📍Російський «чорний археолог» з Ермітажу повернеться до нелегальних розкопок у Керчі в липні. Російський археолог-розкрадач Алєксандр Бутягін, який більше п'яти місяців перебував у польській в'язниці в очікуванні екстрадиції в Україну, проте був обміняний на двох молдовських розвідників, проведе першу після звільнення експедицію на городище Мермекій у окупованій Керчі. Про це ТАСС повідомила т.зв. директор Східно-Кримського музею-заповідника Тетяна Умріхіна.За її словами, археолог-злодюжка приїде на розкопки в кінці липня. Наразі Бутягін бере участь у науковому форумі «Боспорські читання» в Керчі. Бутягін очолює Мермекську експедицію Державного Ермітажу з 1999 року. Його затримали польські спецслужби 4 грудня 2025 року під час лекційного туру з Нідерландів на Балкани.Колись, що до окупації, мене познайомили з директоркою Умріхіною. Вона провела для мене екскурсію по Керченській фортеці. Виглядала повністю заглибленою в український історичний контекст і грала роль зразкової науковиці. У 2014 швидко перефарбувалася і в числі небагатьох зберегла свою посаду. @berezoview
📷Серпень 2022 року, мобілізований тоді ще старший лейтенант ЗСУ Березовець і капітан Володимир Омелян у Миколаєві, біля зруйнованої будівлі ОДА. Омелян мобілізувався у перший день вторгнення 24 лютого 2022 року, я у травні. Наші шляхи неодноразово перетиналися на фронті на півдні, коли Володя був у своєму батальйоні ТрО, а я у 515 батальйоні спеціального призначення СВ. Потім він отримав важке поранення від уламків КАБа на Харківщині, яку звільняла в тому числі і моя бригада у вересні 2022 року. Омелян так і залишився одним із небагатьох колишніх топ-посадовців, хто добровільно мобілізувався під час повномасштабної війни. Цей приклад чомусь не змогли, або не захотіли наслідувати інші колишні і діючі високопосадовці, так, як це відбувається у тому ж Ізраїлі. Цікаво, що помийні телеграм-канали та блогери постійно обливали брудом Омеляна та інших добровольців за те, що вони пішли служити. Мене, до слова, тоді ж сфотографували на заправці у прифронтовому тоді Кривому Розі з хот-догом, коли ми брудні, поверталися з ЛБЗ в частину і заїхали за кавою. Як кажуть, друже, все минає, мине і це.@berezoview
👤Про що говорили солдати у 2022-му і про що говорять тепер. Виносимо за дужки споконвічні теми (спорт, риболовля, машини, секс, їжа - вони загальнолюдські і загальночоловічі, в них немає чогось специфічно солдатського).1. Розмови зразка 2022-го часто крутилися навколо фраз "от після перемоги" і люди зазвичай малювали картини якогось кращого майбутнього. Тепер такої фрази немає. Немає в живих багатьох авторів цих фраз. Ніхто не каже "після перемоги", не кажуть і про саму перемогу. і про завершення війни. Є тут і тепер. І найкращий проєкт майбутнього - це відпустка. Жодного іншого "завтра" не існує. Не існує дієслів у futurum secundum - майбутньому доконаного виду.2. Мало й рідко хто говорив про гроші у 2022-му. Більш менш всім вистачало. Тепер - бережи Боже, десь далі від фронту - питання як вижити на наявне грошове забезпечення, що ближче до фронту - як вижити.3. Про війну тепер говорять у практичному розрізі з власного досвіду, "як бачив, як один чувак на ютьюбі" - ці фрази помирають в учебках.4. У 2022-му про загиблих говорили рідко, як правило "під стакан" і п'яні сльози - надто сильні були емоції. Тепер про мертвих говорити навіть легше, ніж про живих. Говоримо отже пам'ятаємо.5. У 2022-му часто і багато говорили про сім'ї - тепер ця тема тригерна, а для когось і травматична, багато в кого сім'ї розпалися. Молоді пацани нерідко відмовляються від стосунків, бо не вірять, що вони матимуть майбутнє.6. Про здоров'я тепер говорять частіше. У 2022-му був ентузіазм зібрати волю в кулак, перемогти, а потім вже ходити по лікарях. Тепер всі на таблетках - навіть ті, хто й не думав косити, просто здоров'я ушатане і без ліків ніяк - ось і обговорюють бійці рецепти і мікстури, як діди у поліклініці.7. У 2022-му здавалося, що долбоєбізм з журналами і писаниною відійшли назавжди і його згадували з іронією. Сьогодні, так, деякі процеси оптимізовані, але причин перемити кістки "штабним" в рази більше, ніж тоді.8. За ці роки солдатський фольклор забуяв різними жанрами і один з них - легенда про те, що от у нас хуйня, а от десь є бригада так там кисільні береги, молочні ріки й мигдалеві гаї...9. Сьогодні зі зброєю ніхто не хоче розставатися, тому розмови про володіння зброєю на гражданці - топчик.10. На зміну розмовам "коли закінчиться війна" приходять розмови "де буде наступна", викристалізовується каста професійних бійців, для яких війна це робота й іншої вони не бажають. Таких ніколи не буде багато, але якийсь відсоток є. PS Це суто суб'єктивно, якщо у вас в роті про таке не говорять - вірю, не був, не чув)Дмитро Крапивенко, FB@berezoview
🔥Сценарій апокаліптичного майбутнього починає реалізовуватися на практиці. У США в рамках політики Білого дому почали вилучати з бібліотек книгу Рея Бредбері «451° за Фаренгейтом». Так, у 2024–2025 навчальному році різко зросла кількість заборон книжок у шкільних бібліотеках — PEN America.Організація зафіксувала заборону 3743 книжок. Найчастіше забороняли видання про активізм, сексуальну освіту та ЛГБТ спільноту.Цікаво, що серед вилучених книг опинилася світова класика — «Ніч» Елі Візеля, «451° за Фаренгейтом» Рея Бредбері, «Голодні ігри» Сюзанни Коллінз або «Убити пересмішника» Гарпер Лі.Іронія полягає у тому, що в центрі сюжету «451° за Фаренгейтом» — культового науково-фантастичного роману-антиутопія — тоталітарне суспільство майбутнього, де читання та зберігання книг жорстко заборонені законом. В центрі книги «пожежники», які замість того, щоб гасити пожежі, займаються тим, що спалюють знайдені книги та будинки їхніх власників. Рей Бредбері підтвердив свій культовий статус. @berezoview
📢Захарова у траурному платті вилізла на екрани, щоби погрожувати ударом по Києву, якщо Україна не дасть Путіну нормально провести 9 травня. Як заявила спікерка росМЗС, погроза була розіслана посольствам різних країн у Києві, вимагаючи від них евакуації з Києва. «МЗС Росії настійно закликає владу вашої країни / керівництво вашої організації з максимальною відповідальністю поставитися до цієї заяви і забезпечити завчасну евакуацію з міста Києва персоналу дипломатичних та інших представництв, а також громадян у зв'язку з неминучістю завдання Збройними силами Російської Федерації відповідного удару по Києву, в тому числі по центрам прийняття рішень, у випадку реалізації київським режимом своїх злочинних терористичних задумів у дні святкування Великої Перемоги».
Недолуга Маша ніяк не второпає, що удари по Києву та іншим містам в Україні Путін завдає від початку вторгнення і лякати українців новими просто не має сенсу. Істерика Захарові має іншу причину — Кремль не впевнений після останніх успішних ударів Сил оборони по різним російським містам у міцності власної ППО. А зганьбитися на весь світ Путін панічно боїться. @berezoview
🎙️Поле бою на пʼятому році повномасштабного вторгнення зазнає стрімких і невідворотних змін. Це чітко бачать наші військові на ЛБЗ, у корпусах і командуваннях. Саме тому у силах оборони розпочато активну роботу вз системами управління «Command&Control». Саме тому штаби різного рівня мають бути інтегровані до сучасних процесів управління — як людьми, так і ОВТ. Цих змін наша армія потребує вже зараз.Заступник Главкома ЗСУ, бригадний генерал Андрій Лебеденко, під час виступу на Drone Autonomy 2026 розповів про критичну роль інтеграції різних типів систем на полі бою.«Важливим аспектом на полі бою залишається інтеграція різних систем в єдине ціле. Мова йде про ППО, РЕБ, БПЛА, розвідку та засоби ураження. Раніше вони були самодостатні - сьогодні це потрібно змінювати. Як і домени [земля, вода, повітря], вони вже глибоко взаємопов’язані, і ця взаємодія має відбуватися не лише на рівні керівників, а й на рівні тактичних процесів для швидкого прийняття рішень.Якщо взяти, наприклад, Харків - місто, яке розташоване близько до кордону, де час від виявлення до знищення повітряних цілей мінімальний. Однією РЛС виявити всі дрони неможливо. Необхідно об’єднати всі сенсори в єдину систему. У випадку масованих повітряних атак противника людині складно швидко обробити великий масив даних: ідентифікувати цілі, визначити пріоритети та обрати засоби ураження тощо.Саме тут на допомогу мають приходити алгоритми та нейромережі. Вони здатні миттєво аналізувати інформацію та ставити завдання відповідним засобам ураження. Це ідеальна модель, до якої ми прагнемо, і у нас вже є всі передумови для її реалізації.Ми вже маємо власні комплекси дронів-перехоплювачів, яким у перспективі достатньо буде отримати точні координати цілі. Також сьогодні застосовуються системи, що ефективно фільтрують дані сенсорів і відсіюють до половини хибних цілей».Лебеденко наголошує: майбутнє поля бою — за повною інтеграцією систем і автоматизацією рішень, де швидкість і точність визначатимуть перевагу над противником і допомагатимуть людині швидко приймати ефективні рішення.@berezoview
В умовах домінування дронів на полі бою змінюється сама логіка ведення бойових дій. Суттєво трансформувалися поняття переднього краю, тилу та глибини бойових порядків. Ускладнилася логістика і переміщення як на полі бою, так і від переднього краю до тилу.З метою збереження життя і здоров’я військовослужбовців, які виконують завдання як на лінії бойового зіткнення, так і в глибині оборони, підписав наказ щодо обов’язкової ротації військовослужбовців, які виконують завдання на передньому краї. Командири повинні забезпечити умови для перебування військовослужбовців на позиціях до 2 місяців із подальшою обов’язковою заміною (ротацією), яка має бути проведена у строк не пізніше одного місяця. Ротації наших воїнів повинні плануватися завчасно, з урахуванням обстановки, характеру бойових дій та наявних сил і засобів.Також наказом визначено обов’язкові вимоги:▪️проходження медичного огляду та надання часу на відпочинок військовослужбовцям, які завершили виконання бойових завдань;▪️своєчасне забезпечення (поповнення запасів) боєприпасами та продовольством військовослужбовців, які виконують бойові (спеціальні) завдання на позиціях.Дотримання вимог наказу перебуватиме під жорстким контролем. За порушення — невідворотна відповідальність відповідно до чинного законодавства та статутів ЗС України.Своєчасна ротація — це не лише питання організації служби, це питання збереження життя наших воїнів і стійкості оборони.Наказ обов’язковий до виконання для всіх підрозділів, які виконують бойові завдання на передньому краї.
🇦🇪Об'єднані Арабські Емірати вийдуть з ОПЕК і ОПЕК+ з 1 травня і це рішення грає на руку Трампу. Як пише Reuters, вихід ОАЕ, ключового члена ОПЕК, може призвести до хаосу і послабити організацію експортерів нафти, яка раніше обʼєднувала всіх найбільших експортерів нафти у світі. ОАЕ обгрунтували своє рішення тим, що виробники ОПЕК не може вирішити проблему транспортування через Ормузьку протоку, через яку зазвичай проходить 1/5 світового трафіку сирої нафти і зрідженого природного газу.«Вихід ОАЕ з ОПЕК є великою перемогою для президента США Дональда Трампа, який звинуватив організацію в «обмані решти світу» шляхом завищення цін на нафту», — пише Reuters.
Анвар Гаргаш, радник президента ОАЕ, розкритикував арабські країни на засіданні форуму країн Перської затоки в понеділок. «Країни Ради співробітництва країн Перської затоки надавали один одному логістичну підтримку, але в політичному і військовому відношенні, я думаю, їх позиція була найслабшою за всю історію», — відреагував Гаргаш.
@berezoview
🇲🇱У Малі убитий міністр оборони та ключовий союзник Путіна у Африці — генерал Садіо Камара, який загинув під час нападів 25 квітня. За повідомленнями ЗМІ, це сталося внаслідок атаки терориста-смертника біля його будинку. Камара був одним з головних посередників між владою країни та росіянами. Сепаратисти та ісламісти з різних боків атакували урядову армію Малі та російський Африканський корпус (АК). Z-канали пишуть, що вертоліт АК був збитий, російські найманці відступають на півночі країни.В останні дні Фронт звільнення Азавада (організація, що прагне до незалежності Азавада — регіону, населеного туарегами) розпочав масштабний наступ на урядову армію. Їм вдалося захопити місто Кідаль — основний оплот туарегів, який армія Малі повернула під свій контроль у 2023 році разом з вагнерівцями. Прямо зараз військовослужбовці армії Малі здаються в полон, з міста тікають росіяни з Африканського корпусу. Також армію Малі атакують джихадисти з «Джамаат Нусрат аль-Іслам уаль-Муслімін». 25 квітня по Малі прокотилася серія атак: під удар потрапили столиця Бамако, військові бази, аеропорт Бамако-Сено. Вибухи були чутні в Каті, де розташована головна військова база країни, повідомляє WP.У Z-каналах з'явилися кадри зі збитим під містом Гао вертольотом, який, як стверджується, належав найманцям АК Міноборони РФ. Вертоліт втрачений, екіпаж загинув.Повстанці захоплюють цілі міста і вступають у бої з військами хунти та російськими найманцями. Якщо хунта не втримається, країна може розвалитися — північ, де сильні туареги, давно хоче відділитися.@berezoview
🇵🇱Спікер Сейму Польщі Влодзімєж Чажастий гостро відреагував на пост посольства Ізраїлю в Польщі у соцмережах і порадив не втручатися у справи Польщі. Амбасада заявила, що очікує «швидких і рішучих заходів» щодо польського депутата Конрада Берковича, який у Сеймі показав роздруківку із зображенням зміненого ізраїльського прапора — із свастикою замість зірки Давида. Дипломати вимагають позбавити Берковича місця у парламенті демократичної Польщі. Спікер Сейму Чажастий обурився і порадив дипломатам менше втручатися в роботу польських політиків.«Польський депутат Конрад Беркович має сумнівне минуле, яке включає публічну підтримку нацизму. Історія показала, до чого призводять расизм і антисемітизм — Польща знає це надто добре. Такій людині не місце в парламенті демократичної Польщі. Очікуємо, що польська влада вживе рішучих і швидких заходів», — йдеться у заяві дипломатичної установи. «Рекомендую більшої розсудливості дипломатичним установам, які хотіли б втручатися в роботу польських політиків», — заявив Чажастий під час спілкування з журналістами, передає видання Onet.«Польща — суверенна держава, а польські політики є суб’єктом, а не об’єктом у руках будь-якої іншої держави чи її посольства», — додав Чажастий. Беркович упродовж трьох місяців отримуватиме половину зарплати через демонстрацію свастики на ізраїльському прапорі замість зірки Давида під час пленарного засідання. Це найбільше покарання, яке може накласти президія Сейму.@berezoview