Джерело
🇺🇦Свині Біжуть | Вже давно хотів поговорити про нашу другу опіумну війну. Точніше, про ...
403 Охват/переглядів
2025-04-15 17:34
Повідомлення №10673
Вже давно хотів поговорити про нашу другу опіумну війну. Точніше, про розповсюдження фентанілу.Взагалі, варто відзначити один дуже важливий момент. Про фентаніл зараз говорять дуже багато, наводять якісь кількості від передозів. Варто розуміти, що смертей від алкоголю на рік у тих же штатах більше ніж у 2,5 рази, і всі роблять вигляд, немов так і треба. Думаю, захисники сухого закону початку минулого століття тут були б навіть послідовнішими. Люди гинуть — заборонити, а не вигадувати, чому, якщо від цього люди гинуть, треба заборонити, а якщо від цього — то не треба.Але я, звісно, зараз не намагаюся пояснити, що "губіт людєй нє піво". Фентаніл насправді один з найнебезпечніших наркотиків серед усіх. Для порівняння, від передозу кокаїном гине вдвічі менше людей на рік, при тому що кокаїн значно поширеніший. Загалом на каку припадає 70% смертей від наркотиків. Звідки ж взялася настільки сильнодіюча речовина на ринку?Насправді є дві основні причини. Опіоїди використовуються в медицині, і довгий час, до початку 2010-х, часто виписувалися як знеболювальне, від чого пацієнти отримували залежність. Призначення опіоїдів цим людям було визначено тодішніми знаннями про медицину. Вважалося, що краще підсадити людей на наркотик, ніж змушувати їх відчувати біль. Вважалося, що опій, особливо такий, що споживається контрольовано і під наглядом, є безпечнішим варіантом. З іншого боку, опій лише маскує біль і може заважати лікуванню першопричини. Питання насправді колосально складне, і можна сказати, що кожна ситуація може бути індивідуальною і при цьому все ще суперечливою. Але у нас є держава, і держава собі складних питань ставить рідко. Чому ми маємо щось заборонити, ми знаємо напевно, чому не маємо — знаємо, як правило, гірше. Війна з наркотиками — так війна з наркотиками. Страхові компанії припинили покривати витрати на подібні ліки навіть тим, хто вже сидів на опіатах, лікарі почали більше боятися його виписувати. В результаті у нас виявилося багато опіатозалежних, яким з їхньою залежністю пояснили, що наркотики — погано, живіть тепер зі своїми ломками як хочете.Ну от вони й хочуть, очевидно. Але чому фентаніл? Тут теж є доволі банальне виправдання. Він дуже дієвий. Відсоток діючої речовини там вищий, ніж в інших наркотиках. Очевидно, його простіше зберігати і транспортувати. Собівартість виробництва коштує десь від долара до п'яти за грам. Провезти мішок кокаїну банально складніше, ніж пакетик фентанілу. Але і дозувати його складніше. Відповідно, він дешевий, як "бояра" зі світу наркотиків. Додаткова проблема — не дуже чесні ділки мішають фент з іншими наркотиками, з героїном та кокаїном, що підіймає смертність і серед користувачів іншими наркотиками. Ну бо ти ще знайди іншого ділера, класика.Дослідження показують, що кореляції між легальністю легких наркотиків, що буває в "синіх штатах", та кількістю передозів не існує. І вони їх не витісняють. Багато гине від передозу фентом і в Техасі, і в Каліфорнії, хоча в Каліфорнії споживання більше, та й у Техасі є додаткова проблема з феном.Але от питання: наскільки взагалі наркоманам самим по собі потрібен фентаніл? Фентаніл у наркоманській тусовці скоріше асоціюється з паленою горілкою часів сухого закону, яку домішують не дуже чесні дилери. Звісно, в будь-якій справі можна знайти чуваків, що хочуть ризику, але наскільки взагалі природнім є цей попит не в умовах викривленого ринку, з високими цінами і тотальної економічної влади ділера? І от хороше питання: а якби не було б війни з наркотиками, чи було б 70% смертей від передозу? І хто більше тут зло: наркотики чи держава-нянька, яка, може і не намірено, але дуже вперто популяризує "каку" такого масштабу, що проблеми з сухим законом на їхньому фоні — дитячий лепет? І так як ця байда триває вже не одне десятиліття, перспективи що на це питання буде відповідь не проглядається