⚡️ Андрій Сибіга закликав ЮНЕСКО негайно відреагувати на удар Росії по центру Львова:💬 «Росія жорстоко вдарила по центральній частині Львова — міста виняткової культурної цінності та об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО.Було завдано шкоди об’єкту Світової спадщини ЮНЕСКО.Я закликаю Генерального директора ЮНЕСКО негайно відреагувати на цей злочин та зайняти чітку позицію.Україна використає всі доступні механізми для захисту нашої культурної спадщини та забезпечення відповідальності. У відповідь на жорстокі порушення Росією міжнародного права має бути відповідальність.Під удар потрапив не лише центр, а й житлові райони Львова.Протягом дня Росія тероризує багато міст по всій Україні зграями «Шахедів»: Львів, Тернопіль, Вінницю, Івано-Франківськ, Житомир, Запоріжжя, Дніпро та інші міста. Є пошкодження та жертви серед цивільних.Росія робить те саме, що іранський режим на Близькому Сході, але в самому центрі Європи. Росія доводить свій статус держави-терориста. І саме так до неї слід ставитися — через силу, а не слабкість, і посилення тиску на всіх фронтах».
❗️Міністр Андрій Сибіга:💬 «Україна продовжує масштабувати свою кампанію діпстрайків по законних цілях на території РФ. Їхні масштаби, інтенсивність та вплив продовжують зростати.Це наші власні, українські санкції проти російської військової машини, і ми не збираємося їх послаблювати.Українські спроможності зараз дозволяють досягати цілей за тисячі кілометрів углиб держави-агресора та в більш масованих масштабах.Ця кампанія є розумною, ефективною та стратегічно продуманою. Вона практично послаблює агресивний та терористичний потенціал Росії вже сьогодні.Вона також підриває здатність Росії поширювати терор далі в Європу та підтримувати терористичні режими в інших регіонах, такі як режим в Ірані.Наш підхід простий: ефективніше знищити самі джерела терору, ніж перехоплювати пізніше засоби терору в своєму небі або зупиняти їх на своїй землі.Російські чиновники слушно визнають, що в Росії більше немає безпечних місць. І все це є прямим наслідком того, що Кремль розпочав цю злочинну війну та відмовляється її припиняти.Пересічні росіяни мають також усвідомити, що війна, яку їхнє керівництво розв'язало проти України, повертається туди, звідки вона прийшла, в їхню країну. Це справедливо, і масштаби цих ударів лише зростатимуть.Чим довше Москва відмовлятиметься припинити цю безглузду війну, в якій вона не має жодних шансів виграти, тим гірше для неї буде.»
❗️Глава МЗС Андрій Сибіга:«Зростання цін на енергоносії внаслідок ескалації на Близькому Сході збільшує ризик ескалації російської агресії в Європі. Щоб пом'якшити цей вплив, тиск на Росію слід не зменшувати, а навпаки різко посилити.Танкери російського тіньового флоту час не лише зупиняти, але й арештовувати. Індивідуальні санкції мають бути розширені. Також настав час запровадити заборони на в'їзд до ЄС російських бойовиків. 20-й пакет санкцій ЄС має бути ухвалений невідкладно, а будь-який шантаж з боку окремих держав-членів з непов'язаних питань має бути припинений рішучими діями.Санкції проти Росії – це більше, ніж просто підтримка України чи висловлення солідарності з українцями. ЄС запроваджує санкції проти Росії заради себе, щоб протистояти агресивній воєнній машині Росії, яка становить загрозу для кожної європейської родини.Те саме стосується репараційного кредиту в розмірі 90 мільярдів євро для України – ці гроші не є благодійністю; це інвестиція в протидію російській агресії та підтримку миру в Європі.Усі ці кроки є критично важливими стратегічними питаннями безпеки для всієї Європи, і вони є терміновими».
✈️ Евакуація українських громадян з Близького Сходу.На виконання доручення Президента України, МЗС працює над забезпеченням безпечного повернення на громадян України, які виявили бажання повернутися з Близького Сходу на Батьківщину. Глава МЗС Андрій Сибіга тримає на особистому контролі захист прав громадян і здійснення евакуацій.11-12 березня 2026 року МЗС України спільно з МЗС Польщі провели етап евакуації громадян України з регіону Близького Сходу до Варшави.Українські дипломати в Польщі, Об'єднаних Арабських Еміратах, Катарі та Кувейті забезпечили евакуацію 16 громадян України, які опинилися в складній ситуації через бойові дії в регіоні.🤝 Висловлюємо щиру вдячність польським колегам за організаційну підтримку в рамках #PKWBliskiWschód, а також ЄС за координаційну роль. Польща вкотре підтвердила: українсько-польська солідарність — це конкретні дії.МЗС України продовжує надавати всю необхідну допомогу громадянам України на Близькому Сході та в інших регіонах світу.📞 Цілодобова гаряча лінія МЗС України: +38-044-238-15-88
9 березня до Міністерства закордонних справ України було викликано посла Угорщини в Україні Антала Гейзера, якому було висловлено рішучий протест у зв’язку із грубими порушеннями Угорщиною своїх міжнародно-правових зобов’язань, зокрема Європейської конвенції з прав людини, Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року та українсько-угорської консульської конвенції у поводженні із незаконно затриманими громадянами України, які здійснювали перевезення цінного вантажу з міста Відень до України на виконання міжнародного контракту між Raiffeisen Bank International AG (Австрія) та АТ "Ощадбанк".До угорської сторони було доведено позицію про неприйнятність застосування до українських громадян заходів залякування та психологічного тиску, а також щодо надмірного застосування сили. Увагу посла Угорщини також було привернуто до того факту, що попри наявність офіційного запиту, направленого дипломатичними каналами, українським консульським посадовим особам не було надано допуску до затриманих, що є грубим порушення зазначених міжнародно-правових актів. Принагідно було запрошено інформацію щодо законодавчої ініціативи керівника парламентської фракції "Фідес", зокрема предмету регулювання законодавчої ініціативи та цілей майбутнього закону.
🇺🇦🇭🇺 В МЗС відбувся брифінг щодо ситуації із неправомірним затриманням Угорщиною українських інкасаторів6 березня заступник міністра закордонних справ України Євген Перебийніс спільно з заступником голови Національного банку України Дмитром Олійником та головою правління АТ «Ощадбанк» Юрієм Каціоном провели брифінг для керівників дипломатичних представництв держав-членів ЄС в Україні та представника посольства США щодо незаконного затримання в Угорщині українських інкасаторів.Під час брифінгу іноземні дипломати були поінформовані про деталі та обставини затримання семи громадян України – співробітників АТ «Ощадбанк» під час перевезення ними валютних цінностей з Австрії в Україну. Було наголошено, що транспортування готівкових коштів та банківських металів здійснювалося з дотриманням усіх вимог міжнародного права, митного законодавства ЄС та двосторонніх угод. Вантаж мав усі необхідні супровідні документи, що підтверджують його законне походження та цільове призначення. Іноземним дипломатам були наведені всі факти, які спростовують абсурдні звинувачення, що пролунали з угорської сторони. Євген Перебийніс наголосив на неприпустимості дій Угорщини, які Україна розглядає як акт державного тероризму та політичний шантаж.Заступник міністра закликав європейських дипломатів довести цю інформацію до відома Європейської Комісії та урядів держав-членів ЄС з метою вжиття всіх можливих заходів для якнайшвидшого звільнення українських громадян.
❗️Андрій Сибіга: Україна залишає за собою право ініціювати санкції проти причетних до захоплення українців в Угорщині та скликає іноземний дипкорпус«Політичні заяви угорських посадовців сьогодні вранці свідчать, що затримання семи громадян України в Будапешті було частиною шантажу та виборчої кампанії Угорщини.Список вимог Орбана до України сьогодні вранці був особливо показовим. Саме так зазвичай і відбувається після того, як людей беруть у заручники: висуваються вимоги.Ми не будемо терпіти цей державний бандитизм.Усі, хто відповідальний за захоплення і утримання наших громадян у заручниках, будуть притягнуті до відповідальності. Ми залишаємо за собою право вжити відповідних заходів, включно із запровадженням санкцій та інших обмежувальних заходів.Ми знову вимагаємо від Угорщини припинити втягувати Україну у свою внутрішню політику та виборчу кампанію.Ми очікуємо рішучих відповідей від наших партнерів. Ми також зберемо іноземний дипломатичний корпус у МЗС України, щоб поінформувати їх про неприйнятні дії Угорщини, спростувати абсурдні звинувачення та закликати до підтримки у вимозі притягнути винних до відповідальності.»
💬 Міністр Андрій Сибіга:«Чотири роки тому в цей день Росія незаконно окупувала Запорізьку АЕС — найбільшу атомну електростанцію в Європі.Відео того, як окупаційні сили штурмували та обстрілювали ядерний об’єкт, шокували світ.Відтоді Росія перетворила станцію на військову базу, взявши в заручники не лише Україну, а й усю Європу та світ своїм ядерним тероризмом.Нинішні плани Кремля перезапустити реактори під час окупації є небезпечними та незаконними.Ми закликаємо МАГАТЕ та всю міжнародну спільноту докласти всіх зусиль, щоб покласти край російській окупації та ядерним ризикам, які вона несе.Щоб усунути загрозу ядерної катастрофи, станція має бути демілітаризована і повернена її законному власнику та оператору — Україні.Не може бути «business as usual» у сфері атомної енергетики з Росією, поки вона продовжує створювати неприйнятні ризики для ядерної безпеки, включно з окупацією ЗАЕС та постійними ударами по атомній енергетичній системі України.Ми застерігаємо міжнародних посадовців від нормалізації ядерного тероризму шляхом участі у заходах, спонсорованих Москвою. Ми також повторюємо наш заклик до запровадження санкцій проти «Росатому».Ми продовжуємо вимагати негайного звільнення незаконно затриманих російськими окупантами працівників станції: Сергія Коржа, Сергія Потинга та щонайменше ще 33 співробітників ЗАЕС.Російські злочинці повинні бути притягнуті до відповідальності за систематичні тортури, залякування та свавільні затримання цивільних на станції та в місті Енергодар, а також за окупацію ЗАЕС.Україна ініціювала внесення змін до Статуту МАГАТЕ, щоб держава-агресор не могла впливати на критично важливі рішення у сфері атомної енергетики, і ми закликаємо всі сторони підтримати їх».
🇺🇦🇸🇦 Андрій Сибіга провів телефонні переговори з міністром закордонних справ Саудівської Аравії принцом Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом💬 "Стрімкий розвиток ситуації на Близькому Сході та її ширші наслідки для регіональної й глобальної безпеки стали предметом моєї розмови з міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія Його Королівською Високістю принцом Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом.Я висловив солідарність із Королівством Саудівська Аравія та його народом. Україна рішуче засуджує акт агресії Ірану, який загрожує регіональній стабільності. Ми обговорили ризики подальшої ескалації та пошук дипломатичних рішень. Захист цивільних та збереження регіональної стабільності мають залишатися пріоритетом.Я наголосив, що Україна добре усвідомлює наслідки ракетної та дронової війни, адже ми й надалі щодня зазнаємо повітряних атак, зокрема із застосуванням іранських дронів "Шахед". Ми готові ділитися нашим досвідом із партнерами, які стикаються з подібними загрозами.Ми домовилися підтримувати активний діалог і поглиблювати взаємодію з питань, що становлять взаємний інтерес, просуваючи відповідальну дипломатію та принцип сили".
❗️Андрій Сибіга: МЗС посилює консульську підтримку українців на Близькому СходіУ понеділок, 2 березня, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що українська дипломатія активно відстежує розвиток подій на Близькому Сході після загострення безпекової ситуації довкола Ірану.💬 «Найважливіше для нас — безпека наших громадян. На доручення Президента України МЗС працює над забезпеченням ефективної консульської допомоги громадянам України. Наразі в регіоні перебуває близько 250 тисяч українців», — зазначив глава МЗС.Міністр заявив, що консульська служба МЗС перебуває у постійному контакті з громадянами України, а посольства взаємодіють із місцевими службами, органами влади країн перебування та європейськими партнерами.💬 «Станом на зараз, на щастя, немає інформації щодо поранень чи загибелі громадян України внаслідок погіршення безпекової ситуації. Знаємо про проблеми з вильотом у тих країнах, де закрите небо. В усіх ситуаціях посольства на зв’язку з громадянами, надають необхідні консультації», — зауважив він.За словами Андрія Сибіги, МЗС у співпраці з європейськими партнерами вже вдалося перемістити частину громадян суходолом до безпечних місць, зокрема до Єгипту. Міністр повідомив, що станом на ранок поточного дня на цілодобову «гарячу лінію» МЗС надійшло близько трьох десятків звернень, що не є значною кількістю та переважно стосуються відтермінування рейсів.💬 «Аналізуємо розвиток подій та опрацьовуємо всі можливі сценарії реагування, включно з евакуацією, з метою гарантування безпеки громадян України», — заявив дипломат.Глава МЗС закликав українців, які перебувають у країнах регіону, дотримуватися заходів безпеки та уважно стежити за повідомленнями українських дипломатичних установ і місцевих органів влади.👉 Корисна інформація щодо консульської допомоги для українських громадян