Інструменти ухиляння від сплати податківНарешті закінчили редагувати та макетувати спільне дослідження, що здійснене фахівцями CASE Україна, Інституту соціально-економічної трансформації та Економічної експертної платформи за сприяння ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Швейцарії в межах швейцарсько-українського проекту «Зміцнення членських бізнес об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в УкраїніЦе щорічна фундаментальна робота, яка обраховує скільки втрачає бюджет країни від різних схем - унікальні у своєму роді розрахунки. Але на цьому цінність документу не закінчується. У нас ще є конкретні рекомендації до кожної схеми, щоб зменшити втрати бюджету.Читайте і насолоджуйтесь. Нижче висновкиСпіввідношення між наведеними там числами здебільшого підтверджують міркування про структуру уникання податків в Україні, викладені на початку роботи. Лідером серед найбільших схем мінімізації податків стали схеми із заробітними платами в конвертах (втрати бюджету за новими даними становлять 200–265 млрд грн на рік), а схеми із «сірим» імпортом (105–120 млрд грн на рік) перейшли на друге місце. Офшорні схеми та транскордонне переміщення прибутку внаслідок валютних обмежень і високої початкової вартості обслуговування, зумовленої новими світовими стандартами податкової прозорості (antiBEPS, FATCA, ATAD, BEPS 2.0, КІК та інші) дедалі більше отримують ознаки «елітарності», тобто залишаються доступними лише окремим великим українським компаніям і заможним українцям. Обсяги втечі прибутків за кордон перебувають на історично низькому рівні. Інші популярні інструменти ухиляння/уникання оподаткування демонструють різноспрямовані тренди. Запровадження процедур адміністрування, таких як депонування коштів на ПДВ-рахунках, єдиного реєстру податкових накладних (елементи СЕА ПДВ) та автоматичної системи моніторингу (СМКОР) призвело до зниження обсягів формування схемного податкового кредиту, водночас схеми уникання від сплати ПДВ ще цілковито не подолано. Також існують позитивні зрушення щодо втрат бюджету через схеми та ненаповненість реєстрів землі та нерухомості. Позитивні тенденції спостерігаються у питаннях протидії незаконному обігу контрафактних товарів і нелегальної торгівлі, де зазвичай домінують підакцизні товари (алкогольні напої, тютюнові вироби та нафтопродукти). Останні два роки з’явилися позитивні результати детінізації на ринку алкоголю та палива, а на тютюновому ринку щокварталу спостерігаються різні тренди. Рекомендації: Окрім рекомендацій у відповідних розділах для мінімізації обсягів схем, загальна рекомендація до всіх розділів – продовження та завершення судової реформи, інституційна реформа митної служби та податкової: перенабір працівників на відкритих конкурсах із вирішальним голосом міжнародних фахівців та забезпечення їм гідних заробітних плат. Окрім цього, вкрай важливим вважаємо подальше посилення інституту контролю трансфертного ціноутворення та КІК, створення єдиного центру даних з усією податковою та митною інформацією у Міністерстві фінансів чи незалежному агрегаторі під його егідою.
📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🍞🧅Українці витрачають на базові потреби значно більше, ніж європейці - DeloitteУ межах дослідження Deloitte Ukraine було проведено порівняння структури витрат українців із бюджетами споживачів в інших країнах. Дані демонструють суттєву різницю у розподілі витрат між українцями та жителями європейських держав.Найбільша частка витрат українців припадає на товари та послуги першої необхідності – 84% місячного бюджету. Для порівняння, у Німеччині та Нідерландах цей показник становить 56-59%. Найменше українці витрачають на дозвілля – лише 1% загального бюджету, тоді як у європейських країнах ця частка сягає 16-17%.У «бажаному» бюджеті українці демонструють прагнення до більш збалансованої структури витрат. Респонденти хотіли б зменшити частку витрат на базові потреби до 46%, натомість збільшити витрати на дозвілля до 19%, а також підвищити частку заощаджень та інвестицій до 19%.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🔥В Україні запустили шостий біометановий заводНа сьогодні в Україні є шість виробників є біометану. Зокрема, один з них — «Теофіпільська енергетична компанія» — запустився цього місяця.Цього року очікується запуск ще одного, сьомого заводуЗ цих шести заводів чотири подає біометан у газопроводи (три у газорозподільні мережі та один у ГТС, тобто газопровід високого тиску). Ще два виготовляє біо-LNG — це охолоджений і переведений в рідку фазу газ. Його уже транспортують не трубопроводами, а возять кріоцистернами. Увесь біометан сертифікований згідно системи ICC EU, яка визнається Європейською комісією.Попри запуск нових підприємств, поточні обсяги виробництва залишаються незначними. Загальна потужність біометанового виробництва в Україні становить близько 0,1 млрд куб. м на рік, що значно менше від внутрішнього споживання газу, яке сягає близько 20 млрд куб. м на рік.До початку повномасштабної війни Україна планувала виробляти 1 млрд куб. м біометану до 2030 року, 4,5 млрд куб. м — до 2040 року та до 20 млрд куб. м — до 2050 року, що потенційно могло б повністю покрити нинішні потреби країни в природному газі.За оцінками Біоенергетичної асоціації, для виробництва 20 млрд куб. м біометану на рік Україні потрібно близько 4 тис. біометанових заводів, які можуть працювати при агропідприємствах, що мають біовідходи.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
Поляки протестують проти рішення президента Навроцького заветувати кредит на програму SAFE. Це історія, яка впливає на нашу можливість зберегти в майбутньому нашу оборонну промисловість. Правда, в ній нема "простих рішень"Що сталося? Європейська Комісія вирішила надати можливість країнам ЄС отримувати дешеві кредити (під гарантії ЄС). Головна мета — фінансування переозброєння Європи. В правилах є пункт "треба співпрацювати з Україною", але чимало країн на нього забили.Польща отримала найбільшу частину SAFE — 44 мільярди євро з 150 загалом. Прем'єр офіційно заявив, що 80% грошей піде на фінансування польської індустрії. Польща і справді озброюється, тільки в Південної Кореї поляки купили танків та ракет (включно з ППО) на 22 мільярди євро (і збільшують контракти). Чому SAFE йде на "власне виробництво" зрозуміло — залишають робочі місця та податки, створюють виробництво. А український досвід намагаються інтегрувати, переманюючи наших виробників і інженерів (пропонуючи дешеві кредити) Цю струнку конструкцію порушив президент Навроцький, заветувавши кредитну програму. Суто з політичних міркувань - він також вимагає, щоб Польща "не працювала під диктовку Брюсселю". Хоча яка там диктовка - взяли дешевий кредит та розбудовуй власне виробництво. Німці, до речі, проігнорували SAFE — в них своїх грошей на переозброєння достатньо. Навроцький хоче бути як німці. Тепер питання — як це все впливає на нашу оборонку? Протести означають, що всередині Польщі ще немає рішення про те, як саме країна буде готуватися до відбиття російського нападу. Якими грошима, якими індустріями. Цього рішення немає ні в кого, недавно на одній панельній дискусії Єврокомісар Кубіліус чесно сказав, що Україна їм потрібна, бо невідомо як протистояти російським дронам. Але Кубіліус має вплив лише на виділення фінансування, історія з Польщею та "вето-срето" показує, що гроші — це далеко не все. Про спільне бачення захисту з кожною країною Східного флангу нам треба говорити саме зараз зараз. Коли полетять російські дрони можна буде тільки оголошувати заяви "а в нас є чим перехоплювати". Часу на те, щоб вбудувати наше "є" у військові стратегії не буде.via Roman Vybranovskyy📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
😈Україна почала створювати дрони без Китаю - The New York TimesУкраїна зробила важливий крок у розвитку власного виробництва безпілотників: дві українські компанії вже змогли вибудувати ланцюги постачання для виготовлення дронів без китайських комплектуючих.Повністю перейти на масове виробництво безпілотників без жодних компонентів із Китаю Україна найближчим часом не зможе - передусім тому, що використання китайських деталей досі обходиться значно дешевше. До того ж, з огляду на домінування Китаю у світовому виробництві, назвати будь-який дрон абсолютно "вільним від Китаю" досить складно. Багато компонентів, виготовлених в інших країнах, однаково містять китайські деталі або сировину.Втім, українська влада вважає принципово важливим скорочувати залежність від китайських поставок настільки, наскільки це можливо. Йдеться не лише про технологічну автономію, а й про здатність продовжувати виробництво дронів навіть у разі, якщо постачання з Китаю буде припинене.Загалом частка українських безпілотників, виготовлених із використанням китайських компонентів, нині становить 38%. Для порівняння: на початку 2024 року цей показник був майже 100%.Дві українські компанії, які змогли створити безпілотники з "некитайськими" ланцюгами постачання, були відібрані для участі в конкурсі на контракти в межах американської програми Пентагону drone dominance program. У рамках цієї ініціативи США планують закупити тисячі недорогих ударних дронів.Одна з цих компаній - Ukrainian Defense Drones Tech Corporation, де в підвальній майстерні фахівці паяли друковані плати, - минулого тижня увійшла до числа 11 компаній, відібраних як потенційні постачальники дронів для американських замовлень.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🙈США тимчасово послабили обмеження щодо російської нафтиСполучені Штати на певний час дозволили операції з російською нафтою та нафтопродуктами, якщо ці вантажі були завантажені на судна до 12 березня. Відповідну ліцензію оприлюднило Управління з контролю за іноземними активами Мінфіну США (OFAC). Дозвіл діятиме 30 днів - до 11 квітня.Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що президент Дональд Трамп вживає рішучих заходів, аби зберегти стабільність на світових енергетичних ринках і стримати ціни. За його словами, саме з цією метою американський Мінфін надав тимчасовий дозвіл країнам купувати російську нафту, яка вже перебуває в морі.Бессент наголосив, що йдеться про короткостроковий крок, який стосується лише тих обсягів, що вже прямують до покупців, і не має принести російському уряду суттєвої фінансової вигоди.За даними Kpler, станом на 6 березня на танкерах перебувало близько 130 млн барелів російської нафти. Значна частина цих вантажів затрималася в дорозі через санкційні обмеження. Після того як Вашингтон дозволив такі закупівлі, індійські нафтопереробні заводи вже викупили близько 30 млн барелів.Наприкінці лютого США та Ізраїль розпочали удари по Ірану. У відповідь Тегеран атакує Ізраїль і держави, які вважає союзниками Вашингтона. Крім того, Іран фактично заблокував Ормузьку протоку, через яку проходить близько чверті світових поставок нафти. На цьому тлі нафтові котирування різко пішли вгору: 9 березня ціна Brent під час торгів майже досягла $120 за барель, що стало максимумом із червня 2022 року.Ще 5 березня Мінфін США оголосив про 30-денне зняття заборони на закупівлю російської нафти для індійських НПЗ. У Вашингтоні пояснили це необхідністю забезпечити безперебійне надходження нафти на світовий ринок.Мало приємних для нас новин📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🤦♀️Зеленський анонсував чергову популістичну роздачу грошей - 19,5 млрд грн через зростання цін на пальнеМіністерство соціальної політики України має підготувати на квітень програму спеціальної доплати для українських пенсіонерів і тих груп нашого суспільства, які отримують соціальну допомогу. Таку доплату отримають щонайменше 13 мільйонів українців, її обсяг становитиме 1500 гривень. Кошти мають надійти людям без будь-якої бюрократії та будуть нараховані автоматично саме тим, чий рівень доходів означає, що підтримка потрібна.
Це так складно зрозуміти, що в бюджеті немає грошей, немає зайвих грошей, що якщо і з'являються якісь надлишки, то їх варто направити на оборону або зменшити податкове навантаження на населення, яке зросло з січня минулого року?І дуже дивно, що в цій ситуації мовчить Міністерство фінансів, яке зазвичай говорить, що коштів немає і не можна запровадити, якісь корисні для економіки ініціативи. Наприклад, скасувати оподаткування дивідендів від інвестиційної діяльності, податок на виведений капітал чи відсоткову філантропію (направляти частину своїх податків до неурядових організацій).📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🛢📉Видобуток нафти в Росії скорочується вже третій місяць поспільУ лютому середньодобовий видобуток нафти в Росії виявився на 390 тисяч барелів нижчим за квоту, відведену країні в межах угоди ОПЕК+. Таке відставання пов’язане з тим, що виробництво знижується вже третій місяць підряд - на тлі посилення санкцій, скорочення закупівель з боку Індії та рекордних знижок на російську нафту.Як випливає з щомісячного звіту ОПЕК, у минулому місяці російські компанії в середньому видобували 9,184 млн барелів нафти на добу. Це на 56 тисяч барелів на добу менше, ніж у січні, коли падіння також тривало другий місяць поспіль, зазначає Bloomberg.За даними ОПЕК, лютневий результат став найнижчим із серпня минулого року. Тоді видобуток відновлювався після спаду, спричиненого так званими "прощальними" санкціями адміністрації Джо Байдена на початку 2025 року. Останній пік був зафіксований у листопаді - тоді Росія видобувала 9,38 млн барелів на добу.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🛢🇮🇳Індія скупила 30 млн барелів російської нафти після послаблення з боку США - BloombergІндійські нафтопереробники закупили близько 30 млн барелів російської нафти після того, як США фактично дали добро на такі операції, щоб допомогти країні пережити дефіцит постачань з Близького Сходу.Йдеться про закупівлі, які здійснили, зокрема, Indian Oil Corp. і Reliance Industries Ltd. За словами обізнаних джерел, сировину купували з премією від $2 до $8 за барель до лондонського еталона Dated Brent.Близько 10 млн барелів придбала державна Indian Oil, ще щонайменше стільки ж - Reliance.Індія почала скорочувати закупівлі російської нафти ще минулого року під тиском США, заміщаючи їх постачаннями із Саудівської Аравії та Іраку. Але цей розрахунок зламався після загострення конфлікту на Близькому Сході: постачання з регіону почали збоїти, а Ормузька протока, що з’єднує головних виробників регіону з рештою світу, фактично перестала нормально працювати після початку американських та ізраїльських ударів по Ірану.Після того як наприкінці минулого тижня Вашингтон надав відповідне послаблення, індійські НПЗ швидко викупили на спотовому ринку всі нерозподілені партії російської нафти, розповіли співрозмовники Bloomberg. Йшлося про вже завантажену, але ще не законтрактовану нафту, причому значна її частина на той момент уже перебувала в азійських водах.На ринок вийшли різні сорти російської сировини, зокрема Urals, ESPO і Varandey. Якщо до війни на Близькому Сході російська нафта торгувалася зі знижкою до Dated Brent, то тепер її, навпаки, пропонують із премією.Трейдери також зазначають, що деякі танкери, які раніше йшли в інші напрямки, після рішення США змінили курс на Індію. Зокрема, судна Maylo і Sarah, які спочатку вказували пунктом призначення Сінгапур, останніми днями розвернулися в бік індійського узбережжя.Американське послаблення стосується операцій із російською сирою нафтою та нафтопродуктами, якщо вони були завантажені на судна до 5 березня, доставляються до Індії та купуються індійською компанією.Ще до повномасштабної війни проти України Індія не була великим покупцем російської нафти. Однак після вторгнення у 2022 році вона різко наростила імпорт. Згодом це викликало невдоволення адміністрації Трампа, яка намагалася посилити тиск на Кремль. Формально російська нафта як товар не перебуває під санкціями, але Вашингтон вніс до чорного списку двох найбільших російських виробників.Пік закупівель припав на середину 2024 року, коли Індія імпортувала понад 2 млн барелів на добу. Проте в лютому 2026 року цей показник знизився до 1,06 млн барелів на добу, свідчать дані аналітичної компанії Kpler.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
Лютий 2026 року відзначився наступними рекордами: - Застосування кабів та дронів-камікадзе супостатом (в середньому 226 та 6321 штук на день, відповідно). Попередні рекорди (у 184 та 5718 штук на день) були подолані з легкістю. Порівняно з лютим минулого року, застосування кабів зросло в 1,8 разів, а дронів-камікадзе – у 2,5 рази.- Знищення ворожої автомобільної техніки: в середньому 145 штук на день (попередній рекорд, 137, був аж у березні минулого року). Поки що незрозуміло, чи то є наслідком того, що ворог більше атакує із застосуванням авто, чи то українські сили більш ефективно луплять по тилам та логістиці.- Кількість знищених ворожих безпілотників на лінії фронту стрімко зростає третій місяць поспіль: у лютому маємо цілих 1115 штук на день, і це зростання у 8,5 разів за рік. Це очевидно пов’язано як із помітним зростанням застосування ворогом безпілотників, так і з суттєвим покращенням спроможностей українських оборонців протидіяти цій напасті.Отож, на фоні стабілізації кількості бойових зіткнень (5 – 6 тисяч на місяць протягом останніх 10 місяців), маємо сталу тенденцію до того, що бойові дії стають дедалі більш дистанційними. А безпілотники дедалі більше замінюють російські тушки як на болях битви, так і в статистиці уражень збройними силами України. Зокрема, лютий був першим місяцем за цю війну, коли статистика збитих російських безпілотників була більшою за кількість уражених окупантів. Тож можна вже обережно стверджувати, що безпілотники не доповнюють, а скоріше замінюють оті тушки.via Олександр Паращій, Concorde Capital📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою