Зараз наша команда – це і військові, і Рустем Умєров – на шляху в регіон Затоки, де наші хлопці можуть допомогти захисту життя та стабілізації ситуації. Ми бачимо, які виклики зараз є через удари з Ірану – через усю цю війну, яка може затягнутись. Фактично іранський режим заблокував Ормузьку протоку, а це один з основних шляхів постачання нафти й газу на світовий ринок. Це значна дестабілізація. Ніхто у світі поки не здатен сказати, скільки все це триватиме, але важливо, щоб захист життя реально запрацював якнайшвидше. Стабільність потрібна й нам. Треба, щоб ті, хто зараз звертається до України по підтримку, – щоб вони й надалі допомагали нашому захисту, нашій ППО передусім. Ми ще минулого року пропонували Сполученим Штатам угоду – угоду щодо дронів. Це правильна перспектива – бути з нами у виробництві дронів, у застосуванні. І всі бачать тепер, що альтернативи цій перспективі немає. Україна має найбільший у світі досвід протидії ударним дронам, і без нашого досвіду і регіону Затоки, усьому Близькому Сходу, партнерам у Європі та Америці буде дуже непросто побудувати сильний захист. Ми готові допомагати тим, хто допомагає нам, допомагає Україні.Рустем Умєров разом із нашими військовими, разом із розвідкою, з Міністерством оборони, МЗС готуватиме конкретні домовленості. Україна – надійний донор безпеки, це наша не тільки безпекова – це наша економічна перспектива. Захист для України, співробітництво з партнерами, розвиток для українських виробництв. Усе, чому українці навчилися для свого захисту, може бути глобальною основою безпеки – глобальною основою захищеного життя.
Я дякую всім нашим митцям і творцям, усім, хто знаходить, знаходить у собі силу, натхнення для влучного слова, надихаючих мелодій, картин, кадрів. І хто творить українське. Народжує нове й береже надбання нашого минулого. Говорить мовою мистецтва про те, що так близько сьогодні кожному з нас, кожному українцю, кожній українці. Про все, що нас надихає, про все, що нам болить, про все, що ми пройшли, і головне – про надію, якою сьогодні пронизані кожен твір, кожна пісня, книга, вистава. Те, що ми не віддали цю надію й вибороли цю весну, – це спільна заслуга кожного й кожної: наших військових, наших людей, які працюють для держави, усіх, хто береже в собі і своїх дітях українську ідентичність. Нам є чим пишатись. Нам є ким пишатись. І Шевченківська премія доводить це. Щороку вона відбувається попри війну, попри все. І попри все щороку – нові достойні переможці. І ця відзнака не стала формальністю, і вона в усіх сенсах цього слова зростає – стає більше номінацій, стає більше знакових робіт, більше приводів пишатися своїм мистецтвом, пишатися нашими творцями. Сказав це під час відзначення лауреатів Шевченківської премії.
Провів Ставку. Передусім про дестабілізацію через війну в Ірані та відповідні ризики для глобальних ринків, країн регіону та найближчих партнерів України, які підтримують нас у захисті від російської агресії. Проблематика комплексна: усі ці події на Близькому Сході та в регіоні Затоки прямо впливають на Європу – і, зокрема, на Україну, – на інші частини світу, на критично важливе постачання в Україну, безпеку й добробут наших людей. Були доповіді секретаря РНБО, керівників розвідок, СБУ, МЗС України, міністра оборони. Проаналізували основні перспективи цієї війни в Ірані та можливі наслідки її затягування. Детально розглянули й запити держав на безпекову підтримку з нашого боку – в протидії «шахедам» та іншим подібним викликам. Станом на цей час є 11 запитів від країн – сусідів Ірану, європейських держав та Америки. Чітка зацікавленість в українському досвіді захисту життя, відповідних перехоплювачах, системах РЕБ, тренуванні. Україна готова реагувати позитивно на запити тих, хто допомагає нам самим захищати життя українців та незалежність України. На частину запитів ми вже відповіли конкретними рішеннями, конкретною підтримкою. РНБО України разом з Генеральним штабом та Силами оборони визначатимуть, на які ще запити до нашої держави ми можемо відреагувати позитивно – так, щоб не знижувати наші власні можливості захищатись. Пріоритет України чіткий: іранський режим не повинен отримати жодної переваги над захисниками життя, і треба працювати всім разом для відчутної стабілізації як у регіоні, так і на глобальних ринках. Україна давно пропонує партнерам оновити та посилити спільні можливості захищати життя. Ми говорили і про спільний захист від дронів та ракет, і про знищення відповідних виробництв режимів-агресорів – виробництв зброї, яка використовується в тому числі зараз в ударах. Кожен з таких режимів сам протиставив себе світу, і потрібні відповіді на це. Кожна точка виробництва «шахедів» відома. Іранський та російський режими підтримують один одного, і все більше інформації, зокрема, про російські деталі в «шахедах», які бʼють по сусідах Ірану. Світ точно сильніший, ніж будь-хто, хто намагається його дестабілізувати. Розраховуємо, що партнери будуть достатньо рішучими. Дякую всім, хто допомагає!
Я дякую кожному лідеру, усім країнам, які пам’ятають про програму PURL – програму, що дозволяє нам купувати американські ракети для ППО, для «петріотів». Ми всі розуміємо, які є ризики через удари з Ірану й потребу в ракетах для ППО також на Близькому Сході. Важливо, щоб захист життя був забезпечений і тут, в Україні. Тим більше ми бачимо інформацію про російську допомогу іранському режиму: є повідомлення, що росіяни дають розвіддані режиму в Ірані, щоб корегувати удари по американцях. Також є дані про російські компоненти в «шахедах», що застосовуються на Близькому Сході, а це проти і арабських країн, і проти американців у регіоні. Кожен такий факт свідчить, що ми маємо справу з режимами, які не просто пов’язані одне з одним, а які існують завдяки одне одному – російський та іранський режими – і вбивають фактично скоординовано і тут, у Європі, і там, на Близькому Сході. Саме тому й захист має бути скоординованим. Життя у Європі, життя на Близькому Сході заслуговують на однаково ефективний захист. Ми зі свого боку працюємо, щоб допомогти захисту від «шахедів». Цілком справедливо розраховуємо, що й нашому захисту буде надаватися відповідна допомога й що Росія відчуватиме наслідки не тільки за те, що затягує цю свою війну проти нас, але й за намагання масштабувати ще й ту війну. Життя потребує захисту – спільних, сильних, скоординованих дій.
Говорив із Президентом Франції Емманюелем Макроном. Встигли обговорити всі ключові речі, які зараз важливі для безпеки наших країн та Європи. Зокрема, ситуацію в Україні, ключові потреби нашої оборони. Я поінформував про наслідки російського масованого удару цієї ночі, а також про події на фронті. Українські воїни досягли відчутних результатів за цю зиму та втримали всі ключові напрямки захисту. Важливо, щоб все ж таки були реалізовані спільні європейські домовленості щодо 90 млрд євро підтримки для України на найближчі 2 роки, а також щодо нового санкційного пакета проти Росії. Звісно, говорили й про Близький Схід та регіон Затоки – ситуацію навколо Ірану та її перспективи. Емманюель підтримав нашу роботу заради більшої безпеки в регіоні – український захист від «шахедів» дійсно найбільш досвідчений, і саме український досвід може стати однією з основ оновленої та більш ефективної колективної безпеки з усіма партнерами. Готуємось із Францією до наших спільних форматів дипломатичної роботи найближчими тижнями. Дякую, Емманюелю!
Говорив з Урсулою фон дер Ляєн, зокрема і по ситуації навколо Ірану, і по всіх викликах. Також по наших двосторонніх питаннях з Євросоюзом. Україна виконує свої зобовʼязання, і ми очікуємо такого ж справедливого та щирого ставлення до України – до інтересів наших людей. Говорив сьогодні з лідерами країн, які зараз під ударами з Ірану, – з Президентом Обʼєднаних Арабських Еміратів, з Еміром Катару. Ми продовжимо таку дипломатичну роботу з регіоном Близького Сходу і Затоки. Україна солідарна з усіма, хто протистоїть поширенню війн та насильства. Іранський режим десятиліттями вкладався в те, що руйнував життя сусідів та всіх інших, до кого міг дотягнутися. Саме на такому ґрунті вони стали спільниками з росіянами у війні проти України. Кожен «шахед» в українському небі доводить, що іранський режим повинен відповідати за свої намагання знищувати життя і людей. Важливо, щоб захисники життя взяли гору в цьому протистоянні. На рівні наших команд – української та команди Еміратів, команди Катару, інших держав – ми будемо визначатись, як усі разом можемо дати більше захисту життю. Українська експертиза в захисті від «шахедів» зараз найбільша у світі, і саме «шахеди» – найбільший виклик там, у регіоні. Зрозуміло, чому до України стільки звернень. Але будь-яка подібна співпраця для захисту наших партнерів може бути тільки без зменшення нашого власного потенціалу тут, в Україні. Війна Росії проти України триває, російські удари тривають, і захист українців – це перший пріоритет. Дякую всім, хто з Україною! Слава Україні!
Взяв участь в іфтарі. Для мене це велика честь. Вже тринадцятий Рамадан українська мусульманська спільнота та кримськотатарський народ зустрічають у важких умовах – в умовах російської агресії, російських ударів. Дуже хочемо, щоб наступного року Рамадан був вже в мирі. І цього ж ми бажаємо всім народам, які зараз у небезпеці – у війні. Ми бачимо, що відбувається на Близькому Сході та в регіоні Затоки. Сподіваємось, що режим в Ірані не виграє, бо це антилюдський режим, і він поширює війну фактично на весь свій регіон. Важливо, щоб люди і країни змогли захиститись і щоб війна там не затягувалась. Я дякую кожній державі, яка реально допомагає захисту життя – і нашому захисту тут, в Україні, і життя інших народів. Памʼятаємо: ми всі протистоїмо одному злу – тим, хто руйнує життя, тим, хто зневажає людей. Недаремно Москва і режим в Ірані були такими близькими. Їх обʼєднує те, що людей не поважають. І ми всі у Європі, у світі маємо бути результативними в захисті від саме таких режимів – ми повинні бути результативними, щоб життя вигравало. Хай так і буде. Дякую всім вам. Точно не забудемо про наших людей в окупації і в полоні. І робимо все, щоб нормальні людські цінності перемогли російське зло.
Київська міська військова адміністрація спільно з Платформою Пам’яті Меморіал вшановують пам’ять полеглих захисників родом із Києва Солдат Олександр Андрійчук, позивний Джуніор, загинув 24 березня 2023 року в бою біля міста Красногорівка на Донеччині. Захиснику було 30 років.Олександр народився і жив у Києві. Закінчив школу №325. Навчався у Київському національному лінгвістичному університеті. Працював перекладачем англійської мови. У вільний час писав вірші. Захоплювався музикою, писав реп-тексти, брав участь у реп-батлах, записував власні треки.Під час повномасштабного російського вторгнення чоловік воював за Україну у складі Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького. Служив на посаді номера обслуги у мінометній батареї. «Ми пишаємось, що в нас є такий друг. Вiн був творчою і надзвичайно талановитою людиною, яка завжди прагнула розвиватися й допомагати іншим. У нашому колективі Олександр був душею компанії. Він завжди знаходив час, щоб допомогти своїм друзям порадою чи підтримкою в складний момент. Він був надзвичайно відкритою та доброзичливою людиною. Саша завжди проявляв інтерес до мистецтва, музики й літератури. Його творчість завжди була дуже виразною й оригінальною. Загибель Олександра – це непоправна втрата для нас. Ми вшановуємо пам'ять нашого друга та віддаємо шану його жертві, щоб пам'ять про нього жила в серцях друзів і колег назавжди. Пам'ятаємо, що Олександр був сильним і мужнім чоловіком, який завжди залишався вірним своїм ідеалам і принципам. Його пам'ять залишиться з нами назавжди, як символ невгасимої любові та відданості своїй країні. Він завжди буде живим в наших серцях, і ми ніколи не забудемо про нього», – написала від імені колег і друзів подруга Катерина. Поховали захисника на Лісовому цвинтарі у рідному Києві.В Олександра залишилися мама, дівчина та друзі. Допоможіть вшанувати пам'ять захисників та захисниць родом з Києва – розкажіть про своїх рідних і близьких, заповнивши форму. Підтримайте Меморіал, аби платформа могла продовжувати вшановувати пам’ять полеглих.
Зараз бачимо, що події на Близькому Сході та в регіоні Затоки розгортаються дуже стрімко. На жаль, Україна знає, про що йдеться, надто добре. Хоча українці ніколи не загрожували Ірану, але іранський режим сам обрав бути спільником для Путіна і снабжав його «шахедами», причому не тільки самими дронами, але й технологіями. Іран надавав й іншу зброю Росії. Загалом за цей час повномасштабної війни росіяни використали проти України більш ніж 57 тисяч ударних дронів типу «Шахед» – проти наших людей, проти наших міст, проти нашої енергетики. Інші народи теж страждали від терору. Тож це справедливо – дати шанс іранському народу, щоб позбутись терористичного режиму, позбутись і гарантувати безпеку всім народам, які страждали від терору походженням з Ірану. Наша позиція – вона добре відома, і Україна говорила про це неодноразово, у тому числі напередодні. Важливо зберегти якнайбільше життів. Важливо не допускати розширення війни. Важливо, що Сполучені Штати налаштовані рішуче. І завжди, коли є рішучість Америки, глобальні злочинці слабшають.
Сьогодні була важлива зустріч з нашими урядовцями, енергетиками, військовими – з усіма, хто відповідає за захист та оновлення нашої інфраструктури, української енергетики. Вже підготовлені детальні плани по областях – по відновленню, по оновленню захисту енергетичних обʼєктів, враховуючи все те, що Росія робила зимою і що може робити далі. Я доручив доопрацювати деякі моменти та підготувати плани на рівень РНБО – затвердити саме так, на загальнодержавному рівні, що саме потрібно зробити, що саме забезпечити і хто за це відповідатиме. Я розраховую на максимальну залученість обласної та місцевої влади – тих із них, хто справді може реально працювати, треба поширювати хороший досвід, який є в частині областей і громад, для регіонів інших, хто мав більше проблем і невирішених питань цією зимою. Саме місцеві влади можуть зробити найбільший внесок у стійкість громад, знаючи, які обʼєкти передусім потребують модернізації та потребують захисту. Уряд, усі інституції нашої держави, усі будуть допомагати.