Уперше на Луганщині компенсацію із обласного бюджету на житлові кредити зможуть одержати звільнені з полону, а також ветерани, багатодітні родини та ВПО з окупованих у 2014 році територійПідписав розпорядження № 260 від 21 жовтня 2025 року «Про затвердження Обласної цільової програми житлового кредитування внутрішньо переміщених осіб Луганської області та членів їх сімей на 2025-2026 роки».Підтримка колишніх військовополонених – передусім. Крім того, я вже багато разів наголошував, що протягом останніх 11 років переселенці із захоплених у 2014 році територій Луганщини не можуть скористатися програмами, запровадженими військовими адміністраціями населених пунктів регіону. Втім, цьогоріч нам, завдяки новій обласній програмі, вдалося вперше охопити оздоровчою кампанією дітей, батьки яких мають реєстрацію у Луганському, Алчевському, Довжанському, Ровеньківському районах. Тепер намагатимемося допомогти із придбанням житла.Орієнтовно програма має запрацювати із 3 листопада. До цього має завершитися громадське обговорення відповідного проєкту реалізації коштів. Крім того, необхідні погодження територіальних підрозділів Міністерства юстиції та Держаудитслужби.Загальний обсяг коштів з обласного бюджету, що передбачається залучити для виконання програми – 850000,00 тис. грн.Кредит надаватиметься на строк до 10 років. Гранична сума кредиту не може перевищувати суму 3 000 тис. грн. Позичальникам надається додаткова пільга щодо погашення основної суми зобов’язань за кредитом за рахунок коштів обласного бюджету у розмірі 50 %, 75 % та 99,5 %. На останню можуть розраховувати виключно звільнені з полону.Тож, Програмою можуть скористатися особи ВПО з Луганської області:- щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії рф (у разі звільнення з полону);- ветерани/ветеранки, які отримали інвалідність внаслідок війни, визначені пунктами 11-16 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які на день подання заяви для отримання кредиту зареєстровані на території територіальних громад Луганського, Алчевського, Довжанського, Ровеньківського районів Луганської області;- багатодітні сім’ї, які мають трьох і більше дітей до 18 років, які на день подання заяви для отримання кредиту зареєстровані на території територіальних громад Луганського, Алчевського, Довжанського, Ровеньківського районів Луганської області;- які на день подання заяви для отримання кредиту зареєстровані на території територіальних громад Луганського, Алчевського, Довжанського, Ровеньківського районів Луганської області.📌Із Порядком використання коштів обласного бюджету для надання пільгового довгострокового кредиту внутрішньо переміщеним особам Луганської області на придбання житла можна ознайомитися за посиланням.
Меморіал загиблим прикордонникам 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса створили на Алеї Захисників Луганщини у м. ДніпроЦей масштабний проєкт вдалось реалізувати завдяки допомозі Благодійних фондів «Сучасна Україна» та імені Гетьмана Виговського, а також підтримці Дніпровської міської ради й чисельних волонтерів.Урочисту церемонію відкрив Голова Державної прикордонної служби України генерал-лейтенант Сергій Дейнеко, сам колишній начальник Луганського прикордонного загону.«Цей меморіал символізує героїзм бійців 3 прикордонного загону, які у 2014 році дали гідну відсіч ворогу і сьогодні продовжують боротьбу, постійно вдосконалюючи свої навички та зміцнюючи вогневу міць», - зазначив він та подякував усім, хто був дотичний до створення меморіалу.
За значний внесок та допомогу в будівництві меморіалу нагороджено волонтерів благодійного фонду Сучасна Україна: відзнакою «За службу державі» - Максима Скловенка, медаллю «За співпрацю» - Володимира Федорука.Подяку від прикордонників отримали директор благодійного фонду «Сучасна Україна» Володимир Гавриш та Дніпровська міська рада.До учасників заходу звернувся перший заступник голови Луганської облдержадміністрації Олексій Смирнов: «Ми дуже радіємо, що нашу ініціативу щодо увічнення героїзму Захисників Луганщини підтримали наші прикордонники, які двічі першими зустрічали ворога. На жаль, почесні відзнаки «Захиснику Луганщини» отримують сьогодні не самі бійці 3-го прикордонного загону, а їх близькі. Втрата кращих синів Луганщини – це наш спільний біль. І ця відзнака — символ вдячності за їхню мужність та самопожертву заради миру і безпеки нашої країни», - зазначив він та вручив знак пошани «Захисник Луганщини» родинам полеглих Героїв: підполковника Валерія Солдатенка, старшого майстер-сержанта Анатолія Артеменка, штаб-сержанта Вадима Тертичного, старших сержантів Євгенія Зінченка та Віктора Кошеля, сержанта Романа Ступака.Усі разом присутні вшанували пам’ять загиблих побратимів хвилиною мовчання та відслужили молебень, який провели Владика Богдан Манишин та військовий капелан Мар’ян Топорович.В рамках всеукраїнського проєкту «Військова ікона», прикордонникам бригади наступу «Помста» та Головного відділу безпілотних авіаційних систем «Фенікс» виготовлені бригадні ікони «Святої Ольги» і «Пророка Іллі», які вручили керівник проєкту Євгеній Ніколайчук та представники фонду «Антонія і Феодосія Печерських» Рашад Тангієв і Юрій Токарєв.Також з нагоди 33-ї річниці створення 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса відбулось спецпогашення марки, випущеної «Укрпоштою» до цієї дати.Прикордонники вшанували матерів, що втратили синів, дружин, котрі залишилися без чоловіків та дітей, які через цю жорстоку війну залишилися без татусів. Окремі слова вдячності висловили матері полеглого побратима – Ларисі Солдатенко, яка в 2025 році надала фінансову підтримку прикордонному загону в розмірі 3,5 млн грн. За ці кошті закуплені FPV-дрони, засоби радіоелектронної боротьби, які зберегли багато життів наших воїнів.
Досвід відновлення та створення виробництв у «Діалозі з бізнесом» розглянули на прикладі двох релокованих підприємств із ЛисичанськаСьогодні, 16 жовтня, заступниця голови Луганської обласної державної адміністрації Наталія Романенко провела онлайн-зустріч з представниками бізнесу регіону на тему «Підприємці Луганщини: досвід відновлення та створення виробництв».Вона запевнила, що підприємці області здатні формувати нові точки зростання: створювати робочі місця, нарощувати експортний потенціал, впроваджувати сучасні технології та залучати інвестиції.«Наше завдання під час таких заходів – поділитися досвідом, знайти спільні ідеї, які допоможуть бізнесу ставати сильнішим», – зазначила Наталія Романенко.
Основний акцент заходу був зроблений на демонстрації успішних прикладів релокованих підприємств з Луганської області. Йшлося про їхній шлях від моменту започаткування до релокації, про виклики та труднощі, з якими їм довелося стикнутися, та про успіхи.Це, зокрема, ФОП Косілкина Марія Вікторівна – релокація з м. Лисичанськ до м. Дніпро. Підприємство спеціалізується на пошитті різноманітного одягу. А також ФОП Панаіт Тетяна Сергіївна – релокація з м. Лисичанськ до Полтавської області. Підприємство спеціалізується на виробництві постільної білизни.📌Із презентаціями та відеообзором підприємств можна ознайомитись за посиланням.
Національний діалог щодо молодіжної політики стійкості об’єднав представників влади та молодіЗаступниця голови Луганської обласної державної адміністрації Катерина Безгинська долучилася до діалогової зустрічі «Молодіжна політика стійкості», що відбулася 25-26 вересня в Українському домі в Києві.У заході взяли участь представники центральних органів влади, обласних адміністрацій, Всеукраїнського молодіжного центру, Українського молодіжного фонду, а також активна молодь із різних регіонів України.Під час дискусій обговорювалися ключові напрями нової державної молодіжної політики.Крім того, презентовано програму «Молодь України: покоління стійкості 2030», а також інструменти її реалізації – «ВідНова:UA», «Молодіжний працівник», «МІСТ». Окрему увагу приділено напрацюванню пропозицій від військових адміністрацій.Катерина Безгинська підкреслила важливість залучення молоді Луганщини до формування політики на національному рівні: «Сьогодні молодь потребує не лише підтримки, а й реальних можливостей впливати на рішення. Для нас важливо, щоб голос Луганщини звучав у всеукраїнському молодіжному середовищі, адже саме молоді люди є носіями стійкості та відновлення нашої області». Зустріч завершилася спільним обговоренням пропозицій та відвідуванням виставки світлин Олександра Глядєлова «І побачив я».
Безпека, стійкість критичної інфраструктури, підтримка оборони та відновлення – стратегічні завдання, визначені громадам Конгресом місцевих та регіональних влад при Президентові УкраїниКонгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України, дійсно синхронізує порядок денний державних органів влади та громад. Обговорили надважливі для Луганщини питання: бюджет на наступний рік, підтримку звільнених із полону, розвиток економіки громад, співпрацю з європейськими партнерами за цим напрямом. Дякую Президенту України за можливість відверто обговорювати проблеми області на державному рівні та отримувати відповіді щодо їх вирішення.Участь у заході взяли понад 300 очільників громад з усіх областей нашої країни, міністри, народні депутати, а також Президент Європейської ради Антоніу Кошта й міністр закордонних справ Швеції Марія Малмер Стенергард.Зміцнювати наявні союзи та будувати нові закликав учасників форуму Голова Офісу Президента Андрій Єрмак: «Мир через силу – це робити росію слабкою, а Україну – сильною!»
Тож ключові пріоритети на наступний рік: безпека і оборона. У фокусі уваги держави – підтримка прифронтових громад та ВПО, зокрема вирішення житлових проблем переселенців. Також були обговорені механізми захисту критичної інфраструктури.Серед стратегічних завдань для влади – інтеграція ветеранів у економічне й соціальне життя: розвиток ветеранських бізнесів, створення робочих місць для ветеранів. Громади мають позитивно конкурувати у створенні таких можливостей.Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук закцентувала увагу керівників територій на питаннях реабілітації та реінтеграції у суспільство ветеранів та звільнених з полону, як військових, так і цивільних: «З початку війни ми повернули до України 7000 оборонців. Половина з них не мають, куди їхати – це військові з Луганщини та Донеччини».
Крім того, учасники заходу підбили підсумки вже реалізованих ініціатив минулих засідань й озвучили пропозиції для опрацювання.Сьогодні наші міжнародні партнери переконались у спільній, міцній й консолідованій позиції центральної влади, регіонів та громад.
Прапор став символом надії: на вільну Україну, відновлення справедливості, повернення сотень тисяч ВПО на ЛуганщинуДо Дня Державного Прапора України луганчани разом із усією Україною здійняли у небо свій синьо-жовтий.Багато років над українським Луганськом та Луганщиною здіймали наш стяг як традицію.Але окупація міста та частини області у 2014 році змусили, аби з центральних площ та офіційних подій наш синьо-жовтий рушив у свій власний шлях - в руках та серці кожного українця. Церемонія миттєво перетворилась на акт громадянської відповідальності та мужності. Прапор підкреслив свій символізм та став синонімом слів: боротьба, воля, незламність.Пам’ятним і водночас болючим є й те, що в синьо-жовтий стяг загортають тих, хто віддав своє життя за свободу та незалежність нашої держави.Розпочали сьогоднішній захід зі вшанування хвилиною мовчання всіх загиблих Захисників і Захисниць у російсько-українській війні.Разом із Захисницею - Анжелікою Завгородньою, заступницею начальника організаційно-аналітичного відділу Управління ГУ НП в Луганській області, взяли участь в урочистій церемонії підняття Державного Прапора України. Прапор став символом надії: на вільну Україну, відновлення справедливості, повернення сотень тисяч ВПО на Луганщину. Синьо-жовті кольори для нас із вами це – кольори віри, болю і надії. Але ми маємо не здаватися, не опускати рук, працювати та довіряти нашим Силам оборони. Поки вони роблять свою справу на фронті, ми маємо бути для них міцним тилом.З нагоди державного свята вручив обласні відзнаки людям, які своєю службою та щоденною працею зміцнюють країну та наближають Перемогу. Зокрема, Знаком Пошани «Захиснику Луганщини» відзначено двох працівників ГУ НП в Луганській області, які і наразі здійснюють заходи безпеки під ворожими обстрілами. 12 осіб, серед яких журналісти, державні службовці та представники громадськості, нагороджено Почесними грамотами та Листами подяки ОДА.
Представники Луганщини доєдналися до VIII Міжнародного ветеранського форуму22 серпня у Києві відбувся VIII Міжнародний ветеранський форум «Україна. Ветерани. Безпека». Офіційну частину розпочав вітальним виступом Президент України Володимир Зеленський.Глава держави доручив Уряду затвердити Національну стратегію ветеранської політики та Стратегію формування системи переходу від військової служби до цивільного життя.Володимир Зеленський зазначив: «Вже традиція, мені здається, дуже важлива, що напередодні нашого свята незалежності України ми вшановуємо наших ветеранів – наших воїнів, українців і українок, які зробили й роблять усе, щоб зберегти нашу українську незалежність. І так само, як фактом нашої історії став героїчний український захист, фактом історії має стати й обов’язково стане українська перемога. І це має бути збереження нашої повноцінної державної незалежності, всієї нашої держави та справжньої нашої єдності, досягнутої в цей час, час єдності українського народу – збереження всього цього для всіх наших наступних поколінь українців».
У заході взяли участь заступниця голови Луганської обласної державної адміністрації Катерина Безгинська та начальниця управління з питань ветеранської політики ОДА Олеся Грановська.Форум об’єднав ветеранів і ветеранок, представників Уряду, Парламенту, місцевих органів влади, міжнародних партнерів та громадських організацій. У центрі уваги – роль ветеранів у розбудові нової архітектури безпеки держави.Учасники говорили про силу ветеранів і ветеранок обороняти державу – як на передовій, так і у тилу, трансформувати суспільство через освіту, волонтерство та підприємництво, відновлювати економіку і громади, а також формувати міжнародний імідж України.Програма форуму включала виступи Героя України полковника Леоніда Ходи, Міністра оборони України Дениса Шмигаля, Міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової, Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, представників, міжнародних партнерів та ветеранської спільноти.У межах дискусійних панелей учасники обговорили питання оборони майбутнього, повернення ветеранів до мирного життя та їхню роль у розвитку економіки й суспільства.Форум став важливою платформою для обміну досвідом і вироблення рішень, спрямованих на підтримку захисників і захисниць України, а також на зміцнення державної політики у сфері ветеранських справ.
Три ДБСТ з Луганщини отримали від держави нові будинки у ОдесіВідвідав дитячі будинки сімейного типу з Луганщини, яким за державною програмою придбано житло у м. Одеса.Три прийомні родини: Марини та Євгена Понедільченків, Юлії та Віктора Білецьких, Наталії та Олега Алєшків – родом з Лисичанська. Наразі у кожній сім’ї виховується по 10 дітей.Марина, Юлія та Наталія – рідні сестри, батьки яких теж виховували дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Щоб не розривати родинні зв’язки у 2022 році, Луганська облдержадміністрація евакуювала усіх разом до Львівщини, а згодом до Одещини.За словами вихователів, вік дітей у родинах - від чотирьох до 13 років: вони потребують особливої уваги та оздоровлення, тому й вирішили переїхати до Одещини.6 серпня відбулася урочиста передача ключів. Ці будинки стали новою сторінкою у житті родин, адже тепер у кожної дитини є свій простір для навчання, відпочинку та розвитку.У ДБСТ Понедільченко виховуються: шестеро рідних сестер Дзюба та троє рідних братів і сестер Овчаренко. Разом вони пережили евакуацію, зміну місць проживання і зберегли найцінніше — можливість бути разом. ДБСТ Білецьких — родина, у якої було двоє своїх синів, прийняла двох братів Бугайових та чотирьох братів і сестер Зінов'євих.ДБСТ Алєшко — тут зростають троє рідних братів і сестер Кольцових, двоє братів Котових, а також брат і сестра Лага та рідні син і донька батьків-вихователів. Усі діти гарно вчаться, займаються спортом, беруть участь у культурних і шкільних подіях.Дякую Одеській міськраді за допомогу в облаштуванні одразу трьох ДБСТ. Лисичанській громаді - за турботу про своїх маленьких громадян. Ці родини - приклад того, як любов, доброта та самопожертва у буквальному сенсі передаються у спадок.Оглянув умови проживання, обговорив із родинами найближчі плани та потреби. Малечу порадував подарунками та ласощами, а Лисичанська МВА забезпечила родини продуктами харчування, наборами постільної білизни, канцелярією до школи та одягом.Окремо було відзначено діяльність БФ Нова Юкрейн, БФ «Україна на долонях» та БФ «Возз'єднання» щодо підтримки родин з Луганщини.
11 команд зібрав футбольний турнір «Луганщина Нескорена». Перемогли представники ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областяхУ серці України – місті Київ – відбувся перший за роки повномасштабної війни футбольний турнір «Луганщина Нескорена».З вашої волі народилась назва турніру «Луганщина Нескорена». Нехай виграє сильніший, але усі, хто вийшов сьогодні на футбольне поле, – вже перемогли!. За головний приз змагались 11 команд: 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса; ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях;Луганської обласної прокуратури; ГУ ДСНС та ГУНП у Луганській області, Сіверськодонецького, Старобільського, Сватівського, Щастинського районів та дві команди ВПО Луганщини.У півфіналах «ВПО-1» зустрілися з ГУ ДСНС, а «ВПО-2» – з ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях.Із рахунком 6:1 команда Служби безпеки України виграла у «ВПО-2». «ВПО-1» із рятувальниками зіграли унічию. Тож другий учасник фіналу визначився після серії пенальті: із рахунком 3:2 ним стала команда «ВПО-1».Перемогу у турнірі із рахунком 2:1 вибороли футболісти Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях. Друге місце – в активі команди «ВПО-1». Почесне третє посіла також команда переселенців – «ВПО-2».Нагороди переможцям вручили разом із Генеральним секретарем Української асоціації футболу Ігорем Грищенком.Неймовірні емоції! Запеклий фінал! Дякую гравцям та організаторам за справжнє свято єдності та волі до Перемоги! Цей турнір стане регулярним. Упевнений, що ми проведемо його й на вільній Луганщині. Від УАФ отримав спеціальний приз – футболку збірної команди України з футболу.Кращим гравцем турніру став футболіст команди Служби безпеки, кращим воротарем – Ігор Слєсарєв з «ВПО-1», кращим нападником – Максим Винокуров з команди ДСНС, а кращим захисником – Сергій Наконечний з «ВПО-2».Головним арбітром змагань виступив Геннадій Сушко – виконавчий директор Луганської обласної асоціації футболу.Змагання відбувались у форматі 4+1 (чотири польових гравці та воротар). Кожна гра складалася з двох таймів по 10 хвилин. Грали на майданчиках зі штучним покриттям розміром 40х20 м.
Представників 89 переміщених бізнесів об’єднав регіональний форум «Луганщина в релокації – виклики та можливості» у КиєвіПонад 6000 релокованих бізнесів з Луганщини, багато з яких – двічі, це саме той приклад стійкості, про який говорить наш Президент. Проблеми відомі: повернення кредитів, бронювання працівників, питання логістики, отримання відшкодування за завдані війною збитки. Обласна влада не може вирішити їх самотужки, але ми точно можемо побудувати комунікацію з центральними органами влади щодо їх розв’язання.Але від бізнесу чекаємо конструктивних пропозицій. Зі свого боку, гарантую новий формат роботи обласної влади: вільний від бюрократії та орієнтований на проектний підхід.До дискусії долучився генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов. Він зазначив, що мають бути певні преференції, а також відсутні спеціальні кредитні програми. Але існує програма «Власна справа», в рамках якої підприємці можуть отримати грант до 16,5 млн грн на старт бізнесу, є проект «Промисловий Рамштайн» щодо надання обладнання від донорів у вигляді гуманітарної допомоги. Підприємці не тільки озвучили свої проблеми, а й запропонували представникам центральної влади варіанти їх розв’язання. 📌Більше про зустріч читайте тут.