Джерело
🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱 | 1 травня 1935 року у районі Колків(нині - Волинська область) відбулася...
345 Охват/переглядів
2025-05-01 10:02
Повідомлення №984
📆1 травня 1935 року у районі Колків(нині - Волинська область) відбулася демонстрація з кривавим фіналом. Підготовка до неї проводилась під керівництвом Колківського райкому КПЗУ та райкому комсомолу.Проводилася роз'яснювальна робота серед населення та підготовка молоді, комсомольців до демонстрації. Комсомолка Ліда Мосійчук вишивала прапор, Надія Тарасюк переправляла нелегальну літературу у своє село та село Острів.Було розроблено детальний рух колон до місця збору на лісовій галявині біля Колків. Однак польській 👮поліції через інформатора стало відомо про підготовку демонстрації. В кінці квітня 1935 року начальник Луцької поліції повідомив про це Варшаву, звідки надійшов наказ розгромити демонстрацію, застосувавши зброю.Із Луцька до Колків був направлений посилений загін поліції на чолі з керівником слідчого відділу воєводського управління поліції. Багато переодягнутих поліцейських та шпиків було направлено в навколишні села. Недалеко від Колків поліція організувала засідку. О 17:30, коли демонстрація підійшла до місця засідки, на неї посипався град куль із кулеметів і гвинтівок. В результаті розправи 8 людей було вбито, 31 тяжко поранено, 47 заарештовано і відправлено у в'язницю до Луцька. Серед загиблих були Павло Кривонюк, Ничипор Вознюк, Олександр Стельмащук, Домна Гордіюк, Лідія Мосійчук та інші.