Джерело
Локальна історія | 23 лютого 1952 року в одному із лісових бункерів біля села Дзвиняч на ...
401 Охват/переглядів
2025-02-23 07:04
Повідомлення №4166
«23 лютого 1952 року в одному із лісових бункерів біля села Дзвиняч на Івано-Франківщині героїчно загинув Михайло Дяченко. Він є найвідомішим повстанським поетом та автором пісні “Рости, рости черемшино”. Його вірші відлунюють досі актуальним змістом, вони є експресивним голосом заклику до збройної боротьби, яка знову на вістрі часу. Членом ОУН Михайло став у 20 років, а невдовзі із псевдом «Гомін» активно брав участь у збройному підпіллі УПА. Уже 1948 року за значну ідеологічно-пропагандивну роботу та літературно-журналістську діяльність його нагородили Срібним Хрестом Заслуги. Пісню про черемшину «Марко Боєслав» написав і присвятив Марті Свідрук, своїй секретарці та звʼязковій УПА на псевдо «Марійка» (друге псевдо «Черемшина»).Патріотичні вірші «Марка Боєслава» відгукувалися повстанцям. Його поезії, надруковані на друкарській машинці, енкаведисти вилучали у спецархів із різних повстанських криївок. За Незалежности пісню вільно заспівали по усій Україні, особливо після 1990 року, коли її виконав соліст ансамблю «Соколи» Іван Мацялко. Відтоді вона пережила другу хвилю популярности. Пісню про черемшину співали на протестних акціях Революції Гідности, де уклали нову кінцівку: «Україно, Україно, – ти купаєшся в крові, ми стоїмо на Майдані, усі хлопці-молодці»».[ Ілюстрація Надія Кушнір ]Більше про історію виникнення пісні «Рости, рости, черемшино» читайте у «Співанику боротьби» → https://bit.ly/4h1UHuO