Джерело
Феміністично-лесбійський голос | Чому кожен чоловік вважає себе Ейнштейном?Знайома ситуація: варто згад...
1 380 Охват/переглядів
2025-02-20 19:36
Повідомлення №845
Чому кожен чоловік вважає себе Ейнштейном?Знайома ситуація: варто згадати про якесь наукове відкриття, як одразу знаходиться чоловік, який говорить так, ніби це він особисто його зробив. Будь-який винахід, будь-яке досягнення – це, на його думку, «чоловіча заслуга». Ньютон, Тесла, Ейнштейн – це ніби не окремі генії, а «спільне надбання всіх чоловіків». Але звідки ця дивна асоціація? Відповідь проста: це патріархальна стратегія привласнення. Чоловіки століттями не допускали жінок до науки, освіти та досліджень. Їхні імена стирали з історії, їхні ідеї крали, їхній внесок применшували. І тепер, коли жінки активно змінюють світ, чоловіки продовжують видавати прогрес за «своє» досягнення. Жінкам доводиться доводити свою цінність удвічі більше. Їхні відкриття приписували іншим: Розалінд Франклін – у галузі ДНК, Лізу Мейтнер – у ядерній фізиці, Джоселін Белл – в астрофізиці. І цей список нескінченний. Чому ж чоловіки так чіпляються за ці історії про «чоловічу геніальність»? Тому що без них їхнє его руйнується. Вони самі нічого не відкрили, нічого не винайшли, але їм треба відчувати свою значущість. Тому вони привласнюють собі чужі перемоги, щоб і далі підтримувати міф про чоловічу інтелектуальну перевагу. Але часи змінюються. Жінки ламають бар'єри, отримують Нобелівські премії, публікують дослідження, очолюють інновації. І найважливіше – більше ніхто не дозволить чоловікам видавати чужу роботу за «їхнє» досягнення.