💻 Політика коду. Чому заборона російського софту стала питанням безпеки УкраїниСтатистика використання ворожого софту вражає. За даними Асоціації IT Ukraine, близько 75% українських компаній (500 тисяч підприємств) продовжують користуватися російською програмою 1С для ведення бухгалтерського, податкового та управлінського обліку.Із 2017-го до осені 2024 року 2451 українські державні компанії витратили на закупівлю ворожого програмного забезпечення через систему Prozorro понад 1,160 млрд гривень.Відтак в Україні вкотре порушили питання відмови російського програмного забезпечення. На відміну від попередніх спроб відділитися від Росії у цифровому просторі, тепер ця ідея має конкретне законодавче втілення. Адже російське програмне забезпечення є не лише спадком залежності від агресора, а й серйозною загрозою та питанням національної безпеки.9 січня 2026 року Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України оприлюднила оновлений список забороненого ПО. В цей список було додано лінійку продуктів “1С” – системи “1С: Бухгалтерія”, “1С: Підприємство” в різних комплектаціях та серію продуктів BAS. Це рішення стало першим конкретним кроком щодо захисту України в інформаційному просторі. Ймовірно, подібні новини ще не раз зустрічатимуться у 2026 році.Загалом, через чотири роки після повномасштабного вторгнення Україна готується до радикального кроку – повної заборони російського програмного забезпечення. У липні було представлено законопроєкт №13505 – “Про заборону використання та розповсюдження ворожих програмних продуктів та ворожих засобів інформатизації”, авторами якого є ряд народних депутатів, насамперед Олександр Федієнко та Марія Мезенцева-Федоренко. У жовтні 2025 року Комітет Верховної Ради з питань цифрової трансформації рекомендував парламенту прийняти цей законопроект за основу.Наразі цей законопроєкт парламент не проголосував. Проте його поява свідчить про усвідомлення ризиків, які несе використання програмних продуктів держави-терориста, що, на жаль, є серйозною проблемою в Україні та почасти навіть усталеною практикою.Засновник та CEO компанії IT-Enterprise Олег Щербатенко в коментарі для «Новинарні» пояснив: "Наявність ворожого токсичного софту на ринку – це в першу чергу питання безпеки українського бізнесу. Сьогодні IT-галузь працює над тим, щоб забезпечити ринок якісними альтернативними продуктами українського походження".Читайте з цього приводу в "Новинарні" ➡️ статтю Надії Баловсяк
⚔ Ранкове зведення Генштабу ЗСУ. Оперативна інформація станом на 08.00 20.01.2026 щодо російського вторгненняРозпочалася 1427-ма доба широкомасштабної збройної агресії рф проти України.Загалом, протягом минулої доби зафіксовано 165 бойових зіткнень.За уточненою інформацією, вчора загарбники завдали по території України двох ракетних та 91 авіаційний удар, застосувавши дві ракети та скинувши 204 керованих авіаційних бомби. Крім цього, залучили для ураження 7518 дронів-камікадзе та здійснили 4124 обстріли позицій наших військ і населених пунктів, зокрема 74 – з реактивних систем залпового вогню.Агресор завдавав авіаційних ударів керованими бомбами по населених пунктах, зокрема це місто Харків; Підгаврилівка, Великомихайлівка Дніпропетровської області; Костянтинівка Донецької області; Тернувате, Чарівне, Зелена Діброва, Барвінівка, Терсянка, Різдвянка Запорізької області.За минулу добу авіація та ракетні війська і артилерія Сил оборони уразили вісім районів зосередження особового складу та техніки, дві артилерійські системи та два пункти управління противника.На Північно-Слобожанському і Курському напрямках минулої доби ворог завдав авіаційного удару, скинувши чотири КАБ та здійснив 90 обстрілів позицій наших військ і населених пунктів, зокрема чотири – із реактивних систем залпового вогню.На Південно-Слобожанському напрямку противник 11 разів штурмував позиції наших підрозділів поблизу Стариці, Приліпки, Вовчанських Хуторів, Круглого, Нестерного, Дегтярного та у бік Ізбицького.На Куп’янському напрямку за добу відбулося три атаки окупантів. Сили оборони відбили штурмові дії противника в районі Степової Новоселівки та у бік населеного пункту Голубівка.На Лиманському напрямку ворог атакував дев’ять разів, намагаючись просунутися вперед у районах населених пунктів Новоєгорівка, Новоселівка, Шандриголове, Колодязі та Зарічне.На Слов’янському напрямку, у районі Дронівки та у бік Платонівки, противник п’ять разів атакував позиції наших військ.На Краматорському напрямку українські підрозділи відбили дві атаки противника у бік Привілля й Бондарного.На Костянтинівському напрямку ворог здійснив 15 атак у районах населених пунктів Клебан-Бик, Яблунівка, Русин Яр та у бік Костянтинівки та Новопавлівки.На Покровському напрямку наші захисники зупинили 44 штурмові і наступальні дії агресора у районах населених пунктів Никанорівка, Родинське, Мирноград, Покровськ, Котлине, Удачне, Молодецьке, Горіхове та у бік Філії.На Олександрівському напрямку ворог п’ять разів атакував наші позиції у районах населених пунктів Вербове, Єгорівка та Красногірське.На Гуляйпільському напрямку ворог 20 разів атакував позиції наших оборонців в районах Гуляйполя, Солодкого, та у бік Добропілля, Варварівки й Святопетрівки. На Оріхівському напрямку минулої доби боєзіткнень не зафіксовано.На Придніпровському напрямку загарбники один раз безрезультатно намагалися покращити своє положення у районі Антонівського мосту
У ЦПД спростували інформацію про передання США “спотвореної розвідувальної інформації”, яка згодом була використана РФЯк зазначили в Центрі протидії дезінформації, у мережі поширюється твердження про те, що Україна начебто передавала США “спотворену розвідувальну інформацію”, яка згодом була використана Росією.“Це навмисний конспірологічний вкид, який був озвучений в ефірі іноземного медіа без жодних фактів. Також неправдивими є заяви про “неминучий розрив” партнерських відносин між українською та американською розвідками. Насправді Україна продовжує співпрацю у сфері безпеки з союзниками та партнерами, а обмін інформацією триває”,
— зазначають у Центрі протидії дезінформації.Також у ЦПД наголошують, що поширення цього вкиду здійснюється в деяких російських пабліках, а також в мережі Х штучними акаунтами з метою підриву довіри між Україною та ключовими західними партнерами, особливо на тлі діалогу щодо мирного плану.Окрім того, мета фейку — посіяти сумніви щодо ефективності українських спецслужб і дискредитувати міжнародну підтримку України.
У зв’язку із масованими атаками російської федерації в українській енергетиці діє режим надзвичайної ситуації. Це необхідно передусім для максимальної скоординованості дій усіх служб в столиці, в регіонах та громадах.На мене як на Першого віцепрем’єр-міністра — Міністра енергетики покладені повноваження керівника робіт з ліквідації її наслідків. Маємо низку завдань, визначених спільно на Уряді.🔹 Передусім посилюємо роботу Штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в енергетиці та Штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в електроенергетичних системах міста Києва та Київської області. Перші засідання обох штабів уже проведено.🔹 Змінюємо правила пересування громадян на вулиці в комендантську годину. Люди зможуть вільно пересуватися для того, щоб дістатися «Пунктів незламності», зокрема й вночі.🔹 Рекомендуємо НКРЕКП у найкоротший строк переглянути і максимально спростити підключення резервного енергетичного обладнання до мереж. Розгляд та погодження проєкту за 2 дні. Отримання технічних умов — 2 дні. Обстеження та опломбування вузла обліку також за 2 дні. 🔹 Перерозподіляємо резервне обладнання між регіонами, враховуючи критичність потреб для об’єктів життєзабезпечення.🔹 Державні компанії, насамперед «Укрзалізниця» і НАК «Нафтогаз» повинні терміново забезпечити закупівлю імпортованої електричної енергії протягом ОЗП 2025/26 року в обсязі не менше 50% від загального споживання.Наше завдання — скоординована й ефективна робота для якнайшвидшої стабілізації ситуації в енергосистемі, зокрема, у місті Києві.
⚡️ЗБИТО/ПОДАВЛЕНО 503 ЦІЛІ ПРОТИВНИКА У ніч на 27 грудня (з 18:00 26 грудня) противник завдав комбінованого удару по об'єктах критичної інфраструктури України із застосуванням ударних БпЛА, ракет повітряного, морського та наземного базування.❗️Основний напрямок удару – Київщина.Загалом радіотехнічними військами Повітряних Сил виявлено та здійснено супровід 559-ти засобів повітряного нападу – 40 ракет та 519 БпЛА різних типів:- 519 ударних БпЛА типу Shahed, Гербера (безпілотники інших типів) із напрямків Курськ, Орел, Міллерово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ – рф, Гвардійське – ТОТ АР Крим (близько 300 із них – «шахеди»);- 10 балістичних/аеробалістичних ракет Іскандер-М/Х-47М2 «Кинджал» (райони пусків – Рязанська, Брянська обл. – рф);- 7 крилатих ракет Іскандер-К/Калібр (район пуску – Ростовська область, акваторія Чорного моря);- 21 крилатої ракети Х-101 (райони пусків – повітряний простір Вологодської обл. - рф);- 2 крилатих ракет Х-22 із повітряного простору над акваторією Чорного моря.Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України. 💥За попередніми даними, станом на 13.00, протиповітряною обороною збито/подавлено 503 повітряні цілі:- 474 ворожих БпЛА типу Shahed, Гербера (безпілотників інших типів);- 6 балістичних/аеробалістичних ракет Іскандер-М/Х-47М2 «Кинджал»;- 4 крилаті ракети Іскандер-К/Калібр;- 19 крилатих ракет Х-101.Зафіксовано влучання 10 ракет та 25 ударних БпЛА на 30-ти локаціях, падіння збитих (уламки) – на 16 локаціях.Крім того, одна з ракет не досягла цілей, інформація щодо 15 (локаційно втрачених) БпЛА уточнюється, декілька ворожих БпЛА в повітрі. Дотримуйтесь заходів безпеки! ✊ Тримаймо небо! 🇺🇦 Разом – до перемоги!
Російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив цієї ночі в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції. Це укриття Україна будувала разом з іншими країнами Європи та світу, разом з Америкою – з усіма, хто хоче справжньої безпеки для людей. Єдина держава у світі, яка може атакувати такі обʼєкти, окуповувати територію атомних станцій та вести бойові дії, взагалі не рахуючись із наслідками, – це сьогоднішня Росія. І це терористична загроза всьому світові. Укриття на ЧАЕС було пошкоджене цим дроном. Пожежу загасили. На даний час радіаційний фон не підвищувався, і за цим постійно стежать. За першими оцінками, пошкодження укриття суттєві. Росія щоночі здійснює такі атаки проти української інфраструктури й наших міст. Росія продовжує збільшувати свою армію. Росія не змінює своєї божевільної антилюдської державної риторики. І це означає, що Путін точно не готується до переговорів. Він готується й надалі обманювати світ. Саме тому потрібен обʼєднаний тиск усіх, хто цінує життя, – тиск на агресора. Росія повинна нести відповідальність за те, що вона робить.
Цього року спроможності українського оборонно-промислового комплексу можуть сягнути 35 мільярдів доларівПро це заявив міністр оборони України Рустем Умєров за результатами зустрічі з міністрами закордонних справ та представниками дев’яти країн Південно-східної Європи: Албанії, Боснії і Герцеговини, Молдови, Північної Македонії, Румунії, Словенії, Туреччини, Хорватії та Чорногорії.За його словами, щоб це сталося, важливі:🔹інвестиції з боку партнерів;🔹створення спільних підприємств для максимального розкриття потенціалу нашого ВПК.Під час зустрічі міністри обговорили обговорили головні виклики та потреби:🔸Результати 25-го засідання формату «Рамштайн», який залишається ключовим для координації безпекової стратегії з нашими союзниками.🔸Безпекову ситуацію в Україні та хід наших операцій: Покровськ, Курськ, Харківщина, Чорне море.🔸Основні потреби Сил оборони: посилення ППО, масштабування виробництва дронів, постачання засобів далекобійного ураження, забезпечення військових сучасною технікою.За словами Умєрова, Україна готова розширювати співпрацю з балканськими країнами у сферах оборонних технологій і тренування військовослужбовців.
🇺🇸 Дональд Трамп на пресконференції у своєму маєтку Мар-а-Лаго зробив низку заяв щодо міжнародної політики, зокрема щодо ситуації в Україні та своїх обіцянок завершити війну🔸Війна в Україні почалася через те, що Байден дозволив Україні вступити до НАТО, хоча була домовленість, що цього ніколи не буде — тож Росію [яка вторглася] цілком можна зрозуміти! Навіщо їй НАТО на порозі?🔸Сам Трамп тепер обіцяє завершити війну в Україні не за 24 години, але менш ніж за пів року.“Я сподіваюся, раніше, ніж за шість місяців", — зазначив він у відповідь на запитання журналістів.🔸З Путіним він до своєї інавгурації зустрічатися не буде, бо "це було б недоречно".🔸А ще не виключає застосування сили, щоб встановити контроль над Гренландією та Панамським каналом (анексія?).Принаймні коли у Трампа запитали, чи може він запевнити інші країни, що не вдаватиметься до економічного чи військового тиску, щоб встановити контроль над цими територіями, він сказав, що “не може цього обіцяти“.Адже контроль над Гренландією та Панамським каналом необхідний для економічної безпеки США.🔸Також Трамп розповів про план перейменувати Мексиканську затоку на Американську затоку. І вкотре пообіцяв припинити нелегальну імміграцію з Мексики і запровадити “значні” мита для мексиканських і канадських товарів.
За п’ять місяців від початку Курської операції загальні втрати російських військ становлять понад 38 тисяч осіб. Серед іншого, ліквідовано та нейтралізовано 4 тисячі корейських найманців.Про це повідомляє пресслужба Генерального штабу Збройних сил України 6 січня:Операція Сил оборони України в Курській області Російської Федерації, що розпочалася 6 серпня 2024 року, стала черговим етапом протистояння російській агресії та боротьби за Незалежність нашої держави. Вперше за 11 років війни бойові дії були перенесені на територію Росії.Курська операція мала на меті не допустити наступ ворога в Сумській області та створення “буферної зони”.Операція змусила російських окупантів перекидати значні ресурси до Курської області, послаблюючи їхні позиції на інших напрямках фронту. Загарбники стягнули туди одні з найбільш боєздатних підрозділів повітряно-десантних військ, морської піхоти та спецпризначення. Тако Росія була змушена терміново просити допомогу в Північної Кореї, яка направила до РФ майже 12 тисяч своїх солдатів. Близько 4 тисяч із них уже ліквідовано, а частина підрозділів втратила боєздатність.За 5 місяців активних бойових дій загальні втрати окупантів у живій силі склали понад 38 тисяч осіб, з них близько 15 тисяч – убитими.Також українські воїни на Курщині знищили:◽104 танки;◽575 бойових броньованих машин;◽1104 одиниці автомобільної техніки;▫️330 артилерійських систем;▫️12 РСЗВ;▫️12 засобів ППО;▫️1 літак;▫️3 вертольоти;▫️859 безпілотників;▫️32 одиниці спеціальної техніки росіян.Під час операції українські сили взяли в полон 860 російських військових, суттєво поповнивши обмінний фонд. Це дозволило повернути додому сотні українських захисників, які перебували в російських в’язницях.Водночас за проявлений героїзм та успішні дії під час Курської операції державними нагородами відзначено понад 2 000 українських військовослужбовців.
Те, що працює в небі Близького Сходу й допомагає обороні Ізраїлю, може працювати і в Україні, – ЗеленськийТаку думку президент висловив у своєму вечірньому зверненні:💬 “Те, що працює в небі Близького Сходу й допомагає обороні Ізраїлю, може працювати і в небі нашої частини Європи – в Україні, так само допомагаючи рятувати життя. Є спеціальні технічні рішення, є цілком дієва тактика. Сьогодні ми говорили зокрема й про це з Марком Рютте, ми будемо й надалі переконувати всіх партнерів у тому, що треба впровадити – що треба для результативного захисту неба”.Володимир Зеленський також нагадав, що постійно на столі наших перемовин із партнерами є питання запрошення для України в НАТО, тема наближення членства.“Сьогодні з Марком ми говорили про деталі цього. Всім нам у Європі однаково це потрібно – Україна в Альянсі. І не лише заради більшої спільної сили, не лише тому, що це просто справедливо та заслужено для українців, а ще й тому, що тільки завдяки повній інтеграції України – чіткому нашому положенню у Євроатлантиці – можна надійно прибрати стару й злочинну російську спокусу ламати порядок життя у Європі”, – каже Зеленський.