Моя перша психотерапевтична освіта – це Гештальт. Чим я неймовірно задоволена. Бо навіть якщо терапія чи ситуація заходить в тупик, то мені завжди допомагає мислення в парадигмі Гештальту. Адже Гештальт – це про цілісність, про усвідомленість, про те, що відбувається з нами тут-і-тепер. Тоді й виявляється, що в кожному Інь є своє Янь, а тупик це одночасно і місце для розвороту. І тоді вихід завжди знаходиться!В пʼятницю ми, в Психологічна студія СЕНС, організовуємо благодійну лекцію ГЕШТАЛЬТ БУВАЄ РІЗНИМ з практичною частиною, щоб дізнатися більше про метод. Запрошуємо, і я впевнена, ви зрозумієте, чому я так люблю цей метод:“Чи замислювались ви коли-небудь, що насправді стоїть за популярною фразою “закрити Гештальт”❓А хотіли би зрозуміти, як працює метод Гештальт-терапії, чим він особливий і чому гештальт буває дуже різним ❓Благодійний захід відбувається в межах просвітницького проєкту «Зустрічі з Сенсом» від Психологічної студії Сенс, для усвідомлених людей, які дбають про своє ментальне здоровʼя. 🫶Формат заходу - лекція з прикладами власного та професійного досвіду, з можливістю задати запитання, та можливістю краще розібратися у психотерапевтичних напрямках та методах, що популярні сьогодні. А також ви матимете можливість спробувати техніки з гештальт-терапії та відчути підхід на собі 🙌🗓️ ПОДІЯ ВІДБУДЕТЬСЯ В ПРОГРАМІ ZOOMДеталі та реєстрація на подію:https://www.facebook.com/share/16XeJeFsNH/?mibextid=wwXIfrНе пропустіть🤗
Якщо не допомогти такій людині опрацювати її травматичний досвід і тригери, то, швидше за все, вона зупиниться у розвитку своєї кар'єри через уникнення схожих стресових переживань. Те ж саме відбувається, коли люди уникають близькості у стосунках, боячись знову пережити зраду. Або залишаються працювати на роботі, де їх відверто використовують, не наважуючись відстоювати власні межі. Або уникають конфліктів, боячись бути знову відкинутими та самотніми. Тому під час травматерапії ми завжди запитуємо клієнта, який негативно відгукується про себе: “Де ви здобули такий досвід?” Адже з точки зору травматерапії негативне переконання про себе — це метасприйняття того, що відбулося. Це насправді симптом, а не причина того, як ви почуваєтеся. Справжньою причиною є спогад, пов'язаний з подією: як ви постійно не дотягували до очікувань батьків; чи з вас сміялися ваші однокласники; або мама надавала перевагу вашому братові чи сестрі; як вас роками не помічали; або як ви почувалися поруч із п'яним батьком, якого доводилося довго шукати на вулиці, а потім вести додому. По суті, "Зі мною щось не так" — це лише вербалізація пережитого вами афекту, а не справжній опис вашої особистості. До речі, такий погляд на речі через “травма-окуляри” не тільки досить точно описує причинно-наслідкові зв'язки, а ще й вказує на шлях до вирішення. Якщо ми опрацюємо травматичний досвід, то у людини нарешті з'явиться інше, позитивне переконання про себе. А інше ставлення до себе означає інші думки, інші думки ведуть до інших рішень, а інші рішення — до іншого життя.
Про модель адаптивного опрацювання інформації (AIP) мозком на основі, якої ми й застосовуємо EMDR-терапію, щоб допомогти клієнтам (яка, до речі, з такими проблемами працює ефективніше ніж інші методи):Наші актуальні проблеми, як правило, не є проблемами, а тільки симптомом. Наприклад якщо у вас зʼявляється токсичне почуття провини або тривоги, коли хтось незадоволений чи агресує до вас, це лише симптом, який повʼязаний з тим, що відбулося до того:- завищених очікувань до тебе з дитинства, коли ти виявляєшся постійно «недостатнім»;- безконечних звинувачень батьків, що ти це зробила не так, а це не зробила чи зробила, а не мала!- або мама впадала в пасивну агресію і могла багатозначно мовчати від кількох годин до кількох днів;- чи в сімʼї коїлось домашнє насильство, а ви були малими і нічого не могли вдіяти…Тоді ваша тривога імовірно повʼязана з мережею спогадів про «ставлення до мене». І якщо таких спогадів багато, то вони швидше за все за стільки років стали основою вашого самопочуття, поведінки та самооцінки. Ваш мозок цілком міг дезадаптивно запамʼятати, що «якщо мені погано - я поганий» і тепер змушує вас поводитись відповідно: як тільки мені погано, я починаю поводитись наче це зі мною щось не так. Хоча насправді щось не так з поведінкою кривдника щодо вас.В моїй практиці був уже далеко не один випадок, коли через жорстокість та авторитарність батьків, інцест або неодноразове переживання насильства над собою в ранньому віці, людина згодом не могла сказати «ні!» і просто йшла за насильником, хоча могла втекти - це також наслідок психотравми. Адже мережі памʼяті лежать в основі нашого сприйняття, рішень та поведінки. Саме на основі цих ключових спогадів ми будуємо свою ідентичність та картину світу:- «зі мною так можна»VS - «зі мною так не можна»або- «Я Ок»VS- «Я не Ок» (памʼятаєте мультик «Думками навиворіт»? Там ключові спогади змушували дівчинку Райлі діяти в той чи інший спосіб. Там це вдало метафарично змальовано)Якщо маєте схожі проблеми, зверніться до EMDR-терапевта і він допоможе їх опрацювати.Де знайти? Я хочу, щоб ви мали змогу звертатись до найкращих, тому пишу тих кого можу рекомендувати:- Більшість моїх колег в психологічній студії Сенс знають EMDR:https://www.sens.lviv.ua/specialists/ (додатково в нас є соціальний проект, там теж є фахівці, які працюють в emdr і ще й діє соціальна вартість: від 1 до 600 грн - якщо хтось потребує терапії, але має фінансові труднощі, можете рекомендувати: https://www.sens.lviv.ua/social-project/Ми нікого не залишаємо без допомоги, якщо це в наших силах🫰Або оберіть собі серед терапевтів асоціації emdr: https://emdr.com.ua/therapists(терапевти з різних міст України)
Або перестає переслідувати думка про себе, що ти постійно «Якась не така» чи «Якийсь недо…», бо ця думка виявляється родом з дитинства, коли батьки чи в школі були вічно незадоволені твоїми результатами та порівнювали з іншими. А це зараз зовсім не відповідає теперішній реальності - адже зараз ти став цілком успішним менеджером, айтішником чи підприємецем і відчуття «недо..» нелогічне і закарбувалося лише на рівні твоєї лімбічної системи. Тож якщо є потреба опрацювати минулий досвід, рекомендую звертатись саме до EMDR-терапевтів.P.S. До речі, в Україні проводиться серйозний відбір у проєкти з EMDR, і щоб вивчати метод, фахівець уже повинен мати психотерапевтичну освіту в одному з визнаних методів (КПТ, Психоаналіз, Гештальт, Схема тощо). Тож якщо в ви звернетесь до сертифікованого EMDR-терапевта, то в нього має бути точно як мінімум дві терапевтичні освіти і його в Асоціації перевірили ще до вас))Трохи більше про EMDR розповідаю у своєму відео «Блозі психотерапевтки» на YouTube та Apple-подкастах, кому цікаво можете знайти там за назвою🤗
«Газлайтер і аб'юзер не мають статі»«Всі люди приносять радість: деякі своєю присутністю, а деякі своєю відсутністю»«Спочатку будуємо добрий стосунок із собою, а потім з іншими»«Не кожна травматична подія стане травмою»«Коли кажеш "стоп", а тебе не чують, це маячок. Це переходять якусь межу»«Травми завдання людині іншою людиною - це найважчі травми»«Психотерапія не забирає ваш травматичний досвід. Вона вчить вас з ним жити»«Якщо скандал почався через невинесене сміття, то це не про сміття»Це цитати з нашого з нового подкасту "Не для всіх", у якому ми з Bozhena Sadova говорили про "Емоційні травми у стосунках". Тема важлива, тож слухайте самі, поширюйте та діліться з своїми друзям, якщо це може бути для них чи про них.Проте зверніть увагу, що цитати - це лише вирвані з контексту речення. Тож щоб глибше зрозуміти їх, рекомендуємо переслухати весь подкаст на нашому ютуб каналі СЕНС психологічна студія або на улюблені подкаст платформі, аби зрозуміти глибше контекст перелічених фраз 🩵(Подкаст на YouTube: https://youtu.be/4inXVwvbLDc?si=W0UnzvuvHyCpghrl
- ТФ КПТ - Травмофокусована когнітивно-поведінкова терапія, яка допомагає подолати симптоми травми шляхом зміни некорисних думок і поведінки;- Експозиційна терапія, допомагає людям впоратися з речами, яких вони бояться і уникають.! Також пам'ятайте, що зараз в Україні є багато доступних безкоштовних психологічних послуг та соціальних проектів.Ок, а як допомогти іншим людям, які виробили таку стратегію виживання?Як ми з вами вже знаємо, схильність до упокорення та задобрювання кривдника, є стресовою реакцією на минулі або теперішні травматичні події, які спричинили розвиток такого поведінкового копінгу. Тому важливо:- навчити людину помічати і відрізняти цей тип поведінки від звичайної людської чуйності до почуттів інших;- пояснити, що така поведінка є захисним механізмом, призначеним для запобігання конфлікту чи ескалації, але вона має дуже високу ціну і наслідки;- що постійний стан упокорення призводить до відмови від власного досвіду, бажань та ідентичності;- і, найваливіше, що таке самонехтування зовсім не гарантує, що агресор на цьому зупиниться, швидше навпаки. Зате відмова від себе незворотно призводить до втрати зв’язку з своїм внутрішнім світом та почуттям власної гідності.