Джерело
Типова Полтавщина🇺🇦 | Двох медсестер, через недбалість яких пацієнтці влили в організм форма...
2 570 Охват/переглядів
2026-04-23 05:53
Повідомлення №39766
Двох медсестер, через недбалість яких пацієнтці влили в організм формальдегід, звільнили від кримінальної відповідальностіРішення по справі щодо смерті пацієнтки у Полтавській центральній районній клінічній лікарні ухвалив Шевченківський районний суд Полтави. Про це пише одне з місцевих видань.Згідно з матеріалами справи, трагедія сталась 11 квітня 2022 року. Відтак до гінекологічного відділення районної лікарні планово госпіталізували жінку з діагнозом «вузлова лейоміома матки». Наступного дня їй провели операцію з видалення міоматозних вузлів. До складу операційної бригади, окрім хірургів та анестезіолога, входили операційна медична сестра та молодша медична сестра. Саме через неузгоджені дії двох медсестер, а також грубе ігнорування багаторівневих медичних протоколів операція мала фатальні наслідки.Як встановило слідство, порушення почалися ще на підготовчому етапі. Всупереч встановленим нормам старша медсестра принесла до операційної флакон із 40-відсотковим розчином формальдегіду, щоб підготувати «формалінову шафу» для стерилізації інструментів.Сам формальдегід вона залишила поруч із препаратами які мали використовуватись під час операції.Молодша медсестра, яка на той момент теж перебувала в операційній, не звернула уваги на порушення та не прибрала флакон із небезпечним розчином.Наприкінці двогодинної операції лікарі дали вказівку промити органи малого таза пацієнтки розчином хлоргексидину. Старша медсестра доручила підготувати розчин молодшій медсестрі і замість контролю процесу зайнялася іншими справами і не проконтролювала процес.Важливим є те, що молодший медичний персонал на цьому моменті грубо проігнорував медичний запобіжник. Аби уникнути помилки, згідно з правилами, молодша медсестра була зобов’язана візуально продемонструвати флакон старшій колезі та обов’язково вголос прочитати назву препарату перед тим, як його наливати до застосування. Натомість молодша медсестра просто взяла флакон зі столу проігнорувавши не тільки старшу колегу, але й напис на етикетці та спеціальну маркувальну смужку.В ємність з якої мала проводитись обробка молодша медсестра влила 200 мл формальдегіду. Але, оскільки старша медсестра зауважила, що цього об’єму недостатньо для промивання, молодша просто долила у ємність ще й хлоргексидин. Не перевіривши рідину, операційна медсестра влила розчин всередину черевної порожнини пацієнтки. Наслідки виявилися фатальними.Токсична дія формальдегіду викликала некроз діафрагми, сальника, кишечника та призвела до розвитку гнійного перитоніту. Жінку перевели до реанімаційного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні імені Скліфосовського, де понад місяць за її життя боролись медики. Проте 20 травня 2022 року пацієнтка померла внаслідок вираженої загальної інтоксикації організму. У неї залишилася неповнолітня дитина.Дії обох (вже колишніх) медичних працівниць правоохоронці кваліфікували за ч. 1 ст. 140 Кримінального кодексу України (Неналежне виконання професійних обов’язків внаслідок недбалого до них ставлення, що спричинило тяжкі наслідки). Втім 15 квітня 2026 року в підготовчого судового засідання адвокати обвинувачених подали клопотання про закриття справи у звʼязку із закінченням строку давності.Оскільки злочин, передбачений цією статтею, належить до категорії нетяжких - строк давності для притягнення до відповідальності за нього становить лише три роки. А оскільки з моменту трагедії минуло майже чотири, суд був зобов’язаний закрити кримінальне провадження та звільнити жінок від покарання. Так суд і вирішив. Прокурор проти цього не заперечував.Разом із закриттям кримінальної справи суд залишив без розгляду і цивільні позови про відшкодування моральної шкоди, які подали родичі загиблої жінки, зокрема в інтересах її неповнолітньої дитини.