Джерело
Антон Петрівський | Ще Польща не загинула,Коли ми живемо.Що в нас чужа сила взяла,Шаблею в...
1 000 Охват/переглядів
2026-04-28 10:41
Повідомлення №795
Ще Польща не загинула,Коли ми живемо.Що в нас чужа сила взяла,Шаблею відберемо.Марш, марш, Домбровський,З землі італійської до Польщі!За твоїм проводомПоєднаємось з народом.Пройдем Віслу, пройдем Варту,Будем поляками,Дав нам приклад Бонапарт,Як звитяжити маємо.Це перші куплети гімну Польщі. В ньому розказується, як польські легіони під проводом Яна Генріка Домбровського (на картинці саме він зображений), які були в підпорядкуванні Наполеона Бонапарта, йдуть визволяти Польщу від окупації царською росією. Не визволили. Але поляки пишаються цією спробою і шанують легіонерів і самого Домбровського.Ви запитаєте, а для чого ця інформація? Пояснюю. Саме з такою самою метою українці сформували у складі німецької армії 14 гренадерську дивізію Ваффен СС "Галичина". Вона складалась з українців і мала стати основою майбутньої української армії в боротьбі за незалежність України. Чимало офіцерів високого рангу армії УНР стали до лав Дивізії. Для нації, яка не мала на той час власної держави, це було абсолютно раціональне рішення. Особливо з огляду на позитивний досвід співпраці з німцями в період Перших визвольних змагань (визволення Києва і ін.).До початку 2 світової з Гітлером дружило пів Європи. Польща з Пілсудським дружили з Гітлером. Посварились бо він їх окупував. Україну він не міг окупувати, бо українці з 20 років були під постійною окупацією. Під радянською окупацією українці пережили Голодомор і вибір німців союзниками в 2 світовій для майбутнього здобуття незалежності був природнім. Також не забуваймо про таку ж мотивацію створення Легіону Українських Січових Стрільців, який був сформований у складі австрійської армії для майбутньої основи армії незалежної української державиПоляки оспівують Домбровського в гімні. Я не кажу, щоб ми оспівували Павла Шандрука в нашому гімні. Але його портрет мав би висіти в кабінетах перших осіб держави на рівні з іншими борцями за незалежність України. Сьогодні 28 квітня день створення Дивізії "Галичина". Це українські герої, які боролись за Україну проти тої самої москви, що і ми сьогодні.