🔥 Нове газове, ПСО-шне➡️Новий місяць - нова регуляторка. 💡Ринок електроенергії. Нові-старі прайс кепи на РДН/ВДР, нова система ціноутворення на БР та принципи диспетчеризації.💨 Ринок газу. Нове газове ПСО. Тепер виробництво електроенергії з газу будуть підтримувати низькими цінами (на 35% нижчими за комерційні українські) лише для нових станцій (що збудовані з 1 грудня 2025) і лише в областях які вважаються прифронтовими. 👉🏻Як це вплине на міні-інвестклімат в цьому сегменті і ринок електроенергії взагалі - в окремому дописі згодом. ☝🏻Але на початках поки зупинимося на описі того як взагалі зараз виглядає базова концепція енергетичних ПСО і не тільки стимулів:1️⃣ Електроенергія населення 4.2 грн/кВтг з ПДВ (концептуально це = собівартість Атома + передача + розподіл електроенергії). Комерційні споживачі 2 клас - 12.5 грн/кВтг з ПДВ по березню. 2️⃣ Електроенергія погодинно населення (ніч в 2 рази дешевше дня для двозонного тарифу)3️⃣ Газ для населення 7,96 грн/м3 з ПДВ (концептуально те ж саме що електроенергія). Комерційна ціна без сервісів 27 грн/м3 з ПДВ березень.4️⃣ Зелений тариф сонце нове з 1 січня 2025р - 6,32 грн/кВтг з ПДВ, ціна РДН березня по «сонцю» 3,6 грн/кВтг з ПДВ5️⃣ Теплокомуненерго газ на тепло - 7,42 грн/м3 з ПДВ. Комерційна ціна без сервісів 27 грн/м3 з ПДВ березень.6️⃣ Газ для комбінованого виробництва електроенергії на ТЕЦ - 21 грн/м3 з ПДВ7️⃣ Газ для виробництва тепла на ГПУ таГТУ - 21 грн/м3 з ПДВ🩸 Донори:- газ УГВ та Укрнафта (через продаж товару по 7.2 та 12 грн/м3 з ПДВ відповідно)- електроенергія Енергоатом та Укргідроенерго (через фінансовий механізм, в грошах)- НЕК Укренерго по зеленому тарифу💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Розподілене роздоріжжя 🛣Не встигли ми закінчити поточне ОЗП, як вже треба готуватися до нового. 🍪Ставка на ОЗП нового сезону - розподілена генерація. Різнобарвна. Сонце, газ, батарейки, вітер. Технічні умови видаються, обладнання замовляється, проекти розгортаються. Влада дає сигнал: це нове майбутнє і перспективний бізнес. І інвестори вірять, тому що самі бачать темноту у вікнах домівок 🕳 ⚠️Але управляти енергосистемою з 5-7 гравцями це одне… а з 500-1500-5000 то інше. Пʼятьох - сімох генераторів можна викликати, напихати. Простіше ними керувати що диспетчеру НЕК Укренерго, що можновладцю. ❓А що робити коли їх тисячі? І вони будують всі разом то сонце, яке вже нікуди не лізе… та все на західній Україні, де нема такого споживання. 👉🏻А що є так імпортна електроенергія, Атом і залишки ТЕС … та і диспетчери не знають як керувати такою ордою…❌Та і вимикають розподілену генерацію разом зі споживачами від мережі, в рамках ГАВ, ГПВ, «графіків»… точніше не вимикають, а ізолюють від загальної електромережі. 👀І тут виявляється, що в ізольованій системі (її ж ніхто окремо не диспечеризуює) розподілена генерація не працює…. Звісно той сюрприз він тільки сюрприз для інвесторів, які є фінансистами, і закони фізики вивчали в межах яблука Ньютона. Але ж співробітники НЕК Укренерго (ті що не інвест-няні) у фізиці розуміються і знають це наперед. 🦺Та і безпека розподілених обʼєктів, які мали бути шахеднонецікаві, також під великим питанням. Приклад Києва, де зачищене майже все енергогенеруюче доволі показове. Інвестори, які вводять в наступні місяці генерацію в Києві вже не відчувають себе в касті недоторканих…☝🏻До чого це ми. Що поки найбільшим викликом ОЗП є синдром «простих рішень». Які вочевидь вже не працюють. 🕸Енергосистема Розподіленої генерації набагато складніше класичної індустріальної. І поки ентузіасти-підприємці будуть енергетичну Вавілонську башту, хотілося б попросити в якості першого кроку в новій розподіленій ері хоча б в побутових лічильниках зробити сонячну денну електроенергію дешевше за іншу… бо навіть стародавній індустріальний постулат «споживай вночі» вже не той..💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🇮🇷Криза в Ірані - НЕ-бензинові наслідки для України 🇺🇦1️⃣Перше це ціни на комерційний газ. Станом на зараз європейський індекс TTF складає 52 євро/МВтг або 27 тис грн/тис м3 без ПДВ. ⏮️Останні 9 місяців український індекс торгувався з премією до TTF у 15-20%. Зараз з початку кризи абсолютні ціни на українському ринку зросли з 18,5 до 23,0 тис грн/тис м3 без ПДВ, тобто на 24%. З іншого боку такий рівень це вже дисконт до TTF. 🔴Важливе значення для подальшого зростання внутрішніх цін на газ (крім продовження іранського шоу) має економіка найбільших його споживачів: металургів та виробників мінеральних добрив. І якщо перші системно жаліються на збитки, то у других є натяк на додаткові ринкові можливості, адже на світовому ринку добрива подорожчали на 40+%. 🔜То ж якщо основні споживачі приймуть нові цінові реалії то подальше зростання з 23 до 25-26 тис грн/тис м3 майже неминуче в найближчій перспективі. 🔻В ринку електроенергії маємо навпаки сезонне зниження цін. Індекс РДН по базі березня мінус 33% до показників лютого. Зниження могло бути і глибшим, але1️⃣ маємо дострокове виведення у ремонт енергоблоків АЕС , 2️⃣ висока ціна вечірнього піку і є похідною іранської кризи. 🔺Відносно високу ціну базового навантаження формують лише 4-5 пікових годин, які дуже залежні від вартості цін імпорту, які в свою чергу є відзеркаленням поточних європейських спотових цін на газ. І поки йде криза, 15000 ввечері майже гарантовані. ❗️Але як тільки крізь Ормузьку протоку пройдуть неушкодженими 3-4 LNG трейна, ціна на газ в ЄС миттєво зменшиться на 30-40% з відповідним впливом на пікову ціну електроенергії.🔆Активне сонце в Україні вже придавило ціни у 11-15 години нижче 500 грн/МВтг і це тільки початок… зі збільшенням довжини сонячного дня і сонячної активності ми побачимо дуже швидко і 10 грн/МВтг.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🔥Іран в огні. Соціалка по-азіатські😬Південно-Східна Азія готується до можливого нафтового шоку через конфлікт на Близькому Сході. Чому це цікаво для нас? Тому що це країни зі слабкою економікою, як наша з Вами. 👉🏻Країни Південно-Східної Азії почали екстрені заходи, щоб пом’якшити можливий енергетичний шок на тлі війни США та Ізраїлю проти Ірану. Регіон із населенням понад 700 млн людей значною мірою залежить від імпорту нафти та газу з Близького Сходу, тому різке зростання цін на енергоносії може суттєво вплинути на економічне зростання та державні фінанси.🇵🇭 Філіппіни вже почали заходи економії енергії. Уряд рекомендував обмежити службові поїздки лише критично необхідними, а частину державних установ перевели на чотириденний робочий тиждень та дистанційну роботу, щоб знизити споживання пального та електроенергії.🇻🇳 В’єтнам активував фонд стабілізації цін на пальне вперше за три роки. Держава почала компенсувати 4–5 тис. донгів ($0,15–0,19) на кожен літр бензину та дизелю, щоб стримати внутрішні ціни після різкого подорожчання на світових ринках. Станом на третій квартал 2025 року у фонді було 5,6 трлн донгів.Прем’єр-міністр Фам Мінь Чінь заявив, що головна мета уряду — не допустити дефіциту енергії за жодних обставин.📈 На тлі цих подій зростають акції компаній у сфері відновлюваної енергетики та накопичувачів енергії. Акції Sungrow підскочили більш ніж на 10%, а CATL, найбільшого у світі виробника батарей, зросли більш ніж на 8% другий день поспіль після публікації сильних фінансових результатів.Як Іран вплинув на українські ринки електроенергії і газу розкажемо у наступному дописі⬇️💫 ГОМЕР-енергетик 💫
💐 Ринок електроенергії березня😫 Пугалки про ціну 15 тис грн РДН, якою продовжують заганяти приватних інвесторів в будівництво сонячних станцій, вже мають відійти у минуле. ↘️Ціна бази березня впала на 40% відносно лютого. ⬇️Денні години (12-14) вже торгуються нижче 1000 грн/МВтг в Україні. А в Угорщині на цих вихідних вже навіть зʼявилися негативні ціни (мінус 2-3 євро/МВтг). І це тільки початок березня. ☀️ Обмеження виробництва СЕС по Україні вже досягли 800МВт. А по справжньому сонячні дні тільки починаються. І березень обіцяє бути сонячним. То маєм унікальну ситуацію - обмеження гігіватів сонця весною і активне нове сонячне будівництво як за зеленим тарифом так і поза ним. *️⃣Зʼявився навіть перший мікроскопічний експорт електроенергії в Молдову. Але у відповідь на це Енергоатом вирішив прискорити початок ремонтної кампанії і почати її вже цих вихідних замість останніх днів березня. Але з огляду на зменшення споживання, збільшення Гідро, сонця та відновлення енергоблоків ТЕС це навряд чи спричинить драматичні зміни. 🔺Що дійсно зможе таке зробити - це припинення бойових дій в Ірані. Адже імпортна ціна базується на «газово залежних» пікових годинах. 9-15 години на кордоні надійно сіли на нуль, і нормалізація ціни на газ знизить ціни пікових годин в 1.5-2 рази, що призведе до приземлення імпортних цін на рівень 75-80 євро/МВтг.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
💀Словаччина та Угорщина погрожують прикрутити поставки електроенергії до України 😶🌫️Тільки но урядовці та експерти заговорили про проходження цього ОЗП, попереду почало виднітися потеплення а з ним зменшення споживання, і змільшення виробництва СЕС та ГЕС, як Фіцо та Орбан приготували неприємний сюрприз. 👉🏻Імпорт електроенергії є однією з вагомих складових енергобезпеки. За поточними темпами у лютому може бути досягнений їх рекордний обсяг 1,3 млрд кВтг на місяць. Біля 50% цього обсягу надходить з Угорщини 🇭🇺 і 18% зі Словаччини 🇸🇰.🔫Погрози зупинення поставок електроенергії з одного боку виглядає більше як страшилка що сумнівно втілиться у життя. 🔻Але на практиці це втілюється дуже просто. Наприклад, по відповідним меж державним мережам з боку сусідніх країн декларується позаплановий аварійний ремонт. І все. Продані місячні перетини і аукціони на поточні припиняють свою дію. ☝🏻За такою практикою працює наш інший сусід, вже достатньо давно і системно але робить це тихо і без політичних заяв. І все працює. ❌Катастрофою таку потенційну втрату назвати не можна. За балансовими показниками імпорт і сам по собі повинен був припинитися за декілька тижнів і у «сусідів» та у нас це чудово розуміють. Та для надійності роботи енергосистеми це дуже неприємна новина.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🏭Відновлення енергетики і спільнокошт👥Руїни Дарницької ТЕЦ (вона ж у дівоцтві Київська ТЕЦ-4) колошкають розум експертно-енергетичного середовища.🌊Перша хвиля - були антисеміти, які зухвало заявили, що не в традиціях древньодарницького народу (натякаючи на власників) вкладати гроші без миттєвого гешефту.Але ми не такі. Тому на початках пропонуємо повернутися у прачаси, в 2012. Саме тоді держава позбулася останніх 34% Київської ТЕЦ4 за 30 млн грн, які тоді складали 3.8 млн доларів. Легким перерахунком можемо зрозуміти, що стародавні яничари оцінили всі 100% Дарницького енергоколізея у 11 млн доларів. Потужна сума 💪🏼🔙Повертаємося на машині часу назад у Київ лютого 2026 року. Експерти сучасності оцінюють відновлення Дарниці у 700 млн доларів. При тому що це не повний тотал. 👀Отака вона доларова девальвація в оцінці ТЕЦ-4. ✨Щасливі поки власники ДТЕЦ4 шукають ресурси на відновлення в засіках Батьківщини. Плекаючи надію зібрати ТЕЦ з безкоштовної гуманітарки. План геніальний своєю простотою. 👉🏻Альтернативні варіанти подають дописувачі Фейсбуку, пропонуючи поставити власників «на лічильник» і якщо не буде відновлення то просто повернути їх в місто/державу. 👥Альтернативою більшовицького підходу могло б бути система краундфандінгу (він же спільнокошт). Для цього ввести програму Є-Тотем для гравців енергетичного ринку. Якщо ти накосячив (купив задешево Атом, кинув на гроші НЕК Укренерго, не заплатив зеленим, не виконав програму Тризуб зі збільшення видобутку газу, тощо) то маєш купити є-тотем🎲. Вартість є-тотемів буде визначатися в залежності від ступеню провини Наглядовою радою проекту Є-Вода-Є-тепло-ОУО🎤Є-тотеми будуть поповнювати 11 млн доларів акціонерного капіталу і вважатися допемісією і виходом на АйПіОу. Оператором можна зробити Оператора Ринку.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🏭 Київська ТЕЦ-4: бути чи не бути 🎥Руйновища ТЕЦ-4 вже показали всі світові ЗМІ. Виглядає епічно. ℹ️Станція збудована у 1954 році і опалює близько 8 % житлової площі Києва (4,5 млн кв. метрів, або 1036 житлових будинків і понад 120 шкіл і медустанов), в перерахунку на клієнтів це 270 тисяч жителів. Знаходиться у власності у приватної ТОВ Єврореконструкція і зовні ще до початку обстрілів виглядала сильно постраждалою від власного віку та занедбаності. 🙈Деякі місцеві експерти навіть відкрили дискусію, чи зможе її теперішній власник зайнятися відновленням обладнання, в принципі. Мер обʼявив строк відновлення у два місяці але скоріш за все мова йде про відновлення лише частини функціонала, та і то яку через два місяці (а це початок квітня) вже не буде сенсу перевіряти. 👷А поки над відновленням працюють прості робітники інших державних компаній, власники ТЕЦ-4 намагаються знайти гроші на відновлення у державних фондах. Про проект або технологічне рішення поки не йдеться, просто відпрацьовують можливість та формати зовнішнього фінансування. 😳Вочевидь, що відновлення ТЕЦ-4 або створення альтернативної системи забезпечення теплопостачання для 1000+ будинків до наступного ОЗП вкрай критичне. І це один з реальних прикладів де ефективність роботи нової команди міністерства буде проглядатися як на долоні.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🌰 Як же тебе не любити, Києве мій🥶Навіть у морози -25 Єдине що бентежить, то температура в хаті і розуміння що може бути ще гірше. Відігрівання замерзлих труб це зимова олімпіада комунальників, як жеківських так і Київтеплоенергівських. Прості люди в спецовках дійсно працюють на всі 100% 💪🏼Тим часом на питання, чи можна було підготуватися краще, абсолютна більшість експертів говорить що так! 🍊💸Тим більше, що компанія КП Київтеплоенерго далеко не жебракує, за 2024 рік має прибуток 4.7 млрд грн, за 2025 рік тільки на виробництві електроенергії зібрала прибутку у 10 млрд грн. Компанія купує газ для виробництва електроенергії та тепла зі значними знижками (механізм ПСО) і має всі фінансові можливості займатися інвестиціями. ❎20 МВт когенераціі (тепло + електрика) стали б компанії у 20 млн євро. Навіть на прибутки 2024 року Київтеплоенерго могла купити 4-5 таких установок по 20МВт кожна, які б значно спростили схеми аварійних режимів. ❓Чомусь так не сталося? Розрахунок та чергову теплу зиму та енергетичне перемирʼя… чи просто ніхто про таке і не думав?💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🕳Корпоративне управління і порожнеча🕳🫧Відволiчемося від блекауту роздумами про корпоративне управління. Блекаут на відміну від Корпоративного управління річ проста: дуже багато вибито мережевого обладнання, відповідно знижена надійність і одна локальна аварія обертається системним знеструмленням. 👌🏻В НЕК Укренерго наприклад з Наглядовою радою повний порядок… як говорять нам експерти. Але споживачів це ніяк не гріє. ☢️Пройшов конкурс на Наглядову раду Енергоатому, з точки зору представників держави. Заявки подано від 106 кандидатів, з яких обрано3️⃣. Для професійних енергетиків імена цих трьох нічого не скажуть. Як і імена незалежних іноземців. 👉🏻Відповідно у професійної спільноти довіри до цієї Наглядової ради -0️⃣. Для іноземців це просто 4-5 нарад на рік за помірну плату, для українських чиновників це додаткове навантаження без оплати з низькою відповідальністю. 🥺Виходить Енергоатом знов залишився сиротою. Дуже цікаво подивитися повний перелік 106 кандидатів та побачити аргументацію, чому їх кандидатури було відхилено. Це б додало дуже багато балів до прозорості і довіри до якості здійсненого відбору.💫 ГОМЕР-енергетик 💫