Статистика telegram каналу - @sviato_ua

Логотип телеграм спільноти - Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦 2024-07-14

Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦

Кількість підписників:
259
Фото:
827 
Відео:
98 
Посилання:
354 
Категорія:
Пізнавальне
Опис:
Давайте разом вивчати українську культуру, традиції, звичаї та обряди 🍓🥟🪵🕯️ 📇Копіювання матеріалу лише за умовами посилання 📌на канал ✍️ Співпраця @anitatamada 🎶 Музика - https://t.me/the_best_musik_UA

Кількість підписників

Середній перегляд на повідомлення

Історія змін лого

Поки що змін не зафіксовано

Історія змін назви

Поки що змін не зафіксовано

Історія зміни типу аккаунта

Поки що змін не зафіксовано

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена
2024-07-14

Стіна канала Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦 - @sviato_ua

Хліб і сіль!.. барвінок і калина...
Рушники, мов птиці - на стіні...
Це - моя барвиста Україна
Вишита на білім полотні!..
Люди гарні! щедрі! працьовиті!..
Душі їх оспівані в піснях!
Маки, рута і волошки в житі,
Мов живі, цвітуть на рушниках!
Вишивають вміло! як співають!..
На таланти щедра в нас земля!
Тож її, мов скарб, оберігають -
Ці степи, і гори, і поля...
Мир і спокій гріють кожну хату,
Сонце-сонях сяє з висоти...
Землю, чорноземами багату,
Більш ніде у світі не знайти!..
Неподільна, вічна і єдина!
Найдорожча - рідна сторона!
Це - моя прекрасна Україна,
Як і доля - в кожного одна!
автор: majra

Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
62
24-10-09 11:30

А чи знали ви, що вишиванки із синього полотна в давнину одягали жінки, які більше не планували народжувати дітей?
Я чесно зізнаюсь, що ні. Доречі, у мене сукня вишивана якраз синя. Десь на підсвідомому рівні мабуть купляла)

Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
112
24-10-05 15:31

Кобза - це ще один давній український інструмент.
На ній грали мандрівні кобзарі, які виконували народні пісні різних жанрів — історичні, ліричні, побутові, думи, псалми тощо.
Частіше всього на кобзі грали професійні народні музиканти, яких народ називав кобзарями (сліпці).

Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
112
24-10-03 11:45

А ось милозвучне слово баляндраси чи баляси у фразеологізмі «баляндраси точити» має дуже цікаве історичне значення. Баляндраси точити, або ж точити ляси – це пусті та веселі розмови про щось незначне. А от саме слово баляси чи баляндраси – це невисокі фігурні стовпчики, що підтримують поруччя сходів, терас, балконів, дахів. Процес їх виготовлення називали, як не дивно, «точити баляндраси», о от виготовлення цих стовпчиків займало дуже багато часу, тому майстри встигали всіх і все обговорити за цей час. Тому й згодом з’явився цей чудовий милозвучний фразеологізм.
Неймовірно милозвучне слово горнятко або ж горня, хоча частіше ми чуємо і кажемо саме перший варіант. Дивно те, що багато хто вважає це слово замінником слова чашка, але це не так. Горнятко – це невеличкий зручний горщик для супу, юшки, та й загалом для їжі, яке згодом розширило свій вплив. Це слово походить від праслов’янського gъr‌nъ (читається як горно).
Ще одне милозвучне слово – манівець. Спочатку я подумала, що це щось їстівне, бо по звучанню схоже на млинець, а, як виявилось, це пряма протилежність. Манівець – це непрямий обхідний шлях, тобто навпростець. Але воно вийшло за межі одного значення. Ось, наприклад, говорити манівцями –  це говорити натяками, не прямо; іти манівцями або збитися на манівці – це неправильно діяти, зійти з правильної дороги.
Тож бажаємо вам не ходити манівцями, а вивчати вишукану українську мову, яка покаже вам правильний шлях :)
Авторка Уляна Глевацька, студентка факультету журналістики Університету Грінченка

112
24-10-02 06:10
🌸Сьогодні за новим календарем святкують  Успіння Пресвятої Богородиці — свято, яке присвячене вшануванню матері Сина Божого Діви Марії та її переходу до Небесного Царства.
💭 В народі цей день часто називають Перша Пречиста.
Це свято нагадує про сумну подію смерті, але водночас є радісним, оскільки відзначає перехід Марії до вічного життя.
Що означає свято Успіння Пресвятої Богородиці? Це є часом поклоніння, спільної молитви та віри в вічне життя після смерті.
Саме слово "успіння" означає сон.
💫
Віряни пояснюють сенс свята тим, що не існує кінцевої смерті, а тому її не потрібно боятися. Тобто на Землі життя існує у фізичному тілі, але також воно продовжується і після цього.
В давнину дівчата часто промовляли: "Прийшла Перша Пречиста — дівка стає речиста". Тобто вже закінчувалася важка праця і можна відпочити. Родини з незаміжніми дівчатами на виданні вже починали готуватися до майбутнього сезону весіль👰
Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
52
24-08-15 07:08

Обряд вінчання проводили одночасно із весільним процесом, або ж заздалегідь. Для вінчального обряду батьківський дозвіл теж був необхідною складовою.
Щоб молодих не зурочили, наречена могла покласти собі в кишеню макове насіння або якийсь металевий предмет (ножиці, ніж або ключ). Також у шви одягу встромляли шпильки, голки, у взуття клали горобину, вдягали бурштинові намиста і прикраси.
На Правобережній Україні окрім вінчання існував і обряд церковних оповідей. За три тижні до проведення шлюбної церемонії, священик в церкві оголошував про намір та згоду молодих одружитись усій громаді міста чи села. Це надавало події офіційного статусу і давало змогу виявити парафіянам своє ставлення до молодих і до їхнього майбутнього союзу.
Після обряду вінчання молоді приїжджали до будинку нареченої, де їх чекали батьки, які підносили їм хліб-сіль. Зазвичай одночасно з цим, посаг нареченої відвозили в будинок нареченого (скриня, де зберігались речі, які наречена збирала з дитинства: одяг, різні прикраси, рушники). Посаг не дозволялося бачити нікому, окрім самої нареченої. В момент перевезення посагу і самих молодят до будинку, їх супроводжував «весільний поїзд» у супроводі бояр та дружок. Перевезення супроводжувалось також кількома зупинками («переймами») та викупом нареченої.
Провідну роль у всій весільній обрядовості відігравали і хресні батьки.

69
24-08-13 11:55
А зараз розглянемо детальніше, які саме обов’язки виконує на весіллі староста.
Він починає свою місію ще із заручин. На заручинах староста прохає батьків молодої віддати дівчину. Коли батьки молодої дають згоду на весілля, староста брав накритий рушником хліб, клав на нього руку дівчини, а зверху руку хлопця і перев’язував їх рушником. А потім наречена перев’язувала старостів рушником, а всі присутні отримували від неї подарунки.
Наступним елементом весільної драми є похід до нареченого. Прийшовши до дверей, гості співали, а там вже їх чекав староста молодого, в обов’язки якого входило певний час стримувати посланців і не пускати їх до хати. Посланцям доводилось відвідати горілочки. І після такого алкогольного отступного пускали гостей усередину
Староста був відповідальний і за коровай, про це поговоримо окремо
У день весілля староста зранку приїжджає до нареченого додому, перед тим як він буде просити благословення у батьків. Староста звертається до батьків з такими словами: «Став ваш син перед вами, як свіча перед образами, просить благословення і от отця, і от матері, і от братців, і от сестер, щоб простили, благословили і на свій хліб вирадили...». Батьки в такому разі відповідають: «Най бог благословить». Тоді з хлібом сідають в кімнаті батьки, дідусь з бабусею, хрещені батьки, родичі. Наречений їм кланяється і просить в кожного благословення.
Під час викупу нареченої староста торгується разом із дружбами.
Коли викуп завершено, молоді з дружбами та дружками, з родиною заходять додому до нареченої просити благословення. Староста знову звертається до батьків зі словами: «Стали ваші діти перед вами, як свіча перед образами, просять благословення і от отця, і от матері, і от братців, і от сестер, щоб простили, благословили і на свій хліб вирадили...». Батьки відповідають: «Най бог благословить», сідають в кімнаті. Наречені їм кланяються і просять в кожного благословення.
Але це ми вже забігли наперед, тож чекайте нових дописів
71
24-08-12 11:10

Невід’ємною складовою весільного обряду була традиція прощання із вільним, незаміжнім життям.
Особливо вирізнявся обряд проведення дівич-вечору. Подружки нареченої плели для неї весільний вінок – гільце вишень, сосен, черешні, яке обплітали тістом і оздоблювали калиною та різнокольоровими стрічками.
Після закінчення дівич-вечору, наречена відламувала і  роздавала своїм подругам гілочки від весільного вінка.
Пізніше такі гільці робили вже на самому весіллі і роздавали незаміжним дівчатам. Ця традиція і донині зберігається у різних регіонах країни
На вечорі у нареченого замість весільного вінка виготовляли шаблю, яку також яскраво прикрашали або ж весільне знамено - прапор.
Коли у молодих закінчувався традиційний вечір прощання зі свободою, батьки влаштовували «посад» молодих в хатах і благословляли їх на спільне щасливе життя.

Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
77
24-08-11 13:05

А серпень пахне хлібом
Добігає кінця збір врожаю і закінчується літо.
Кожний рік в Україні в цей час святкують особливий період - "Спасівка" та "Обжинки".
А про самі жнива шукайте інформацію через пошук, або переходьте за посиланнями
https://t.me/sviato_ua/695
https://t.me/sviato_ua/697
https://t.me/sviato_ua/698

Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
137
24-08-05 10:54
Історія українського народу: Залізний вік на території України
Залізний вік починається з І тис. до н.е. Це історичний період, який характеризується поширенням виробів із заліза. Останній період давньої історії.
За часів залізного віку з’являються перші народи на території України, про які залишилися писемні згадки.
🔸Залізо на українську землю принесли КІММЕРІЙЦІ - давній кочовий народ. Їх кочові племена були скотарями. Вони також мали власні кузні, тож процвітала професія коваля. Саме кіммерійці оседлали коней, з'явилась кінна армія.
🔸У 8 ст. до н.е. зі сходу почали рухатися СКІФИ, які також були вправними воїнами. КІММЕРІЙЦІ, залишилися на теренах України, ужилися со Скіфами.
🔸У 3 ст. до н.е. і до 3 ст. н.е. на землю прийшли сарматські племена. САРМАТИ були не мирним народом, бо товаришувати зі Скіфами вони не хотіли.
🔸 Вже в 3 ст.н.е. на терени України прийшли ГОТИ - нова воєнна миць, які тривалий час до того були у Німеччині. Вони витіснили Сарматів на Схід
Зображення до поточного посту у каналі "Motanka UA 💛💙 Українські свята, традиції, культура 🇺🇦" - @sviato_ua
155
24-08-02 13:44