Повідомлення telegram каналу - @sofadream

Логотип телеграм спільноти - Канапа 2024-07-14

Канапа

Кількість підписників:
2048
Фото:
1080 
Відео:
212 
Посилання:
61 
Категорія:
Пізнавальне
Опис:
Канапа це місце, де ти можеш лампово відпочити від важкої буденності. Цікавий канал для цікавих людей.

Канал Канапа - @sofadream - №1499

Бульбівська мазепинка
Наш Петрик, дякувати Богові, вже виріс з чергової мазепинки. Стали вибирати нову, і дуже йому захотілося таку як на світлині за червень 1941 року, в одного козака УПА «Поліська Січ» (на світлині верхнє історичне фото). Мазепинка дійсно цікава тому, що явно відрізняється навіть від мазепинок його колег на фото.
Звернувся я до професійних реконструкторів, щоб глянули чи можна таку ж змайструвати. На жаль, дехто просто відмовився бо не хочуть морочитися з тим, а ще дехто почав мене завіряти, що то «не мазепинка», і взагалі «то фігня».
Так от, це дійсно не є ортодоксальними мазепинками, які шили на Галичині. Адже пошита вона на Поліссі, яке в часи окупації цієї території Другою Річчю Посполитою (1921-1939рр), знаходилось в повній ізоляції, навіть від окупованої цим же державним утворенням Галичини. Тобто, між окупованими поляками Західноукраїнськими землями, проходив внутрішній кордон, через який не можна було провозити з Галичини на Волинь і Полісся, навіть газети і літературу які легально друкувались у Львові і вільно розповсюджувались на Галичині.
Тому коли Тарас Бульба-Боровець, чи його колеги по «УНВ», їхали до Львова і везли звідти літературу (наприклад «Холодний Яр» Горліс-Горського чи «Проти червоних окупантів» Гальчевського) – то це могло польськими окупантами на Поліссі прирівнятись до «антидержавної» діяльності. З рештою така просвітницька діяльність Боровця призвела до того, що польські фашисти Пілсудського, кинули Боровця в концтабір Береза Картузька (це до речі був перший концтабір на цих землях, який перевершив своєю антилюдяністю навіть багато пізніше збудованих нацистських концтаборів.).
Звісно, коли в 1939 році польських окупантів на українському Поліссі змінили московсько-більшовицькі окупанти які захопили ці землі в союзі з Гітлером – то репресії проти українського свідомого люду лише збільшились. Московські окупанти не стали тут будувати нових концтаборів, а просто, вивозили політично активних українців-поліщуків на Соловки. А тим кому не пощастило – страчували прямо в підвалах місцевих райвідділів НКВС. При цьому чи не найбільше дісталось членам Комуністичної партії Західної України (КПЗУ). Адже члени КПЗУ хоч і розділяли соціально-економічний устрій такий як і московські більшовики – проте по суті залишалися національно-свідомими українцями, та ще й загартованими в тих же польських Березах Картузьких, відстоюючи соціально-національну справедливість. Тому КПЗУшників московські «визволителі» нищили по-тихому, але нещадно.
Історичні світлини на фотоколажі, датуються кінцем червня 1941 року, і зроблені вони в містечку Березне Рівненщини на Поліссі. Хлопці в радянських одностроях і пілотках – це нещодавні рекрути «рабочє-крєстьянской» армії більшовиків, які масово тікали зі сталінського війська, повертались до рідних місць і записувались в українські повстанчі групи. А ті, що в мазепинках – це взагалі унікальні особистості. Уявіть, Полісся яке двадцять років перебувало під жорстким тоталітарно-жандармським контролем різних окупантів, в перші дні «безвладдя», не лише масово почало формувати збройні національні загони, але й вийшло на демонстрації у головних уборах близьких по формі до мазепинки! Так, до класичної мазепинки там далеко. Не має ні чітких стандартів, ні «восьмиклинки» з верху. Більше того, їх шили з темно-синіх галіфе НКВСників, і вставляли жовтий кант, щоб надати «жовто-синього» національного забарвлення. За іншою версією - вони були чорними або темно-зеленими, з червоними кантами.
І скажіть, що це «фігня», і воно не є тим унікальним явищем, яке має бути досліджено, розкрито і збережено?!
Тому ми з Петрусем взяли, і змайстрували мазепинку «Поліської Січі». Поки що з картону, покрасили темно-синьою гуашшю і обклеїли кольоровим папером жовті канти та тризуб. Маємо надію заагітувати когось з майстрів, щоб по цьому макету пошили Петрусю на весну подібну, дійсно унікальну, мазепинку.
З допису Миколи Ляховича на фейсбуці за 6 грудня 2015 року (зі скороченнями).
214
24-11-03 10:54