Повідомлення telegram каналу - @takt_med

Логотип телеграм спільноти - Тактична Медицина | INFO 2024-07-14

Тактична Медицина | INFO

Кількість підписників:
4768
Фото:
569 
Відео:
305 
Посилання:
483 
Категорія:
Медицина
Опис:
Все по тактичній медицині та ДМД для військових та цивільних людей: відео, книги, статті, курси, навчання тощо. Адмін @takt_psy

Канал Тактична Медицина | INFO - @takt_med - №1171

Обструктивний шок — це патологічний стан, при якому кров не може нормально циркулювати через механічну перешкоду, що блокує кровотік, внаслідок чого серцевий викид критично знижується і виникає гіпоксія внутрішніх органів.
Саме цей вид шоку згадується з метою виключення в Настановах з допомоги пораненим, коли визначений геморагічний шок не коригується введенням препаратів крові і здається рефрактерним (стійким до лікування).
Основні причини обструктивного шоку: напружений пневмоторакс, тампонада серця, легенева емболія та розшарування аорти.
В тактичній медицині має сенс зосередитися на двох перших причинах.
Як розпізнати обструктивний шок?

Загальні ознаки, характерні стану шоку:
*Тахікардія
*Гіпотензія
*Ознаки гіпоперфузії органів (недостатнє кровопостачання): олігурія, порушення свідомості, холодні кінцівки.
Можливі специфічні ознаки залежно від причини:
- Напружений пневмоторакс: асиметрія грудної клітки, зниження дихання на одній стороні, відхилення трахеї в контрлатеральний бік, респіраторний дистрес, характерний механізм травми.
- Тампонада серця: розширені шийні вени, пародоксальний пульс (ослаблення пульсу під час вдиху), але ці ознаки не є надійними.
Діагностика:
Окрім клінічних даних найкращім портативним методом дослідження причин, що викликають розвиток обструктивного шоку є УЗД — швидкий, простий і достатньо доступний засіб. Ультразвукове дослідження на місці (Point of care ultrasound - POCUS) дозволяє швидко оцінити серцево-судинну та респіраторну патологію в реальному часі.
Лікування:
Обструктивний шок, як правило, неможливо стабілізувати загальною терапією шоку, якщо не буде з’ясовано основну причину, діагностика і вирішення основного патологічного процесу є надзвичайно важливою.
При наявності напруженого пнвмотораксу виконайте голкову декомпресію або пальцеву торакостомію /введення плеврального дренажа залежно від навичок та досвіду на такі маніпуляції. Сама лише голкова декомпресія є недостатньою для лікування пневмотораксу і однозначно неефективною для лікування гемотораксу; у більшості випадків після голкової декомпресії слід виконувати дренування плевральної порожнини, щойно для цього з’явиться можливість і безпечні умови.
Тампонада серця внаслідок бойової травми вимагає негайного хірургічного втручання. Рідинна реанімація може тимчасово стабілізувати пацієнта з тампонадою. Перикардіоцентез (під ультразвуковим контролем) в поєднанні з переливанням крові може допомогти виграти час до прибуття в заклад з можливістю надання хірургічної допомоги, з урахуванням можливого повторного накопичення крові.
Додаткові заходи:
Киснева терапія для покращення насичення крові киснем.
Інфузійна терапія для підтримки артеріального тиску (в обмежених обсягах). Швидка інфузійна реанімація може бути шкідливою через збільшення навантаження на серце і подальше зниження серцевого викиду та серцево-судинний колапс.
Можливо тимчасове використання вазопресорів для підтримки стабільного тиску (норадреналін).
Регулярний моніторинг життєво важливих показників. Контроль дихання та артеріального тиску.
Своєчасна діагностика та усунення причин обструктивного шоку є критичними для відновлення життєдіяльності органів і покращення прогнозу пацієнта.
#шок_PS
1100
24-10-30 21:33