Повідомлення telegram каналу - @icukraine

Логотип телеграм спільноти - ICU — інвестиції, капітал, Україна 2024-07-14

ICU — інвестиції, капітал, Україна

Кількість підписників:
5054
Фото:
138 
Відео:
43 
Посилання:
820 
Категорія:
Економіка
Опис:
Придбати ОВДП: https://online.icu Facebook: https://www.facebook.com/ICUua Twitter: https://twitter.com/ICU_UA

Канал ICU — інвестиції, капітал, Україна - @icukraine - №958

​​🫤 Інфляція набирає обертів — що буде з цінами до кінця 2024 та у 2025 році? Розбір інфляційних трендів від керівника макроекономічних досліджень ICU Віталія Ваврищука ⬇️

📊 Споживчі ціни зросли на 1.5% місяць до місяця у вересні через значне підвищення цін на харчові продукти. Річна інфляція прискорилася до 8.6% порівняно із 7.5% у серпні.
🥫 Інфляція у вересні перевищила наші очікування, адже продукти харчування продовжили стрімко дорожчати. Ціни на них зросли на 8.5% р/р (рік до року) у вересні після того, як річні темпи зростання були близькими до нуля протягом березня-червня. Помітно зросла вартість більшості продуктів, найбільше – овочів (+56% р/р), молочних продуктів (+11-21% р/р), фруктів (+16% р/р) та хліба (+13% р/р).
🧮 Тарифи на комунальні послуги у вересні були на 18.7% вищі, ніж рік тому, але темп зростання практично не змінився із червня, коли уряд підняв тарифи на електроенергію на 64%. Зростання цін на переважну більшість інших груп товарів та послуг споживчого кошика в річному вимірі залишається майже незмінним останні кілька місяців, в тому числі й на групи товарів, де є велика частка імпорту.
🌻 Значне падіння врожаю зернових, олійних, овочів та фруктів через літню спеку стало ключовим двигуном інфляції в останні кілька місяців. Високі ціни на агротовари призводять до підвищення споживчих цін як на сирі, так і на оброблені продукти харчування. Вартість оброблених продуктів також дещо зростає під впливом вищої вартості електроенергії та вищих витрат на заробітні плати.
🔎 Проте одне із ключових спостережень останніх місяців полягає в тому, що темпи зростання цін на більшість інших груп товарів та послуг залишаються майже незмінними, зокрема цін на освіту, зв’язок, одяг та взуття, алкоголь та тютюн. Це, ймовірно, свідчить, що фундаментальний інфляційний тиск не змінився суттєво порівняно із попередніми місяцями, і після повного вичерпання ефекту низького цьогорічного врожаю, інфляція почне сповільнюватися.
📈 Із урахуванням даних за вересень, ми вважаємо, що наш поточний прогноз інфляції наприкінці року на рівні 7.8% буде перевищено. Водночас висока інфляція через поганий урожай закладає передумови для суттєвого сповільнення споживчих цін наступного року, якщо посуха знову не повториться. Тож із великою ймовірністю інфляція наприкінці 2025 року буде кращою за наш прогноз на рівні 8.0%.
🏦 Один із важливих наслідків свіжої статистики з інфляції в тому, що НБУ зберігатиме вичікувальну позицію наступні кілька місяців, щоб оцінити нову інформацію та ризики. Водночас ми не вважаємо, що прискорення споживчої інфляції через поганий врожай спонукатиме НБУ зробити монетарні умови жорсткішими.
4100
24-10-16 12:48