Джерело
Леонід Нєвзлін | 11 березня 1990 року о 18:08 у залі Верховної Ради Литви зняли радянсь...
265 Охват/переглядів
2026-03-11 11:08
Повідомлення №1961
11 березня 1990 року о 18:08 у залі Верховної Ради Литви зняли радянський герб і підняли триколірний національний прапор. У цей момент стало зрозуміло — незворотне сталося. 11 березня 1990 року Верховна Рада Литви ухвалила Акт про відновлення незалежної Литовської держави. Литва стала першою союзною республікою, що відновила незалежність, і дала старт тому, що згодом назвуть «парадом суверенітетів». Сьогодні цьому рішенню 36 років.Акт, ухвалений того дня, не проголошував незалежність, а саме відновлював її. Позиція Литви завжди полягала в тому, що включення до складу СРСР у 1940 році було незаконною окупацією, а не добровільним входженням, і, отже, юридично держава не припиняла існування.Москва не визнала це рішення і запровадила економічну блокаду. У січні 1991 року радянські війська увійшли до Вільнюса і зайняли телевежу, загинули 14 людей. Це була стандартна відповідь імперії. Але історія була на боці Литви.Маленька країна, без армії, без ядерної зброї, без природних ресурсів у якомусь значущому обсязі — вона вийшла з імперії, пережила блокаду, пережила танки і увійшла до НАТО та ЄС. Зараз Литва — серед найпослідовніших прихильників України в Європі, країна, яка витрачає на оборону понад 5% ВВП і прямо говорить про російську загрозу. Добре знаючи, як важливо не здаватися у протистоянні з імперією.Зі святом, Литва! З днем відновлення незалежності!Підписатися: Леонід Нєвзлін