Повідомлення telegram каналу - @economist_blog

Логотип телеграм спільноти - Блог економіста 2024-07-14

Блог економіста

Кількість підписників:
957
Фото:
921 
Відео:
16 
Посилання:
2510 
Категорія:
Економіка
Опис:
Світ інфраструктури з точки зору економіста. Особисті думки і реакції на події в транспортній галузі. Авторський канал Ірини Коссе. Зв'язок з адміном economistblog.ua@gmail.com

Канал Блог економіста - @economist_blog - №3629

СВАМ для металургів
От як минулого місяця було багато статей проти підвищення тарифів на залізничні перевезення, так зараз я бачу багато статей проти швидкого запровадження СВАМ.
СВАМ - це європейський Механізм вуглецевого коригування імпорту (Carbon Border Adjustment Mechanism), який має запрацювати 31 грудня 2025 року. Наразі він працює в тестовому режимі, коли імпортери надають звітність про викиди вуглецю під час свого виробництва. А з 2026 року імпортерам потрібно буде купувати CBAM-сертифікати, ціна яких відповідатиме ціні квот на викиди вуглецю у ЄС.
Імпорт - це по відношенню до європейців, для нас це експорт, і необхідність купувати CBAM-сертифікати позначиться на наших експортерах.
Що пишуть:
1️⃣ виробники цементу порахували, що додаткове навантаження на українського виробника при експорті 1 млн т цементу становитиме близько €10 млн, тому, на їх думку, потрібно просити застосування декларативного принципу CBAM до українського виробника через війну
2️⃣ згідно з дослідженням GMK Center, під дію CBAM може потрапити 15-17% українського експорту до ЄС. У 2023 році український експорт товарів, які підпадають під дію CBAM, склав $3,6 млрд. 93% українського експорту, що підпадає під регулювання CBAM, – це продукція чорної металургії. У 2026-2030 роках загальні втрати експорту можуть перевищити $4,6 млрд (за 5 років). На думку ГМК Центру, через CBAM Україна після 2030 року може повністю зупинити експорт в ЄС цементу, добрив, чавуну, квадратної заготовки, сортового прокату, бо виробники не зможуть платити за викиди СО2.
3️⃣ В Україні 89% сталі виробляється з використанням киснево-конвертерної або мартенівської технології, що означає високу середню вуглецеємність виробництва (2,3 тонни CO2 на тонну сталі). Українська квадратна заготовка та сортовий прокат не зможуть конкурувати з продукцією, що виробляється в електродугових печах у ЄС, пише ГМК Центр. В результаті CBAM Україна може втратити весь експорт квадратної заготовки і сортового прокату до ЄС.
4️⃣ Також CBAM-платежі за чавун можуть сягнути $160 за тонну в 2030 році. Це означатиме, що чавун в основному може бути замінений імпортованим гарячебрикетованим залізом, виробництво якого активно розвивається на Близькому Сході. Тому Україну потрібно виключити з CBAM за статтею 30.7. Цю думку підтримує також і Укрметалургпром.
5️⃣ європейські країни виділили 10,5 млрд євро на декарбонізацію сталеливарної галузі в 2023-2024 роках. В України таких грошей немає, а тому EU CBAM може ще більше посилити нерівність між компаніями з різних країн. Українські компанії також повинні отримати доступ до європейських фондів декарбонізації, пише Станіслав Зінченко. "Під час війни Євросоюз чи МВФ таких інвестицій в екологічні програми робити не буде", кажуть менеджери «Метінвест» Юлія Данкова та Олександр Водовіз.
6️⃣ Михайло Бно-Айріян з Федерації роботодавців України заявив, що питання СВАМ можна включити до переговорів України з ЄС щодо внесення змін до договору про зону вільної торгівлі
7️⃣ "Економічний комітет готовий докласти всіх зусиль, щоб домогтися для нашої країни перехідного періоду з урахуванням ситуації, що склалася", каже нардеп Муса Магомедов
8️⃣ АрселорМіттал Кривий Ріг каже, що знав про СВАМ, але припинив готуватися через війну. "В даний момент ми зіштовхуємось з напруженістю при підготовці звітності по CBAM." А Метінвест розповідає, що вже фіксуються випадки, коли іноземні митники вимагають CBAM-документи на українські товари, зокрема ті, які взагалі не підпадають під дію цього механізму.
318
24-11-13 10:05