Статистика telegram каналу - @agrocadabra
Аграрний тиждень. Украïна: бізнес, новини, інновації
Кількість підписників
Середній перегляд на повідомлення
Історія змін лого
Історія змін назви
Історія зміни типу аккаунта
Історія зміни статуса
Стіна канала Аграрний тиждень. Украïна: бізнес, новини, інновації - @agrocadabra
Сьогодні один з основних викликів аграрної галузі – подолання кризових наслідків війни. В першу чергу, гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель та їх повне відновлення. Це один з важливих напрямів роботи Мінагрополітики. В держбюджеті на 2025 рік на розмінування сільськогосподарських земель закладено 1 млрд грн. Мінагрополітики продовжує співпрацювати з міжнародними партнерами щодо процесу гуманітарного розмінування.
Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
«Гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель - один з важливих пріоритетів Міністерства. Дякую за допомогу в цьому напрямку Продовольчій та сільськогосподарській організації ООН (ФАО), Всесвітній продовольчій Програмі (ВПП) та Швейцарському фонду протимінної діяльності (FSD). Відповідна програма з розмінування вже стартувала у Харківській області. Планується її поширення на Миколаївську та Херсонську», – зазначив Віталій Коваль.
За його словами, програма зосереджена на підтримці сільських домогосподарств та дрібних фермерів із сільгоспугіддями до 300 га. Загалом в її рамках 60% запланованого бюджету буде спрямовано на протимінну діяльність. Решта 40% - на підтримку фермерів у виявленні, аналізі та відновленні засобів до існування.
В рамках спільної ініціативи з протимінної діяльності разом з представниками Всесвітньої продовольчої програми вже проведено супутникову зйомку та картографічний аналіз територій. У трьох зазначених областях виявлені значні пошкодження с/г угідь вибухонебезпечними залишками та боєприпасами, що не розірвалися.
Зокрема, в Харківській області проаналізовано 11 277,6 км² с/г земель (з них 1623 км² - необроблених угідь). Виявлено 420 829 воронок від вибухонебезпечних боєприпасів.
У Миколаївській області проаналізовано 9 804,4 км², що дозволило виявити 2 133 км² необроблюваних земель та 306 584 воронок від вибухів.
У Херсонській області було проаналізовано 4 747 км², з яких 719 км² залишилися необробленими і виявлено 311 666 кратерів.
«Цей аналіз висвітлює значні виклики для відновлення сільського господарства та постійні ризики для життєдіяльності сільського населення», – наголосив Віталій Коваль.
Довідково. Згідно з Планом заходів Національного органу з питань протимінної діяльності, потреба розмінування сільськогосподарських земель у 2024 році становить 512 тис. га. Станом на середину грудня 2024 року площа земель сільськогосподарського призначення, яку обстежено з початку року, становить понад 315,2 тис. га. Площа, яку розміновано, - понад 265 тис. га.
В умовах війни та фінансових труднощів українські аграрії закликають до замороження кредитів для підприємств на тимчасово окупованих і прифронтових територіях
На цьому наголосив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук під час брифінгу в Media Center Ukraine:
«Протягом останніх двох років ВАР із аграріями неодноразово зверталися до народних депутатів щодо необхідності замороження кредитів для підприємств на тимчасово окупованих і прифронтових територіях. Люди, які не мають можливості працювати через війну, не можуть обслуговувати свої фінансові зобов'язання. Відповідний законопроєкт № 12148, який підписали 55 народних депутатів і підтримав профільний комітет, досі не внесено до сесійної зали. Дуже сподіваємося, що хоча б до кінця 2024 року його винесуть на перше читання та розпочнеться робота над вирішенням цієї проблеми».
Законопроєкт №12148 передбачає тимчасову заборону на примусове стягнення боргів із товаровиробників, чиє майно опинилося в зонах бойових дій або на окупованих територіях.
Закон має діяти протягом усього періоду воєнного стану та ще один рік після його завершення. Це дозволить аграріям уникнути судових позовів та фінансового тиску з боку банків, які вимагають сплати кредитів, навіть коли техніка, врожай та майно залишилися на окупованій території.
Пресслужба ВАР
Під час повномасштабної війни агросектор зіткнувся з низкою викликів, пов’язаних з негативним впливом військових дій на ґрунти. Це – як складні хімічні сполуки від здетонованих боєприпасів, зменшення кількості органічної речовини в ґрунтах, так і замінування понад 25% України. До цього додаються ще інші фактори, які аграрним підприємствам потрібно враховувати, щоб у майбутньому мати хороші врожаї, один з яких – наявність кваліфікованих працівників. Про це експерти, науковці та лідери ринку говорили в межах конференції “Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?”, організатором якої стала платформа BTU Soil Health.
Людмила Циганок, президентка Асоціації професіоналів довкілля PAEW:
- За збереження ґрунтів має бути відповідальність усіх сторін: і держави, і бізнесу, і науки, і громад. По-перше, громади мають взяти на себе ініціативу за відновлення й підтримку лісосмуг. По-друге, держава має давати бізнесу не лише завдання, але й інструменти. Приміром, зараз компостування гною опинилося “поза законом”, на нього потрібні дозволи, а це суперечить органічному виробництву.
По-третє, не можу не порушити питання: хто буде втілювати всі реформи в майбутньому? За даними Асоціації професіоналів довкілля, за останні 3 роки війни кількість фахівців довкілля, які можуть побачити з усіх боків проблему з ґрунтами й допомогти знайти рішення, скоротилася в 10 разів (не на 10%). Тож ще один важливий виклик, на який потрібно звернути увагу вже сьогодні – дефіцит спеціалістів.
Сергій Мельничук, радник головного виконавчого директора МХП з наукових питань, академік НААН України:
- Для відновлення ґрунтів дуже важливе питання повернення їх якісних характеристик органічної речовини. Ми в МХП маємо 37 лабораторій, які проводять аналізи близько 110 тис. досліджень/рік. Це комплекс показників як якості, так і безпечності природних ресурсів, сировини й готової продукції. Разом із нашими колегами-аналітиками ми бачимо, що окрім забруднення ґрунтів контамінантами, надзвичайно сильно страждають саме органічні речовини. Саме вплив надвисоких температур призводить до практично випаровування органічної складової ґрунту, лишаючи при цьому практично попіл. Відтак один з викликів сьогодення – відновлення ґрунтів з внесенням достатньої кількості органічних добрив. І запит на це зростатиме щороку.
В МХП сьогодні діє 2 біогазових комплекси, які в основі своїй працюють на курячому посліді. Після зброджування, і відбору біогазу лишається тверда і рідка фракції органіки. Тверда фракція компостується і використовуються надалі як компост, а рідка фракція, після доопрацювання стає рідким органічним добривом, яке вноситься спеціальною технікою на поля компанії, або реалізується іншим компаніям і фермерам. В цілому фіксується ріст попиту саме на органічні добрива, адже ґрунти й до повномасштабної війни втрачали свій верхній родючий шар, а зараз тим більше потребують органічного підсилення.
Олена Паренюк, координаторка проєктів пріоритезації в протимінній діяльності Міністерства економіки України:
- Наразі ми вважаємо імовірно замінованими 138,5 тис. кв. км площі території України. За рік ми повернули майже 40 тис. кв. км земель у користування. У нас є єдині у світі приватні компанії, які займаються розмінуванням. Ми маємо 69 сертифікованих операторів, які можуть проводити розмінування.
23 тис. кв. км – додаткові території, які окрім замінування також значно постраждали внаслідок воєнних дій. Тобто ці території доведеться відновлювати в майбутньому. У цьому процесі важливі синергія та співдія на всіх рівнях: від аграрія, який подає заявку на розмінування, держави, яка це опрацьовує, та бізнесу, який долучається своєю експертизою й науковими напрацюваннями.
Уряд продовжив фінансування державної програми з підтримки аграріїв, які обробляють до 120 га угідь або утримують до 100 корів, 500 кіз та/або овець. Відповідну постанову № 1407 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції» було ухвалено на черговому засіданні Кабінету Міністрів. Документ підготовлено Мінагрополітики.
Зокрема, Уряд вніс зміни до Порядку використання коштів з держбюджету, затвердженого постановою Кабміну від 16 серпня 2022 року № 918. Згідно з рішенням Уряду, фермерам, які не отримували допомогу у 2024 році, забезпечено право на отримання підтримки у 2025 році. Також збільшено термін подання заявок до Державного аграрного реєстру, оскільки фінансування програми відповідно до Грантової угоди розраховано на два роки.
Для продовження фінансування програми Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено 4 726 млн гривень.
Фермери зможуть отримати таку допомогу:
* бюджетну субсидію у розмірі 4 тис. грн на одиницю (1 га) для провадження сільськогосподарської діяльності;
* спеціальну бюджетну дотацію у розмірі 7 тис. грн за утримання корів усіх напрямів продуктивності;
* спеціальну бюджетну дотацію у розмірі 2 тис. грн для утримання кіз та/або овець.
Про початок приймання заявок буде повідомлено на сайтах Мінагрополітики та ДАР.
Зміни, що додаються.
🔹 США переконали Київ віддати росії ядерну зброю, яка була успадкована від СРСР.
🔹 Запаси були величезні, близько 1900 ядерних боєголовок та 2500 тактичних ядерних зарядів.
🔹 Також Україна віддала росії 575 ракет Х-22, знищила їхні носії, бомбардувальники Ту-22М3, і передала росіянам літаки Ту-160 та Ту-95.
🔹 Люди, які на цьому фото, свідомо чи несвідомо, несуть відповідальність за війну в Україні, за її замордованих людей і за її знищені міста.
Джерело: телеграм-канал Цаплієнка
GRAIN STORAGE FORUM 2025: як і коли пройде форум для фахівців агросектору?
31 січня 2025 року відбудеться Grain Storage Forum – найбільший в Україні форум в галузях зберігання, переробки, логістики і трейдингу агропродукції.
Завдання форуму: аналіз поточної ситуації, виокремлення головних проблем, пошук і напрацювання рішень для забезпечення стабільної роботи й підвищення ефективності агровиробництва, переробки, трейдингу і логістики агропродукції у воєнний час.
Місце проведення: м. Київ, Паркова дорога 16а, КВЦ «Парковий»
Для кого подія: виробники продукції рослинництва, елеватори, переробники, логісти, трейдери та усі компанії, що забезпечують відповідні галузі обладнанням, технологіями і послугами.
Форум включатиме:
4 конференції зі:
«Зберігання зерна»
«Переробки зернових та олійних»
«Агроенергетики й енергоефктивності»
«Трейдингу і логістики»
Презентаційні семінари від компаній-лідерів ринку;
Виступи провідних фахівців галузей з кейсами ефективного ведення агробізнесу, представників влади та експертного середовища;
Виставку технологічних рішень і обладнання від провідних виробників;
Живу музику, лаунж зону;
Кава-паузи, фуршети.
Більше інформації дізнавайтеся на офіційному сайті: https://grain-forum-elevator.com
Верховна Рада прийняла проект Закону «Про державний бюджет України на 2025 рік» у другому читанні та в цілому. В документі закладено понад 6 млрд гривень на підтримку аграрної сфери, повідомив міністр аграрної політик та продовольства України Віталій Коваль.
«1 млрд грн - на розвиток тваринництва та агропереробної галузі. Це кошти, які надійдуть до Держбюджету із проєкту «Земельний банк» від аукціонів з оренди державних сільськогосподарських земель. Відбілення ринку землі стало переломним фактором для підтримки агросектору. Також у Держбюджеті передбачено 4 726 млн грн на виплату дотацій на гектар сільгоспвиробникам та на утримання корів, овець та кіз», - зазначив Віталій Коваль.
Крім того, за його словами, 200 млн грн заплановані на відновлення і будівництво меліоративних систем. Ще 5 млн грн - на компенсацію ЄСВ сімейним фермерським господарствам. А також 80 млн грн - на надання пільгових безвідсоткових кредитів фермерським господарствам.
До цього всього 1,37 млрд - на видачу грантів, в тому числі, на сади і теплиці. Та 1 млрд грн - на розмінування сільськогосподарських земель.
«Загалом держбюджет-2025 спрямований на забезпечення комплексного підходу до підтримки пріоритетних сфер, розвитку критично важливих галузей та відновлення економіки в умовах війни», - наголосив міністр, подякувавши парламентарям за підтримку.