Джерело
Данило Гетманцев | У березні в Україні пройде чергова індексація пенсій.Як випливає з про...
41 700 Охват/переглядів
2025-02-10 15:32
Повідомлення №8769
💸У березні в Україні пройде чергова індексація пенсій.Як випливає з проекту бюджету Пенсійного фонду на 2025 рік, загальна сума його видатків визначена на рівні 908,2 млрд. грн., у тому числі на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, пенсійне забезпечення та на фінансування адміністративних витрат, пов’язаних із виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України – 821,2 млрд. грн.✔️Усього на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, буде спрямовано майже 528,3 млрд. грн.При цьому враховано проведення у 2025 році перерахунків пенсій / щомісячних страхових виплат у зв’язку проведенням з 1 березня 2025 року індексації пенсійних і соціальних виплат із застосуванням коефіцієнта 1,10, тобто збільшення на 10%.Багато це чи мало❓З одного боку, ураховуючи, що країна скоро вступить у четвертий рік повномасштабної війни, що усе, що ми заробляємо самі та збираємо у вигляді податків, спрямовується на фінансування потреб Сил безпеки та оборони, а немілітарні видатки забезпечуються завдяки допомозі міжнародних партнерів – це непогано.Але з іншого боку, +10%, на жаль, не покриває торішнє зростання споживчих цін, яке у грудні у річному вимірі склало 12,0% (і у перші місяці 2025 року, за прогнозами, ситуація залишатиметься складною). Тож і після проведеної наступного місяця індексації українські пенсіонери (якщо вивести за дужки окремі категорії одержувачів «спеціальних пенсій») залишатимуться одніми з найбідніших у Європі.✍🏼Неодноразово зазначав – такий стан справ спричинений не в останню чергу тим, що Україна спізнилась з проведенням повноцінної пенсійної реформи та запуском накопичувального її рівня років на двадцять. Якби це сталося у середині нульових, сьогодні ми вже мали б у «молодих» пенсіонерів виплати, які б складались з двох складових.Однак традиційна нерішучість у моменти, коли потрібно приймати складні, але розраховані на перспективу для держави рішення, призвела до того, що у нас з накопичувального рівня випало ціле покоління українців (ті, кому у середині «нульових» було 30-40 років, а нині вони наближаються до завершення свого трудового шляху, маючи, на жаль, можливість розраховувати тільки на виплати через солідарну систему).💁♂️Сподіваюсь, що у нашої каденції Верховної Ради, попри значне скорочення останнім часом потенціалу до проведення складних реформ через наближення до завершення строку її роботи, усе ж таки вистачить сміливості та мудрості, щоб не залишати питання впровадження другого рівня пенсійної системи у спадок наступному парламенту.