Джерело
🔸Українська книга🔹 | Давно це було — ще тоді, коли українські степи здавалися безкраїми, як...
125 Охват/переглядів
2026-03-11 16:37
Повідомлення №598
Давно це було — ще тоді, коли українські степи здавалися безкраїми, як саме небо. Ковила шуміла, мов море, Дніпро ніс свої темні води між високими кручами, а над ними стояла козацька Січ — дерев’яна, сувора, але повна життя.У тій Січі жив козак, якого звали Остап Грім.Кажуть, народився він у грозову ніч. Небо тоді розривали блискавки, вітер шарпав стріхи хат, а коли дитина вперше закричала — просто біля хати вдарив грім і розколов старий дуб навпіл.— Це знак, — прошепотіла стара бабуся-повитуха. — Дитина буде неспокійна, але велика доля за нею стоїть.Остап ріс мовчазним хлопцем. Інші діти бігали, кричали, билися палицями, уявляючи себе козаками. А він любив сидіти на кручі над Дніпром і дивитися, як вода тече вдалину.Він слухав.Слухав вітер у траві.Слухав крики чайок.Слухав нічний степ.І здавалося, що степ теж слухає його.Коли Остап підріс, він прийшов на Січ. Старі козаки довго придивлялися до нього. Він був високий, широкоплечий, з темними очима, у яких жевріла якась глибока тиша.— А що ти вмієш, хлопче? — спитав отаман.Остап трохи подумав і відповів:— Чути.Козаки засміялися.Але невдовзі зрозуміли — це правда.Коли десь далеко ще тільки здіймався пил від кінноти, Остап уже казав:— Їдуть.Коли вітер приносив запах диму за багато верст, він казав:— Горить село.І жодного разу не помилився.Минали роки. Остап став справжнім козаком. Шабля його була швидка, рука міцна, але більше за все люди поважали його спокій.Та одного літа над Січчю нависла темна біда.Зі сходу рушило велике вороже військо. Вони палили села, гнали людей у полон, і чорний дим піднімався над степом, мов страшний знак.До Січі почали приходити біженці — старі, жінки, діти. Вони розповідали про пожежі, про крики, про страх.Того вечора на Січі зібрали велику раду.Козаки стояли мовчки, слухаючи новини.— Їх багато, — тихо сказав один розвідник. — Дуже багато.Отаман важко зітхнув.— Якщо підуть просто на нас, буде тяжко. Але відступати нікуди. За нами — наші люди і наша земля.Усі мовчали.І тоді Остап підвів голову.— Степ нам допоможе, — сказав він.— Як це? — запитав отаман.Остап не відповів. Тільки сказав:— Дайте мені ніч.Тієї ночі він вийшов зі Січі один.Над степом висів темний небосхил, усіяний зорями. Ковила тихо шелестіла, ніби хтось шепотів стародавні слова.Остап ішов довго — аж до старих курганів, що стояли серед степу, мов мовчазні сторожі минулих віків.Він зупинився на найвищому пагорбі.Перед ним лежав безкраїй степ.За спиною — Дніпро і Січ.Попереду — ворог.Остап опустився на коліна і тихо промовив:— Якщо правда, що тут спочивають наші предки… якщо правда, що ця земля пам’ятає кожну краплю крові… допоможіть нам.Вітер раптом посилився.Спершу тихо.Потім сильніше.Ковила загойдалася, мов хвилі. Небо затягнули хмари, і десь далеко прокотився глухий гуркіт.Остап підняв голову.Йому здалося, що вітер говорить.Що разом із ним шепочуть тисячі голосів — старих козаків, які колись також стояли за цю землю.На ранок вороже військо вступило в степ.Але степ того дня був іншим.Туман піднявся густий, як молоко. Вітер гнав пісок просто в очі коням. Дороги зникли, мов їх ніколи й не було.Військо блукало день.Потім ще один.Коні нервували, люди сварилися, командири кричали.А тим часом козаки тихо рухалися крізь степ, знаючи кожну балку, кожен пагорб.На третій день вони вдарили.Бій був короткий і лютий.Коли сонце зайшло, степ знову став тихим.Козаки перемогли.Того вечора вони сиділи біля вогнищ. Вогонь тріщав, Дніпро тихо шумів у темряві.Отаман довго дивився на Остапа.— То це ти степ розбудив? — спитав він нарешті.Остап усміхнувся ледь помітно.— Ні, батьку… — відповів він тихо. — Степ і так не спить. Він просто допомагає тим, хто його любить.Минуло багато років.Січ давно зникла, багато козаків відійшли у вічність.Але старі люди й досі кажуть:Коли над українським степом здіймається сильний вітер, коли ковила гуде, мов далеке море —то це козак Остап Грім знову їде степом.Він стереже волю.І нагадує людям одну просту річ:Земля пам’ятає тих, хто боронить її серцем.