якщо завод буде уражено, всіх працівників переведуть на інше місце, щоб виробництво могло негайно продовжитись.▪️ Корпус "Фламінго" переважно складається з вуглецю. Усі волокна виготовляються на 3D-принтерах. Потім корпус загартовують при високій температурі.
👁 6,150 26-01-24 22:20
Axios: У суботу проходили переговори не лише в тристоронньому форматі за участі України, США та Росії, але й двосторонні переговори України та РФ без участі американської сторони.Американські чиновники заявили, що протягом двох днів переговорів були обговорені всі питання – територіальні вимоги Росії на Донбасі, суперечка щодо Запорізької атомної електростанції та які кроки з деескалації конфлікту будуть необхідні обом сторонам, щоб чітко дати зрозуміти, що війна закінчилася і не поновиться.Зазначається, що Кушнер, Віткофф та інші члени американської делегації переходили між різними кімнатами, де проходили засідання російсько-української робочої групи."Обговорювалося все. Ніхто з жодної зі сторін не був збентежений дискусіями. Ми не залишили жодного питання поза обговоренням і не мусили нікого підштовхувати. Ми бачили велику повагу в залі, бо вони дійсно шукали рішення", – сказав один із американських чиновників.Наприкінці другого дня переговорів три команди зібралися разом на спільний обід."Був момент, коли всі виглядали майже як друзі. Я відчув надію", – сказав американський посадовець."Все пройшло так добре, як ми могли очікувати. Ми задоволені тим, де ми зараз", – сказав другий американський чиновник.Український посадовець заявив, що, хоча було досягнуто "значного прогресу", все ще незрозуміло, чи дійсно правитель РФ Володимир Путін хоче закінчити війну і чи надасть своїм переговорникам повноваження укласти угоду. "Поки що зарано робити висновки", – сказав представник України.Американські чиновники заявили, що зустріч в Абу-Дабі стала важливим кроком на шляху до наступного етапу переговорів."Ми дуже близькі до зустрічі Путіна і Зеленського", – сказав один з американських чиновників.Він припустив, що якщо наступна тристороння зустріч в Абу-Дабі принесе більше прогресу, це може призвести до зустрічі сторін у Москві або Києві."Ми вважаємо, що ці зустрічі мають відбутися перед зустріччю лідерів. Ми не думаємо, що це далеко. Якщо ми продовжимо рухатися поточним шляхом, ми дійдемо до цього", – сказав американський чиновник.
👁 9,080 26-01-23 22:39
praisethesteph пише, що начальник Генерального штабу Чехії підтвердив, що Армія Чеської Республіки готова передати Україні чотири літаки L-159, і що це не поставить під загрозу обороноздатність Чехії, і що Армія рекомендує таку передачу.Начальник Генерального штабу Ржегка підтвердив, що основна роль L-159 в чеській армії вже не бойова, а навчальна. І додав, що будь-який дрон, збитий L-159 над Україною, потенційно не долетить до Чехії....☝️ Бачимо, що історія з літачками ще не завершена. Почалася вона з того, як чеський президент Петр Павел 16 січня 2026 року під час візиту до Києва заявив, що Чехія може надати Україні «кілька літаків середнього класу» у відносно короткі терміни для збиття російських дронів, зокрема Shaheed. Натомість уряд Чехії через кілька днів забракував ініціативу, заявивши, що Чехії ці літаки потрібніші.Тепер слово взяла чеська армія, яка в цьому питанні стала на сторону президента. Тепер уряду на чолі з Андреєм Бабішем буде складніше пояснити відмову, спекулюючи на темі "нам потрібніше", бо вже профільна інституція говорить, що для безпеки країни буде краще передати літаки українцям.