📍УП пише, що після відставки А. Єрмака з посади керівника ОП у заступника очільника Офісу Президента Віктора Микити з'явилася можливість самостійно формувати шортлист кандидатів на посади очільників ОВА, але жоден з 5 нещодавно призначених голів облдержадміністрацій не був ставлеником В. Микити.📍На мою думку, це свідчить про відсутність «лави запасних» з кваліфікованих управлінців у команді Микити та його обережність при вирішенні кадрових питань. З певних причин не відбулося формування закарпатського клану, який би міг стати кузнею кадрів для органів центральної влади та очолювати владні структури в інших регіонах.📍Очевидно, з цієї причини свого часу колишній очільник закарпатських податківців Олексій Петріченко відмовився від пропозиції В. Микити очолити Вінницьку ОДА — заходити у таких випадках треба командою.📍Натомість Віктор Микита «позбувся» «своєї» людини на посаді голови Волинської ОВА — Іван Рудницький повернувся до СБУ, тепер на посаду заступника голови спецслужби.📍В активі ВМ на сьогоднішній день залишається Закарпатська ОВА, але її очільника Мирослава Білецького «хитають» закарпатські нардепи від групи «Довіра» у Верховній Раді, які навіть водили на оглядини в ОП свого кандидата з числа військових. Кавалерійський наскок щодо заміни голови Закарпатської ОВА наразі не вдався, та спроби змінити очільника краю продовжуватимуться.
📍В Словаччині ввели кримінальну відповідальність за заперечення мирного врегулювання після Другої світової війни. Це «удар» по силам, які виношують сепаратистські сценарії щодо Закарпатської області.📍Президент США Дональд Трамп у гангстерському стилі впевнено руйнує світовий порядок, який склався після Другої світової війни.Рік тому я писав, що озвучення територіальних претензій до членів НАТО - Канади та Данії (щодо Гренландії) може призвести до руйнування блоку та фактичного знищення НАТО як організації. Нещодавно цю тезу повторила прем'єр-міністр Данії, адже погрози Президента Трампа захопити Гренландію, яка є частиною Королівства Данія, на фоні спецоперації у Венесуелі набувають реальних обрисів.📍У Словаччині, у грудні 2025 року, владна коаліція, передбачаючи вказані вище глобальні процеси, спробувала ввести застереження щодо намагань поставити під сумнів територіальну цілісність країни та спроб переглянути акти, які видавалися в час після Другої світової війни владою Чехословаччини (декрети Бенеша).📍До Кримінального Кодексу СР внесено пункт F до параграфу 417 під назвою «Заперечення мирного врегулювання після Другої світової війни». Він має такий зміст: «Той, хто публічно заперечує або ставить під сумнів мирне врегулювання після Другої світової війни, яке було встановлено на основі правових актів представницьких органів Чехословацької Республіки або Словацької національної ради, карається позбавленням волі на строк до шести місяців».📍Зміни до Кримінального кодексу стосуються насамперед угорців, які в 1945 р. масово депортувалися з Чехословаччини, а їх маєтки націоналізувалися.📍Цікаво, що свою незгоду з цим законом висловили не тільки представники угорської нацменшини Словаччини. Своє невдоволення нововведенням висловив колишній очільник управління (у складі Міністерства закордонних та європейських справ) у справах словаків, що проживають за кордоном, Мілан Піліп, який очолює організацію «Круглий стіл русинів Словаччини». Пан Мілан опублікував статтю у виданні SME.sk з провокативним заголовком «Мені не подобається віддача Підкарпатської Русі СРСР. Мене посадять?». У статті Мілан Піліп розмірковує про несправедливість того, що 1945 році на основі Договору між Чехословацькою Республікою та Союзом Радянських Соціалістичних Республік про Закарпатську Україну колишня частина Чехословаччини - Підкарпатська Русь об'єдналася зі своєю «одвічною батьківщиною – Україною».📍Подібна ностальгія за Підкарпатською Руссю притаманна і частині закарпатців, особливо тих, хто емігрував і живе за межами краю.📍Для пана Мілана Піліпа та інших, які поділяють його думку, хочу нагадати: Підкарпатська Русь стала колискою держави Карпатська Україна. З листопада 1938 року ці назви вживалися паралельно. І коли 14 березня 1939 року Словаччина заявила про незалежність, тим самим «поховавши» Чехо-Словацьку республіку, то в русинів-українців Підкарпатської Русі - Карпатської України не було іншого виходу, як послідувати прикладу словаків - 15 березня в Хусті Сойм проголосив незалежність Карпатської України.📍Тоді, як відомо, угорська армія здійснила вторгнення в Карпатську Україну і завоювала молоду українську державу, але саме завдяки героїчному опору українців Словаччина отримала тижневу «фору» для приведення до боєготовності свого війська. 23 березня 1939 р. Угорська армія вторглася вже на територію Словаччини, але дістала гідну відсіч і змушена була відмовитися від подальших агресивних планів.📍Подальша доля словаків та закарпатців залежала від результатів Другої світової війни.📍Подібні публікації вигідні насамперед Росії, яка намагається посіяти недовіру між громадянами в країнах ЄС, які межують з Україною, з метою створити напругу в середині суспільства та посіяти недовіру до України, яка 4 роки веде криваву боротьбу з фашистським режимом московії. Тому діяльність пана Мілана Піліпа розглядаємо саме з цього ракурсу.
📍Призначення Буданова. Не дуже добрі новини для закарпатських «ждунів».Коротко про деякі актуальні аспекти політичного характеру на Закарпатті.📍Для Кирила Буданова, як керівника ОП, при виникненні кризової ситуації в якомусь з регіонів України не постане питання про застосування сили, вогнища нестабільності будуть ліквідовуватися радикальними методами.Структури ГУР самостійно збирали інформацію про суспільно-політичну ситуацію в Закарпатській області, яка могла мати інші акценти від інформації, яку збирала СБУ. Тому Кирило Буданов матиме бачення процесів, які відбуваються в Закарпатті, з різних сторін.📍Закарпатський «гравець» в ОП Віктор Микита, який мав можливість узгоджувати позиції всіх гравців політичного процесу в краї, в тому числі поміркованих «ждунів», до якогось консолідованого знаменника та доносити їх до відома керівництва, більше не матиме змоги це робити зі зрозумілих причин.***Не ясна поки ситуація по Голові СБУ Василю Малюку, якому нібито запропонували перейти на іншу посаду. В. Малюк, у якого була наявна конкуренція з К. Будановим, відмовився писати заяву. Логічно. Позитиви від військової складової СБУ значно переважають недоліки «бізнесового» крила спецслужби.***📍Операція з усунення з посади начальника Закарпатського ТЦК та СП, метою якої було встигнути покласти на це місце свою людину до призначення нового керівника ОП, втратила зміст. Без погодження з К. Будановим не буде призначено жодного начальника обласного ТЦК та СП (в часи керування А. Єрмаком Офісом Президента обласні ТЦК було взято під контроль профільного заступника ОП).***📍Підозра НАБУ народному депутату Михайлу Лабі з подальшою заставою у 20 мільйонів гривень вигідна заступнику Керівника ОП Віктору Микиті, який розуміє, що його посада не вічна і готує собі декілька варіантів на майбутнє. Одним з них є обрання до Верховної Ради. Планований округ - Ужгородський район. Особливістю цього округу буде велика кількість виборців з числа внутрішньо переміщених осіб, які у значній мірі працюють на релокованих зі сходу України підприємствах. Це дисциплінований електорат. Бенефіціари цих бізнесів: Єфімов та інші знаходилися, умовно кажучи, під В. Микитою, який їм забезпечував безпроблемність функціонування. В той же час нардеп М. Лаба працював на цьому ж окрузі, робив «бізнес» через своїх голів ОТГ та також мав плани знову стати нардепом. 📍Відомо також, що від В. Микити останніми тижнями «побігла» група професійних «пристосуванців», які отримали з рук В. М. посади, нагороди та інші преференції. Прогнозовано.📍Події розвиваються надзвичайно динамічно і найближчими годинами та днями можна очікувати на лавину кадрових призначень в Україні та Закарпатській області.
📍Передвиборчий маніфест Олександра ЛедидиТак розцінюю його різдвяне інтерв'ю на власному медіаресурсі - 21 каналі📍Зазначу, що Олександр Олександрович є одним з найдосвідченіших політиків Закарпаття - за плечима статус нардепа від «Партії регіонів» та голови Закарпатської ОДА, зараз очолює фракцію «За Майбутнє» в Закарпатській обласній раді. Хоча старожили пам'ятають, що Сан Санич у 2002 році «штовхав» з Віктором Балогою проєкт «Наша Україна».📍Чому важливо аналізувати позицію О. Ледиди?Він є однією з вершин айсбергу досить значного прошарку місцевих еліт та мешканців краю, яких я називаю поміркованими «ждунами», або «ждунами» на мінімалках. Ці люди не підтримують російську агресію, на словах засуджують її, але в душі не вірять в Україну і воліли б мати на Закарпатті якесь автономне утворення, і війна дала їм надію на такий варіант розвитку подій.📍До думки Олександра Ледиди, дослухається заступник керівника ОП Віктор Микита, який під час своїх візитів на Закарпаття комунікує з Олександром Олександровичем, очевидно, для того, щоб напряму відчувати настрої закарпатського політикуму.На що треба звернути увагу.📍Олександр Ледида промовляє мудрі слова про те, якщо «ти хочеш розвалити державу, то піднімай питання мови, релігії і ідеології», і тут же з допомогою ведучої «заряджає» провокативну русинську тему. Слава Богу, що не заявив про порушення прав русинів в Україні.Виглядає так, що русинська карта буде використовуватися в майбутньому політпроєкті О. Ледиди, як елемент здобуття голосів певної категорії закарпатців.До відома Олександра Олександровича, мій дідо був русином, батько народився русином, я русин, і всі ми мали і маємо українську ідентичність, є русинами-українцями.📍Далі Олександр Ледида слушно критикує недосконалість функціонування системи об'єднаних територіальних громад та торкається питання релокованого бізнесу, позитивно оцінюючи його роль в розвитку економіки краю. Легко критикує підходи до будівництва вітрогенеруючих установок в Карпатах, мовляв, спочатку власникам зі Сходу України потрібно було проконсультуватися з громадськістю, в яких місцях встановлювати вітряки.📍В нетрях розмови про глобальну політику Олександр Ледида вже цілком заплутався і подавав дуже контроверсійні наративи, зокрема про те, що 90 мільярдів євро підтримки від країн ЄС підштовхують Україну до продовження війни. Ці кошти, як відомо, підуть на бюджетну підтримку України, на виплати зарплат медикам, вчителям, службовцям, в тому числі Закарпатської обласної ради та ОДА. Продовження ж війни цілком залежить від дій путінського режиму.📍І що стосується власне виборів, Олександр Ледида заявив, що сучасна Україна пережила вже дві революції, після третьої держава Україна перестане існувати. Тому краще хай будуть «погані» вибори… Олександр Ледида за вибори і категорично проти революції. Важко сперечатися з такою логікою.📍Ще Олександр Олександрович говорив про обласний бюджет, спорт, сімейні традиції, але нічого не сказав про мегакорупцію, яка розʼїдає державу на найвищому рівні.Надаю посилання для бажаючих почути весь діалог О. Ледиди - https://www.youtube.com/watch?v=zFW-UvSSt2k
📍Інформаційна атака на начальника Закарпатського ТЦК та СП Андрія Савчука, журналіста та депутата Ужгородської міськради Віталія Глаголи, який має два центри «керування» в особі закарпатських нардепів з групи «Довіра» та керівників бізнес крила СБУ, добре вписується у викладену раніше мною версію про намагання повернути контроль над процесами в Закарпатській області нардепами від «Довіри» (В. Петьовка, В. Лунченко, Р. Горват, В. Поляк).📍Чотирьом «мушкетерам» потрібні не тільки «свій» голова ОВА, але й начальники Нацполіції, СБУ та ТЦК, обласний прокурор. Що в умовах турбулентності українського політикуму не є недосяжною метою. Як «карта» ляже.📍Паралельно із спробою змістити з посади голову Закарпатської ОВА М. Білецького йде «робота» й по іншим напрямкам.📍Для дискредитації полковника А. Савчука використано його конфлікт з колишнім начальником Ужгородського РТЦК та СП Арменом Мірзабековим, який через добрі зв'язки на рівні одного із заступників Міністра оборони України намагався обійняти посаду начальника Закарпатського ТЦК та СП, але був усунутий з посади А. Савчуком.Як бачимо, допомога полковнику А. Мірзабекову прийшла зі сторони журналіста та депутата В. Глаголи.📍Яка позиція нашого земляка та заступника керівника ОП Віктора Микити, який сформував існуючу модель влади на Закарпатті і який і надалі несе відповідальність за всі процеси в області з цього приводу?📍Для нього Андрій Савчук не є зручним «військкомом», бо пускає повз вуха прохання керівників області (людей Микити) по звільненні від опіки працівників ТЦК окремих важливих для них осіб, бізнесові об'єкти закарпатських еліт також відпрацьовуються військовослужбовцями ТЦК та СП.📍З іншої сторони, поступившись у питанні начальника Закарпатського ТЦК та СП, Віктор Микита продемонструє слабкість позицій, вийде, що нардепи з «Довіри» його прогнули…📍На кінець допису ще повторю дуже важливі слова, сказані мною раніше:«Закарпатським елітам варто зрозуміти одне: ми знаходимося в фокусі діяльності російських спецслужб, які пробують хитати українське Закарпаття. Черговий раз витягнуто «русинську карту» — один з важливих напрямків плану, розробленого в надрах російських спецслужб ще в 2016 році, щодо дестабілізації ситуації в Закарпатській області. Його імпульси ми нещодавно відчули в сусідній Словаччині та Швейцарії. Спроби формування окремої ідентичності закарпатців у воєнний час покликані послабити українську державність.Намагання грати в час війни в «рака, лебідя та щуку» можуть завершитися дуже негативним сценарієм абсолютно для всіх ключових гравців політичного процесу на Закарпатті.»
📍У соціальних мережах Facebook та Instagram зі сторінки rusyn.sk / Rusíni Slovenska поширюється платна реклама словацькою мовою. Її зміст — публікація про мене, Павла Федаку, під заголовком «Шок на Закарпатті: відомий активіст погрожує застрелити блогерку після її виступу в ООН».📍Що стверджує ця реклама?Автори публікації пишуть відверту неправду, стверджуючи, що я — журналіст та голова товариства «Просвіта» — нібито опублікував відеозвернення з погрозами блогерці Габріеллі Дерепі (в ЗМІ з'явилося також прізвище Пархомчук) бути застреленою.Як «доказ» наводиться посилання на лист самої Габріелли Дерепи до Президента України.Але є нюанси:📍Сама пані Габріелла видалила цю інформацію зі своєї сторінкиЖодного відеозвернення з подібними погрозами ніколи не існувало📍Чому саме Словаччина?Виникає логічне питання: чому ця дезінформація поширюється саме на території Словаччини і саме словацькою мовою?Саме з теренів Словаччини здійснюється частина гібридної операції російських спецслужб, метою якої є розхитування суспільно-політичної ситуації на Закарпатті.Механізм дезінформаційної кампанії досить простий. 📍Маніпулятивні публікації з'являються у виданнях закарпатського діяча русинського руху М. СтаростиМатеріали перекладаються словацькою мовою Через проплачені публікації контент масово розповсюджується в соцмережах та на сайтах словацького сегменту інтернету.📍Ціллю операції є формування в словацького суспільства образу українця як агресивного ненависника, «нациста», який погрожує та переслідує молодих дівчат.📍За наявною інформацією, існує тісний зв'язок між керівниками окремих русинських спільнот у Словаччині та Україні. Вони координують свою діяльність і здійснюють її в інтересах російської федерації.📍Ситуація є загрозливою не лише для України, але й для Словаччини. Особи, мотивовані російськими коштами, становлять реальну загрозу національній безпеці обох країн.Поблизу словацько-українського кордону розміщені оборонні підприємства, які виготовляють боєприпаси для Збройних сил України. Існує реальна ймовірність здійснення диверсійних дій для спроби зупинити роботу цих підприємств.📍Ця історія — ще один приклад того, як працює сучасна гібридна війна. Вона ведеться не лише на полі бою, але й у цифровому просторі, через фейки, маніпуляції та платну рекламу в соцмережах.📍Словацькі органи безпеки мають звернути увагу на джерела фінансування подібних рекламних кампаній.Громадськість Словаччини має критично ставитись до інформації, особливо якщо вона поширюється через платну рекламуУкраїнські правоохоронні органи з цього приводу мали б провести розслідування діяльності осіб, причетних до дезінформаційної кампанії, як охоплює територію Закарпатської області та Словаччини.
📍Сьогодні виповнилося рівно два тижні відтоді, як голова ОП Андрій Єрмак подав у відставку. Як бачимо, катастрофи не сталося, країна живе і бореться, попри те, що нового керівника Офісу Президента досі не призначено.Вчасно проголосовано державний бюджет України.📍На Закарпатті спокійно пройшло перше пленарне засідання двадцять першої сесії обласної ради. Його в черговий раз проігнорував колишній голова облради В. Чубірко, який вже понад два роки обіцяє тріумфально повернутися на посаду.📍Зрозуміло, що «під килимом» відбуваються певні процеси.Народні депутати-закарпатці від групи «Довіра» у Верховній Раді пробували ставити умови для своєї підтримки голосування за держбюджет. Зокрема, вони хотіли «свого» голову ОДА, але 4 голоси нардепів ніяк не впливали на це голосування, адже у влади був запас у понад 30 голосів. Тому довелося підтримувати закон без задоволення кадрових апетитів.📍Закарпатським елітам варто зрозуміти одне: ми знаходимося в фокусі діяльності російських спецслужб, які пробують хитати українське Закарпаття. Вчергове витягнуто «русинську карту» — один з важливих напрямків плану, розробленого в надрах російських спецслужб ще в 2016 році, щодо дестабілізації ситуації в Закарпатській області. Його імпульси ми нещодавно відчули в сусідній Словаччині та Швейцарії. Спроби формування окремої ідентичності закарпатців у воєнний час покликані послабити українську державність.📍Намагання грати в час війни в «рака, лебідя та щуку» можуть завершитися дуже негативним сценарієм абсолютно для всіх ключових гравців політичного процесу на Закарпатті.
📍Чотири місяці тому я написав, звільнення Андрія Єрмака з посади голови ОП не вирішить питання відновлення довіри до дій президента Володимира Зеленського після скандального голосування щодо закону про перепідпорядкування НАБУ та САП.📍Зараз, після «примусової» відставки Єрмака, немає великої різниці в тому, хто буде наступним керівником ОП чи Закарпатської ОВА—головне, щоб силовий блок діяв злагоджено і був готовий до будь-яких викликів та найнебезпечніших сценаріїв.📍Трохи інша ситуація навколо посади голови Закарпатської облради, яка в умовах сучасних геополітичних викликів та специфіки регіону може виявитися предметом торгів на шаховій дошці закарпатського політикуму.📍Голові облради Роману Сараю треба проявити більшу увагу до безпосередньої комунікації з депутатським корпусом та вирішення нагальних проблем виборчих округів. 📍Зазначимо, що фактор В. Чубірка нікуди не дівся. Колишній голова облради продовжує марити поверненням на посаду, хоча, за наявною інформацією, ключові гравці закарпатських еліт більше не бачать його в рядах своїх майбутніх проєктів.
📍Підпал карантинного блокпосту та перекриття дороги в селі Іза Хустського району Закарпатської області.Вся Україна спостерігає за цією ганьбою і не розуміє причин збурення.📍Вже рік у селі триває епідемія гепатиту А, викликана проблемами з водопостачанням цього населеного пункту. Каналізаційні септики забруднюють воду й є джерелом небезпечних інфекцій.📍Дивно, що за цей час влада не змогла вирішити цю проблему, адже Іза є елітним селом, кузнею кадрів у медичній, церковній, правоохоронній та судовій сферах Хустщини.Керівник Хустської лікарні з Ізи, голова районного суду з Ізи, багато завідувачів відділень лікарні та викладачів медичного коледжу з Ізи.Півсела возить своїх дітей до шкіл і дитсадків у Хуст, бо у власному селі непрестижно.📍У чиїй голові виникла ідея поставити карантинний пост на в'їзд до Ізи замість системної роботи з вакцинації населення, яку потрібно було почати ще рік тому?📍Рішення запровадити обмежувальні заходи прийняла Хустська міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під головуванням в. о. голови Хустської міської ради Василя Губаля. Останній є «професійним політперебіжчиком», який уміє гарно догоджати начальству і думає відповідними категоріями. Цього разу «догодив» так, що збурив населення і спровокував на неправомірні дії.📍Виглядає так, що проблема вийшла за межі компетенції Хустської міськради і потребує негайного втручання керівництва області.
📍Голова Закарпатської облради Роман Сарай мав змогу поспілкуватися з колегами по депутатському корпусу, які вже протягом кількох років перебувають у вигнанні. Мова йде про голову фракції КМКС Ласло Брензовича та депутата цієї ж фракції Чобо Пийтера.📍Нагадую, що Л. Брензович має проблеми з СБУ і покинув Україну ще в грудні 2020 р. Ч. Пийтер, який залишив Україну напередодні повномасштабного вторгнення Росії, був фігурантом справи НАБУ щодо невнесення до декларації відомостей про дві компанії, зареєстровані ним у Будапешті, та був оголошений у розшук у січні 2023 р.📍Зустріч відбулася в угорському місті Кішварда в ході урочистостей з нагоди 10-річчя Європейського об'єднання територіального співробітництва «Тиса» (ЄОТС Тиса).📍Роман Сарай очолив облраду вже після виїзду вказаних колег з України, тому вперше в якості голови наживо зміг поспілкуватися з обома депутатами від «КМКС» Партії угорців України. Очевидно, що цей контакт був простою формальністю, адже голова обласної ради не може вирішити проблемні моменти вказаних депутатів, але симптоматично, що Ласло Брензович і Чобо Пийтер долучаються до офіційних зустрічей угорської та української сторін, які проходять на території Угорщини. Офіційний Будапешт цим самим нагадує, що нормалізація стосунків з Україною повинна стосуватися і його клієнтели.