📣 А ви вже бачили запис етеру «Позбавити російську економіку нафтодолара: механізми санаційного тиску та їх ефективність»? Якщо ні, запрошуємо до переглядуна YouTube-каналі UIF та дізнавайтесь відповіді на всі актуальні питання: 1️⃣ Хто наразі залишається основним імпортером російських енергоносіїв після введення санкцій з боку G7 та ЄС2️⃣ Чи постачає Росія газ через українські території?3️⃣ Чи зросли нафтогазові доходи федерального бюджету росія?4️⃣ Роль ОПЕК+ у підтримці рівня доходів росії та фактори, що ослаблюють вплив їх ініціатив5️⃣ Ситуацію з трубопровідним експортом до ЄС6️⃣ Прогнози щодо видобутку та експорту нафти👀Чому варто подивитися? Дізнайтесь, чому санкції не призвели до очікуваного обвалу російської економіки і які нові підходи можуть бути ефективнішими. 🔎Спікерами виступили: Андріан Прокіп – експерт, керівник програми “Енергетика”Ігаром Тишкевичем – експерт зовнішньої та внутрішньої політикиОлександр Базар – молодший експерт UIF📍Ознайомитися детальніше з матеріалом можна на сайті UIF 📍Перегляньте відео за посиланням на YouTube-каналі UIFі отримайте актуальну інформацію!
📄Довідку БТІ пропонують скасувати: як це допоможе спростити доступ до компенсації за зруйноване житло?🗣️Ольга Оніщук, експертка UIF, керівниця програми «Правова безпека власності», у блозі для LIGA.NET розповідає про новації законопроєкту №11440 щодо спрощення процедури державної реєстрації права власності на нерухомість.Нещодавно на розгляд парламенту групою народних депутатів України було внесено проєкт закону № 11440. Ця законодавча ініціатива була підготовлена на основі рекомендацій експертів громадської організації «Поверни своє», співзасновницею якої є Ольга Оніщук. Під час війни питання збереження інформації про права власності українців, особливо неоцифровані — не внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП), — набуло особливої актуальності. Адже громадяни України втрачають не тільки майно, але і правовстановлювальні документи, та за відсутності відповідної інформації в реєстрах не можуть отримати доступ до компенсації в рамках електронної публічної послуги «єВідновлення». Такі особи змушені підтверджувати свій статус власника в межах адміністративної процедури або в судовому порядку. Ці механізми верифікації права власності створювалися в умовах мирного часу і потребують удосконалення з огляду на воєнні виклики. Зміни, передбачені законопроєктом №11440, якраз і покликані спростити доступ до компенсації для сотень тисяч українців, які втратили своє житло під час війни.?! Що пропонується змінити і для якої категорії громадян → детальніше про це читайте у матеріалі за посиланням👇🏻🔔 Підписатися / Instagram /Facebook / Twitter / Сайт UIF
‼️Перші полегшення графіків відключень. Що далі⁉️🗣️Андріан Прокіп, експерт Українського інституту майбутнього, керівник програми “Енергетика” підготував статтю для delo.uaЦього тижня у нас полегшення – скорочення масштабу відключень. Це покращення не могли не відчути. Причин цьому кілька: скорочення споживання внаслідок спадання спеки, виведення з ремонту додаткового атомного енергоблоку (один із блоків Енергоатом вивів з ремонту раніше терміну на два тижні раніше ), а також зусиль усіх енергетиків з ремонту усіх електростанцій, зокрема теплових.. 💡Незабаром, десь у серпні, ми увійдемо в період, коли буде більше доступних потужностей, а відповідно і масштаби відключень будуть дещо меншими.💡У вересні-жовтні є навіть шанс жити без відключень: якщо погода буде помірною, то і споживання буде відносно нижчим (за умови, шо не втратимо додаткових потужностей через нові обстріли). При цьому, сонячна генерація, на яку сьогодні припадає близько 20% усього добового виробництва електроенергії все ще забезпечуватиме достатньо високі обсяги виробництва електроенергії. Проте, треба памʼятати, що будь-який обстріл, спека (яка зумовить зростання споживання), чи навпаки хмарна погода (зо зумовить падіння виробництва сонячними електростанціями) може погіршити ситуацію. 🛠️Останні тижні також показові стосовно того як ми проходитимемо зиму. Зараз компанія орієнтується на те, щоб відновити більшу частину пошкоджених потужностей. Крім цього, Енергоатом до зими відремонтує усі блоки і фактично в роботі перебуватиме близько 7,5 ГВт. Промислові споживачі активно намагаються забезпечити свої потреби в електроенергії будуючи власну генерацію: до зими вони цілком здатні збудувати 1 гігават газової генерації.Проте, робити точні пронози про масштаби відключень взимку – справа вкрай невдячна. Ситуація залежатиме передусім від обстрілів та можливих уражень. А втрати від обстрілів напряму залежатимуть від наявності та достатності систем протиповітряної оборони. В будь-якому разі, наступна зима буде не легшою ніж зима 2022-23 років.🔔 Підписатися / Instagram /Facebook / Twitter / Сайт UIF
💡Наскільки масштабними будуть відключення взимку🗣️Андріан Прокіп, експерт Українського інституту майбутнього, керівник програми “Енергетика”розповів для fakty якою буде ситуація взимку з відключенням⚡️Cтан енергосистеми в Україні наразі: Українці у липні пережили ще одну енергетичну кризу – через аномальну спеку у деяких регіонах світла не було по 20 й більше годин на добу.Зараз в енергосистемі спостерігається дефіцит генерації у 9 гігават, який є досить значним. Якась незначна частина покривається за рахунок імпортуВзимку, якщо встигнуть провести заплановані ремонтні роботи та не буде нових уражень з боку Росії об’єктів інфраструктури, то з відключеннями буде приблизно така сама ситуація, як зараз. ⁉️Скільки годин може не бути світла взимку: Базовий сценарій взимку – 10-12 годин без світла. Робочий сценарій має такий режим – чотири години без світла, потім сіра зона, коли може бути, а може й не бути електроенергії, і потім дві години зі світлом. Але я б більше схилявся до такого варіанту, коли 5-6 годин немає світла, 4 години – ми з електроенергією.Ситуація взимку може навіть бути трошки кращою за липневу, коли спостерігалися піки спеки. Ключовий чинник, який впливатиме на загальну ситуацію зі світлом – звісно, обстріли.🔔 Підписатися / Instagram /Facebook / Twitter / Сайт UIF
📢Топ-3 жертви теплового удару. Актуальні міфи про українську енергетику🗣️Андріан Прокіп, експерт Українського інституту майбутнього, керівник програми “Енергетика” підготував статтю для dsnews.uaМинулого тижня в Україні були рекордні температури. Спека не тільки зумовлює високе енергоспоживання, посилюючи небачений дефіцит, а й, напевно, стає причиною дивної поведінкиДехто в нас у цю спеку на сонечку перегрівся. І почав чудити.1️⃣Номер один в рейтингу тих, хто схопив чи то тепловий, чи то сонячний удар — житомирський оператор системи розподілу. Як виявилося, Житомиробленерго не виконував вказівки головного диспетчера щодо відключень. Видно, у спеку представники підприємства вирішили погратися у Gangsta's Paradise: працівники АТ "Житомиробленерго" навіть бойкотували інспекторів Держенергонагляду та не пускали до диспетчерських пунктів деяких структурних підрозділів розподілу. В умовах дефіциту електроенергії, мешканці інших регіонів, вочевидь, були не в захваті.2️⃣На другому місці у рейтингу — відповідальні органи з комунікацією про ситуацію в енергосистемі. Так, один із колег повідомив, що від спеки проплавило трансформами на електростанції. Ми точно не знаємо, що там трапилося, але одразу почало плавити деяких людей. За найкращими практиками комунікації у стилі "сам дурак", посипалися звинувачення всіх і вся у тому, що вони розносять ІПСО.На жаль, офіційна комунікація в енергетиці далека від ідеалу. І треба розуміти, що повідомлення лише хороших новини, на фоні небачених проблем в енергосекторі, створюватиме завищені очікування в суспільстві. Якщо реальність аж ніяк не відповідатиме очікуванням, то зрештою виникатимуть нові і нові витки недовіри до офіційних повідомлень про ситуацію в енергетиці.3️⃣На третє місце тимчасово опустилася когорта попаяних, що несуть зрадоновину про експорт електроенергії, якого, звісно, немає уже понад два місяці. Експорту немає, а його свідки є. При тому кожен із них вважає себе великим викривачем, адже розкусив таку аферу! Однак ті, хто розкачує цю історію, підсунули адептам і свідкам інші таблички. А зрозуміти, що це інші таблички, нашим великим викривачам бракує розуму.Більше читайте за посиланням ⤵️
Для чого росія залякує руйнуванням дамб ГЕС Ігар Тишкевич, експерт зовнішньої та внутрішньої політики UIF прокоментував для oboz.uaросія прагне показати, що наступна зима для України буде дуже важкою, якщо дамби будуть зруйновані, і підвести до того, щоб "заморозити" війну до початку зими. Питання в тому, чи є в Європейському Союзі вільні потужності електроенергії і чи є технічна можливість цю енергію постачати до України. Такими заявами росіяни можуть створювати попередній інформаційний шум перед майбутньою атакою на ці об'єкти, щоб потім звинуватити в них Україну..Також це може бути спроба вкотре залякати український народ, який і так вже помітно нервує через відключення електроенергії.З одного боку, люди розуміють, що це змушена міра, а з іншого – рано чи пізно зростає невдоволення. Відсутність нормальної комунікації зі сторони влади породжує, в тому числі, недовіру. Плюс російська інформаційна операція щодо того, що начебто електрика є. На цьому тлі заяви про те, що можуть бути зруйновані ще дві гідроелектростанції, означають, що генерації буде менше, зокрема, маневрової. Відповідно так, це збільшення тривожних настроїв. росіяни, ймовірно, поставили перед собою кілька завдань у контексті вкидів про руйнування ГЕС. Залежно від того, який з ланцюжків цієї логіки спрацює на цільову аудиторію, той і буде далі розвиватися.Якщо такі заяви росіян спрямовані більше на західну аудиторію, це у певному сенсі є запрошенням до "діалогу" через підняття ставок. Однак, у нас триває війна, однією зі складових якої є інформаційні операції.Відповідаючи на запитання про те, чи може Україна якось підготуватися до таких можливих терактів, відповідь, ймовірно, ніОзнайомтеся з повним змістом статті за посиланням 👇🏻
📝Уряд готується ухвалити законопроект про підвищення ставок військового збору.🗣️ Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм UIF поділився цим в своєму авторському блозіОсновні зміни, що пропонуються:▪️Підвищення військового збору:▪️ для фізичних осіб - до 5% від доходів.▪️для юридичних осіб (платників податку на прибуток підприємств та платників єдиного податку 3 та 4 групи) - 1% від доходу.▪️для ФОП на єдиному податку першої, другої, четвертої групи - 5%.▪️для ФОП на єдиному податку третьої групи - 1%.Інші податки та збори:▫️Податок - 5% військовий збір при купівлі банківських металів.▫️30% військовий збір на продаж ювелірних виробів.▫️15% військовий збір при купівлі нового авто (крім випадків забезпечення осіб з інвалідністю).▫️5% військовий збір під час продажу нерухомості (для фізосіб, які продали один обʼєкт за рік).▫️5% військовий збір на послуги мобільного звʼязку.Щомісячний авансовий внесок з податку на прибуток для продавців пального (у розмірі 0,5 мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січнязвітного (податкового) року, із розрахунку на 1 кубічний метр резервуарів для зберігання бензину та дизельного палива та скрапленого газу).Специфічна ставка акцизного податку напої (0,1 євро за літр).
⁉️Русь без Києва, СССР без Леніна: як Патрушев тлумачить історію🗣️Сергій Громенко, експерт Українського інституту майбутнього, керівник програми «Історична та культурна політика» презентує нову статтю, де розповідає про конструкцію нової схеми російської історії. Ніколай Патрушев — російський лідер, який є більшим путіністом за самого Владіміра Путіна. Донедавна його посади — директор ФСБ, секретар Радбезу — наближали становище Патрушева в Росії до місця Генріха Гіммлера в Третьому Райху. І саме тому, якщо він висловлюється з питань історичної політики, його варто принаймні вислухати, щоб знову не бути заскоченими зненацька. Бо Росія — країна, в який минуле керує сьогоденням.22 червня у виданні "Национальная оборона" Патрушев опублікував колонку під заголовком "Защита исторической памяти — фундамент российской государственности". Вона складається з трьох умовних частин: історія Росії (вступ), інформаційна війна Заходу (основа), протидія Росії (висновки і рекомендації)."Історична" частина невелика і являє собою радше набір окремих сюжетів. "Марні спроби підкорити Росію, поневолити її населення, безмежно володарювати над нею робилися неодноразово. Зараз триває процес підготовки нових підручників з історії для 5-9 класу, ми спостерігаємо за появою ЦУ для нової шкільної версії історії Росії, яка потім стане обов’язковою для всіх — без Києва, зате із одвічною боротьбою проти Заходу, де Російська влада не творить злочинів, а якщо творить, то вони перебільшені західними пропагандистами та російськими запроданцями, Українці — це майже росіяни, а росіяни зараз визволяють Україну з-під нацистського гніту. З шкільних років російська пропагандистська машина насаджує учням “великую российскую историю” та сподіватися, що вони збавлять оберти в найближчому майбутньому — марно.Ключові питання які розглядаються в статті:▪️ "Витоки давньоруської державності, без Києва▪️Захід століттями намагається поневолити Росію - і завжди марно? ▪️Як Росія використовує історичну памʼять для формування сучасної « могутності та впливу»? ▪️ СССР без Леніна, революцій та голодоморів ▪️Задачі Патрушева із захисту історичної правдиЗапрошуємо ознайомитися з повним змістом статті за посиланням
🇺🇸 Про що говорить вибір Джеймса Венса як віце-президента Трампа⁉️🗣️Ілія Куса, експерт UIF з питань міжнародної політики та Близького Сходу у своєму авторському блозі розповідає чому Трамп зробив такий вибір і як це вплине на зовнішню політику нашої країни🔹Джеймс Венс це потенційний політико-ідеологічний спадкоємець та дуже молодий за мірками американської політики. Він є вірним прихильником MAGA і ідеальним кандидатом для наступного покоління "нових правих", що має потенціал стати "Трампом 2.0" до 2028 року. Не дивно, якщо виявиться, що Трамп вирішив взяти Венса лише після замаху на його життя в останні два дні. 🔹Трамп вирішив не ризикувати вибором не 100% лояльного віце для розширення електоральної бази та залучення інших соціальних груп, і пішов перевіреною надійною доріжкою, обравши по суті дуже схожого на нього правого консерватора, який лише зацементує ядерний електорат Трампа та посилить його меседжі з анти-елітним бунтом та хрестовим походом проти істеблішменту. Можливо, Венс залучить частину молоді та голоси "іржавого поясу".🔹Вибір Венса показує, що Трамп зацікавлений перехопити контроль над партійним мейнстримом, зміщуючи його у бік джексоновської демократії, з упором на внутрішні питання, антиелітаризм, реструктуризацію державних структур тощо. Вони намагатимуться підім'яти партійну повістку під себе, щоб застовбити умовний "трампізм" на роки вперед і здолати традиційних республіканців, якраз, коли в партії починається боротьба за нових лідерів.🔹Вибір Венса також вказує на те, що Трамп підтримує обережну зовнішню політику з акцентом на Китай, національні інтереси та зменшення зовнішньої допомоги. Для нас це не найкращий сигнал, оскільки Венс відомий своїми скептичними висловлюваннями щодо подальшої допомоги Україні, критикою президента Зеленського та прихильністю до ідей Трампа швидко закінчити війну переговорами.🔹У середньо- та довгостроковій перспективі, все це означає, що нам у нашій зовнішній політиці треба буде зміщуватися у бік європоцентричного західного вектора, а не ставити США у пріоритет №1. Вибір Венса показує, що Трамп пробиватиме свій порядок денний і намагатиметься нав'язати його через політичну перебудову, навіть якщо це означатиме ескалацію боротьби з опонентами. Це означає, що США не вийдуть із внутрішньої кризи найближчими роками, і їхня залученість до наших справ буде такою ж обмеженою і умовною, а залежність від електоральних циклів та ідеологічних гойдалок залишиться високою.
📈 Зростання інфляції прискорилося🗣️ Данило Монін, експерт економічних програм Українського інституту майбутнього повідомив, що відбувається з економікою України Міжнародні резерви України на початку другого півріччя знизилися з 39,0 до 37,9 млрд доларів.У червні надійшов транш від ЄС уряду в розмірі 1.9 млрд євро (трохи більше 2 млрд доларів) і уряд платив за боргами близько 300 млн доларів. У тому числі МВФ 240 млн. У результаті міжнародні резерви знизилися за півроку з 40.5 до 37.9 млрд. У червні в Україні прискорилася інфляція. Низька інфляція закінчилася. У червні +2.2% на місяць. Природно частково за рахунок підвищення цін електрики + підвищення цін через додаткові витрати на відсутність електрики. Отже зростання річної інфляції з 3.3% до 4.8% ... Як мовиться почалося. До вересня жовтень буде ближчим до 8-9%Всі плани та прогнози МВФ заточені виключно на варіант, що війна завершиться наприкінці 2024. Тому що, що робити якщо це не так - у МВФ явно немаєЧітким підтвердженням цього, має стати бюджет 2025 року, де державні витрати мають бути скорочені нижче за відмітку 50% ВВП. Причому витрати на зарплати у державному секторі з 20 до 10%.Очевидно, що це скорочення витрат на армію, що логічно, що без війни утримувати 1 млн армію і платити 15% ВВП зарплат немає необхідності.Виходячи зі звіту з урахуванням невеликого розміру грантів МВФ бачить дефіцит бюджету на 2025 рік у розмірі лише 7.5% ВВП і це за фактом рік виходу з війни.👉🏻 Посилання для більш детального ознайомлення з статтею