Джерело
НТБ ВНТУ | 💠VI Академічна асамблея ВНТУ. Штучний інтелект в освітньому процесі ...
263 Охват/переглядів
2025-05-23 11:39
Повідомлення №1326
💠VI Академічна асамблея ВНТУ. Штучний інтелект в освітньому процесі та наукових дослідженнях у ЗВО: від теорії до практики➖➖➖➖➖➖➖➖➖🔹Вища освіта має ефективно, і, як ніколи раніше, швидко адаптуватися до нових викликів, спричинених розвитком інформаційних технологій. Поява генеративних систем штучного інтелекту (ГШІ) й блискавичне розширення кола їх користувачів – один із таких викликів. Незалежно від нашого бачення і бажання, ГШІ вже суттєво змінює ландшафт сучасної освіти. Його використання в освітньому процесі ЗВО стало реальністю, випереджаючи унормування процесу, його педагогічне осмислення та методологічне і методичне забезпечення.🔹20 травня 2025 року у Вінницькому національному технічному університеті відбулася VI Академічна асамблея — науково-методична подія, що з 2018 року об’єднує викладачів, дослідників та управлінців навколо актуальних викликів вищої освіти. Цьогоріч вона була присвячена практичним аспектам застосування ГШІ в освітньому та науковому процесах. Програма заходу передбачала доповіді та воркшопи, але всі спікери фокусувалися на тому, що сьогодні має безпосереднє значення для роботи викладача: реальні можливості й ризики, сценарії впровадження, запобігання зловживанням і збереження академічної доброчесності.🔹Традиційно урочисто відкрив роботу асамблеї ректор ВНТУ професор Віктор БІЛІЧЕНКО.🔹У своєму вітальному слові ректор зазначив: «Минулого року ми зробили серйозний акцент на концептуальних, етичних, правових засадах використання ГШІ в освітньому середовищі. Це обговорення мало продовження в оновленні університетських документів, зокрема ми оновили Положення про академічну доброчесність, додавши норми відповідального використання ГШІ. Отож, Асамблея має не лише дорадчий, а й практичний характер. Сьогодні ми робимо наступний логічний крок — зосереджуємо увагу на практиці, на застосуванні ШІ як інструменту, який може підтримати викладача, студента й дослідника…. Штучний інтелект змінює освіту. Але я переконаний, що саме ми – університетська спільнота – визначаємо, як вона змінюється. Чи допомагають ці зміни зростати нашим студентам? Чи сприяють вони розвитку їхнього професійного та особистісного потенціалу? Ці питання мають залишатися для нас ключовими. Тож бажаю всім нам змістовної, корисної розмови. І нехай вона продовжиться в нашій викладацькій практиці та дослідженнях».🔹Модерувала захід його співорганізаторка, завідувачка сектору розвитку практик академічної доброчесності, доцентка кафедри філософії та гуманітарних наук Оксана ЗАЛЮБІВСЬКА.🔹Євген ПАЛАМАРЧУК, професор, директор Центру диджиталізації освітнього процесу ВНТУ, та Олена КОВАЛЕНКО, доцентка кафедри програмного забезпечення у своїй доповіді «Методи і практика застосування штучного інтелекту в електронних навчальних системах» загострили увагу на ключовій проблемі, яка потребує розв’язання. Євген ПАЛАМАРЧУК визначив її так: «Ми маємо адаптуватися до того, що штучний інтелект буде нас оточувати всюди. В навчальному процесі у нас виникли проблеми: здобувачі активно використовують ГШІ, а ми намагаємося вчити їх по-старому. На порядку денному такі питання, як заучування навчального матеріалу, контроль розуміння понять і технологій, тестування, традиційні письмові роботи, починаючи від есе, розрахункових задач і завершуючи курсовими і дипломними проєктами. За умови миттєвого виконання цих завдань штучним інтелектом, який використовують студенти, постає питання: «Що ми контролюємо, перевіряємо? Інформаційний спам? Заборонити використання ШІ не можна, як і повсюдне безконтрольне його використання. Шукати творчі рішення треба між цими полюсами».