Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Блог економіста
Додано 14 лип 2024

Блог економіста

@economist_blog
Кількість підписників: 1 149
Фото: 1,080
Відео: 19
Посилання: 2,830
Опис:
Світ інфраструктури з точки зору економіста. Особисті думки і реакції на події в транспортній галузі. Авторський канал Ірини Коссе. Зв'язок з адміном [email protected]
Джерело

Блог економіста | Чому так мало встановлено когенераційних установокНатрапила на цікаву ...

Логотип телеграм спільноти - Блог економіста Блог економіста @economist_blog
618 Охват/переглядів 2026-03-02 09:59 Повідомлення №4053
Чому так мало встановлено когенераційних установокНатрапила на цікаву статтю Олександра Голіздри з Ліги енергетичного розвитку України про те, чому буксує запуск когенераційних установок (КГУ), які мали б одночасно давати тепло й електроенергію містам після руйнування ТЕЦ.Формально прогрес є. У 2025 році введено 762 МВт розподіленої генерації (проти 225 МВт у 2024 році). Але країні лише цього року потрібно ще 2,2–2,7 ГВт. Тобто темп усе ще відстає від потреби.І якщо з СЕС та ВЕС ситуація більш-менш рухається (по вітру вирішили питання ПДВ, і 0,8 ГВт обіцяють у 2026 році), то саме газові установки (зокрема КГУ) застрягли.Основні проблеми з підключенням КГУ:1️⃣ Технічна непідготовленість. Обладнання закупили, але не підготували проєктну документацію: куди піде тепло, як інтегрувати електроенергію, чи можна продавати надлишок в електромережу.2️⃣ Недооцінка вартості інфраструктури. Щоб станція запрацювала, потрібно встановити розподільчі пункти, трансформаторні підстанції, автоматику, системи керування. За оцінками, це може становити до 50% вартості самої КГУ. Багато ОМС цього просто не заклали.3️⃣ Вузькі місця мереж. Оператори системи розподілу часто фізично не мають ліній та підстанцій потрібної потужності поруч із новими КГУ. Станція стоїть, а «розетки» для неї немає.4️⃣ Нормативні колізії. Проблеми з отриманням статусу активного споживача, складнощі з проєктуванням енергоостровів і їх синхронізацією з обʼєднаною електросистемою України. Навіть великі мережі ритейлу не можуть запустити островний режим, попри встановлене обладнання.5️⃣ Пасивність місцевої влади. В Обухові дві газопоршневі установки (1,9 МВт кожна), передані USAID ще на початку 2025 року, досі не введені в експлуатацію. Формально через погодження в ДТЕК. Фактично - через небажання скористатися навіть спрощеною процедурою підключення під час воєнного стану.6️⃣ Відсутність фахового інжинірингу. Часто не залучали професійні компанії для проєктування і запуску. Економія або «свої підрядники» закінчилися простоєм обладнання.Часто проблема не в тому, що немає обладнання, а в інституційній спроможності на рівні міст, операторів, регуляторних процедур і управління проєктами.#енергетика