Джерело
МЗС України 🇺🇦 | Міністр Андрій Сибіга:«Чотири роки тому в цей день Росія незаконно оку...
1 250 Охват/переглядів
2026-03-04 09:03
Повідомлення №8445
💬 Міністр Андрій Сибіга:«Чотири роки тому в цей день Росія незаконно окупувала Запорізьку АЕС — найбільшу атомну електростанцію в Європі.Відео того, як окупаційні сили штурмували та обстрілювали ядерний об’єкт, шокували світ.Відтоді Росія перетворила станцію на військову базу, взявши в заручники не лише Україну, а й усю Європу та світ своїм ядерним тероризмом.Нинішні плани Кремля перезапустити реактори під час окупації є небезпечними та незаконними.Ми закликаємо МАГАТЕ та всю міжнародну спільноту докласти всіх зусиль, щоб покласти край російській окупації та ядерним ризикам, які вона несе.Щоб усунути загрозу ядерної катастрофи, станція має бути демілітаризована і повернена її законному власнику та оператору — Україні.Не може бути «business as usual» у сфері атомної енергетики з Росією, поки вона продовжує створювати неприйнятні ризики для ядерної безпеки, включно з окупацією ЗАЕС та постійними ударами по атомній енергетичній системі України.Ми застерігаємо міжнародних посадовців від нормалізації ядерного тероризму шляхом участі у заходах, спонсорованих Москвою. Ми також повторюємо наш заклик до запровадження санкцій проти «Росатому».Ми продовжуємо вимагати негайного звільнення незаконно затриманих російськими окупантами працівників станції: Сергія Коржа, Сергія Потинга та щонайменше ще 33 співробітників ЗАЕС.Російські злочинці повинні бути притягнуті до відповідальності за систематичні тортури, залякування та свавільні затримання цивільних на станції та в місті Енергодар, а також за окупацію ЗАЕС.Україна ініціювала внесення змін до Статуту МАГАТЕ, щоб держава-агресор не могла впливати на критично важливі рішення у сфері атомної енергетики, і ми закликаємо всі сторони підтримати їх».