Учені пробурять свердловину до центру Землі в пошуках витоків життя

Зокрема й за межами нашої планети.

Близько 20 років тому на дні Атлантичного океану пробурили свердловину до центру Землі. У квітні цього року вчені планують поглибити її більш ніж на 600 метрів. Про це виданню The Wall Street Journal розповів керівник нової експедиції, геолог Пітер Блюм.

Зображення до статті згенеровано штучним інтелектом
Учені пробурять свердловину до центру Землі в пошуках витоків життя

Він зазначив, що навесні планується поглибити отвір у масиві в Північній частині Атлантичного океану, що височіє над поверхнею дна приблизно на 4,3 тисячі метрів. Для цього бурові інструменти занурять на глибину близько 1 645 метрів.

Масив вибрали невипадково. Він являє собою тектонічне вікно, де плити, що розсуваються, оголюють глибші шари земної кори. Пробурюючи такі породи, вчені можуть вивчати частини внутрішньої структури Землі, до яких складно дістатися в інших умовах.

Цього разу планується проникнути на глибину, де, як вважається, відбувається змішання морської води і мінералів, і з'ясувати, чи могло це з'єднання стати витоком зародження життя на Землі та інших планетах.

Якщо на такій глибині виявлять органічні молекули, то це підтвердить теорію, що подібна реакція сприяє виникненню живих організмів навіть попри дуже високу температуру. А вона в новій найглибшій точці свердловини може становити понад 200 градусів за Цельсієм.

Поглибити свердловину буде складно. Інженерам належить опустити важкі бурові установки на величезну глибину і знайти на морському дні отвір завширшки близько 38 сантиметрів. Інженери Joides порівняли цей процес зі спробою опустити олівець, прив'язаний до кінця мотузки, в горлечко пляшки з-під газованої води за допомогою вентилятора, та ще й стоячи на стільці.

Зараз глибина свердловини становить 1 400 метрів. Її цільова глибина - 2 057 метрів. Для цього бурова установка має наблизитися до центру Землі більш ніж на півкілометра.

2023-02-23 23:15:43