Повідомлення telegram каналу - @ngo_uncg

Логотип телеграм спільноти - UNCG🐜 новини 2024-07-14

UNCG🐜 новини

Кількість підписників:
569
Фото:
119 
Відео:
 
Посилання:
1060 
Категорія:
Природа
Опис:
Громадська організація "Українська природоохоронна група" Лідери за площею створених в Україні об’єктів ПЗФ: 75% заповідних площ, створених у державі за останні 10 років, відбулися завдяки нашій Групі. Більше про нас: https://uncg.org.ua/

Канал UNCG🐜 новини - @ngo_uncg - №1153

​​Літо – пора ягід 🍒 Вони не лише смачні, але й корисні! Кожен вид має свої унікальні властивості.
Для українців ягоди – це частина культури, у тому числі нематеріальної.
У кожній сім’ї є власні традиції збору, вживання, переробки та заготівлі. І народжуються традиції нові: властивості ягід дозволяють експериментувати зі смаками. Як збирати та зберігати ягоди, розповідає геоботанік Української природоохоронної групи Сергій Панченко.
P.S. Раптом якийсь плід ми незаслужено з точки зору ботаніки віднесли до ягід ─ дуже не критикуйте, бо ягоди ─ це не стільки про ботаніку, а більше про культуру. В Україні багаті традиції їх заготівлі та споживання. Орнітологи в чомусь нас теж підтримають, бо є ціла група птахів, що споживають дрібні соковиті плоди.
Збір ягід – справжній ритуал. Коли збираєте ягоди, не забувайте про відповідну тару: кошик, дерев’яний короб, контейнери з отворами. Це допоможе повітрю циркулювати, а ягодам – зберегти форму. Пам’ятайте й про правила зберігання: свіжі ягоди краще вживати й перероблювати протягом кількох днів, щоб вони не втратили свої корисні властивості. Мийте ягоди безпосередньо перед вживанням. Якщо зробити це перед зберіганням, термін зберігання скоротиться.
На Поліссі вже зібрали чорницю і розпочинається сезон брусниці, на черзі журавлина. Для поліщуків ягоди важливий ресурс - джерело вітамінів та народний лікарський засіб. Брусниця та журавлина добре зберігаються до весни. Якщо брусницю заливають водою й таким чином квасять, то журавлина просто зберігається в моху у коморі чи навіть під ліжком традиційної хати. Залиті водою товчені ягоди - оригінальний напій. Зростає журавлина на сфагнових безлісих болотах, а навколо них трапляються брусничники.
В лісостепових заплавних лісах саме сезон на сизу ожину. Якщо натрапити на її сланкі пагони, то жменьку ягід точно назбираєте. Навідуйтеся регулярно і будете мати не багато, але стабільно до початку вересня. А якщо знати гарні місця, то можна назбирати й на баночку варення чи навіть на наливку. На півдні саме час полуниць ─ степової суниці. Приквіткові листочки щільно облягають плід, та на них не зважайте. Жменя ягід ─ незабутній делікатес з багатим смаком та незрівнянним ароматом. Цьогоріч ягоди полуниці рідкість через спеку ─ надибати на них можна десь на низинці чи в затінку.
Природні оселища нам дарують багато смачних і корисних плодів. Та найбільш вони корисні диким мешканцям, особливо взимку. Жостер, крушина, омела, свидина споживаються птахами і людям не годяться в їжу, навіть злегка отруйні. Ту ж бузину чорну краше споживати після термічної обробки, додаючи до компоту з яблук, чи у варення. А можна й у начинку до вареників ─ бузиняників. Почервоніє скоро й горобина, але набуде приємного смаку з першими морозцями.
Калину у вересні-жовтні традиційно зривали з китицями, так і підвішували пучечком. Раптом хто захворіє - перші ліки. А ще з калиною смачні пироги, кисіль.
272
24-08-02 07:02