Статистика telegram каналу - @yyluchkiv_blog

Telegram: Contact @yyluchkiv_blog

Photos: 14  Videos: 2  Links: 62 
2021-06-03

Кількість підписників

Історія змін лого

2024-02-19
2022-05-24

Історія змін назви

Telegram: Contact @yyluchkiv_blog
2024-02-19
Yurii Luchkiv
2022-05-24

Історія зміни типу аккаунта

Акаунт Telegram
2024-02-19
Публічна группа чи канал
2022-05-24

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена
2022-05-25
Про "професійні urges" Нажаль не знаю, як це гарно перекласти, тому якщо є якийсь лінгвіст — напишіть, як би це можна було гарно перекласти українською. Якщо хтось дивився серіал Dexter, то йому буде значно простіше зрозуміти, що я маю на увазі. Енівей спробую…
Про Leetcode

Карочє вирішив ще повчити якусь мову програмування, а то є якесь 6-е чуття, що Java-екосистема це звичайно добре, але можливо варто ще щось повчити. Вибір впав на Python. Купив я курс на Udemy за $15, переглянув основи синтаксису буквально за деньок. Матеріал хотілось закріпити якось цікаво, а не писати якісь стандартні запити в базу даних чи REST сервіса. Подумав про себе: "leetcode...настав твій зоряний час"

Одразу мушу написати своє ставлення до подібних сервісів. Але спочатку трошки контексту, щоб це не виглядало якось дуже однобоко. В ліцейські роки я з своїм дружаньою і ще одним однокласником брали участь в всяких олімпіадах з спортивного програмування, де ми звичайно ж займали місця десь на дні турнірних таблиць. А буквально вже на 2 курсі я конкретно забив на програмування і на навчання загалом. А коли ж на 4 курсі я пішов на курси-роботу, то я виявилось, що цілком достатньо знати різницю між ArrayList та LinkedList та вміти пояснити O-нотації для HashMap vs. TreeMap. І якось за декілька років роботи в українському айті я став адептом того, що всі ці задачки реально не потрібні, за виключенням, щоб працювати на всяких FAANG-ах. Причому навіть не працювати, а саме проходити співбесіди. Бо потім все одно прийдеться совати кнопочки або викликати findByUsername і не думати про те, як ж воно працює.

Але після 50 розвязаних задачок та внутрішнього чесного діалогу-дискусії з самим собою, я трішки змінив думку. Наприклад, серед підлітків будь якого покоління завжди є певні розмови про те чи потрібні косінуси-сінуси-тангенси для реального життя (що би це не означало в їхній системі координат). Але в ретроспективі точно про себе можу сказати, що ось ця вся дрочка по 100 тригонометричних прикладів в тиждень в таких закладах як фізико-математичний дає свої плоди. Є відчуття, що твій мозок отримує якийсь певний левел-ап і дофіга задач здатний вирішувати швидше. Як би це смішно по-задротськи не звучало, вирішити якусь складну задачу, яку ніхто не міг вирішити в групі, давало стільки natural high емоцій, що ніякий алкоголь чи сигарети не зміг запропонувати в дорослому житті 😅 В мене на жаль за всі 4 роки навчання в ліцеї таке сталось тільки 1 раз. Але я це до сих пір памятаю 😅 А ось перший кайф від алкоголю не згадаю (ну якщо це взагалі можна називати кайфом, коли ти бухаєш в 14-15 років 🤦‍♂)

Карочє харе з ностальгією. Чому я змінив думку і чому тим, хто вагаються чи розвязувати leetcode-подібні задачі, варто ще раз з собою відверто поговорити на цю тему. Особливо, якщо ти ще молодий. Якщо бути максимально відвертим, я стверджував що ці leetcode-based задачі це непотрібна залупа для реального програмування тільки тому, що мені це давалось надзвичайно складно, якщо порівнювати з своїми peer-ами. Тому я інвестував свій час в те, щоб розібратись з всякими REST-сервісами, SQL запитами, unit тестуванням та CI/CD, для того, щоб розуміти, як зробити реальну аплікацію.

Але те, що такі задачі дадуть можливість прокачати ваш мозок і у вас появиться більше опцій вирішувати всякі нетривіальні задачі. Так звісно, такої нетривіальної задачі на тривіальному проекті можна чекати 10 місяців.

Другий теж немало важний поінт полягає в тому, що це може бути тим знанням, яке дасть можливість схилити технічного спеціаліста покликати саме вас на співбесіду. Особливо на заході. Не буду кривити душею: якщо мені прийдеться вибирати між двома кандидатами, а один з них вирішив 100 задачох на літкоді, я йому надам перевагу. Навіть тільки тому, що він капєц наполегливий в тому, що пройшов цей шлях. Бо я вирішив 50 задачок, а такий змучений, ніби здав сесію в університеті і ось нарешті можна піти на пиво.

➡️ Інший висновок: Python-у я так і не знаю, поки навіть ніякого примітивного АРІ не напишу з нуля
Так до чого це я? Останній два-три місяці мене не покидає таке ж відчуття. Але якби все було легко, то кожна компанія далі залучала потенційних клієнтів, всім платили по $5k, а айтішечка спокійно б росла на довоєнні 25% в рік. Чого звичайно немає. Які способи ви юзаєте, щоб в складний час знати де можна пушнути і взнати справжній бюджет на цей проект чи цю позицію, але мінімізуєте ризики?
Я запустив ще декілька шкільних стратегій в дію, але поки тяжко говорити про результат 😂
Про жлобську підписку

Розкажу свій досвід з Preply. Знайшов тютора, поспілкувались, вирішили, що підходимо один одному. Купив підписку, так як не знайшов способу, щоб можна було купувати 1 заняття. Вибрав найменшу підписку: 1 заняття на тиждень. За перші 2 тижні вдалось провести 1 заняття, 2 рази тютор заняття переносив, бо йому не виходило. Потім декілька днів я не мав як, потім тютор повідомив мене, що йде у відпустку на 10 днів. В результаті 50% з моєї підписки мені використати не вдалось. Враження якісь дуже фігові.

По-перше: підписка на 28 днів сприймається гірше, ніж місячна підписка

Не знаю як хто, але я не звик рахувати життя/підписки 4 тижнями чи 28 днями. Я звик рахувати все помісячно. Купив підписку на місяць, а не на 28 днів. Підписка на 28 днів це днарсько і скупо. Якесь таке відчуття, ніби хтось побачив, що тепер в літрових банках з молока продають не один літр, а 950мл і надихнувся цією ідеєю оптимізації. В Україні таким ще Київстар зловживає. По-крайній мірі на моєму тарифі.

По-друге: не переносити невикористані години залишає неприємний осадок

Мабуть якийсь продакн-овнер провів дослідження, що якщо в студента є відчуття, якщо в нього ось-ось згорять години, то він буде більше вчитись і буде залучений на сервісі. Але протягом короткого місяця в мене склалось враження, що все таки для сервісу ціннними є тютори, а не студенти. Чи ок запланувати відпустку тютору, а години, які були оплачені, згорають? Чи ок, щоб тютори за декілька хвилин по початку уроку, переносили заняття на наступний тиждень?

Загалом з місячними підписками мені подобається Нетфлікс. Тут можна обирати дату, коли ти хочеш оплачувати підписку. Всі би мали такий функціонал. Наступило 1-2-5-10 число нового місяця, ввечері оплатив всі свої атласіани, гітхаби, патреони, ідешки, впн-и, ютуби, нетфлікси і знаєш, що протягом місяця все буде ок

➡️ Якщо хтось користувався класними сервісами/платформами з репетиторами без підписок порадьте в коментарях
Про написання свого "Logstash"-у

Коли я почав працювати фрілансером, для мене все почалось з одного проекта. Це було просто. Один prod сервак, за яким потрібно слідкувати. Методи були відтестовані, 80% покриття коду, на sonarqub-і все максимально ідеально, нові фічі розроблялись швидко і з дуже малою кількістю багів. Карочє америка-голі-баби. Але з часом проектів ставало більше, середовищ ще більше. Десь на піку було біля 20 середовищ, які треба було моніторити: qa, stage, prod, prod2 і всяке таке. Ми пробували декілька безплатних і платних рішень, які би нам моніторили серваки. Нічого нам не підійшло. В результаті звичайно вирішили, що ми класні програмісти і достойні написати свій власний моніторинг сервіс. Про цей сервіс напишу іншим разом, але в двох словах ідея полягала в наступному: як тільки падав якийсь сервак, то в слек чат по розробці даного проекту приходив нотіфікейшн, що впало таке ось середовище на такому проекті. За декілька місяців проект прижився і ми досі його використовуємо.

З такою кількістю серваків почав рости технічний борг, кількість тривіальних багів і всякої попутної залупи, якою звичайно ніхто не хоче займатись, бо це скучно і ніфіга не інноваційно. Ми прийняли рішення прикрутити ELK стек і збирати всі логи. Ми це зробили і були дуже щасливі, що ми не якісь там айті-неандертальці, а просунуті чуваки, які збирають логи 😎 Але був один ньюанс. Ми просто тішились з того, що в нас десь запущений цей ELK стек. Ми забули про одну важливу роботу, яку варто було робити. Ті логи потрібно було аналізувати. Тому ми щомісяця тратили $100 баксів на сервак для ELK тільки для того, що можна було всім розказувати, що ми там не якісь лохи, а як не як маємо ELK стек. Чисто для галочки 🤦‍♂️

Карочє почали придумувати правила, як зробити так, щоб 3 команди могли користуватись цим сервісом, бачити тільки свої логи, знаходити проблеми, а потім найголовніше — фіксати їх. Звичайно, коли хтось пильнував це, то робота робилась. Як тільки появлялись інакші завдання, як пошук нового проекту або пошук нової людини, на цю роботу підзабивали, бо про неї ніхто не нагадував. Як наслідок мене це дуже напрягало, бо нащо збирати логи, які ніхто не аналізує.

Якось я дивився якийсь фільм з MCU, вже не згадаю який конкретно, але там був Iron Man. Ну в нього звичайно софта німєряно, всьо працює ідеально, все максимально швидко, зі всіма апішками інтегрований. Чого тільки вартує сцена, коли під час битви з Халком, Тоні Старк каже Джарвісу, щоб він купив хмарочос, який він планує зараз знищити. Фантазійний сервіс купівлі американської проперті за 3 сєки 😂 Але серед мільйона таких фічь, одна з них мене надихнула на те, щоб в нас появився incident-server, який би міг збирати усі інциденти в нас на Tech1 Industries 😂

Механізм, що ось цей конкретний інцидент прийшов з цього сервака, а за цим серваком закріплений ось цей слек чатик по суті був готовий. Залишилось тільки придумати достатньо розширювану архітектуру, щоб в теорії в майбутьому можна було аналізувати інциденти не тільки з Java-based серваків, але з інших. Про це якось теж іншим часом, це теж не надто складна історія. Архітектура скейлиться спокійно до 10+ проектів. Єдине, що залишилось це знайти ці 10 проектів, знайти людей на ці проекти, купити великий монітор і стояти біля нього і дивитись чи всі проекти працюють без інцидентів 😂

Так, що тепер як тільки стається NullPointerException, він прилітає в dedicated слек чатик і його одразу можна на когось заасайнити, а не чекати коли про це повідомить клієнт через декілька днів 😎
Про відкриту інформацію про зарплати

Побачив на DOU новину, що Європарламент нещодавно підтримав законопроєкт, за яким оплата праці повинна базуватися на гендерно-нейтральних критеріях. Один з пунктів цього закону забороняє роботодавцям тримати зарплати в секреті 🤯

Очільник ігрової Lightforge Games Метт Шембарі підкреслив, що зараз 46% штатних співробітників у США — це міленіали та покоління Z, для яких важливі такі речі, як прозорість і корпоративна відповідальність. Посилаючись на дослідження, він додає, що існує чітка кореляція між прозорістю та справедливістю оплати праці. Тож чим більше відкритої інформації, тим легше боротися з нерівністю зарплат, і це приваблює кандидатів у вакансії.

Не знаю, як вас, але мене ось це прозахідний пошук "справделивості" та "урівняловки" дуже дивує. А те, що на DOU в опитуванні більше третити проголосували, що це хороша ініціатива, так взагалі мяко кажучи розчаровує. Дуже наївно вірити, що такі закони чи ініціативи створять більш справедливе середовище. Можна подумати, що цей закон такий невразливий, що нема способу його обійти. Можна запросто зробити так, щоб зарплати були прозорі, але бонуси будуть зберігати в секреті. Бонуси будуть виплачувати квартально і ті, хто навчиться абюзати систему, буде здатний ще більше експлуатувати чужу роботу і присвоювати собі чужі результати.

В притомному стані всім зрозуміло, що ось ці всі соціалістичні повадки можуть працювати тільки в малому колективі, де є високий рівень довіри: в сімї, в малому сімейно-дружньому бізнесі. Десь як колись в межах свого племені. Чим більший колектив, тим менше довіри в ньому. Саме тому працює капіталізм, а не соціалізм. Вот уявіть, що ви якийсь VP of AI Excellence, рубаєте 300k/секунду, але про це знає джуна, якого взяли на випробовувальний термін. Не відчуваєте ніяких емоцій? Ну ок. Тепер уявіть, що цей джун зробив собі пдф-ку з людьми з високими зарплатами і десь по пяні на зустрічі однокласників її показав своєму другові, який шукає легких способів збагатитись. Якщо вас це не трігерить хоть на одну емоцію, я тоді не знаю, нащо ви закриваєте двері до себе в квартиру 🤷‍♂️
Про кумівство vs. network

Коли мене взяли на мою першу роботу буквально за 2-3 місяці я зрозумів, що з 80-100 людей на компанії є ~10 людей, які потрапили "по блату" на цю роботу. Не знаю, як вас, але мене в 19 років таке трошки напрягало і трігерило. Ця чувіха виявилась племінницею того то архітекта, той чувак виявився братом тої то лід тестерки, а ця згідно достовірної інформації, яка циркулювала в курілці, взагалі спить з тим то менеджером 🤷‍♂️ Хоча цілком ймовірно, що всі ці люди мали відповідні навички для своєї позиції.

З іншої сторони під час інтервю на свою третю роботу в мене теж була така ситуація, яку я би міг назвати непотизмом. Мені здається, що я володів всіма потрібними знаннями і мав достатньо досвіду у потрібних фреймворках. Але як тільки зайшла мова про спільних знайомих з університету, а потім про хоббі, виявилось що я та один з моїх інтервюерів граємо футбол, а їм якраз треба ще 1 тіп, який вміє хоч трошки грати футбол. І якщо до того інтервю проходило добре, то після того взагалі пішло як по маслу.

Хто знає, де знаходиться еталонна межа між кумівством і своїм нетворком? Для чого будувати нетворк, якщо потім ти приходиш працювати до свого одногрупника, але в курілці циркулюється інформація, що тебе взяли на роботу не через те, що ти спеціаліст, а через те, що ти колись з бухав в гуртожитку з топ менеджером?

____________________________________

Тим часом віддаю борг всесвіту:
Шукаємо Junior Java Developer-а, який хочайби закінчив курси, ще краще мати продакшн досвід від пів року
Ще круто жити у Львові та вміти грати футбол 😉
Пишіть сюди: yyluchkiv@gmail.com
Що вчити?

Задаєте собі ще таке питання? Це вже добре. Значить розумієте, що це необхідний скіл в нашій професії
Як часто задаєте собі таке питання? Надіюся не так часто, щоб тільки задавати собі це питання, але крім нього більше нічого не робити
Рано чи пізно ця криза скорочень і layoff-ів в нашій сфері завершаться. Знову запанує вайб для кліпання стандартних стартапів та реалізацій ідей для збільшення профітів бізнесменів малої-середньої ланки, а про гігантів я взагалі мовчу. Кожен поважаючий себе гігант захоче мати як мінімум свою версію ChatGPT: ReactGPT, AngularGPT, SiriGPT і т.д.
Хоть це і є галімим прогнозом, але я думаю що саме наступні скіли дадуть можливість бути on top:

Вміти інтегрувати умовний ChatGPT в вашу величезну CRM-ку і навчати його на основі даних які є. Прогнозувати продажі, малювати графіки майбутніх продажів, де в кінці року власник зможе заробити мільйон доларів. Цілком ймовірно, що не за горами, щоб ChatGPT міг сформувати ідеальну УТП для вашого продукту на основі ваших даних, а згенерував ідеальний конфіг для Facebook, IG таргетингу. Хто це діло автоматизує, зробить якийсь SAAS, той озолотиться.

Python + будь які AI бібліотеки. Навіть якщо ви нічого не будете мати крім MVP-ішок завжди буде якась робота на платформах по типу Upwork, де треба буде писати різні прототипи для багатих дядь, які потім будуть ходити по всяких комбінаторах і шукати бабло на next-generation AI product

Як тільки будуть успіхи в b2b секторі з ChatGPT цілком можливо, що почнуть випускати холодильники, чайники і мікрохвильовки, які будуть дуже розумні, так щоб Джон міг сидіти в свому basement-і, спитатись в "холодильника", які є продукти в середині або чи є достатньо продуктів, щоб зробити turkey sandwich with mustard 😂

І дофіга DevOps експертизи, яка зможе для таких бізнесів скейлити їхніх асистентів. І там буде дуже багато челенджів, і як наслідок будуть високі рейти. Але з умовою, що ви вмієте вирішувати проблеми.

Як завжди в таких моментах, коли появляється щось таке нестандартне, то його тулять всюди куди не лінь. Згадайте як було, як тільки появились боти в FB, слеку, телеграмі і т.д. Всі хотіли мати свого бота, унікального, красивого і т.д. Підозрюю що 50% ботів зараз десь на свалці коду. Так само і тут буде. Але ті, хто осідлають хвилю, а це обєктивно буде не просто, бо це тобі на апішки кліпати і не кнопочки совати, стануть багатшими ніж решта. Не факт, що щасливішими правда)))

________________________________________

Також прошу долучитись до зборів на дрони ☠️ Death From Above 🦅, на які збирає Віталій Ратушний
👉Банка: https://send.monobank.ua/jar/2FVDAiJvat
👉Paypal: turist995@gmail.com
👉Payoneer: v.ratyshnij@gmail.com
Дякую кожному за підтримку 🙏
Про дрони

В далекому 2017 році (зараз це сприймається як в іншому житті 🤯) я натрапив на серію статей про цивільні дрони і як їх теоретично можна було б застосовувати у військових діях. Тоді мені здалось, що за цим майбутнє і я помчав до свого дружані, щоб ми крім аутсорсу залізли в цю сферу. Але нажаль дальше ідеї і бажання це не зайшло. Персонально мені здалось тоді, що потрібні знання фізики, а з ними в мене тугувато. Це звичайно ж галіма відмазка, все можна при великому бажанні вивчити, але кліпати апішки на джаві тоді виглядало покликанням мого життя 😂

Перемотавши час вперід всім вже давно зрозуміло, що дрони тепер це невідємна частина успіху на війні. Нещодавно я познайомився з Вовою Рожковим @full_of_hatred, а він мене в свою чергу познайомив з Віталієм Ратушним, який в свою чергу не шукав собі відмазок, а зайнявся дронами.

Я не знаю як фандрейзити, бо це таки ціле мистецтво. Але якщо за велику війну (танки, авіація і т.п.) відповідають союзники, то за малу війну (дрони, спорядження, машини і т.п.) цілком відповідаєм ми українці. Віталій Ратушний збирає кошти на чергову серію топових ударних дронів ☠️ Death From Above 🦅.

Увага! Це НЕ камікадзе, після виконання завдання дрони повертаються на базу🕊

На відео — робота попередніх версій. Працює підрозділ пілотів 45-го ОСБ💪 Влучання не в танк, а поряд з ним навмисне, щоб уразити піхоту.

Характеристики топові: дальність 8 км, 3 кг корисного навантаження, низький шум, відео.

😎А в цій партії додаємо у комплектацію тепловізор! Це дозволить літати вночі 🌚 та підвищить живучість дронів💀

Вартість одиниці: 1800$. Всього збираємо 7200$.

👉Банка: https://send.monobank.ua/jar/2FVDAiJvat

Paypal: turist995@gmail.com
Payoneer: v.ratyshnij@gmail.com

Для того, щоб зібрати усю суму ~200k потрібно всього навсього тисячу людей з цього каналу кинути по 200грн.

Дякую кожному за підтримку 🙏
Про медичний діагноз в ChatGPT

Карочє десь в 2017 році в мене стався якийсь збій, який я попередньо повязував з хронічними проблемам з печінкою. Декілька місяців я ходив по лікарях, ніхто не міг ніяк поставити діагноз, аж поки одна лікарка не вирішила провести декілька експерементів, які дали результат. Правда я поправився на 20+ кілограм, яких назад так і не вдалось мені скинути. Вирішив я подивитись чи ChatGPT зміг би поставити діагноз.

Звичайно CharGPT кожен раз нагадував, що він тільки асистент, що потрібно піти до вузькоспеціалізованого лікаря і всякі застереження, але в результаті десь 70% порад та препаратів перетинаються з тими, що мені прописали. Потрібно розуміти, що 100% діагноз мені так і не поставили, а препарати давали пити скажімо на 1-2 тижні, потім збирали фідбек і думали, що робити дальше. Це по своїй суті є нічим іншим, як експерементом, а не діагнозом.

Ми звичайно девелопери дуже тішимось, що за 1-2 години ChatGPT може зверстати 5 стандартних сторінок для логіну, реєстрації, декількох табличок і т.п. Але інстаграм-шарлатани, які мають на меті продавати якісь незрозуміли вітаміни, які вас "омолоджують", отримали інстумент, який за декілька хвилин може згенерити "розумну" статтю в сфері здоровя та медицини. Я навіть заставив його згенерувати більш менш притомну дієту.

Особисто мене це буде ще більше спонукати перевіряти кредабілі будь яких спеціалістів. Уявіть собі через 3 роки архітектор вашого будинку (якийсь умовний ЖК "Макбук") насправді згенерив все в ChatGPT. А той в свою чергу допустив концептуальну помилку, яка приведе до того, що частина будинку завалиться при певних нагрузках чи мінімальному землетрусі. Але цей архітектор настільки довіряє ChatGPT, що саме для цього випадку вирішив не перевіряти ніяких формул, бо попередні проекти працюють на ура, а замовники на 100% задоволені

Карочє бажаю нам всім удачі в наступні 10 років, щоб навчитись розрізняти справжнього лікаря від chatgpt-prompt-лікаря 🤷‍♂️
Про самонавчання. Том №2 Тут в коментарях скинули картинку про те, що менторство включає в себе Advice + Direction І я цілком згідний, що коли в тебе 5-7-10 років досвіду і ти вагаєшся між тим, щоб почати рухатись в сторону Python + AI чи AWS + DevOps то…
Про самонавчання Ніяк не можу зрозуміти в яку мить айті комюніті звернуло не туди в питаннях самонавчання і менторства. Вже не вперше зустрічаю дискусії на тему того, що молодий спеціаліст без досвіду (ну або з мінімальним досвідом) питається чи є в команді/компанії…
Про самонавчання

Ніяк не можу зрозуміти в яку мить айті комюніті звернуло не туди в питаннях самонавчання і менторства. Вже не вперше зустрічаю дискусії на тему того, що молодий спеціаліст без досвіду (ну або з мінімальним досвідом) питається чи є в команді/компанії ментор для нього (в гіршому кейсі взагалі реквестає або вимагає його присутність). Особисто мене це дивує, а якісь особливо дивні кейси мене навіть трігерять. Дядько Фройд би сказав, що я просто заздрю цим можливостям і так воно напевно є. Зараз по пунктах спробую донести свою не дуже популярну думку.

Візьміть випадок наприклад з будь яким спортом чи походом в зал. Ніхто не буде всерйоз сприймати молодого гравця в настільний теніс, якщо він перед першим тренуванням скаже, що йому потрібен ментор для того, щоб розвиватись. Потрібно йти грати теніс, ставати на граблі, експерементувати, набивати гулі для того щоб отримати цей перший досвід. Я розумію, коли людина може стверджувати, що їй потрібен тренер. Скажімо людина приходить в зал скинути 10 зайвих кілограм чи накачати прес. Якщо людина не розуміє і не знає як це зробити, то вона дістає гаманець, з нього дістає гроші і платить тренеру, щоб він їй допоміг вирішити проблему з вагою чи пресом. Але я не чув випадків, щоб хтось приходив в качалку і шукав ментора, щоб він навчив його віджиматись чи підтягуватись. Бо це максимально базовий скіл.

Друге це те, що зараз стільки ресурсів та інформації, що єдиний скіл, який справді потрібно в собі розвинути це вміння швидко відрізняти слабенький, поверхневий курс від сильного, добре гранульованого, професійного матеріалу. Кожна велика компанія до сих пір має відділ компетенцій, де сидить якийсь інженер-архітєкт-лід-сініор-помідор. Цей компетенс лід місяцями розробляє матрицю компетенцій для компанії та інженерів для того, щоб вони знали КУДИ їм потрібно розвиватись. Навідміну навіть від 2013 року, зараз в 2023 році за 10-15-20 доларів можна купити базовий або навіть середньої складності курс і його пройти приклавши для того 0 зусиль по пошуку інформації. Колись, коли я розпочинав карєру на одному з лідерів ринку, корпоративні пдф-ки з інформацією про те, як працює певна технологія мали якусь реальну цінність. Зараз же за 5 хвилин гугління "how to $your_desired_technology?" можна найти достатньо ресурсів на місяці навчання. Я вже не говорю про те, що як тільки появляється нова техноголія, тисячі професіоналів біжуть навипередки вчити цю нову технологію днями і ночами, щоб першими випустити свій курс за 10 баксів і щоб ти його купив саме у нього.

Але ти сидиш, крутиш носом і кажеш що тобі потрібен ментор чи духовний наставник. Ще й такий ментор, який має слідкувати за твоїм прогресом і чомусь тебе мотивувати розвиватись. Я цілком розумію менторів, які відпрацювали 10+ років в сфері і передають свій досвід професіооналам умовно, які працюють 3-4-5 років у сфері. Але людей, які мають мінімум досвіду і вже їм потрібен ментор мені не зрозуміти. Якщо самі собі не допоможете, то ніяких ментор вам не допоможе. А що мотивує спеціаліста менторити таких людей для мене взагалі загадка. Можна спокійно розвиватись самостійно або на основі матриці компетенцій тої компанії, де ви працюєте, років з пять і ніякий ментор вам не потрібен.

Невже так складно виділяти $10-15 в квартал і вчити якийсь новий курс на Udemy?
Починаємо трансляцію за пару хв! Приєднуйтесь!

https://www.youtube.com/watch?v=vX2DHtFuKL0
Про стріми

https://www.youtube.com/watch?v=vX2DHtFuKL0

Я вперше спробую себе в форматі стріма сьогодні в 20.00. Організовує це дійство Вова Рожков в себе ютуб-каналі
Чекаю вас в 20:00 на лайв-етері дев’ятого випуску подкасту «Радіо Ріжок»

Будемо обговорювати байки про:

— З чого почати якщо хочеш власну шхуну
— Чим відрізняється сеньйор від дутого фраєра
— Етичні тонкощі ремоут роботи та паралельних фултаймів
— Бізнес-зашквари та всякі крінжові історії

Задати питання: https://app.sli.do/event/79vfeDCV18Xt5XHyzMTcx3

🦅На стрімі будемо збирати лаве на п’ять багаторазових ударних дронів, які виробляє колега і товариш Вови — Віталій Ратушний, фаундер фабрики дронів «Death From Above». Банка для збору: https://send.monobank.ua/jar/2FWgBQFRNJ

До зустрічі о 20:00

https://www.youtube.com/watch?v=vX2DHtFuKL0
Про дебати

На днях ютуб запропонував мені переглянути дебати з назвою "the ukraine war"
Не знаю як вас, але мене тригерить цей термін і дуже кумарить, що досі не вдалось в західних медіа цей термін розвернути в сторону "russian invasion". Це так хірово заземляє ситуацію, що появляється дофіга людей, які розказують байки про провокації, лобізм американського ВПК і всяку таку доволі нелогічну хірню, бо це ніби причиною війни є Україна

Але мова не про це. Мова про це, що дебати прийнято вважати загальнопринятим інструментом, щоб спілкуватись на складні теми, а не бити один одному морду, як це часто завершувалось в нас на всяких політичних ток-шоу. Цілком зрозуміло, що коли ти береш участь в дебатах, твоє завдання працюавати на свою частину аудиторії і переконувати тих, хто не знає до якого табору доєднатись. Немає смислу робити випади в сторону співрозмовника, бо у форматі дебатів це очок не додає, а тільки навпаки.

Але деколи тема дебатів є такою, що би не мало бути що обговорювати — і так все ясно. Незважаючи на те, що ми живемо в найбільш розвинутий період існування нашого виду, люди, які живуть в західному цивілізованому світі, можуть на повному серйозі можуть зробити дебати на тему чи земля є круглою чи плоскою. Покличуть науковця і якогось відбитого тіпа. Такі дебати по своїй природі абсурдні. Скажімо в школі колись в умовному 2-ому класі, якби ти сказав вчительці, що в океані за Португалією стоїть Атлант і тримає небо, вчителька могла спокійно сказати, що я дурачок, що це просто міф. І не переживала, що її можуть закенцилити. А зараз на дебатах по повному серйозі можуть обговорювати абсурдні теми про те чи земля пласка, чи потрібна вакцинація, чи хто ж ці 100 ілюмінатів, які керують світом.

Але немає нічого гіршого в дебатах, коли в дебатах тупарилу думку захищає така людина, яка вміє формулювати причинно-наслідкові звязки таким чином, що люди можуть справді побачити, що війна почалась не те, що русня заїхала на танках в Україну, а що її колись там НАТА щось обіцяла, НАТА справациравала канфлікт і вся ця хірня. Тішить та соціологія, що у нас це вже дійшло до більшості, а ці маргінальні розмови ведуться хіба на кухні, а не на рівні офіційних персон.

Чи можна уявити дебати, щоб з одної сторони сидів інженер-розробник, з іншої якась ну зовсім некомпетента людина і вони проводили дебати на тему де ж насправді запускається код на продакшині. І щоб на повному серйозі інженер розробник переконував свого співрозмовника, що cloud computing це просто компютер в якійсь серверній, а не що американські ілюмінати хочуть перетворити дощові хмаринкки на код та слідкувати за тобою. Ну абсурд ж.

І вот я підходжу до цього терміну free speech, цього наріжного каміня західних демократій. Який найефективніші тези потрібно використовувати, щоб не давати цим маргінальним тіпам просувати в маси наративи про те, що вот насправді все не так, і що це НАТА справациравала, а не русня просто нападає на сусідів, бо people in moskow так собі вирішили?

Дебати, про які йде мова: https://www.youtube.com/watch?v=9Fd392zi2uc
Про біль

Ті, хто читають мене трошки давно знають, що я люблю кіно. В іншому житті я би хотів бути сценаристом, писати сценарії блокбастерів, але в цьому житті я приречений совати кнопки. Ловлю себе звичайно на думці що, як і в іншому житті, всі мої мрії це про те, щоб зробити багатих людей ще багатшими
Я також люблю читати книжки. Не так фанатично, але ~100 книжок в арсеналі є. Мені подобаються такі книжки та фільми, коли в кінці перегляду або читання є якась мораль. Така мораль, яку можна винести для свого життя. Але, щоб ту мораль зрозуміти, щоб цей досвід здобути, читаючи книжку треба використати 20-30 годин свого часу, а переглядаючи фільм всього 2-3 години.

Наприклад візьмемо фільм "Хрещений батько". Який можна зробити висновок для свого життя? Якщо ти вирішив стати мафіозі, то є немаленький шанс, що тебе або твого сина можуть застрелити
Якщо ти вирішив стати мафіозі, то є великий шанс, що в тебе буде класний будинок, дофіга влади та грошей
Кожен звичайно ж зробить свій висновок. Але ігнорувати перший, бачачи тільки другий, доволі інфантильно

Досліджуючи кіно, сценарії, як правильно будувати протагоніста та антагоніста я натрапляв на велику кількість думок. Але є одна класна думка, яку можна винести з фільмів в реальне життя.
Думка полягає в тому, як протагоніст та антагоніст реагують на біль в своєму житті.
Дуже часто як протагоніст, так і антагоніст мають подібну історію: втрату, біль, страждання і т.п.
Бетмен і Джокер, Тоні Старк і Танос, Люк Скайвокер та Дарт Вейдер

Різниця полягає в тому, як кожен з них реагує на біль
Антагоніст відповідає на біль так: "Світ завдав мені болю. Тепер я завдам болю світу"
Протагоніст ж відповідає: "Світ завдав мені болю. Я не дозволю, щоб це трапилось ще з кимось, як це трапилось зі мною"

Можете задуматись, як часто ви поводитесь, як антагоніст в професійних стосунках з людьми на роботі або в стосунках з коханою людиною.
Навіть на рівні екзестинціальної війни між Україною і росією, реакція країн на біль є такою, що стає зрозуміло, хто протагоніст цієї історії

Яка ж мораль поста?
Ставате протагоністами у свому житті: як в професійному, так і у персональному!
Про власні ліміти

Вчора на DOU вийшла стаття про DevOps за $15 тисяч, Front-end Angular розробник, який заробляв понад $20 тисяч на чотирьох роботах 💰
Хоть я ще не до кінця звик що мені вже 31 рік, але що я замітив за собою, це те, що я значно інакше реагую на такі тези
По відчуттях ще буквально вчора, коли мені було 25 років, я дивився на чужий успіх через призму можливостей: на деньок я приунивав, бо розумів, що я щось роблю не так, але через деньок я піднімав та пушав свої ліміти на декілька тижнів, бо якщо хтось може, то і я зможу.
Таке ж відчуття я мав після того, як їздив на профільні Java конференції в Київ. Кожен спікер і знайомий розказував про нові бази даних на проекті, нові підходи на компанії, які давали ще більше можливостей зависати на ютубі, а в когось так взагалі була крута стабільна мікросервісна архітетура. А мені треба було написати 5-10 юніт-тестів, прогнати все це через sonarqube і задеплоїти на убунту з дженкінса. З дженкінса, Карл. Навіть тепер, коли 2023 рік на дворі, кругом AI, ChatGPT, midjourney, а я далі деплою за допомогою дженікса.

Енівей, повернемось до власних лімітів. Для тих, хто займається спортом ця аналогія буде цілком зрозуміла: ти робиш 4 підходи по 10 віджимань, але під час 4 підходу заставляєш себе віджатись 12 разів. Можливо це більш актуально для чоловіків, але концепт зрозумілий.
В свої перші 5 років карєри потрібно знайти свій ліміт:
— Скільки годин ти можеш працювати? 6? 8? 12?
— Скільки годин тобі потрібно спати? 9? 7? 6?
— Як швидко ти можеш налаштувати собі дисципліну у найважливіших для тебе речах: регулярне заняття спортом, регулярні походи в гори, регулярний відпочинок і т.д.
Хтось скаже, що це правильно, хтось що це неправильно. Тих, що каже, що це неправильно — їх не слухайте 😂

Не здивуюся, якщо хтось про себе зараз подумає: "мені роботодавець платить тільки за 8 годин мого часу". Як на мене це дуже приречений підхід. Я мабуть якщо не з першого року карєрного шляху, то вже з другого року, я мріяв про те, щоб мати можливість вибрати те, над цим я буду працювати, скільки часу я буду над цим працювати, та скільки грошей я в кінці цього часу зможу заробити.
В юності мій батько говорив одну фразу, яка мене дуже комарила. Звучала найчастіше вона після батьківських зборів: "все, що ти робиш сину, ти робиш для себе". Ух, бомбило в мене від цього тоді. Але мені було тільки 15 років, а я погано вчив фізику чи біологію. Зараз після 10+ років в сфері я цей підхід постійно використовую. Навіть, якщо я роблю більше роботи для замовника, я це роблю в першу чергу для себе. Навіть якщо треба розібратись з чимось новим у суботу, а не заестімейтати це на 40 годин посеред тижня і половину часу залипати на ютубі
Але звичайно було декілька класних повчальних моментів. Колись мама на моє 17-18 річчя завела мене в банк і відкрила мені депозит. Зараз з розвитком банківської сфери, коли депозит можна відкривати дома на дивані, складно уявити, як то колись люди йшли в якийсь банк, сиділи в черзі щоб віддати банку 1000 гривень. Я зрозумів, що банк це дуже важлива структура. Якщо я його будую в цивілізації і батьки в реальному житті туди ходять — це знак, що ця структура та фінанси дуже важлива категорія для реального життя.

Отак я підійшов до того, чому я з юного віку трекав спочатку свої фінанси, потім сімейні фінанси, потім компанії. Але я досить довгий час був переконаний, що так роблять всі. З часом я зрозумів, що є звичайно декілька категорії людей, які нічьо не трекають. За одних це робить хтось інший. А інші мають такий високий дохід, що можуть собі позволити не трекати витрати. Ну честь їм і хвала — так організувати своє життя куди тяжче.
Одним словом після свого персонального трекера, я додаю новий сімейний трекер. Він буде цікавим:
— сімям, які хочуть розуміти, скільки реально грошей є доступних для відпочинку, навчання для донатів
— чоловіку, який хоче розуміти, чи варто обіцяти шубу на день народження
— жінці, яка хоче розуміти, чи реально за річний бюджет сигарет і бухла можна купити було б шубу
— парі, яка шукає простих метрик, які будуть мотивувати будувати свою карєру чи бізнес швидше
— людям, які грали цивілізацію і хочуть розуміти чи в них є ресурс для того, щоб будувати нові сімейні юніти 😂

Всім моїм підписникам знижка 75%. Активна до 1 березня 2023 року. Але якщо прям ви натрапите на цей пост після 1 березня напишіть мені на пошту я вам згенерую якийсь новий
Клікайте — Family Finances Tracker
Всім хто поставить 5 зірочок окреме дякую! Це дуже допоможе мені на західних ринках. Дякую! 🙏🇺🇦

3/3
Про складання списків

Я люблю списки
Я не експерт, але думаю, що в дорослому віці чоловіки частіше складають списки, ніж жінки
Скажімо в 20 років я вирішив чомусь розібратись в кіно. Нащо? Не знаю. Як? Переглянути всі фільми з IMDb топ250
В той часи я так йобнувся в списки, що видрукував собі таблицю цих фільмів на декілька сторінок А4.
Близько року я витратив на це заняття — грубо 1 фільм кожного дня. Причому придумав собі таке правило, що якщо в цьому топі є фільм "Роккі", то потрібно переглянути всі частини Роккі. Після цього "досягнення" проблем з дисципліною в мене стало значно менше.
Ті, хто люблять складати списки, можуть отримати більше задоволення від того, що разом з дружиною склали план на рік, ніж від середньостатистичної гулянки з друзями 🤷‍♂️

Загалом для багатьох представників чоловічої статі, які народились в 90-і роки, це закономірне явище. В дитинстві ти граєш ігри і там теж свої списки, свої категорії, свої цілі. Можна пройти місію на 100%. Можна зібрати всі артефакти. Можна пройти не тільки основний сюжет, але ще й 10 сторонніх квестів. З часом ти і своє реальне життя ділиш на якісь основні категорії, квести та місії 😂

Як тільки ти йдеш на першу серйозну роботу, як тільки ти починаєш будувати карєру чи бізнес, всі ці категорії та місії виринають з підсвідомості в хлопців
В будь якій грі потрібно розбіратись, як працює економіка. В житті рівно все так само. Потрібно зрозуміти на що ти тратиш гроші, як заробляти гроші та як заробляти з часом більше грошей
В будь якій грі потрібно спочатку розібратись, як перемагати ізіків, потім як перемагати на хард-моді. В житті рівно так само: спочатку робиш прості завдання, тільки потім дають складні завдання.
В будь якій грі потрібно розбиратись, які стати собі качати: силу, ловкость чи разум 😂 В житті все так само. Потрібно розуміти баланс між своїми hard skills та soft skills, щоб не замаксати якісь стати і потім не мати змоги прокачуватись далі. Не просто так в іграх малюють дерево прокачки скілів, яке допомагає гравцю розуміти, щоб ви він хотів прокачувати. У реальному житті для молодих людей, це все завершується тим, що "їм потрібен ментор", бо самі вони собі таке дерево намалювати не хочуть або не можуть.
Чомусь я переконаний, що є люди, які готові вбити 20 годин, щоб розібратись з механікою, економікою, скілами в Hogwards Legacy, але не готові виділити декілька годин на вихідних, щоб розібратись куди йдуть їхні гроші, як заробляти більше та що нове потрібно вивчити, щоб бути крутішим спеціалістом 🤷‍♂️
Я не граю нові ігри. Для контексту мій рівень ігор це Revolt, Heroes 3 чи Morrowind. Але цей новий Hogwards Legacy реально топ)))