Наш друг, підписник і журналіст Радіо НВ Сергій Окунєв першим побачив FP-1|2 в якості носія ракет [НАР С-5] та розпитав співзасновника 🔥 Fire Point Дениса Штілермана про його особливості. І про багато іншого....💬 Купа цистерн — немає сенсу втрачати один літак [борт] на одну цистерну. Плюс подавлення груп мобільної ППО ворога — теж немає сенсу втрачати цілий літак. Якщо можна щось зробити — підвісили, скільки в нас, вісім ракет С-5, достатньо просто все підвісити і все💬 Це досить просте рішення. З’явилася ідея: якщо ти робиш полювання на залізничний вузол, то можеш зробити полювання не на одну цистерну чи локомотив, як раніше, а підірвати одразу чотири цистерни і локомотив. Це таке оперативне покращення. Плюс досить легко придушити мобільну ППО противника. Гелікоптерам теж стає страшніше літатиЧи це тільки розробка, перші варіанти?💬 Ні, це вже стабільне бойове застосуванняКоли ви розробляли цей проєкт, ви одразу орієнтувалися на вже існуючі ракети?💬 Так, під вже існуючі ракети. Щоб не робити нові. Вони лежать, їх ніхто не використовує, бо в них дуже мала дальність і на лінії зіткнення вони вже не мають перспективи застосування. Тому просто взяли, підвісили, запустили — і всеНа яку відстань може літати такий FP-дрон у цій модифікації?💬 300–500 км. Дивіться, у нас є автоматизований алгоритм запуску, можна літати до 1200–1300 км, хоча аеродинаміка через це значно погіршується. А в керованому режимі, де є Starlink, можна і 500 км. Це залежить від бака. Іноді, залежно від того, де працює зв’язок, ми можемо використовувати борти з більшим баком. У нас ще є нові рішення, які підвищують аеродинамічні характеристики літакаА якщо ми говоримо про автоматизований варіант — тобто він може сам навестися і здійснити пуск?💬 Так, там є алгоритм, не буду розкривати деталі, але є алгоритм повністю автоматичного застосування .. У нас є купа різноманітних рішень для платформи, але поки ворог їх не оприлюднив — давайте не будемо розкривати. Я вважаю, що вони вже знають ті рішення, які ми використовуємо, але поки вони не розкрили — немає сенсу розкривати. Вони показали, що наші літаки на собі носять по два FPV-дрони, великі квадрокоптери. Це теж є. І таке рішення є[FP-дрони, які несуть на 370 км 200 кг] — це можна порівнювати, на вашу думку, з КАБом?💬 Звичайно. В КАБі якісь тротилові начинки, а в нас ТГА [вибухівка], яка значно потужніша. Ми робили порівняльні випробування. Була секта “в Радянському Союзі — все робили якісно, все рахували”. Поклали наш боєприпас і поклали ФАБ-100. .. Там нема про що казати💬 Вже застосовується 170 кг [FP-2]. Випробували, взлетіли, пролетіли, все зробили. Зараз виробляємо товарну кількість і починаємо влучатиЄ якась стеля? Чи ми побачимо FP-2 з 500 кг бойової частини?💬 Ні, стеля є, звичайно. 200 кг — це максимум
Танкіст 92 ОШБр та автор танкового YouTube-каналу Shawshank Redemption, розповідає "Оборонці", в яких умовах танк може стати в нагоді на сучасному полі бою."Головний друг танка — це погана погода. Туман, дощ погіршують можливості розвідки і зменшують візуальну дистанцію ураження. Це справжнє вікно можливостей для застосування танків у будь-якому вигляді: хоч для стрільби із закритих позицій, хоч прямим наведенням.Якщо ж погода нормальна, то працювати можна лише за умови повного контролю над ситуацією: коли є надійний зв'язок із командирами, коли небо постійно моніториться і тобі вчасно повідомляють, скільки ворожих безпілотників у повітрі. Але це більше на удачу.Не так давно був випадок: ворог на техніці прорвався через передній край, а далі розходилося кілька доріг, і ми не знали, куди саме він поїхав. Зв'язок дуже поганий, сильний туман — буквально 50 метрів, і вже нічого не видно. Командування вигнало кілька танків, кожен перекрив свій напрямок, і всі чекали, до кого ж вони виїдуть. У підсумку одна ворожа МТ-ЛБ виїхала прямо на танчик наших колег, і він її розмотав.Тобто зараз танки застосовуються переважно в обороні. Особливо, коли йде прорив із застосуванням техніки. Знаєте, як у Другу світову казали: танк — це протитанкова гармата на гусеницях. От зараз ми, можливо тимчасово, але повернулися до цієї концепції. Танк — це інструмент для дуелей із собі подібними"Більше про те, яку роль зараз виконують танки на полі бою і яке їхнє майбутнє, читайте в новому інтерв'ю "Оборонки". Підписатися на "Оборонку"
‼️73-й обмін: Україна повернула з неволі 193 ЗахисниківСьогодні за результатами перемовин Координаційний штаб за дорученням Президента провів черговий обмін полоненими. З російської неволі визволено 193 Оборонців. Сьогоднішній захід став продовженням Великоднього обміну та реалізації відповідних домовленостей.Особливість нинішнього обміну полягає в тому, що вдалося повернути з полону хлопців 2000-х років народження, а також Захисників із пораненнями. Більшість звільнених незаконно утримувались на території Чечні. Проти частини з них були сфабриковані кримінальні справи, що є порушенням Женевських конвенцій.Серед визволених військовослужбовців — представники ЗСУ, зокрема значна кількість десантників. Також додому повертаються бійці Військово-Морських Сил, ТрО, Національної гвардії України, Нацполіції, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту. Окрім солдатів та сержантів, вдалося звільнити декількох офіцерів.Звільнені військовослужбовці захищали країну на Луганському, Донецькому, Харківському, Запорізькому та Курському напрямках. Наймолодшому Захиснику виповнилося 24 роки. У полон він потрапив на Донецькому напрямку у 2023 році. Вік найстаршого визволеного Оборонця — 60 років. Двоє військовослужбовців сьогодні святкуватимуть свій день народження вже на рідній землі.Усі звільнені пройдуть повний медичний огляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, а також усі передбачені державою виплати. Україна забезпечить реінтеграцію героїв до суспільства після тривалої ізоляції.🤝Висловлюємо вдячність США та ОАЕ за допомогу в організації обміну.Дякуємо також усім дотичним структурам і організаціям за скоординовані зусилля, спрямовані на визволення наших громадян. Координаційний штаб продовжує роботу з пошуку та повернення кожного, хто перебуває в російській неволі.🇺🇦 Слава Україні!
Анатомія KN-23 та KN-24: експерти Міноборони дослідили північнокорейські ракети, якими Росія била по УкраїніАналіз уламків ракети, що впала у Харкові 2 січня 2024 року, підтвердив параметри, які збігаються з кресленнями з південнокорейських наукових видань.Північнокорейські ракети мають унікальну геометрію. Діаметр KN-23 (північнокорейська варіація концепту російської 9М723 зі складу «Искандер-М») становить 110 см у задній частині із звуженням до 90 см попереду. Показник у 110 см не зустрічається у жодної іншої країни світу, крім КНДР. Діаметр KN-24 (КНДРівське бачення ATACMS) становить близько 100 см, він ще зустрічається у світі.Експерти також порівняли уламки з фотографіями з ракетних заводів та виявили сім ключових подібностей: від кількості отворів під болтові кріплення сопла до наявності специфічних ніш під приймачі супутникової навігації.Згідно з висновками дослідників МОУ, KN-23/24 не є прямою копією і не є виготовленою «за ліцензією» російською ракетою 9М723 «Искандер-М». Утім, є певні ознаки, що КНДР доопрацювала первісний варіант розробок балістичної ракети «Искандер-М».Зазначається, що північнокорейські ракети використовують менш енергетичне паливо, через що вироби мають більші та довші за російські аналоги (приблизно в 1,5 рази) двигуни, задля забезпечення аналогічної дальності.Водночас під час виробництва використовуються застарілі методи: а якість пайки — приблизно 50-річної давнини. У блоках керування знайдено компоненти цивільного призначення від провідних брендів, що, вочевидь, потрапляють у КНДР в обхід санкцій.Задля забезпечення термостійкості ракети під час руху в атмосфері, поряд із застосуванням теплозахисного покриття на ГЧ встановлено обтікач із графітових матеріалів. Використання такого відносно дешевого рішення скоріш за все обумовлене відсутністю доступу до більш сучасних теплозахисних матеріалів.Попри використання застарілих технологій, ці ракети, як всі інші балістичні засоби, вкрай незручні для ППО, тож становлять смертельну небезпеку для українців.
‼️Передвеликодній обмін: 182 українці звільнено з полону Сьогодні, напередодні світлого свята Великодня, відбувся 72-й обмін полоненими. У результаті перемовного процесу, Координаційним штабом за дорученням Президента України, з російської неволі повернуто 175 військовослужбовців та 7 цивільних громадян України. ➡️ Особливість сьогоднішнього обміну в тому, що практично усі звільнені бранці - як військові, так і цивільні - утримувалися в полоні з 2022 року. Ще одна приємна новина - вдалося визволити 25 офіцерів, яких раніше російська сторона категорично відмовлялася обмінювати. Більша половина визволених сьогодні Захисників потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Додому також повертаються декілька військовослужбовців Національної Гвардії, поневолених під час окупації ЧАЕС у перші дні повномасштабного вторгнення. Вік наймолодшого звільненого - 22 роки, найстаршому виповнилося - 63 роки. Загалом серед звільнених сьогодні військових - представники Військово-Морських Сил, Сухопутних військ, ТрО, ДШВ, ВСП, Повітряних Сил, СБС, а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби. Також на рідну землю сьогодні повернулися 7 цивільних громадян України, які були поневолені російськими окупаційними військами ще у 2022 році. 🤝Висловлюємо вдячність Сполученим Штатам Америки та Об’єднаним Арабським Еміратам за сприяння в організації обміну та поверненні додому цивільних та військових українців. ☝️Усі звільнені з полону пройдуть медичний огляд, отримають лікування, будуть забезпечені всім необхідним на перший час, отримають належні виплати та пройдуть реабілітацію та реінтеграцію до суспільства після тривалої ізоляції у російській неволі. Дякуємо також усім дотичним структурам і організаціям за скоординовані зусилля, спрямовані на визволення наших громадян.Координаційний штаб продовжує роботу з пошуку, документування та повернення кожного, хто перебуває в російській неволі. 🇺🇦Слава Україні!
🇺🇦⚓Військово-Морські Сили ЗС України разом з СБС уразили ворога на буровій установці "Сиваш"Силами та засобами ВМС ЗС України спільно з підрозділами СБС ЗС України в ніч на 06 квітня було уражено підрозділи противника, розташовані на буровій установці “Сиваш”, що суттєво послабило позиції рф у Чорному морі.Ворог використовував платформу як базу розміщення обладнання для стеження, ретрансляції зв'язку, розміщення засобів РЕБ та ППО ближньої дії. Це дозволяло йому виявляти рух українських Сил оборони в напрямку Криму, що створювало “буферну зону” для захисту півострова та кораблів чф.Крім того, на установці базувалися елітні підрозділи спецпризначення рф і розміщувалося озброєння, включно з протитанковими ракетними комплексами та засобами протидії нашим дронам і катерам.Точний і результативний удар по буровій установці “Сиваш” позбавляє ворога важливого елементу контролю над Чорним морем та не дозволяє використовувати вишки як безпечні плацдарми.Боротьба триває!Крок за кроком — до нашої перемоги!🫡
Російська опозиція поділилася даними по смертях у одній з дивізій Центрального військового округу за один рік боїв на Донбасі.У середині 2025 року випускник артилерійського училища, а вже згодом начальник штабу медичного батальйону 27 мсд, росіянин на ім'я Олег Міллер достроково полишив службу після порушення проти нього кримінальної справи. Кому цікавий його шлях чи що саме спонукало до такого вчинку може ознайомитися з подробицями тут. У форматі СВО службу він почав на межі 2023 та 2024 років після підписання контракту з російським міністерством оборони. На виході з частини він встиг з собою взяти деякі документи в електронному форматі. У контексті статті — особові списки підрозділа. Дані охоплюють період часу між початком 2024, коли 27 мотострілецька дивізія тільки розгорталася на базі 21 омсбр, та січнем 2025 включно, коли Олег подався на вихід.За повний 2024 рік крізь дивізію пройшло 28234 людини. У момент її залучення до бою на сході України її формували приблизно 8000 чоловік:— 506 та 589 мсп містили 2154 та 2108 військовослужбовця відповідно;— 433 мсп складався з 1720 військовослужбовців;— 1435 мсп, штурмовий, тільки стартував з 72 людьми;— 268 сап налічував 455 голів;— В кожному окремому батальйоні, підпорядкованому дивізії, додатково служили по 100-150 чоловік.Офіційно за два роки безперестанних бойових дій дивізія втратила 12 осіб. Натомість у файлі, який експропріював Міллер, лише відміток «безвестное отсутствие более одного дня» назбиралося 4778. Журналісти взяли 100 випадкових людей з цього списку та виявили, що 51 з них — точно мертві, а ще 13 — безвісти зниклі. Натомість у жодному випадку не було підтверждено, що зниклий військовослужбовець виявився 100% живим та на зв'язку.Далі «Досьє» екстраполює дані. На основі того, що «Медіазоні» та BBC вдалося знайти через статистику виплат за поранення — а саме що кожен убитий приносить з собою додаткових двох «важких» — приблизно 5000 чоловік безвісти зниклих військовослужбовців слід множити на 3. На виході маємо, що річний ранрейт — тобто кількість осіб, які в результаті смерті чи поранення до бою вже не повертаються — 27 мсд за умови сталої інтенсивності бойових дій та відсутності змін у тактиці становить 15000 чоловік.Якщо росіяни не воюють з роздутим штатом, і відповідно якщо дивізія нині не має 23-24 тисячі активних «штиків», цифра цілком реальна. Повертаючись до 1720 чоловік у 433 мсп, у переданому Міллером «Досьє» файлі в цьому полку прописано 1816 безвісти зниклих, що за математичною моделлю статті дає 3-3500 додаткових вибитих за рахунок важких поранень. Усього крізь нього пройшло 6857 військовослужбовців. Вважати, що в решті мотострілкових полків ситуація кардинально інша причин немає.У статті також подаються дані по СЗЧ. Усього дивізія в цю категорію записала 2691 військовослужбовця, а ще приблизно тисячу — як тих, що повернулися із «самоволки».Якщо робити розгалудження особового складу дивізії за віком, то маємо наступні дані:— Чоловіків за 50 років — 14%;— Пласт за 40, але до 50 років, становить приблизно 40%;— 30 років ще не виповнилося лише приблизно чверті дивізії.По посадах надається лише смертність, і не по всіх. Зрозуміло, що звичайні піхотинці та штурмовики потерпають найбільше, а дронарі найменше. Проте конкретно 27 мсд вдалося втратити за цілий рік служби лише одного артилериста. Таким у дивізії можуть похизуватися виключно оператори «Орланів», які мають стільки ж втрат серед усіх 83 чоловік. Традиційні оператори FPV-дронів втрат за 2024 рік не понесли, але в 2025 з 338 чоловік було ліквідовано 27.Правдивість усього списку на 28000 осіб підтверджувалася збором даних у соцмережах, новинах та сервісах з так званого «пробиву» у відношенні до кількох сотень випадково обраних записів. Окрім того, що вказані особи дійсно існували, також вдавалося знаходити написані їх друзями та рідними некрологи або інші свідчення про службу в 27 дивізії.
Інструктаж противника щодо використання антидронового комплексу «Ёлка», а також кадри його експлуатації. Завдяки закладеним у виріб основам роботи, а саме технології машинного зору, він не є вразливим до традиційних рішень РЕБ, є простим у застосуванні, а також, якщо вірити джерелу, самостійно розпізнає тип цілі. Дрон не містить бойової частини, збиття відбувається за рахунок кінетичного впливу. Згідно інших джерел існують варіанти у форматі летючого ВОГ-а.Дрон усе активніше застосовується військами противника і вже встиг стати жертвою підрозділа Signum. За нашою інформацією комплекс уже інтегровано з деякими НРК, з їх подальшим застосуванням безпосередньо в умовах бойових дій.Наразі складно обґрунтовано стверджувати про ефективність даного засобу, проте простота та автономність використання точно стануть основними сприятливими факторами його поширення та зростання як технології. Немає сумнівів, що засіб стане особливо в нагоді на логістичних шляхах та режимних об'єктах противника.Виріб має наступні ТТХ:— Маса до 2 кілограмів. Увесь комплект, включно з інструкцією та техпаспортом, — 3.5 кг;— Максимальна швидкість до 200 км/год;— Швидкість підйому до 40 м/с;— Спроможність самонаведення на ціль від 100 см у діаметрі з'являється з дистанції 700 - 1000 метрів;— Максимальна швидкість цілі «Ёлки» повинна бути між 75 та 110 км/год;Джерело
У зв'язку з тим, що останнім часом загроза від українських БПЛА лише збільшується, противник починає переймати відносно дешеві рішення для боротьби з ними. Відповідно лаборанти акціонерного товариства «Лаборатория ППШ» народили комплекс «Катран», який складається з:— радара, що визначає цілі на відстані до 10 км;— камери;— тепловізійного приціла «Кречет» з можливістю допомоги стрільцю донаведенням за рахунок ШІ;— станка для двох ПКТ;— кунга, де все це розмішується.Один з рекламних роликів не пройшов повз спеціалістів у Твіттері, які в радарі впізнали китайський RPA-U02XMR з ціною приблизно $175000.Виробник заявляє, що радар може помітити DJI Phantom 4 та пташок з розмахом крил від 1 метра на дистанції до 5 км; DJI Mini 3 — на відстані до 4 км; малі БПЛА у форматі літаючих апаратів з крилами — до 8 км; та великі БПЛА або вертольоти у радіусі 15 км. Це все на висоті до 1000 метрів та за умови швидкості літального апарату до 150 метрів на секунду.На зображенні 1 представлена схожість інтерфейсів радара з презентації Hurys та комплексу «Катран».На зображенні 2 — радар Hurys RPA-U02XMR з відео «Лабораторії».На зображенні 3 — той самий радар з сайту виробника.На зображенні 4 — приклад як виглядає основна частина «Катрана». Конкретніше — автоматична турель ЛПД-2000.Важко сказати чи всі технологічніші від звареного металу компоненти даного комплексу імпортновані з Китаю, але тут сам виробник залишає знаки для тих читачів, хто має очі.
⚡️⚡️Ракетами Storm Shadow уражено завод "Кремній Ел" / ⚡️⚡️Storm Shadow missiles strike the "Kremniy El" factoryENG below⏬⚡️В рамках системного зниження воєнно-економічного потенціалу російського агресора підрозділи Сил оборони України завдали успішних ударів ракетами повітряного базування Storm Shadow по брянському заводу мікроелектроніки "Кремній Ел". ✅"Кремній Ел" - це критично важлива ланка в ланцюжку виробництва російського "високоточного" озброєння. Завод спеціалізується на дискретній напівпровідниковій техніці та інтегральних мікросхемах, які є "мізками" та "нервовою системою" сучасної зброї, зокрема ракет "Іскандер".💥🔥Зафіксовано ураження цілі та значне пошкодження виробничих потужностей.Масштаби завданих збитків уточнюються.🧐Аеророзвідку здійснював підрозділ окремого полку Безпілотних систем "Рейд". Далі буде!💥 Слава Україні!🇺🇦⚡️As part of a systematic effort to reduce the military-economic potential of the russian aggressor, units of the Ukrainian Defence Forces successfully struck the Kremniy El microelectronics factory in Bryansk with Storm Shadow air-launched missiles. ✅Kremniy El is a critically important link in the chain of production of russian "high-precision" weapons. The plant specializes in discrete semiconductor devices and integrated microchips, which serve as the “brains” and “nervous system” of modern weapons, including Iskander missiles.💥🔥The target was hit and significant damage to production facilities was recorded.The extent of the damage is being clarified. 🧐Aerial reconnaissance was carried out by “Raid” Separate Unmanned Systems Regiment.To be continued!💥 Glory to Ukraine!🇺🇦