Джерело
ЦБК | Наслідки чорнобильської катастрофи, що відбулася 39 років тому, і досі...
75 Охват/переглядів
2025-04-27 14:52
Повідомлення №2210
Наслідки чорнобильської катастрофи, що відбулася 39 років тому, і досі відбиваються сльозами як українському, так і білоруському народам. Але і в нас час є на території Білорусі існує ядерна загроза Білоруська атомна електростанція (БАЕС), розташована біля Островця, менш ніж за 50 км від Вільнюса, і вона викликає занепокоєння з кількох причин. Найперше, станція перебуває під контролем російського агресора. Станція побудована російською держкорпорацією «Росатом» і фінансується Москвою, що посилює залежність Білорусі від РФ і створює потенційну гібридну загрозу. У разі чого Лукашенко, або й безпосередньо Путін, можуть використовувати АЕС як інструмент тиску, засіб політичного шантажу, погрожуючи безпеці енергопостачання чи екології сусідів.Адже у разі серйозної аварії постраждає не лише Білорусь, а й Литва, Польща, Україна. Чи існують такі ризики – так. Адже якість будівництва залишається під сумнівом. Під час спорудження БАЕС були зафіксовані інциденти, зокрема падіння реакторного корпусу.Враховуючи непрозорість інформації, реагування сусідів у разі проблем сильно ускладнюється. Влада Білорусі не завжди відкрито повідомляє про інциденти на станції і довіри державним структурам як РБ, так і РФ немає. До цього можна додати, що для охолодження реактора використовується річка Вілія (Няріс), що тече до Вільнюса. Потенційне забруднення цієї річки загрожує водопостачанню литовської столиці. Також наразі відсутня чітка стратегія поводження з радіоактивними відходами, що створює довготривалий ризик.Литва неодноразово закликала до бойкоту електроенергії з БАЕС, називаючи її «небезпечною» і «геополітичною бомбою». Лукашенко ж ігнорує претензії сусідів, продовжуючи гратися в «оточену фортецю»