Зараз тривають відновлювальні роботи в наших містах, наших громадах: у Києві та області, на Дніпровщині, на Львівщині, в Кіровоградській, Черкаській, Одеській областях. Фактично постійно ремонтні бригади працюють на Сумщині, Чернігівщині, Харківщині. Задіяно максимум сил, щоб відновити життєзабезпечення. Росіяни користуються погодою – похолоданням – і намагаються уразити якнайбільше наші енергетичні обʼєкти. Видно, як вони поважають Америку та всю дипломатію. Минулої ночі було більше 200 російських дронів і також значна кількість балістики, і в основному проти Києва. Чотири людини вбиті. Мої співчуття рідним. Майже три десятки поранених. Перед цим були удари по Дніпру, Кривому Рогу, Запоріжжю. Перед цим – Одеса. Основна російська тактика – намагатись повністю «вимкнути» міста. Важливо, щоб у кожній міській адміністрації розуміли цю мету ворога і готувались до повної протидії – до реальної роботи заради містян. Не тікати треба від проблем, а вирішувати їх, тим більше коли є ресурс для цього, як у Києві. Найбільш забезпечене фінансами місто України, і повинні бути всі необхідні резервні схеми.
Це одна з найбільш представницьких зустрічей Коаліції охочих: 27 лідерів держав, Євросоюз, НАТО, представники Туреччини, Японії, Австралії, Нової Зеландії. Дійсно глобальна зустріч і дуже високий рівень дискусії. Важливо, що сьогодні є ґрунтовні документи коаліції – спільна декларація всіх країн коаліції та тристороння декларація Франції, Британії та України. Документи ці є, і це сигнал, наскільки серйозно і Європа, і вся Коаліція охочих готові працювати заради реальної безпеки. Цими документами ми посилюємо подальшу юридичну роботу в країнах з парламентами, щоб у момент, коли дипломатія спрацює на завершення війни, у нас була повна готовність розмістити сили коаліції. Деталі опрацьовані в системі інших документів. Визначено, які країни готові брати лідерство в елементах гарантування безпеки на землі, у небі, на морі, у відновленні. Визначено, які сили потрібні. Визначено, як сили будуть управлятись і на яких рівнях буде командування.Має бути визначено, як буде працювати моніторинг. Має бути абсолютно чітко визначено, як буде підтримуватись і фінансуватись належна сила та кількість української армії. Сьогодні я про це говорив окремо, і це, ми вважаємо, ключовий елемент – наша українська сила. І на основі нашої армії будуть ефективно працювати всі інші елементи. Сказав про це під час спілкування з медіа за підсумками засідання Коаліції охочих.
Ще один рік стійкості. Це риса, яка точно притаманна нашим людям – жителям Чернігівщини – і я вдячний кожному, хто в цьому році залишався на своїх місцях, у регіоні. Від північного прикордоння – до південних районів. Передусім – військовим. На Чернігівщині супергероями нашого часу стали енергетики. Майже щодня вони ведуть важку битву за світло в оселях. Ризикуючи життями. Саме тому це фронт. Енергетичний фронт, який тримають надзвичайні люди, надзвичайними зусиллями.Вдячний кожному і кожній, хто продовжує жити і працювати тут.Чернігівщина заходить у 2026 рік такою ж сильною завдяки її мешканцям. Завдяки всім, хто тримає зброю, веде бізнес, збирає урожай, сплачує податки, навчає, лікує і рятує.2025-й – це четвертий рік повномасштабної війни. Було непросто. Ми прикордонний регіон – зі своїми викликами і своїми відповідями на них. 🔹1,2 млрд грн спрямували на підтримку Сил безпеки та оборони.🔹Понад 1600 ударних дронів збили вартові неба за останні три місяці, коли обстріли були найбільш інтенсивними.🔹34 шкільні автобуси закупили громадам за кошти держсубвенції на умовах співфінансування.🔹40 укриттів збудували й відремонтували в закладах освіти.🔹54 ветерани отримали можливість придбати житло.🔹5,5 млн тонн зерна зібрали аграрії області і стали першими в Україні.🔹Наш бізнес експортує продукцію у 121 країну світу.Цей рік був різним. Що б я хотів викреслити з 2025-го? Русню. Будемо намагатися зробити це в 2026-му. Кожен на своєму місці.Слава Україні!
Цінуємо постійну увагу Папи Римського Лева ХІV до всіх дипломатичних зусиль задля припинення війни Росії проти України, і поділяємо розчарування Його Святості з приводу відмови Росії прийняти нещодавню пропозицію про різдвяне перемир’я.На жаль, український народ зустрічає вже четверте Різдво в умовах повномасштабної війни, найбільшої у Європі з часів Другої світової.Росія не тільки відкинула пропозицію припинити вбивства хоча б у цей святий день; вона завдала масованого ракетного й дронового удару по українській енергосистемі, що спричинило відключення світла, та продовжує штурми на фронті.Важливо, щоб люди у всьому світі не мовчали. Важливо не дозволити Росії нормалізувати жорстокість, терор та агресію проти нашого народу. Закликаю всіх відповідальних лідерів підтримати мир, як це робить Понтифік. Ми вдячні за кожен такий вияв солідарності.Бажаю мирних свят кожній родині в усьому світі. Щасливого Святвечора всім, хто святкує сьогодні. Нехай мир буде відновлений у кожній миролюбній країні та кожній громаді, яка відзначає це свято в часи війни.
Путін почав цю війну та затягує її не заради тільки нашого Донбасу, а заради того, щоб усунути народи від ухвалення рішень про долю країн. Він хоче сам усе вирішувати. Особисто чи зі своїми друзями – такими ж, як він. Війна Росії проти України завжди була і є війною про дещо більше, ніж про землі самої України. І саме тому Росія ніколи не задовольниться тим чи іншим шматком території, якщо хтось їй щось подарує. Треба захистити фундаментальні принципи Європи та нормального життя націй: незалежність, суверенітет та демократичність. І це все має знайти відображення і в угоді про завершення війни. Саме так ми працюємо з нашими партнерами, готуючи угоду, – уважно працюємо над кожним пунктом, над кожним кроком, щоб отримати не «понятійку» про поділ території та ресурсів, а угоду про стабільний та тривалий мир і надійні гарантії безпеки. В цьому наша мета, і я вдячний усім, хто допомагає реалізувати цю мету. Сказав це під час зустрічі з представниками ЗМІ разом із Прем’єр-міністром Португалії Луїшем Монтенегру.
Завершується переміщення «Орєшніка» на територію Білорусі. Ми розуміємо, де буде розміщення. Інформацію передаємо нашим партнерам. Партнери самі можуть оцінити цю загрозу й зрозуміти, як їм на це реагувати. До цього ми попереджали наших європейських і американських партнерів про те, що Росія буде розміщувати «Орєшнік» на території Білорусі. Ми показували дистанцію, на яку буде діяти «Орєшнік». Це загроза багатьом європейським країнам, включаючи Польщу, Німеччину та інші країни.«Орєшнік» дронами збити неможливо на сьогодні. Вони використовували «Орєшнік» по території України. Ми розуміємо, як із цим боротися. Ми просили, щоб наші партнери застосували санкції проти компаній, які знаходяться як на Європейському континенті, так і на інших континентах, і які продають компоненти, що підходять до «Орєшніка», через треті країни. Я не бачу введення цих санкцій. Поки що вважаємо, що Росія буде продовжувати виробляти «Орєшнік». Ми розуміємо кількість систем.Вони це роблять не просто так. В мене питання достатньо логічне. Якщо наші партнери – США та інші – докладають багато дипломатичних зусиль щодо закінчення війни, то чи можуть вони так само тиснути на Росію, щоб вони не розміщували ближче до Європи, до кордонів із Польщею «Орєшнік»? Я вважаю, що треба цим займатися.
Долучився до пленарного засідання сесії обласної ради. Сьогодні було багато важливих рішень. 💰Заслухали звіт про виконання бюджету області за 9 місяців. Левова частка видатків - це зарплати й енергоносії. Затвердили план заходів на найближчі два роки з реалізації Стратегії сталого розвитку Чернігівщини. ☝️Пріоритети незмінні: безпека, відбудова критичної та соціальної інфраструктури. Маємо зберегти людей і підтримати бізнес, а відтак - економіку. Разом із тим орієнтуємося на європейські стандарти. Фінансування - з різних джерел: державний і місцеві бюджети, міжнародні кошти та інвестиції. Двом нашим людям присвоїли звання «Почесний громадянин Чернігівської області»: Андрію Жиденку - гендиректору Чернігівської обласної лікарні і Вірі Зайченко - майстрині і мистецтвознавиці. Депутати підтримали призначення Оксани Тунік-Фриз на посаду директорки Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка. Вона очолює заклад із листопада. Вважаю, що це важливе і правильне кадрове рішення для сфери культури Чернігівщини. Оксано, бажаю успіхів! 🤝Дякую за роботу депутатам і голові обласної ради Олені Дмитренко.
💡Чому в областях різна ситуація зі світлом – в одних регіонах більше, а в інших – меншеЧому в Києві світла менше, аніж у Львові? Чому загалом у західних регіонах графіки більш “лояльні”? Таке питання, серед інших, чи не найчастіше лунає в соцмережах. Відповідь криється не в несправедливості, а у фізиці.💡Головна проблема – знищена або пошкоджена генерація у прифронтових та прикордонних з росією регіонах. Окрім того, ворог цілеспрямовано нищить системи передачі – високовольтні лінії, так звані «енергетичні мости», що з'єднують регіони. Багатьом здається, що енергосистема – це спільний «казан», з якого можна рівномірно роздати світло всім. Але реальність, на жаль, складніша.Основні потужності виробництва електроенергії зараз зосереджені переважно на заході України – там розташовані атомні електростанції та заходить імпорт з Європи. Цей регіон потенційно може виробляти більше, ніж споживає. Схід, південь та центр, де генерація суттєво розбита обстрілами, є енергодефіцитними.Щоб передати електроенергію із заходу до Києва чи Харкова, потрібні високовольтні лінії та автотрансформатори. Ворог цілеспрямовано б’є саме по них. Таким чином, через пошкодження “магістралей” – електроенергія залишається «замкненою» в регіонах, де вона виробляється або куди імпортується. Тому на заході обмежень може бути менше, а в центральних, південних та східних областях дефіцит відчувається гостріше. Пропускної спроможності мереж, які не були спроєктовані для цього, просто не вистачає для транспортування настільки великих обсягів.Ситуацію ускладнюють не лише масовані атаки, а й локальні обстріли у прифронтових зонах та аварії через перенавантаження системи. Щодня щось виходить з ладу і щодня енергетики це лагодять.Отже, різниця у тривалості відключень – це не чиясь забаганка, а результат фізичних обмежень.
Сьогодні російська армія завдала ракетного удару по нашій Одещині, минулої ночі була й російська атака на енергетику Одеси. Свого часу ми говорили про ситуацію в цьому місті, про людей Одеси з Президентом Трампом. Сьогоднішній російський удар, як і багато інших подібних ударів, не мав і не міг мати жодного воєнного сенсу. Було пошкоджене цивільне судно в порту Чорноморськ. Це ще раз доводить, що росіяни не тільки не сприймають достатньо серйозно шанс на дипломатію, який є зараз, але й продовжують війну саме на знищення нормального життя в Україні. Важливо, щоб у таких умовах у світу залишались правильні орієнтири: хто затягує цю війну і хто намагається її закінчити миром, хто використовує балістику проти цивільного життя і хто завдає ударів саме по таких цілях, які впливають на російську машину війни. Я дякую всім у світі, хто старається поширювати реальну інформацію і хто не дозволяє російській пропаганді впливати на політичні рішення.Зараз в Одесі та Чорноморську робиться все для захисту життя. Так само, як у Харкові, Сумах, Херсоні, Запоріжжі та містах нашої Донеччини. І треба, щоб у Москві перестало домінувати бажання воювати, а це залежить виключно від того, як світ реагує на російські дії. Дякую всім, хто з Україною! Дякую кожному, хто продовжує тиснути на Росію заради досягнення справжнього миру.
Доповідь керівника Служби зовнішньої розвідки України Олега Іващенка. Багато деталей щодо зовнішньополітичної ситуації навколо України та економічної ситуації в Росії – залежності її компаній і державної системи від китайських інвестицій, технологій та політичних пріоритетів. Фіксуємо посилення фактично десуверенізації частини російської території на користь Китаю. Йдеться передусім про використання ресурсозабезпечених земель і продаж дефіцитних ресурсів Китаю. Також фіксуємо, що Китай робить кроки на активізацію співпраці з Росією, зокрема у сфері воєнної промисловості. Розвідки партнерів мають аналогічну інформацію. Доручив СЗР більш предметно відстежувати співпрацю між Москвою та Пекіном і в усіх аспектах, що стосуються національних інтересів України, і в усіх аспектах, що стосуються інтересів наших партнерів у Європі та Америці. Глобальна безпека не повинна програвати через те, що в Росії не зменшується апетит до агресії. Олег Іващенко доповів і про політичні кампанії, які запускає Росія, зокрема на дестабілізацію України. Будемо протидіяти та блокувати діяльність усіх субʼєктів, які допомагають ворогу. Окремо обговорили активність зовнішньої розвідки України в роботі для повернення українських дітей та обміну полонених. Дякую всім, хто допомагає!