📈російський морський експорт нафти утримується на 16-місячному максимумі, попри заклики президента США Дональда Трампа до покупців припинити торгівлю з Москвою, - Bloomberg. За чотири тижні до 28 вересня середній обсяг поставок з російських портів становив 3,62 млн барелів на добу — найбільший показник з травня 2024 року. Аналітики відзначають, що чотиритижневі середні значення краще відображають реальну динаміку, ніж волатильні щотижневі дані.Зростання експорту сирої нафти відбувається на тлі падіння поставок нафтопродуктів, адже через атаки дронів і брак обладнання скорочується переробка на російських НПЗ. Тому поточне збільшення відвантажень сировини лише частково компенсує втрати від скорочення експорту бензину та дизеля.Найбільшими покупцями залишаються Індія та Китай. Делі не демонструє ознак скорочення імпорту, а Пекін заявляє про готовність і надалі розвивати енергетичне партнерство з Кремлем. Туреччина продовжує купувати близько 300 тис. барелів нафти щодня, тоді як Угорщина та Словаччина також залишаються серед клієнтів.Попри кількамісячний тиск на партнерів, Трампу не вдалося добитися помітного зменшення російського експорту, однак для москви рекордні показники експорту не означають стійкого фінансового виграшу.
🔽У росії розпочалося поступове зниження нафтовидобутку, що ставить під загрозу одну з ключових статей доходу бюджету кремля, - The Wall Street Journal.Через санкції та виснаження родовищ у Західному Сибіру, на Уралі та в Поволжі видобуток може впасти щонайменше на 10% до кінця десятиліття.москва намагається тримати рівень експорту, але бракує технологій, обладнання та кадрів. Санкції закрили доступ до сучасного програмного забезпечення й бурових установок, а власних виробничих потужностей для їх заміни немає. Навіть ті ресурси, які росія намагається завозити через треті країни, обходяться дорожче.Арктичні проєкти, на які Кремль покладає надії, також заблоковані: відсутність танкерів криголамного класу та відмова провідних азійських верфей співпрацювати з рф зривають плани на освоєння нових родовищ. Ситуацію поглиблює кадрова криза: частина фахівців виїхала з країни, інші мобілізовані на війну проти України.За підрахунками експертів S&P Global, підтримувати стабільний рівень видобутку стає дедалі складніше й дорожче. «Для російської нафти це по суті довге і поступове прощання», — наголошують аналітики.Оскільки третина бюджету рф формується саме з енергетичних доходів, падіння нафтовидобутку неминуче послабить військову економіку Кремля й змусить підвищувати податки, що ще більше вдарить по росіянах.
🇮🇳Індія намагається отримати дозвіл США на імпорт іранської та венесуельської нафти, щоб скоротити закупівлі російських енергоносіїв і водночас уникнути стрибка світових цін, - BloombergДелегація з Нью-Делі цього тижня на переговорах у Вашингтоні заявила, що різке зменшення імпорту російської нафти можливе лише за умови доступу до альтернативних постачальників, які нині перебувають під санкціями.Попри американські мита, Індія продовжує купувати дешевші російські барелі, які допомогли зменшити навантаження на її імпортні витрати. У липні індійські нафтопереробні заводи платили в середньому $68,9 за барель російської нафти, тоді як саудівська та американська сировина коштували дорожче.москва була змушена пропонувати знижки, оскільки більшість країн світу відмовилися від її нафти через війну проти України. Тепер Індія прагне диверсифікувати поставки, аби не опинитися у надмірній залежності від російського ринку. Якщо Вашингтон погодиться пом’якшити санкції щодо Ірану й Венесуели, це може стати ударом по російських експортних доходах, які вже й так знижуються під тиском санкцій і атак на енергетичну інфраструктуру.Таким чином, навіть найбільший покупець російської нафти сигналізує про готовність скорочувати закупівлі, що посилює вразливість російської економіки.
🛢Китай різко нарощує запаси нафти — вже понад 150 млн барелів у 2025 році, що еквівалентно приблизно 10 млрд доларів, - Bloomberg.Для країни, яка активно переходить на електромобілі, така стратегія виглядає нетривіальною і свідчить про довгострокові геополітичні плани.Аналітики бачать одразу кілька причин:1. Дешева нафта та нові резервуари — Китай користується низькими цінами і щойно введеними в експлуатацію сховищами.2. Законодавча база — новий закон про енергетику зобов’язує і державні, і приватні компанії формувати стратегічні запаси.3. Захист від санкцій США — Пекін уже імпортує 20% нафти з підсанкційних країн, включно з росією, і прагне мінімізувати ризики перекриття поставок.4. Тайванський фактор — частина ринку вважає, що додаткові закупівлі — це підготовка до можливого конфлікту, який може паралізувати логістику.5. Диверсифікація резервів — нафта стає для КНР альтернативою доларовим активам, подібно до золота.Запаси Китаю вже покривають понад 110 днів споживання; до 2026 року цей показник може зрости до 180 днів.Для росії це тривожний сигнал: Пекін активно готується до сценаріїв ізоляції й може зменшити залежність від російських поставок, використовуючи накопичені резерви. Москва ж, навпаки, стає все більш залежною від китайських закупівель і втрачає можливість диктувати ціну.
❗️ЄС посилює контроль експорту, щоб перекрити росії доступ до критичних технологій, - Financial TimesЄвропейська комісія вперше після початку повномасштабного вторгнення ухвалила рішення про централізацію експортного контролю, щоб закрити для москви канали постачання обладнання подвійного призначення. Нові правила охоплюють квантові технології, машини для виробництва мікросхем, інтегральні схеми та 3D-принтери.Раніше подібні обмеження ухвалювалися в рамках багатосторонніх домовленостей, зокрема «Вассенаарської угоди», але участь росії дозволяла їй блокувати включення до списку товарів, потрібних для війни проти України. Тепер Брюссель фактично ігнорує позицію москви та встановлює єдині правила на рівні ЄС.Для кремля це означає подальшу ізоляцію від передових технологій, критично важливих для військово-промислового комплексу. Європейські чиновники прямо вказують: нова система гарантує ефективність, прозорість та позбавляє російську економіку можливостей обходити санкції.Рішення має набути чинності вже у листопаді, якщо жодна з держав-членів чи Європарламент не висловить заперечень.
⚡️ЄС відклав презентацію свого нового, 19-го пакету санкцій проти росії, щоб узгодити його з позицією країн «Великої сімки», - Bloomberg Рішення обумовлене вимогами Дональда Трампа: США наполягають на жорсткіших заходах проти Китаю та Індії, які залишаються найбільшими покупцями російської нафти й тим самим фінансують війну москви проти України.Вашингтон вимагає від союзників тарифів до 100% на імпорт з Китаю та Індії, а також обмежень щодо компаній, які допомагають Кремлю торгувати нафтою в обхід санкцій. Одночасно готується і новий пакет G7, де узгоджуються кроки проти російських енергетичних та банківських структур, а також платіжних систем.Для росії це означає, що її ключові схеми експорту через Індію та Китай опиняються під загрозою. Втрата цих ринків боляче вдарить по нафтовій галузі, яка й так залежить від обмеженого кола покупців. Удар по фінансовій системі — заборона на роботу платіжних і криптосервісів — ускладнить розрахунки навіть із тими країнами, які ще готові співпрацювати.Європа вже різко скоротила закупівлі російської нафти: з 27% від загального імпорту до війни до близько 3% у 2024 році. Тепер ризикує й азійський напрямок, що став останньою опорою російського бюджету. Для москви це означає швидке звуження «вікна можливостей» і нову хвилю фінансової ізоляції.
🔔Більшість російських компаній готуються до економічного спадуросійський бізнес дедалі песимістичніше оцінює економічні перспективи: 57% компаній очікують подальшого падіння економіки вже до кінця року. Лише 28% респондентів розраховують на відновлення зростання, свідчать результати опитування, проведеного серед керівників підприємств у вересні.Невизначеність бізнес-середовища зростає: половина компаній була змушена скорочувати персонал, а 90% — шукати нових постачальників і партнерів через руйнування усталених зв’язків. Попри це, 73% підприємств досі відчувають гострий дефіцит кадрів, який посилився після початку повномасштабної війни проти України.Ситуація з експортом також залишається критичною: 67% компаній не змогли знайти нові ринки збуту за останні три роки, а «дружні» країни не змогли замінити західні напрями для більш ніж 60% бізнесів. Лише 12% опитаних змогли адаптуватися до нових умов.Санкційний тиск, розрив міжнародних ланцюгів постачання та падіння інвестицій призводять до подальшої деградації російського бізнес-клімату, що створює ризики як для державних фінансів, так і для зайнятості населення.
💼Пекін фактично відкриває двері для повернення російських енергетичних компаній на китайський ринок капіталу — уперше з початку повномасштабної війни, - Financial TimesЙдеться про так звані «панда-облігації» в юанях, які російські корпорації намагатимуться розмістити всередині Китаю після того, як західні санкції відрізали москву від глобальних фінансових ринків.Це буде перше таке залучення коштів для російських компаній у материковому Китаї з 2017 року, коли «Русал» розмістив 1,5 млрд юанів. Схему планують протестувати на двох-трьох гравцях. Серед ймовірних перших позичальників називають структури «Росатома», які поки що формально не під санкціями.Для москви ця можливість — ознака дедалі більшої залежності від Пекіна, оскільки юань поступово стає головною іноземною валютою в економіці, яка загрузла в санкціях. Але китайські банки досі побоюються вторинних обмежень, тож для угод доведеться використовувати обхідні конструкції: або через компанії без санкційного статусу, або через рейтингові агентства КНР, які вже виставили «Газпрому» найвищу оцінку.Попри це, навіть у Китаї звучать застереження: для західних інвесторів борг «Газпрому» чи «Новатеку» — «сміття», але для китайських чи індійських покупців він може виглядати як «надійний актив». Така логіка лише підкреслює, наскільки токсичними стали російські емітенти на глобальних ринках і як москва змушена обмежуватися вузьким колом партнерів, ризикуючи опинитися в повній фінансовій залежності від Китаю.
📉У росії стрімко поглиблюється бюджетна криза: падіння доходів від енергоекспорту, перевитрати на війну та зростання дефіциту змушують кремль уже цього місяця замислитися над скороченням цивільних витрат, - Financial TimesНезважаючи на те, що в липні надходження від нафти й газу дещо підросли, загальний тренд негативний: за січень–серпень 2025 року експортні доходи від енергоресурсів впали на 20% порівняно з минулим роком. У першій половині року дефіцит бюджету сягнув 4,9 трлн рублів (2,2% ВВП) проти запланованих 0,5% ВВП.Проблему посилює вибухове зростання військових витрат: від початку вторгнення вони майже подвоїлися в номінальному вираженні, а в окремі місяці витрати фактично подвоювались і потроювались. Цивільні сфери — інфраструктурні проєкти, дотації клубам, санаторії — опинилися під загрозою секвестру, тоді як усі ресурси перетікають у сектор оборони та безпеки.Водночас росія стикається з дедалі глибшими структурними проблемами: дефіцит робочої сили, інфляційний тиск, ускладнення транскордонних платежів через санкції, перевантаження транспортної системи та історичний спад у вугільній промисловості. Банки фіксують зростання неповернень: ВТБ вже визнав високі ризики за чвертю корпоративного портфеля.Фінансувати діру в бюджеті Кремль намагається через внутрішні запозичення, які дещо подешевшали після зниження ключової ставки з 21% до 18%, а також за рахунок залишків Фонду нацдобробуту, половина якого вже витрачена на війну. Але заморожені валютні резерви й вичерпання «подушки безпеки» обмежують можливості маневру.Таким чином, фінансова система рф входить у фазу, коли військові пріоритети остаточно витісняють цивільний розвиток, а економічна стійкість дедалі більше тримається на боргових запозиченнях і мобілізаційній риториці.
Цікава штука - телеграм-пул Банкової.Коли запускають лайно, воно спливає одночасно з кількох бачків. Навіть за кордоном дістає.Якраз у тему про популізм, брехню і меседжі ненависті.Пишуть, нібито «Порошенко зупиняв ракетні програми», в лише потім вони «запрацювали».У цьому особливість брехливого телеграм-поливання: факти нібито не важливі., «хто там буде перевіряти».А факти натомість якраз важливі. Факти - такі: як тільки з 2016 року в України почали зʼявлятися кошти на щось окрім безпосереднього виживання, якраз пріоритетом номер 1 стали ракетні програми. І зокрема - «Нептун». Завершальні випробування- весна 2019, у присутності Президента Порошенка і секретаря РНБО Турчинова. Але уже на початку 2020 рішенням РНБО строки реалізації ракетниз програм - переносяться. І, до речі, це було не єдине таке рішення РНБО за Зеленського…Тож автори чергової Телеграм-брехні, вивчайте матчастину. Ви ще не побудували Орвеліанську державу, де історію переписано, а архіви - підігнано під вашу брехню. Тому спроби отаких «набросів» лише підставляють вашого шефа.Ростислав Павленко