🤩 Оскільки скоро презентація новинок (майже) від Apple, знову загострюється питання:, “що з ШІ, Кук”? І все, швидше за все, це зведеться до вибору - купувати чи партнеритися.🤫Тут The Information підігнав трохи інсайтів. Як з’ясувалось, Едді Кью (старший віцепрезидент з інтернет-продуктів і сервісів), не раз просував ідею великих угод. На олівці були від Netflix і Tesla до сучасних AI-стартапів, типу Perplexity чи Mistral AI. Тім Кук ці плани гальмував, і це, напевне, врятувало акціонерів від дорогих помилок.Суть в тому, що історія корпоративної Америки повна прикладів провальних M&A. Наприклад, AT&T втратила десятки мільярдів на Time Warner, Microsoft прогоріла з Nokia. Якщо і є успішні кейси, вони здебільшого стосуються покупок на ранньому етапі (Google із YouTube за $1,2 млрд чи Meta з Instagram за $1 млрд). Сам Apple свого часу виграв, купивши PA Semi, що стало основою для власних чіпів.Оскільки AI сьогодні надто дорогий “спорт”, а Apple вже інтегрувала ChatGPT та веде діалог з Google, тому виглядає так, що залишиться перевірена схема з партнерською моделлю. Вона дозволяє конкурувати AI-компаніям за доступ до екосистеми iPhone, тоді як Apple зберігає контроль і уникає ризику. Але чи спрацює це знову? Багато хто вважає, що зараз оцей стиль - "не ризикувати" і є ризиком для Apple.
🕯👀🤩 Які б не була реакція на звіт Nvidia, заявка на лідерство в робототехніці зроблена. Nvidia представила новий «мозок для роботів» Jetson Thor за $3 499. Це модуль із 7,5-Х приростом обчислювальної потужності проти попередньої версії. Його можливості (2 070 FP4 терафлопс у межах 130 ват) дають змогу запускати великі мовні й візуальні моделі прямо на роботах. Тобто, мова йде не про іграшки, а про потенціал для автономних машин нового рівня.Наразі сегмент робототехніки у Nvidia скромний , там лише близько 1% виручки. Проте він стрімко росте: у травні обсяг продажів у блоках «авто і роботи» сягнув $567 млн, що на 72% більше р/р. Також з платформою Jetson вже працювали понад 2 млн розробників, а серед клієнтів Jetson Thor є Amazon Robotics, Caterpillar, Meta та стартап Figure.Тому навіть якщо сьогодні це ще невеликий бізнес, але темпи росту та масштаби партнерів показують, що робототехніка стає другим великим драйвером після ШІ. Для інвесторів це «довга гра», яка може перетворитися на мульти-триліонний ринок📈.
📴 🧟🧠 Смартфони та штучний інтелект дедалі більше стають «продовженням мозку», але це має свою ціну. Макай Олберт*Оскільки 60% населення світу (і 97% людей віком до 30 років) користуються смартфонами, технології ненавмисно стали продовженням нашого мисленнєвого процесу. Когнітивний “аутсорсинг”, що передбачає використання зовнішніх систем для збору та обробки інформації, може збільшити ризик зниження тих самих когнітивних здібностей.Це стосується просторової пам’яті, критичного мислення й навіть здатності приймати рішення. Ефект «Google» чи «цифрова амнезія» означає, що ми краще пам’ятаємо, де знайти інформацію, ніж саму інформацію, а постійна доступність смартфона відволікає ресурси мозку навіть тоді, коли він вимкнений. Для дітей це загрожує емоційними та соціальними відхиленнями ( від симптомів СДУГ до втрати навичок живого спілкування). Не дивуйтеся, якщо більш «машиноподібна” поведінка стане ознакою сучасного суспільства. *Makai Allbert — автор статей у виданні The Epoch Times, зосереджених на темах здоров’я, нейронауки та впливу технологій. Має ступінь бакалавра з біомедичних наук і магістра з гуманітарних дисциплін The Epoch TimesУ його біографії зазначено також досвід біомедичних досліджень у Університеті Меріленда, співпрацю з NASA в аналітиці даних і перебування як запрошеного науковця у Гарвардському Центрі геленістичних студій
📱Чи залишиться ще десь автентичне “людське” місце після нашестя ботів? Одним з таких місць може бути Reddit. Більше того, завдяки автентичності його користувацького дискурсу, компанії, що займаються штучним інтелектом, не можуть ним насититися.В останньому кварталі компанія повідомила про дохід у розмірі $35 млн з джерел, відмінних від продажу реклами, включаючи комісії за ліцензування своїх даних у режимі реального часу як Google, так і OpenAI. Обидві компанії використовують нескінченний обмін інформацією з користувачами як цінне джерело для навчання своїх моделей ШІ. ( Reddit також судиться з Anthropic через незаконний збір даних).А нещодавній звіт дослідницької компанії Profound, що спеціалізується на штучному інтелекті, показав, що Reddit був найчастіше цитованим джерелом в АІ-оглядах Google та другим за частотою цитуванням джерелом у відповідях ChatGPT після Вікіпедії.💬«Reddit має один із найглибших і найрізноманітніших архівів структурованих людських розмов в інтернеті. Кожен ланцюжок коментарів — це поєднання запитань, відповідей, контраргументів та контексту. Це саме той тип даних, якого прагнуть LLM-моделі».
📊🌍Яка найбагатша країна світу у 2025 році?Залежить від того, як рахувати і які критерії брати за основу.🔹За ВВП на душу населення лідирує Швейцарія з понад $100 тис. на рік.Далі йдуть Сінгапур і Норвегія. 🔹Але якщо дивитися з точки зору вартості життя, то перше місце переходить до Сінгапуру, де висока зарплата поєднується з відносно нижчими цінами. 🔹А якщо додати ще й фактор work-life balance, то чемпіоном стає Норвегія - там високі доходи але короткий робочий тиждень і більше часу на відпочинок.США, хоч і мають найбільшу економіку у світі, але в рейтингах посідають лише 4-е, 7-е та 6-е місця відповідно. Велика Британія ще нижче - між 19-м і 27-м. Цікавий приклад Гаяни. Вона завдяки нафтовому буму піднялась одразу на 17 позицій, а от Бурунді лишається в кінці списку з доходами в 600 разів меншими за швейцарські.Тому, якщо ви оцінюєте багатство країни, то важливо обирати точку зору відповідну до ваших цілей. Адже іноді краще заробляти трохи менше, але мати кращу купівельну спроможність і час для себе.😉
👀В мережі поширюють відео, як тато відтворив умовний механізм дорослого життя для навчання доньки фінансовій грамотності.Він бере з 6-річної доньки оренду і комуналку. А щоб заробити гроші, дитині потрібно виконувати хатню роботу, за отримує бали, які вона далі обмінює на гроші. Ще з цієї суми батько щоразу бере 20%, відкладаючи їх на майбутнє житло та навчання.🤝💬Як інструмент навчання фінансовій грамотності з дитинства цей підхід може мати і плюси, і мінуси.Плюси▫️Дитина з ранніх років бачить, що гроші не з’являються «просто так», що потрібно зусилля.▫️Ідея відкладати частину доходу (20%) створює звичку до заощаджень і показує, що гроші мають різні цілі, як на поточні витрати так і на майбутнє.▫️Симуляція «оренди» та комунальних платежів допомагає зрозуміти реальні витрати дорослого життя ще до того, як дитина з ними зіткнеться.Мінуси (умовно)▪️Якщо занадто формалізувати процес, дитина може сприймати домашні обов’язки виключно як спосіб заробітку і відповлятися допомагати просто так…▪️Можна перестаратися і перетворити це на тиск або відчуття фінансової «боргової ями» з дитинства, і в результаті отримати зворотній ефект - страх або неприязнь до теми грошей.▪️Таке навчання працює лише тоді, коли батько пояснює контекст, а не просто стягує «борги».Тому, базова ідея правильна але важливі тонкощі реалізаціїЯк вам ідея?
📈Раніше це була інвестстратегія, а зараз - так називають ціле покоління“Buy the dip”...Просадки - це страх, а шанс заробити. Тепер вони викуповують все, що “на дні”: індекси, мем-акції, крипту. WSJ пише, що причиною цього є зміна інвестиційної культури. Молоді учасники ринку не пам’ятають краху доткомів чи фінансової кризи. Вони починали в епоху низьких ставок і постійного росту, що навчило тримати позиції навіть під час просадки.Сьогодні акції займають рекордні 36% фінансових активів домогосподарств, а кількість 401(k)-мільйонерів у Fidelity (пенсійні рахунки) перевищила пів мільйона. Торгівля частково перетворилася на розвагу, а торгові додатки спростили і «гейміфікували» процес. Кажуть про частку індивідуальних трейдерів у біржовому обсязі біля 20%, а на опціонному ринку — ще більше, ніж у пікові періоди 2021 року.Поки аналітики говорять про ризики болючого падіння, вони ЧЕКАЮТЬ те саме падіння, щоб його викупити. І тому, на думку експертів, ця група інвесторів може навіть стати "подушкою безпеки" для ринку, скуповуючи акції в моменти розпродажів.🤷♂️
🧑⚕️А ви записалися на прийом? The Economist розмірковує, чи міг би похід до економіста зробити ваше життя кращим.Уявіть, що замість кабінету стоматолога ви потрапили на прийом до економіста. Не для податкової консультації, а для «чек-апу» вашого життя.І перше питання, що вас більше цікавить - дохід чи щастя? Гарна новина в тому, що гроші справді роблять нас щасливішими, і, як показують нові дослідження, межі цьому ефекту немає.Далі - базова перевірка стартових умов. ▪️Народились у бідній країні? Найефективніший «рецепт» - переїзд. Дослідження показують, що міграція з бідної країни, наприклад, до США може додати понад $14 000 доходу на рік, а ще користь можна буде передати дітям. ▪️Потім розмова про ключові рішення: ▫️освіта - в середньому +20% до доходу але в розвинених країнах і обережно з творчими спеціальностями; ▫️вибір професії та роботодавця - тут суперзіркові компанії часто важливіші за галузь;▫️і зрештою, час для шлюбу і дітей - кажуть, пізніший старт більш ефективний.Для старших людей порад менше: починати відкладати на пенсію якомога раніше, а в зрілому віці варто інвестувати в стосунки, щоб уникнути самотності.І пам’ятати, що поради економістів, як і стоматологів, загальні. Але якщо діяти вчасно, «пломби» не знадобляться.😉
🤔Куди поділося сумління? Ми ж знаємо, що успіх у житті визначається не лише інтелектом чи стартовими можливостями родини, а й особистими рисами. Одна з найважливіших з них — сумлінність, тобто надійність, дисципліна та вміння доводити справи до кінця. Дослідження показують що саме ця риса пов’язана з довшою тривалістю життя, вищими шансами на стабільну кар’єру і міцні стосунки навіть в періоди рецесій.📊І от дані Understanding America Study фіксують стійке зниження тої самої сумлінності, особливо серед молоді 20–30 років. Ці люди частіше відчувають розсіяність, стають менш наполегливими і рідше виконують взяті зобов’язання. Серед ймовірних причин називають смартфони, стрімінги та онлайн-культура, що дає можливість легко скасувати плани і зменшує живе спілкування.Чи буде це покоління готове до життєвих викликів залежатиме від того, чи розвиватимуть вони відповідні навички.А далі - все, як в класичній історії: “Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”
— Дж. Майкл Хопф, роман Those Who Remain
👶Дітей краще вчити фінансової грамотності через практику і власний приклад.Один зі способів – поступово передавати їм «невеликі гроші з ризиком»: відкрити дитині брокерський рахунок в додатку, покласти туди суму, з якою ви готові розпрощатися (наприклад $20–50) й дозволити обрати кілька акцій на власний смак. Коли виявиться, що інвестиція впала, дитина не втратить все, але відчує реальні наслідки своїх рішень.Такий метод в США називають FAFO ( «F*** Around and Find Out»). Він допомагає розвинути критичне мислення та емоційну стійкість. Адже тоді помилки не лякають, а дають тему для обговорення. Обов’язково аналізуйте покупки: «Чому ти вирішив купити саме це?» або «Як ти плануєш відновити бюджет після витрат?».Крім інвестування, варто ввести щомісячний бюджет. Якщо гроші закінчаться, дитина сама шукатиме, де заощадити або підзаробити, й зрозуміє цінність кожної гривні.💸Авторитарні батьки часто встановлюють занадто жорсткі правила, а м’які — навпаки, ризикують не дати жодних уроків. Ідеальний варіант – поєднати підтримку з контрольованими «провалами», щоб дитина відчув себе в безпеці і вчилася на власних рішеннях.✏️