Джерело
Наші Гроші | Ну що ж, почалось. Мінздрав за погодженням зі Світовим Банком протенде...
2 240 Охват/переглядів
2026-03-11 10:50
Повідомлення №2998
Ну що ж, почалось. Мінздрав за погодженням зі Світовим Банком протендерив закордонні 13 мільйонів євро на будівництво реабілітаційного центру в Ужгороді по імпортним правилам. Вони не передбачають публікацію ніякого кошторису взагалі у "Прозорро". Тобто повний зеро, нуль, ніхіл, отсосіновікі, гуляйвася. Відтак ми були змушені подавати додатковий запит щодо цін будматеріалів. Але і на запит нам дали лише укрупнені показники. Це коли нема розбивки на ціну бордюра, його укладку, податки, зарплати. От просто - є ціна укладки за один метр бордюра, а там думай що хочеш. Це приклад розписано внизу. Але якщо комусь здається, що це така панацея, і що на Заході ворують набагато менше, тому давайте просто змавпуємо їхні правила, то спішу розчарувати. Ні. Навіть в цьому "укрупненому" кошторисі ми побачили якісь странін різниці. Наприклад, для будівництва такого великого об'єкту цілком логічно, що треба різні кабелі. І логічно було б очікувати, що всі кабелі будуть однаково дорожчі від магазинних цін (бо в "укрупнених показниках" же у всіх враховано і роботу, і податки, і всяке різне). Але ніт. Один вид кабелю "осмєтілі" по 3 600 гривень за метр при його магазинній ціні 600 грн. А другий вид в кошторисі по 373 грн, коли у продавців він взагалі дорожчий - по 389 грн/м.Тобто цілком очевидно, що кошторис складався навідїбись, туди стопудово запхали різні високомаржинальні хованки-мацанки ще на стадії проектування і погодження зі Світовим банком, який в силу своєї величини може навіть не дуже розрізняти скільки то мільйонів євро пішло на ужгородську лікарню. Бо за великим рахунком для такого великого донора - це погрішність, яка може загубитись при переводі з екселя для презентації в паверпойнт. А нашим піратам тільки того і треба. Тим більш ніякої конкуренції на торгах для зниження ціни не получилось. Західні вимоги до будівельників виявились такими високими, що на всю Україну знайшлась лише одна контора з такими характеристиками (і та получилась як консорціум). І це зрозуміло - бо у нас війна, і будівельників не вистачає навіть на куди важливіші для виживання об'єкти. А іноземні підрядники сюди так і не прийшли. Бо хоч воно і Ужгород, але в Україні війна. Кому хочеться лізти під ризик обстрілів. В общім, ось так і вийшло розчарування. І да. Наголошуємо, що МОЗ проводив перший такий тендер по міжнародним правилам. Фактично він задавав тон. І зразу зробив зраду - просто не оприлюднив кошторис, який навіть попри його неукраїнськість, все рівно був інформативним. Якщо підлеглі Ляшка будуть і далі так ховати комерційні таємниці, то я зі свого досвіду скажу: питання щодо підозр у корупції на гроші міжнародних донорів виникнуть рано чи пізно. Це буде просто функція часу.https://nashigroshi.org/2026/03/11/moz-protenderyv-655-mln-na-reabtsentr-v-uzhhorodi-tsiny-budmaterialiv-prykhovaly-za-pohodzhenniam-zi-svitovym-bankom/