Джерело
Королівська Правиця | Теорія анакіклозиса (циклічність політичних режимів)У давньогрецького ...
532 Охват/переглядів
2025-06-19 05:51
Повідомлення №882
Теорія анакіклозиса (циклічність політичних режимів)У давньогрецького історика Полібія була досить цікава, хоча і дещо схематична теорія історичного розвитку. Живучи у XXI сторіччі ми маємо вже більше даних для аналізу, але його думки заслуговують зайняти своє місце у скарбниці ідей.Після великих катастроф, які знищують людство та його знання, вижилі люди об’єднуються, і серед них вирізняються найсильніші та найвідважніші. Так природним шляхом виникає монархія — влада найсильнішого. З часом у суспільстві формується поняття справедливості, і якщо правитель діє мудро й чесно, його підтримують. Така влада перетворюється на базилію — законну монархію, що керується розумом і турботою про спільне благо.Проте нащадки мудрих правителів часто виявляються негідними, стають розбещеними, жорстокими, живуть у розкошах і нехтують добром народу. Так базилія перероджується в тиранію. Тирани викликають спротив, який очолюють найшляхетніші громадяни. Вони скидають тирана, і народ довіряє їм владу — так виникає аристократія.Спочатку аристократи правлять справедливо й розумно, але їхні нащадки, вирощені в розкошах і владі, втрачають гідність і відданість спільному благу. Влада перетворюється на олігархію — правління кількох заради власної вигоди. Народ знову повстає, відкидає олігархів і бере владу у свої руки — так виникає демократія.Поки ще живі ті, хто пам’ятає несправедливість попередніх режимів, демократія тримається. Але нові покоління звикають до свободи, починають зловживати нею, особливо багатії, які заради впливу починають підкуповувати народ. Так демократія вироджується в охлократію — владу натовпу. Маса починає жити за рахунок інших, піддається демагогам, а країна занурюється в хаос.Урешті, виснажене безладом суспільство знову підкоряється одному сильному лідерові — коло замкнулося, і все починається спочатку. @pravytsa