⚡️Світло завдяки тобіІсторії наших енергетиків
💬«На підстанції я був зранку. Те, що я побачив, можна описати лише одним словом – пекло. Усюди диміло й палало. Дуже важко було почати ліквідацію наслідків «прильоту», адже тієї ночі на підстанції загинув мій товариш. Емоції переповнювали. Крім того, ми розуміли, що може знову прилетіти, а тому потрібно якнайшвидше приступати до аварійно-відновлювальних робіт», — такими спогадами про один з найскладніших днів у своїй трудовій біографії ділиться Сергій, електрослюсар з ремонту устаткування розподільчих пристроїв.
Це було 11 вересня 2022 року – під час першої масованої ворожої атаки на об’єкти «Укренерго». На підстанцію пана Сергія тоді прилетіли 4 крилаті ракети. Дві тонни вибухівки не лише знищили обладнання, а й забрали життя наших колег. Відтоді саме у цю дату ми вшановуємо пам’ять загиблих на роботі енергетиків.💬
«Внаслідок обстрілу був знищений головний щит керування, пошкоджені всі силові та автотрансформатори. Один із них бійці ДСНС гасили понад добу. Без електроенергії залишились майже півтора мільйона споживачів. Наші фахівці разом з колегами із обленерго розробили нові схеми живлення знеструмлених районів. І вже через 4 години їм вдалося відновити електропостачання більшості домівок», – розповідає пан Сергій
.
Далі була важка праця. Весь ремонтний персонал працював на межі своїх можливостей. Уже за місяць вдалось змонтувати нову будівлю щита керування та відновити схеми живлення. Але – знову прицільний ракетний обстріл і все, що було зроблено, вдруге зруйновано вщент. Починати відновлення довелося спочатку. Але ні в кого не опустились руки. Всі розуміли, що виконувати роботу треба. Що світло потрібно всім.
📍 Головне за тиждень17-23 листопадаУряд призначив Артема Некрасова виконувачем обовʼязків Міністра енергетики України Серед невідкладних завдань в.о. міністра – стабільна робота енергосистеми, прозорість процесів, відновлення довіри та ефективна співпраця з міжнародними партнерами, залучення ресурсів для ремонтів та відновлення пошкоджених енергетичних об'єктів.💡 ОЗП 2025-2026Україна імпортуватиме газ із Греції Група Нафтогаз і грецька державна компанія DEPA Commercial підписали лист про наміри щодо постачання природного газу в Україну в зимовий період 2025-2026 року. Ця домовленість є результатом системної роботи Уряду України над забезпеченням достатнього рівня природного газу у ПСГ.Україна та США відкрили новий шлях для постачання скрапленого газу. За підсумками 6-ї Міністерської зустрічі Партнерства з трансатлантичного енергетичного співробітництва (P-TEC) Україна погодила з американськими партнерами запуск нових логістичних коридорів для регулярного постачання LNG. Перша партія американського LNG, законтрактована українською компанією, вже прибула до термінала у Клайпеді (Литва).🤝 Допомога партнерівЛитва передала Україні черговий пакет допомоги для відновлення енергетичної інфраструктури Литовський оператор системи передачі електроенергії Litgrid передав Україні критично важливе обладнання для відновлення підстанцій та ліній електропередачі, що було зібране у різних регіонах Литви.🌍 Міжнародна співпрацяПартнерство з Данією – важливий внесок у підтримку енергетичної стійкості України Заступник Міністра енергетики України Роман Андарак провів зустріч із делегацією Данського енергетичного агентства.Євроінтеграція, інвестиції, розвиток відновлюваної енергетики та ринку біометану в Україні – серед пріоритетів програми українсько-данського енергетичного партнерства на 2026 рік Ukraine-U.S. Minerals Deal: Микола Колісник взяв участь у конференції з обговорення механізмів реалізації енергетичних проєктів у сфері видобутку критично важливих корисних копалин та вуглеводнів ⚡️ Енергетичний фронтросія продовжує атаки на енергетичну інфраструктуру України. Через це у низці областей застосовуються заходи обмеження споживання електроенергії. Ситуація в енергосистемі залишається складною, але керованою. Попри наміри ворога та постійні обстріли, енергетики утримують систему цілісною та постійно працюють над відновленням живлення
⁉️Чому в одних регіонах “світла” більше, а в інших – менше Питання справедливого розподілу електроенергії – одне з найбільш поширених на тлі масованих обстрілів, що залишають людей без світла. Багато хто помилково вважає, що електроенергію можна рівномірно спрямувати в будь-який регіон країни, але це зовсім не так. ❗️Внаслідок цілеспрямованих ударів та масового пошкодження об’єктів генерації на сході країни та пошкодження об’єктів системи передачі на ключових підстанціях НЕК “Укренерго”, доступної пропускної спроможності електричних мереж недостатньо для передачі значної кількості електричної енергії з відносно “профіцитних” до “дефіцитних” регіонів країни. Тому, допоки триває відновлення об’єктів генерації та системи передачі, “Укренерго” вимушено застосовує різні черги графіків погодинних відключень. Це необхідно, аби уникнути системної аварії.📌 Ключова проблема – передача електроенергії. Між регіонами існують високовольтні «мости» – лінії електропередач та автотрансформатори. Ворог цілеспрямовано б’є саме по цих вузлах передачі. Тому, навіть коли електроенергія виробляється, через зруйновані мережі її часто фізично неможливо доставити до споживачів.На заході АЕС можуть виробляти достатньо потужності. Але магістраль, яка здатна передати електроенергію, скажімо, до Києва, пошкоджена. Як наслідок, її фізично неможливо транспортувати в східні регіони. Вона залишається «замкненою» в регіоні генерації (тому там світла більше).Так само як і всі АЕС розташовані на правобережжі, основні потужності імпорту електроенергії також зосереджені на західному кордоні. І вузькі місця в системі передачі електроенергії, зумовлені ворожими обстрілами, теж унеможливлюють транспортування й імпортованої електроенергії. Пошкодження відбуваються щодня. Це не завжди масована ракетна атака. Це локальні пошкодження внаслідок обстрілів у прифронтових зонах або аварійні ситуації, адже енергосистема працює на межі можливостей.❕Таким чином, різниця у графіках – це результат накладання багатьох факторів: від можливості генерувати електроенергію до її транспортування. Важливо усвідомлювати, що енергетики працюють на межі своїх можливостей, утримуючи баланс системи, яка працює в умовах безпрецедентних руйнувань.
⁉️ Чому українські АЕС вимушено знижують потужність після російських атак - розʼяснення МіненергоНа жаль, під час масованих ракетно-дронових атак росії українські енергетики періодично вимушені вдаватися до зниження потужності атомних електростанцій України.📌 Існує кілька причин застосування відповідних заходів: ➡️ Превентивне зниження потужності генерації для дотримання вимог безпеки.Раптове відключення високовольтних ліній, що забезпечують видачу потужності атомних енергоблоків (при їхній роботі з номінальним навантаженням) може призвести до складних наслідків, тому застосовуються вимушені превентивні заходи. ➡️ Безпосередні наслідки російських ударів по підстанціях НЕК “Укренерго”, які забезпечують видачу потужності АЕС. Під час масованої ракетно-дронової атаки на енергооб’єкти 19 листопада – загальна потужність атомної генерації в ОЕС України на певний період знижувалась.✔️Станом на 20 листопада – Південноукраїнська і Хмельницька АЕС працюють на своїй номінальній потужності. Рівненська атомна електростанція – має дещо знижену потужність генерації, що зумовлено наслідками попередніх масованих атак на енергосистему України.
⚡️Микола Колісник: Енергетики продовжують ліквідацію наслідків ударів по енергооб’єктах у низці областейЕнергетики продовжують ліквідацію наслідків російських ударів по енергетичних об’єктах у низці областей. Про це повідомив заступник Міністра енергетики України Микола Колісник в ефірі телемарафону «Єдині новини».За його словами, внаслідок обстрілів станом на вечір, 19 вересня, на Харківщині залишаються без електропостачання понад 46 тисяч споживачів. Понад 3 тисячі абонентів довгостроково знеструмлені на Чернігівщині та більш ніж 8 тисяч на Запоріжжі. Також через наслідки ранкових обстрілів знеструмлення фіксуються на Сумщині та Дніпропетровщині.«Ситуація в енергосистемі залишається складною, але керованою. Попри наміри ворога та постійні обстріли, ми утримуємо систему цілісною та постійно працюємо над відновленням живлення споживачам», - зазначив заступник Міністра. Енергетики оперативно задіяли резервні схеми живлення, що дозволило стабілізувати режими роботи енергосистеми. У низці областей наразі діє до чотирьох черг графіків погодинних відключень. У процесі виконання аварійно-відновлювальних робіт енергетики намагаються зменшувати тривалість даних черг.«Ми максимально швидко намагаємось переходити від аварійних відключень до планових, щоб забезпечити контрольовану роботу системи. Ворог застосував значну кількість озброєння, завдаючи прицільних ударів по об’єктах цивільної енергетичної інфраструктури, передачі електричної енергії. Це черговий масштабний виклик для енергетики», - наголосив
Микола Колісник.
Заступник Міністра також повідомив, що Міненерго перебуває у постійній комунікації з міжнародними партнерами, інформуючи про пошкоджене обладнання та актуальні потреби. Це дозволяє підтримувати безперервну взаємодію та забезпечувати системне проведення аварійно-відновлювальних робіт.
⚡️ Світло завдяки тобіІсторії наших енергетиківПан Анатолій працює в енергетиці вже понад 25 років. Десять із них – він очолює одну з високовольтних підстанцій НЕК "Укренерго" - NPC Ukrenergo, що неодноразово ставала мішенню для ворога.Повітряні тривоги тут лунають щодня. Буває, що персонал може потрапити на територію лише на 10-15 хвилин упродовж всієї доби. Особливо важкими – видались останні кілька місяців.
💬«Якщо порівнювати робочі будні енергетиків у мирний час і під час війни – це колосальна різниця. Раніше життя й роботу можна було спланувати. Сьогодні ж, коли енергетична інфраструктура постійно зазнає ворожих атак, часу просто не вистачає. Це постійний біг по колу: обстріляли – відновлюємо, знову обстріляли – ще не завершили попереднє, а вже мусимо усувати нові пошкодження...», – розповідає пан Анатолій.
Нещодавно, під час 24-годинної тривоги і масованої дронової атаки, чергова зміна так і не змогла потрапити на територію підстанції. Наступного ранку працівники підстанції побачили, що дах головного щита керування – пошкоджений. При огляді виявили практично цілий «Шахед», що не вибухнув, а лежав просто над головами у диспетчерів.За словами пана Анатолія, останні дронові атаки стали справжнім «армагеддоном». Згоріло і постраждало багато дорогого й дефіцитного обладнання – трансформатори, релейна зала, компресорна. Внаслідок руйнувань – працювати стало не тільки технічно, а й фізично складно: «Уцілілі приміщення – без вікон і дверей, повсюди запах горілого, холод, вітер, дощ. Ми обладнали підсобні кімнати, перенесли те, що вціліло. І попри всі труднощі – працюєм із ще більшою самовіддачею», – розповідає Анатолій.
💬«Головне для мене – це безпека персоналу. Життя кожного з колег – найцінніше. Я завжди контролюю, щоб усі покинули територію під час тривог і раптових обстрілів. Обдзвонюю, попереджаю особисто кожного – це мій обов’язок як керівника», – наголошує пан Анатолій.
І додає: «Ніхто, окрім нас, цю роботу не зробить. Усвідомлення важливості нашої праці – найкращий стимул, щоб вистояти. Ми тримаємось і будемо відновлювати нашу підстанцію день у день, як би важко не було».
🇱🇹🇺🇦 Литва передала Україні черговий пакет допомоги для відновлення енергетичної інфраструктуриЛитовський оператор системи передачі електроенергії Litgrid передав Україні нову партію допомоги для потреб енергетичного сектору. Це обладнання було зібране у різних регіонах Литви та успішно доставлене до України.Вантаж містить критично важливе обладнання для відновлення підстанцій та ліній електропередачі, що дозволяє зміцнити та підтримати стабільну роботу енергетичної системи. Отримана допомога буде використана для оперативних ремонтів пошкоджених мереж.⚡️ Передача такого обладнання допомагає українським енергетикам швидше відновлювати роботу мереж та підтримувати стабільне електропостачання для споживачів.Це вже шостий пакет допомоги, який Litgrid передає Україні. Раніше компанія надавала автотрансформатори та інші ключові компоненти системи передачі, такі як вимикачі, роз'єднувачі, трансформатори струму та напруги, обмежувачі перенапруг, ізолятори, пристрої релейного захисту та автоматики, а також різне інше обладнання і матеріали для системи передачі, необхідні для зміцнення енергетичної інфраструктури.Міністерство енергетики України висловлює щиру подяку Литовській Республіці, Європейській Комісії та всім партнерам за послідовну підтримку України та внесок у зміцнення стійкості енергосистеми.
⚡️ОЗП 2025-2026: Україна імпортуватиме газ із Греції Група Нафтогаз і грецька державна компанія DEPA Commercial підписали лист про наміри щодо постачання природного газу в Україну в зимовий період 2025-2026 року. Ця домовленість є результатом системної роботи Уряду України над забезпеченням достатнього рівня природного газу у підземних сховищах.Газ транспортуватиметься через маршрут, який забезпечують оператори ГТС п’яти європейських країн. Домовленості включають як оперативну, так і довгострокову співпрацю з грецькою стороною.Як заявив Президент України Володимир Зеленський, наразі вже є домовленості про фінансування імпорту газу, і ми закриємо потребу майже 2 мільярди євро на імпорт газу, щоб компенсувати втрати українського видобутку через російські удари. Уряд України спрямував кошти на фінансування імпорту, допомагають наші європейські партнери, європейські банки – під гарантії Єврокомісії, допомагають також українські банки, допомагає Норвегія, триває активна робота і з американськими партнерами – повне фінансування буде. «Україна активно працює над диверсифікацією маршрутів постачання газу і ми дякуємо грецьким партнерам за співпрацю, яка допоможе нам не тільки забезпечити теплом домівки українців протягом цієї зими, але й зміцнити енергетичну безпеку України та всього регіону. Частину завдання із закупівлі імпортного природного газу для України вже виконано. Продовжуємо роботу з партнерами, зокрема зі США», - коментує заступник Міністра енергетики України Микола Колісник.
🖇Нагадаємо, що на початку листопада Група Нафтогаз та грецька компанія ATLANTIC-SEE LNG TRADE S.A. підписали меморандум щодо майбутніх регулярних поставок американського LNG в Україну через грецькі газові термінали та Вертикальний коридор. Крім того, Україна отримає щонайменше 300 млн кубометрів американського LNG завдяки відповідним домовленостям між НАК Нафтогаз і польським ORLEN.
💡Заплановані заходи для підготовки і проходження ОЗП виконані. Ситуацію ускладнюють виключно російські обстріли, - Микола КолісникУрядом виконано всі поставлені задачі, визначені для підготовки та стабільного проходження осінньо-зимового періоду 2025-2026 років. Насамперед у запланованих обсягах сформовано запаси паливно-мастильних матеріалів, проведено аварійно-відновлювальні роботи та сформовано резерви обладнання.Про це повідомив заступник Міністра енергетики України Микола Колісник під час брифінгу, участь у якому також взяли заступник Міністра розвитку громад та територій України Костянтин Ковальчук і голова правління НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.«Проведено аварійно-відновлювальні роботи на об’єктах генерації і передачі, досягнуто запланованого рівня природного газу в ПСГ на рівні 13,2 млрд кубічних метрів, ми вийшли навіть на 13,3 млрд. Також вугілля і мазуту накопичено у понадзапланованих об’ємах», - зазначив Микола Колісник. Водночас заступник Міністра підкреслив, що ситуація в енергосистемі Україна наразі складна, і це безпосередньо пов’язано з російськими прицільними атаками по об’єктам української енергетичної інфраструктури.«Тільки з початку жовтня ворогом було завдано вже сім масованих атак саме по нафтогазовому комплексу, ворог їх продовжує на локальному рівні. Саме тому ми маємо ще окреме завдання здійснити закупівлі додаткових обсягів газу, який буде постачатися вже протягом опалювального сезону і допоможе нам утримувати режими роботи ГТС та інших інфраструктурних об’єктів розподілу, гарантуючи таким чином можливість покриття попиту споживання», - додав він.
Микола Колісник наголосив, що держава здійснює активну роботу у напрямку диверсифікації маршрутів постачання газу, зокрема за Трансбалканським маршрутом, Вертикальним коридором та польським напрямком.📌 Також проводиться активна робота з міжнародними партнерами, зокрема для залучення додаткового обладнання для проведення ремонтно-відновлювальних робіт, потреби в якому зростають після кожної атаки ворога. Енергетики у цілодобовому режимі працюють над відновленням електропостачання та підключення об’єктів до резервних схем живлення. Водночас у прифронтових регіонах робота аварійно-ремонтних бригад ускладнюється через безперервні російські обстріли цивільної енергетичної інфраструктури.«Ми продовжуємо роботу, у режимі 24/7 взаємодіємо на локальному рівні для того, щоб якнайшвидше відновлювати об’єкти, поновлюємо аварійні запаси. Ми входимо вже у четверту воєнну зиму і впевнені, що спільно зможемо подолати всі виклики, як і робили це до цього», - резюмував Микола Колісник.
Заступник Міністра також наголосив, що Міненерго як центральний орган виконавчої влади виконує визначені законодавством завдання щодо формування та реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі та послідовно дотримується принципу нульової толерантності до корупції.
⚡️ Енергетична інфраструктура України стала мішенню масштабної балістичної атаки, – Світлана ГринчукМіністр енергетики України Світлана Гринчук в ефірі телемарафону «Єдині новини» розповіла про поточний стан енергосистеми після чергової масованої атаки росії.За її словами, енергетична інфраструктура України стала мішенню масштабної балістичної атаки. «Сьогоднішня ніч стала однією з найважчих за весь час повномасштабної війни. Ворог завдав масованого удару саме балістичними ракетами, які надзвичайно складно збивати. Такої кількості прямих ударів по енергетичних об’єктах з початку вторгнення важко згадати», - наголосила Міністр. Вона зазначила, що через значні пошкодження оператор системи передачі був змушений застосувати аварійні та спеціальні графіки відключень у Київській, Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Полтавській, Чернігівській та Сумській областях. Надалі вдалося частково стабілізувати роботу системи та перевести регіони на графіки погодинних відключень.«У постраждалих регіонах - на Харківщині, Полтавщині та Київщині - разом із заступниками та представниками органів влади ми координуємо роботи з розгортання альтернативних джерел живлення та малих модульних котелень», - зауважила Світлана Гринчук.
Міністр також підкреслила, що застосування графіків відключень є вимушеним і необхідним кроком для проведення ремонтів, перезапуску обладнання та стабілізації роботи енергосистеми.📌 Очільниця Міненерго повідомила, що відновлювальні роботи ускладнюються постійними повітряними тривогами та ризиком повторних атак, що змушує тимчасово призупиняти роботу ремонтних бригад з міркувань безпеки. Попри це енергетики, рятувальники та всі залучені служби працюють одразу, щойно ситуація дозволяє продовжити роботи.Також Світлана Гринчук додала, що резервне обладнання наявне у достатніх обсягах для заміни пошкодженого обладнання. Його встановлення та перемикання потребує часу й обережності, однак усі служби діють максимально оперативно та узгоджено, щоб повернути українцям світло і тепло якнайшвидше.