Повідомлення telegram каналу - @agrocadabra

Логотип телеграм спільноти - Аграрний тиждень. Украïна: бізнес, новини, інновації 2024-07-14

Аграрний тиждень. Украïна: бізнес, новини, інновації

Кількість підписників:
280
Фото:
1010 
Відео:
38 
Посилання:
543 
Категорія:
Економіка
Опис:
Аграрний тиждень. Украïна: бізнес, новини, інновації www.a7d.com.ua @CHeVV_CQ top@a7d.com.ua

Канал Аграрний тиждень. Украïна: бізнес, новини, інновації - @agrocadabra - №2511

Під час повномасштабної війни агросектор зіткнувся з низкою викликів, пов’язаних з негативним впливом військових дій на ґрунти. Це – як складні хімічні сполуки від здетонованих боєприпасів, зменшення кількості органічної речовини в ґрунтах, так і замінування понад 25% України. До цього додаються ще інші фактори, які аграрним підприємствам потрібно враховувати, щоб у майбутньому мати хороші врожаї, один з яких – наявність кваліфікованих працівників. Про це експерти, науковці та лідери ринку говорили в межах конференції “Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?”, організатором якої стала платформа BTU Soil Health.
Людмила Циганок, президентка Асоціації професіоналів довкілля PAEW:
- За збереження ґрунтів має бути відповідальність усіх сторін: і держави, і бізнесу, і науки, і громад. По-перше, громади мають взяти на себе ініціативу за відновлення й підтримку лісосмуг. По-друге, держава має давати бізнесу не лише завдання, але й інструменти. Приміром, зараз компостування гною опинилося “поза законом”, на нього потрібні дозволи, а це суперечить органічному виробництву.
По-третє, не можу не порушити питання: хто буде втілювати всі реформи в майбутньому? За даними Асоціації професіоналів довкілля, за останні 3 роки війни кількість фахівців довкілля, які можуть побачити з усіх боків проблему з ґрунтами й допомогти знайти рішення, скоротилася в 10 разів (не на 10%). Тож ще один важливий виклик, на який потрібно звернути увагу вже сьогодні – дефіцит спеціалістів.
Сергій Мельничук, радник головного виконавчого директора МХП з наукових питань, академік НААН України:
- Для відновлення ґрунтів дуже важливе питання повернення їх якісних характеристик органічної речовини. Ми в МХП маємо 37 лабораторій, які проводять аналізи близько 110 тис. досліджень/рік. Це комплекс показників як якості, так і безпечності природних ресурсів, сировини й готової продукції. Разом із нашими колегами-аналітиками ми бачимо, що окрім забруднення ґрунтів контамінантами, надзвичайно сильно страждають саме органічні речовини. Саме вплив надвисоких температур призводить до практично випаровування органічної складової ґрунту, лишаючи при цьому практично попіл. Відтак один з викликів сьогодення – відновлення ґрунтів з внесенням достатньої кількості органічних добрив. І запит на це зростатиме щороку.
В МХП сьогодні діє 2 біогазових комплекси, які в основі своїй працюють на курячому посліді. Після зброджування, і відбору біогазу лишається тверда і рідка фракції органіки. Тверда фракція компостується і використовуються надалі як компост, а рідка фракція, після доопрацювання стає рідким органічним добривом, яке вноситься спеціальною технікою на поля компанії, або реалізується іншим компаніям і фермерам. В цілому фіксується ріст попиту саме на органічні добрива, адже ґрунти й до повномасштабної війни втрачали свій верхній родючий шар, а зараз тим більше потребують органічного підсилення.
Олена Паренюк, координаторка проєктів пріоритезації в протимінній діяльності Міністерства економіки України:
- Наразі ми вважаємо імовірно замінованими 138,5 тис. кв. км площі території України. За рік ми повернули майже 40 тис. кв. км земель у користування. У нас є єдині у світі приватні компанії, які займаються розмінуванням. Ми маємо 69 сертифікованих операторів, які можуть проводити розмінування.
23 тис. кв. км – додаткові території, які окрім замінування також значно постраждали внаслідок воєнних дій. Тобто ці території доведеться відновлювати в майбутньому. У цьому процесі важливі синергія та співдія на всіх рівнях: від аграрія, який подає заявку на розмінування, держави, яка це опрацьовує, та бізнесу, який долучається своєю експертизою й науковими напрацюваннями.

26
24-12-16 12:31